Fransa Gezilecek ve Görülecek Yerler

Paris: Fransa denildiğinde akla ilk gelen şehirdir Paris. Romantizm kokan bu şehir baştan sonra tarihi yapılar sunuyor misafirlerine. Elbette ki Paris turları denildiğinde ise ilk akla gelen Eyfel Kulesi oluyor. Tek ünlü yapısı bu da değil üstelik. Luovre Müzesi, Versay Sarayı, Notre Dame Katedrali, Mouling Rouge, Palais Royal, Picasso Müzesi başta olmak üzere her noktasında tarihi bir yapı görmek ve gezmek mümkün. Bundan dolayı Fransa gezilecek ve görülecek yerler listenizde Paris’e geniş bir yer vermelisiniz. Paris’te bulunduğunuz akşam kendinizi güzel bir Fransız restoranına giderek ödüllendirebilirsiniz ve bir günü sadece alışverişe ayırabilirsiniz. Özellikle Şanzelize Caddesi ünlü mağazalarıyla alışveriş için ilk durağınız olabilir.

Nice: Fransa gezilecek yerler listenizde, ülkenin en büyük 5. şehri olan Nice’e mutlaka yer vermelisiniz. Uzun ve temiz sahilleriyle turistlerden tam not olan Nice, hem tarihi bir gezi alanı hem de yaz tatili için benzersiz bir bölge. Nice Kalesi’ne gidip, şehrin limanına uğrayan yat ve feribotları izleyebilir, Promenade des Anglais’ta bisiklet kiralayıp gezintiye çıkabilir, Rum Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Matisse Müzesi, Chagall Müzesi ve Massena Meydanı da Nice’de görmeden dönmemeniz gereken önemli noktalar.

Cannes: Cannes denildiğinde akla ilk gelen, her yıl düzenlenen büyük ve görkemli festival oluyor. Esasında bu festivalden çok daha fazlasıdır Cannes. Fransız Rivierası’nın en ünlü şehirlerinden olan Cannes, lüks yaşantısı ve zenginliğiyle ünlü. Yine de tarihin birçok dönemine ait yapıları görmek mümkün. Cannes’da yer alan Bellini Şapeli ( The Chapels Bellini), 3 Aleksandr Rus Kilisesi (The Russian Church Alexandre III.), Roseraire Parkı ( The Park Roseraie), Festivaller Sarayı ( The Palace of Festivals) Fransa gezilecek ve görülecek yerler listenize yerini alabilecek önemli yapılardır.

Strasburg’da Alsas Müzesi, Kleber Meydanı, Gutenberg Meydanı; Lille şehrinde Lille Güzel Sanatlar Müzesi, Tanrıça Anıtı, Eski Borsa Binası ve Charles de Gaulle Evi de Fransa’da görülmesi gereken yerler arasında. Ayrıca en fazla Türk’ün bulunduğu Lyon’u da mutlaka ziyaret edin. Lyon’da bir yandan tarihi yapıları gezerken, diğer taraftan çok fazla Türk’le karşılaşabilir, hatta cami bile görebilirsiniz.

Fransa Yapılacak Aktiviteler

  • Pêre Lachaise Mezarlığına giderek; Balzac, Edith Piaf, Oscar Wilde, Moliera gibi ünlü isimlerinin mezarlarını ziyaret edin. Bu mezarlık Fransa’nın en çok ziyaret edilen 10 noktasından biri. Ayrıca mezarlıkta Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in de mezarları bulunuyor.
  • Eyfel Kulesi’ne çıkarak Paris’i en tepeden seyredin. Bütçeniz müsaitse Eyfel’de bir akşam yemeği yiyin.
  • Fransa gece hayatı ülkenin birçok noktasında oldukça hareketli. Gece çıkıp eğlenmek isterseniz Paris Bastilla bölgesindeki pub veya caz barları tercih edin.
  • Paris’te alışveriş yapmadan gezinizi sonlandırmayın. Paris’e gelip de alışveriş yapmayan neredeyse yok. Ünlü markalara ait giyim, çanta ve ayakkabı mağazaları bulunuyor. Özellikle Şanzelize Caddesi’ndeki mağazalar turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.
  • Canınız denize girmek istediyse rotanızı Nice’e çevirin. Fransa’nın en güzel sahil kıyılarından biri sahiptir Nice.
  • Fransa’da Ne Yenir?

    Yemeğin sanata dönüştüğü yerdir Fransa. Fransız mutfağındaki lezzetlerin birçoğu Orta Çağlara kadar uzanıyor. Akdeniz ülkesi olduğu için yemeklerine çabuk alışacağınız Fransa’da; midye, karides, ıstakoz gibi deniz ürünleri tüketebilirsiniz. Diğer taraftan Fransız mutfağında büyük önem taşıyan peynir ve tereyağı ile yapılmış yemekleri deneyebilirsiniz. Fransız türlüsü, et fondue, breton çorbası, balık fondue, landöşe kurabiyesi Fransa’da yemeden dönmemeniz gereken lezzetler arasında. Yemeğinizi yerken masada bir kadeh şarap mutlaka olsun. Fransa tıpkı İtalya gibi şaraplarıyla oldukça ünlü. Alsace, Burgonya, Korsika veya Savoy şarapları en çok tüketilenler arasında. Fransa’da kalitesine göre farklı fiyatlara sahip çeşitli restoranlar bulunuyor.