Küba Gezilecek ve Görülecek Yerler

Havana: Küba’nın başkenti Havana; Eski Havana, Havana’nın merkezi ve Yeni Havana olarak üç bölgeye ayrılıyor. Eğer Havana’ya ilk kez gidiyorsanız gezinize Plaza de la Catedral (Katedral Meydanı)’den başlayabilirsiniz. San Cristobal de la Habana adındaki katedral meydanın en çok ziyaret edilen yapısı. Plaza de Armas da Havana’nın en önemli meydanlarından biri. Bu meydandan da Castillo de la Real Fuerza adındaki kaleye rahatlıkla çıkabilir, aynı zamanda el Templete adındaki tapınağı gezebilirsiniz. El Capitolio, Museo Nacional Palacio de Bellas Artes, Museo de la Revolucion, Casa Museo de Ernest Hemingway (Hemingway’in yaşadığı ev), Küba’da görülmesi gereken yerler arasında. Havana’nın her saati hareketli. Gece kulüplerinin sayısı oldukça fazla ve birçok kulüpte salsa şovlarını izleyebilirsiniz. Küba’da alışveriş yaparken Havana’dan puro alın. Fakat dikkatli olmakta fayda var; sokak satıcılarındaki puroların kötü çıkması yüksek bir ihtimal.

Trinidad: Karayipler’de denize girilebilecek en güzel plaja (Ancon Plajı) sahiptir Trinidad. Şehrin turistik gezi alanlarının başında Plaza Mayor geliyor. Kentin meydanı olarak adlandırılan Plaza Mayor’da kilise, galeri ve müzeler sıralanmış durumda. Museo Historico Municipal, Justo Cantero’nın eski malikânesi ve malikânenin içerisinde bir de müze yer alıyor. Müzeyi gezerek Cantero’nun hayatını gözler önüne seren eşyaları görebilirsiniz. Şehri tepeden seyretmek için Cerro de la Vigia’ya çıkın. Trinidad’ı gezmek için bir ulaşım aracına pek ihtiyaç yok. Zaten küçük bir şehir ve yürüyerek gezilecek yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Pinar del Rio: Küba gezilecek ve görülecek yerler listenizde Pinar del Rio’ya mutlaka yer verin. Özellikle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Vinales Kasabası, şehrin en çok merak edilen noktası. Kasaba, tahta evleriyle ön plana çıkıyor. Şehrin ekonomisi tütüne dayanıyor ve Vinales’teki tütün tarlaları Küba purosunun yapımında kullanılıyor.

Havana Yapılacak Aktiviteler

  • UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Eski Havana bölgesini mutlaka gezin.
  • Karayipler’de denize girmek için Trinidad şehrindeki Ancon Plajı’nı tercih edin.
  • Havana’daki Atatürk büstünü mutlaka görün.
  • Küba’da Ne Yenir?

    Karayip ve İspanyol yemeklerinin sentezi olan Küba mutfağında en çok tüketilen ürünler; deniz mahsulleri, pirinç, siyah fasulye ve domuz etidir. Siyah fasulyenin en çok kullanıldığı yemek pilav. Küba yemeklerinde baharat kullanımı fazla. Ayrıca mango ve ananas sosları da oldukça meşhur.