Hırvatistan Gezilecek ve Görülecek Yerler

Dubrovnik: Dubrovnik’e özellikle nisan-ekim ayları arasında gitmenizi tavsiye ederiz. Fakat yine de dikkat etmekte fayda var; temmuz ve ağustos aylarında hava bunaltıcı derecede sıcak olabiliyor. Pek çok tarihi yapıya sahip olan Dubrovnik’te ilk olarak eski kent bölgesini gezmelisiniz. Bölgede birçok tarihi eseri kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. Dubrovnik Surları, Franciscan Manastırı ve Müzesi, Lucija Müzesi, Savaş Fotoğrafları Müzesi, Sponza Sarayı gezinize dahil edebileceğiniz yerler arasında. Hırvatistan’ın güneyinde yer alan şehirde birçok plaj da bulunuyor ve eğer yaz aylarında Hırvatistan turuna çıkmayı planlıyorsanız Dubrovnik plajlarında mutlaka serinlemelisiniz. Şehrin ana caddesi olan Stradun Caddesi, Orlanfo Sütunu, Büyük Onforio Çeşmesi, Küçük Onforio Çeşmesi, Aziz Savior Kilisesi de Hırvatistan gezi listelerinde mutlaka yerini almalı. Dubrovnik diğer taraftan Hırvatistan gece hayatının en hareketli noktası. Eğlenmek için birçok alternatif sunan mekânlara sahip. Özellikle Old Town’daki mekânları keşfedebilirsiniz. Peki Dubrovnik alışveriş için nasıl bir şehir? Bu konuda da çeşitli alternatifler sunuyor Dubrovnik. Özellikle Stradun Caddesi ve çevresindeki dükkân ve mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. Lavanta keseleri, el yapımı mücevherler ve biblolardan mutlaka satın almalısınız. Eğer Dubrovnik’te konaklayacaksanız; Stradun Kordon Boyu, Miramare Körfezi ve Eski Kent bölgelerindeki oteller ilk tercihiniz olsun.

Zagreb: Hırvatistan’ın başkenti olan Zagreb, aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir. Hırvatistan’da görülmesi gereken yerlerin başında gelen Zagreb’de ilk durağınız Jelacic Bey Meydanı olabilir. Meydanda çeşitli kafe ve restoranlar bulunuyor. Kentte yaşayanların gün içerisinde hareketlendirdiği meydanda alışveriş yapmak da mümkün. St. Katarina Kilisesi, At Nalı Meydanı, Zagreb Katedrali ve şehrin girişindeki Kamenita Vrata Kapısı kesinlikle görülmeli. Zagreb, Hırvatistan gece hayatının hareketli bölgelerinden biridir aynı zamanda. Çeşitli bar ve gece kulüplerine sahip olan Zagreb’de günün ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. Eğlenirken dikkat etmeniz gereken altın kural ise, gireceğiniz mekânın (özellikle striptiz kulüpleri için geçerli)bütçenize uygun olup olmadığını incelemek. Zagreb’de alışveriş yaparken kravat ve penkala (dolma kalem) almanıza gereken hediyelik eşyalar arasında. Zagreb’deki toplu taşıma araçlarıyla şehrin her noktasını kolaylıkla gezebilirsiniz.

Hırvatistan Yapılacak Aktiviteler

  • Adriyatik Denizi’nde bulunan Hvar Adası’na mutlaka uğrayın. Adanın sıcak kumsallarında denize girin. Adada su kayağı, bisiklet, tırmanma gibi çeşitli aktivitelere de katılabilir, sahip olduğu eğlence mekanlârıyla gece geç saatlere kadar eğlenebilirsiniz.
  • Hırvatistan gece hayatının en hareketli bölgelerinden biri de Dubrovnik Old Town. Gece eğlenmek için Old Town çevresindeki mekânları da tercih edebilirsiniz.
  • Gezdiğiniz ve gördüğünüz her bölgenin fotoğrafını çekerek güzel bir Hırvatistan albümü oluşturun.
  • Hırvatistan’da Ne Yenir?

    Hırvatistan’ın kıyı şeridindeki bölgeleri ile iç kesimlerdeki bölgeleri birbirinden farklı yemek alternatifleri sunmakta. Kıyı kesimlerde daha çok balık ve deniz ürünleri ön plana çıkarken, iç kesimlerde sığır eti ve domuz eti ağırlıklı olarak tüketilir. Fakat özellikle marina bölgesindeki restoranlarda Türk damak tadına uygun yemekler bulabilirsiniz. Marina, yemek yemek için biraz pahalı olup, tercihinizi iç kesimlerdeki mekânlardan yana da kullanabilirsiniz. Hırvat mutfağında çok fazla baharat kullanılmaz. Hırvat yemekleri arasında ön plana çıkan; strukle, palaçinka, rulo pastanın tadına mutlaka bakmalısınız.