Almanya Gezilecek ve Görülecek Yerler

Berlin: Almanya turlarının ilk durakları arasındaki Berlin, tarih ve sanatın buluştuğu bir şehir. Eğer uzun bir Almanya gezisine çıktıysanız Berlin’e 2-3 gün ayırabilirsiniz. Tabii şehrin tüm tarihini keşfetmek istiyorsanız… Berlin’de ilk durağınız şehrin simgesi Brandenburg Kapısı olmalı. Unter den Linden olarak adlandırılan şehrin en ünlü caddesi Brandenburg Kapısı’na oldukça yakın. Berliner Dom, yani Berlin Katedrali ise görkemli mimarisiyle şehrin en çok ziyaret edilen noktaları arasında. Berlin’de yer alan birçok cadde alışveriş için harika bir imkân sunuyor. Dünyaca ünlü markalara ait mağazalarda tarzınıza uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Ayrıca Berlin’le özdeşleşmiş diğer gezi noktalarınız arasında; beş adet müzenin bulunduğu küçük bir adacık olan Museun Island ve Berlin Duvarı da mutlaka olmalı.

Köln: Ren Nehri’nin üzerinde doğasıyla göz dolduran Köln, birçok yapıt ve tarihi esere ev sahipliği yapmasından dolayı yıl içerisinde yüksek bir ziyaretçi potansiyeline sahip. Köln’de ilk olarak; Köln Dom Katedrali, Ludwing Müzesi, Meryem Ana Kuleleri, Römisch Germanisches Museum, St. Cecilia Kilisesi, St. George Kilisesi ve St. Severin Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Köln’de ulaşım oldukça rahat. Ayrıca gece hayatı da bir o kadar eğlenceli olup; çeşitli barlara, canlı müzik yapan mekânlara ve opera salonlarına sahip.

Düsseldorf: Özellikle fuarlarıyla ön plana çıkan Düsseldorf, yılın her mevsimi turist çeken bir şehir. Tarihi eserleriyle sayısız gezi fırsatı sunan şehirde ilk görmeniz gereken yerler; Rhine Kalesi, Benrath Sarayı, St. Andreas Kilisesi, Media Harbour ve Berger Kilisesi’dir. Düsseldorf’ta gece hayatı ise oldukça hareketli. Özellikle Hafen bölgesinde size en uygun eğlence mekânını bulabilirsiniz. Çarşılar, yerel pazarlar ve alışveriş merkezlerinin yoğun görüldüğü bir şehir olmasından dolayı keyifli bir alışveriş turuna da çıkabilirsiniz.

Münih’te BMW Müzesi, Botaniche Garden, Güzel Sanatlar Müzesi, Olympiapark, Münih Esir Kampları; Hamburg’da St. Michaelis Kilisesi, Alster Pasajı, Opera Binası, St. Georg Bölgesi ve Blankenese, Almanya gezilecek ve görülecek yerler listenizde mutlaka yerini almalı.

Almanya Yapılacak Aktiviteler

  • Almanya'da alışveriş için bolca vakit ayırın. Hemen hemen her şehrinde alışveriş yapabileceğiniz gibi, özellikle Düsseldorf’taki alışveriş merkezleri ve yerel çarşılara mutlaka uğrayın.

  • Hamburg’da Binnen ve Aussenalster göllerinde tekne turuna çıkın.
  • Almanya gece hayatı oldukça hareketli. Hamburg, Köln ve Berlin başta olmak üzere birçok şehirde yer alan pub ve barları keşfedin. Eğlenmek için gece çıktığınızda biraz cool ve hippi şeyler geçirin üzerinize. Bazı gece kulüpleri girişlerde giyime dikkat ediyor. Tabii her kulüp için geçerli değil.
  • Almanya’da Ne Yenir?

    Alman mutfağı oldukça zengin yemeklere sahip olup, en çok tüketilen yiyecekler eyalet ve bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Genel olarak ele alacak olursak, ülkede en çok üretilen tarım ürünleri; buğday, şeker pancarı, arpa, domates, soğan ve şalgamdır. En çok tüketilen besinler ise domuz eti ve biftek. Soljanka, soslu bavyera keki ve Rheinisher, Almanya’da denemeniz gereken lezzetler arasındadır. İtalyan mutfağından oldukça etkilenen Almanya’da spagetti ve pizza da çok fazla tüketiliyor.