Danimarka Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kopenhag: Yaşam standardı olarak Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biridir Kopenhag. Danimarka’nın hem başkenti hem de önemli bir ticaret merkezidir. Kopenhag’da dünyaca ünlü alışveriş merkezleri bulunuyor. Özellikle Stroget Caddesi’ni alışveriş yapmak için tercih edebilirsiniz. Ayrıca antik eşya satan yerel pazarlar da bulunuyor başkent Kopenhag’da. Gece dışarı çıkmak istediğinizde ise çeşitli alternatifler sunuyor. Bar, pub ve gece kulüpleriyle oldukça renkli bir gece hayatına sahip. Danimarka gezilecek ve görülecek yerler listenizi hazırlarken ilk sırayı başkent Kopenhag’a verebilir, ardından şehrin en önemli gezi noktaları olan; Rosenborg Kalesi, Citadel (Eski Şehir Bölgesi), Danmarka Ulusal Müzesi, Amalienborg Sarayı, Tivoli Bahçeleri,Oresund Köprüsü, Latin Mahallesi, Gefion Çeşmesi ve Hojbro Meydanı’nı Danimarka turlarınıza dahil edebilirsiniz. Kopenhag’ın Nyhavn bölgesine geçerek tekne turlarına katılmayı da sakın ihmal etmeyin. Tekne turu sırasında küçük deniz kızı heykelini de görme imkânınız bulunuyor. Kopenhag, ulaşım açısından oldukça rahat bir şehir. Gezeceğiniz yerlere ulaşmak için metro ve otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Odense: Danimarka’nın Kopenhag’dan sonra gezilebilecek en güzel şehridir Odense. Hem gece hayatı hem restoranları hem de gezilecek noktalarıyla uzun bir zaman ayırmanız gerekiyor Odense’ye. Odense’nin sahip olduğu mağazalar, dükkânlar keyifli bir alışveriş imkânı sunuyor. Alışveriş için Rosengardcentret ve Kramboden’e mutlaka uğrayın. Gece hayatı ise Kopenhag’la kıyaslandığında çok fazla hareketli değildir. Mekânların sayısı az olsa da, mevcut olan pub ve barlarda akşam saatlerinizi değerlendirebilirsiniz. Odense’de görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında; Carl Nielsen Museet (müze), Nedergade, HC Andersen Haven (Andersen Bahçeleri), Odense Zoo (Hayvanat Bahçesi) bulunuyor. Odense, çok büyük bir şehir olmadığı için yürüyerek gezebilirsiniz.

Arhus: Danimarka’nın en hızlı nüfus artışının yaşandığı Arhus (Aarhus), ülkenin en büyük ikinci şehridir. Hem romantik noktaları hem de pub ve restoranlarıyla Danimarka’nın görülmesi gereken yerlerinden biridir. Arhus’ta turist bilgi ofisine giderek “Beş Tarihi Yürüyüş” adlı broşürden mutlaka edinin. Yürüyüş rotaları şehrin merkezinde yer aldığı için keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

Danimarka Yapılacak Aktiviteler

  • Kopenhag’ın Nyhavn bölgesinde düzenlenen tekne turlarına katılın.
  • Alışveriş için Kopenhag ve Odense şehirlerindeki büyük alışveriş merkezleri ilk tercihleriniz olsun. Ayrıca yerel pazarlar da küçük hediyelik eşya almak için oldukça ideal.
  • Danimarka gece hayatının en hareketli noktası Kopenhag’dır. Başkent Kopenhag’daki bar ve gece kulüpleri sabahın ilk ışıklarına kadar açık.
  • Danimarka’da Ne Yenir?

    Et, patates ve balık çeşitlerinin ağırlıklı olduğu bir mutfağa sahiptir Danimarka. Özellikle de sandviçleriyle tanınır. Danimarka turlarında yemeden dönmemeniz gereken birçok lezzet bulunuyor. Ülkede çok fazla restoran ve kafe bulunduğu için dilediğiniz saatlerde, dilediğiniz mekânda yemek yiyebilirsiniz. Somon balığı ve kırmızı et ile yapılan güveçler ülkenin en popüler lezzetleri. Diğer taraftan domuz eti Danimarka’da çok fazla tüketilmekte. Gideceğiniz mekânda, yiyeceğiniz yemeklerin içerisinde domuz eti olup olmadığını sorabilirsiniz. Yemeklerin içerisinde en çok kullanılan malzemeler ise soğan, yumurta ve mayonez. Danimarka turunuz sırasında ülkenin yerel kahvelerini ve biralarını da tadabilir, özellikle kış aylarında Danimarka’da olacaksanız Gloss adıyla bilinen sıcak şarapları damağınızla buluşturabilirsiniz.