İspanya Gezilecek ve Görülecek Yerler

Madrid: İspanya’nın başkentliğini yapan Madrid’de uzun caddeler, geniş meydanlar, alışveriş yapacağınız ünlü mağazalar İspanya gezilecek ve görülekce yerler listenizde yer verebileceğiniz noktaların ilk sıralarında olmalı. Her ne kadar Barselona gibi hareketli bir şehir olmasa da, Madrid’de günü sonlandırabilecek kadar gezi noktası bulunuyor. Batı Avrupa’nın en büyük sarayı Palacio Real de Madrid’e gezi programınızda ilk sırayı vermelisiniz. Ardından şehrin ana meydanı Plaza Mayor, en ünlü merkezi meydanı Puerta del Sol, eğer müze gezmek isterseniz Prado Müzesi, dini yapılar ziyaretlerinde ise Almudena Katedrali’ne çevirin rotanızı. Daha birçok meydana sahip olan Madrid’in özellikle merkezi noktasında birçok yapıyı birkaç saat içinde kolaylıkla gezebilirsiniz. Zara başta olmak üzere birçok markaya ait çeşitli mağazalar da yine Madrid’deki meydanlarda bulunuyor.

Barselona: Barselona, İspanya’nın belki de en hareketli şehri. Gerek gece hayatı, gerek meydanları ve caddeleri ile günün her saati hareketliliğini koruyan Barselona, tarihi eserler açısından da bir o kadar zengin. Şehrin simgesi Sagrada Familia (müzeyi gezmek için online bilet almalısınız, aksi halde bilet için çok sıra oluyor), La Rambla, Park Güell, Casa Batllo, Barselona Katedrali, Poble Espanyol, Picasso Müzesi, Barselona turunuz sırasında görmeniz gereken başlıca noktalar. Eğer daha fazla vaktiniz varsa Torre Agbar, Placa de Catalunya, Casa Mila ve Port Vell, İspanya gezilecek ve görülecek yerler listenizde yer alabilir.

Sevilla: Bir dönem Endülüs Emevilerinin elinde küçük bir bölge olan ve din tarihinin en önemli olaylarına tanıklık eden Sevilla, günümüzde İspanya’nın cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir. Sevilla’da ilk olarak Alcazar Sarayı ve Sevilla Katedrali’ne çevirmelisiniz rotanızı. İspanyol Meydanı, eski bir Yahudi mahallesi olan Juderia, Triana Köprüsü, San Telmo Şatosu ve Maria Luisa Parkı da İspanya gezilecek ve görülecek yerleriniz arasında yerini alabilecek önemli yapılar. Bu gezi noktaları arasında en önemli yapıt Sevilla Katedrali’dir. Katedral hem dünyanın en büyük 3. katedrali olarak gösteriliyor hem de Kristof Kolomb’un mezarını bünyesinde bulunduruyor. Sevilla gece hayatı nasıldır diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim; Sevilla’da gece eğlencesi botanica ile başlıyor. Yani elinize içkiyi alıp sokakta içmeye başlayabilir, botanica mekânlarına gidebilirsiniz. Diğer taraftan Flamenko gösterilerini izleyebilir veya canlı müzik yapılan mekânlara uğrayabilirsiniz.

İspanya Yapılacak Aktiviteler

  • İspanya'da alışveriş yaparken Zara ve Burberry gibi ünlü markaların mağazalarına uğrayın. Uygun fiyatlara bir şeyler bulmak istiyorsanız alışverişinizi Sevilla’nın ara sokaklarındaki mağazalarda yapın. Madrid ve Barselona alışveriş konusunda oldukça pahalı.
  • İspanya’nın tarihi eserlerini ve yapıtlarını bol bol fotoğraf karelerinize yansıtın.
  • Flamenko gösterilerinin İspanya gece hayatında önemli bir yeri var. Bir gecenizi mutlaka Flamenko gösterilerine ayırın.
  • Elinizden geldiği kadarıyla Barselona’daki müzeleri gezin. Hop On & Hop Off otobüslerine binerek daha ekonomik bir gezi yapabilirsiniz.
  • İspanya’da Ne Yenir?

    Akdeniz yemek kültürünü en iyi yansıtan ülkelerin başında geliyor İspanya. İspanya mutfağında kahvaltılar genellikle hafif olur. Gün boyunca sık sık fakat az az yeme alışkanlığını benimseyen İspanya’da et ve balık çeşitleri ön plana çıkmakta. Özellikle paella (tavuk eti, deniz ürünleri ve balık çeşitleriyle yapılan bir pilav) adındaki yemeği mutlaka denemelisiniz. Geleneksel bir çorba olan gazpacho, tapas adıyla anılan mezeler de İspanya yemekleri arasında en çok sevilen lezzetler.