• Giriş
Tatilbudur Herkes İçin Tatil Budur!
0 850 333 3 333
Çağrı Merkezimiz 7/24 Hizmet Vermektedir


PAYLAŞ:

Çankaya Bölgesi

Çankaya Bölgesi Türkiye’nin kalbi, başkent Ankara’nın en hareketli ilçesidir Çankaya. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana önemli bir nokta olan Çankaya, Ankara’nın en önemli yapılarına ev sahipliği yapıyor. Çankaya Köşkü’nün ilçe sınırlarında bulunmasından dolayı ülkemizin siyasi yaşamında önemli bir yeri vardır. Belli dönemlerde siyaset hayatının en önemli isimlerini ağırlayan ilçe, turistler tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor. Özellikle 10 Kasım başta olmak üzere önemli tarihlerde Anıtkabir ziyaretine gelenlerin sayısı oldukça fazla.

Çankaya Gezilecek ve Görülecek Yerler

Anıtkabir: Ankara’nın en fazla ziyaret edilen noktasıdır Anıtkabir. Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir, Rasattepe olarak adlandırılan bölgede bulunuyor. Özellikle milli bayramlarda çiçeklerle süslenen Anıtkabir, yılın her döneminde ziyaret edilebiliyor. Anıtkabir’i ziyaret ettikten sonra hemen yanındaki müzeyi de mutlaka gezmelisiniz.

Müze Köşk: Cumhurbaşkanlığı kompleksi içerisinde yer alan Müze Köşk, 1800 yıllarında inşa edilmiş tarihi bir yapıdır. Köşkte bir süre Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve eşi Latife Hanım ikamet etmiştir. Ayrıca yerli ve yabancı misafirler, gazeteciler bu köşkte ağırlanmıştır. Müze Köşk’te kütüphane, çalışma odası, yatak odası, misafir yatak odası, elçi kabul salonu ve yeşil salon gibi bölümleri var. Müze, bireysel ziyaretler için cumartesi ve pazar açıkken, kurumsal ziyaretlerde başvuru formu doldurulması gerekiyor.

Kocatepe Camii: Ankara Çankaya’nın en görkemli yapılarının başında geliyor Kocatepe Camii. 1967’de ilk temelleri atılan cami, 1987 yılıyla birlikte tamamlanıp ibadete açılmıştır. Sahip olduğu 4 minaresiyle Selimiye Camii’ni hatırlatan Kocatepe Camii’nin alt kısmında kütüphane, otopark ve konferans salonu bulunuyor.

Ankara Tabiat Tarih Müzesi: Çankaya gezilecek ve görülecek yerler listelerinde olması gereken bir diğer nokta Ankara Tabiat Tarih Müzesi’dir. Müzenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür. MTA Genel Müdürlük binasında yer alan müzede 6400 civarında fosil sergileniyor. Ayrıca Fransa tarafından müzeye hediye edilen fil iskeleti de müzenin en önemli parçasıdır.

Çankaya Yapılacak Aktiviteler

 • Atakule’de keyifli bir alışveriş yapın.
 • Eymir Gölü’nde bisikletle gezintiye çıkın. Tercihinizi Seğmenler Parkı’ndan yana da kullanabilirsiniz.
 • Ankara’nın en işlek noktası Kızılay Meydanı’na giderek şehrin günlük yaşantısına dahil olun.
 • Çankaya’da Ne Yenir?

  Çankaya, yıl içerisinde çok fazla ziyaret edildiği için çeşitli restoranlara, lokantalara ve büfelere sahip. Dilerseniz ev yemekleri yapan mekanlara gidebilir, dilerseniz yöre lezzetleri sunan restoranları tercih edebilirsiniz. Ankara’nın birbirinden güzel yöre yemekleri arasındaki; kapama, katma aşı, Ankara tavası ve çoban kavurmasını geziniz sırasında mutlaka denemelisiniz.

  * Afişe edilen tüm fiyatlar, ilgili üründe kontenjan olması durumunda geçerli olup seçeceğiniz döneme göre değişkenlik gösterebilir.
  T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı "Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma" ödülünü KAZANDIK!
  Bize bu gururu yaşatan siz değerli misafirlerimize, teşekkür ederiz...
  TatilBudur.com Haber:
  • Tatilbudur.com, İş Girişim Sermayesi, Polonya menşeli özel girişim sermayesi MCI ve 37 Ventures ile ortaklığa imza atarak gücüne güç katmıştır.