Balkan Turlarında Gezilecek Rotalar

Balkan turlarının en güzel rotalarını gezip, görme kararı verdiyseniz öncelikle hangi şehirde nereleri görmeniz gerektiğini listelemeden yola çıkmayın diyoruz.

Üsküp: Eğer başlangıç rotanız Üsküp ise, öncelikle kısa bir şehir turuna çıkın. Ardından Üsküp’ün Türk ve Yahudi mahallelerini, Rahibe Teresa’nın evini, Osmanlı Taş Köprüsü’nü, Türk Çarşısı’nı ve Kurşunlu Han’ı mutlaka gezmelisiniz. Bir dönem Osmanlı hâkimiyetinde olan Üsküp, bundan dolayı pek çok Osmanlı yapısına sahip. Şehir özellikle tarihi değerleriyle turistlerin dikkatini çekiyor.

Ohrid: Balkan turları esnasında rotanızı çevirmeniz gereken bir diğer nokta da Ohrid. Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı’nı, Roma döneminin en önemli kalıntısı olan antik tiyatroyu, Sinan Çelebi Türbesi’ni, Ohrid Gölü’nü ve Aziz Panteleimon Manastırı’nı gezip, Ohrid Pazarı’nda küçük bir alışveriş turu yapmadan Balkan turunuza son vermeyin. Ohrid, etkileyici doğal güzellikleri ile de beğeninizi kazanacak bir Balkan rotası. Burada keşfedecek daha pek çok tarihi ve doğal güzellik bulunuyor.

Tiran: Arnavutluk’un hem başkenti hem de en büyük şehri olan Tiran, Balkan turlarının olmazsa olmaz rotaları arasında. Tiran’ın en önemli tarihi yapıları Ethem Bey Camii, İskender Bey Heykeli, Saat Kulesi’dir.

Bahsettiğimiz Balkan rotalarına Priştine, Belgrad, Selanik, Tetova, Resne ve daha pek çok şehri dahil etmek istiyorsanız sizler için düzenlediğimiz "Balkanlarda 3 Ülke Turları"nı inceleyebilir, uygun fiyatlarla keyifli bir Balkan turlarına çıkabilirsiniz.

Yapmadan Dönme

  • Tarihi yapılara bol vakit ayırın. Balkan ülkelerinin çoğunda Osmanlı dönemine ait eserler bulunuyor ve çoğu günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmiş durumda.
  • Balkan mutfağının en meşhur yemeklerini tatmadan turunuzu sonlandırmayın. Özellikle papalina balığı ve Boşnak böreği kesinlikle denenmeli.
  • Eğer yolunuz Dubrovnik’ten geçerse birbirinden güzel plajlarda vakit geçirin.
  • Yerel müziklerin hâkim olduğu mekanlarda akşam saatlerinizi değerlendirerek Balkan gece hayatını keşfedin.