Malta Gezilecek ve Görülecek Yerler

Valletta: Malta’nın başkenti Valletta, baştan sona UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olup koruma altına alınmış bir şehir. Bundan dolayı Malta gezilecek ve görülecek yerler listenizin ilk sırasını Valletta’ya vermelisiniz. Tarihi 16. yüzyıla dayanan şehirde uzun bir gezi programı yapacak kadar yapı var. Büyük Usta Sarayı (Şövalyeler Sarayı), Üst Barakka Bahçeleri, Republic Caddesi, Eski Kent Merkezi, Elmo Kalesi, St. John Manastır ve Katedrali, St. Paul Katedrali, Zırh Müzesi, Kastilya Hanı, Zafer Kilisesi, Azize Catherina Şapeli, Malta Milli Kütüphanesi, Ulusal Savaş Müzesi ve Kraliyet Opera Evi, Valletta’da görmeden dönmemeniz gereken yerlerin ilk sıralarında. Malta gece hayatının en hareketli şehri başkent Valletta’dır. Eğlenmek için özellikle Wilga Sokağı, Dragonara Caddesi ve St. Georges Caddesi’ni tercih edin. Alışveriş için zaman ayırmayı düşünüyorsanız ilk durağınız Republic Caddesi olsun. Cadde boyunca sıralanan çok sayıdaki mağazadan dilediğiniz kadar alışveriş yapabilirsiniz. Cadde trafiğe kapalıdır. Valletta başkent olduğu için ülkenin hemen hemen her şehrinden otobüsle veya deniz hattıyla ulaşmak oldukça kolay.

Gozo-Victoria: Malta’nın en büyük üçüncü adasıdır Gozo. Gozo Limanı’ndan kalkan otobüslerle merkez şehir Victoria’ya ulaşabilirsiniz. Victoria hem doğası hem de alışveriş noktalarıyla ön plana çıkıyor. İlk olarak Victoria Hisarı’nı gezebilir ve hisarın surlarından Gozo’yu seyredip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Mdina: Malta’nın eski başkenti olan Mdina, Malta gezilecek ve görülecek yerler listenizde mutlaka olmalı. Ortaçağ surlarıyla çevrili olan Mdina, "sessiz şehir" olarak adlandırılıyor. Şehirde çok sayıda saray inşa edilmiş durumda fakat özel mülkiyet olarak kullanıldığı için sadece dışarıdan gördüğünüz kadarıyla inceleme şansınız bulunuyor.

Malta Yapılacak Aktiviteler

  • Malta geziniz sırasında hava durumunu sık sık kontrol edin. Havalar bazen bunaltıcı derecede sıcak olabiliyor.
  • Gezinize başlarken kendinize küçük bir sırt çantası hazırlayın. Su, bisküvi ve çeşitli atıştırmalıklar çantanızda mutlaka bulunsun.
  • Sabah saatlerinde Valletta’yı gezerseniz şehrin meydanında düzenlenen gösterileri izleme şansınız var.
  • Malta sahillerinde denizin ve güneşin tadını çıkarın. Özellikle Golden Bay ve Melieha, denize girmek için en ideal noktalar. Malta’da dalış ve rüzgar sörfü gibi çeşitli su sporları aktivitelerine de katılabilirsiniz.
  • Malta gece hayatının en hareketli noktası başkent Valletta. Valletta’daki bar ve gece kulüplerini keşfetmeden gezinizi sonlandırmayın.
  • Malta’da Ne Yenir?

    Malta mutfağında özellikle salata ve sebzelerin önemli bir yeri var. Genelleyecek olursak yöresel bir mutfaktan ziyade; İtalyan, Arap ve İspanyol mutfaklarının bir sentezi olan Malta yemeklerinde balık ve deniz ürünleri de ağırlıklı olarak tüketilmekte. Tavşan eti ise son zamanlarda popülerleşmiş bir lezzet. Ülkenin şarapları oldukça meşhur. Bira içmek istediğinizde genellikle İngiliz birasının ağırlıklı olarak satıldığını fark edeceksiniz.