Portekiz Gezilecek ve Görülecek Yerler

Lizbon: Lizbon, ulaşım sorunu olmayan, her noktasında restoran ve kafelere rastlayacağınız, alışveriş için çeşitli alternatifler sunan keyifli bir şehir. Aynı zamanda Portekiz’in başkenti. Lizbon’da konaklamayı düşünüyorsanız özellikle Baixa (Baça) ve Rossio bölgelerindeki otelleri tercih edin. Bu bölgeler turistik gezi noktalarına oldukça yakın. Şehirdeki ulaşımınızı metro ve otobüsle sağlayabilirsiniz. Günlük seyahat kartı alarak 24 saat boyunca ulaşımınızı ekonomik fiyatlara getirebilirsiniz. Portekiz gezilecek ve görülecek yerler arasındaki pek çok nokta Lizbon sınırlarında yer alıyor. Rossio Meydanı’nın Ortaçağ esintilerini taşıyan yapıları, Tagus Nehri kıyısındaki Alfama bölgesi, gece hayatının en hareketli noktası Bairro Alto bölgesi Lizbon’da görülmesi gereken noktaların ilk sıralarında. Lizbon gezinize; Belem Sarayı, Belem Kulesi, Estrela Bazilikası, Keşifler Anıtı, Lizbon Katedrali, Jeronimos Manastırı, Ticaret Meydanı, St. George Kalesi, Se Katedrali ve 25 Nisan Köprüsü’nü de dahil edebilirsiniz. Portekiz gece hayatını merak ediyorsanız hemen söyleyelim; Lizbon, özellikle Bairro Alto bölgesindeki bar ve gece kulüpleriyle ünlü. Alışveriş için Chaido bölgesine mutlaka uğrayın.

Porto: Rio Douro Nehri yakınında yer alan Porto, hem gezi noktaları hem gece hayatı hem de alışveriş için turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirlerin başında geliyor. Porto’da görmeden dönmemeniz gereken noktalar ise; Praça da Batalha (şehir merkezi), Dragao Stadium, Palacio de Cristal, Palacio da Bolsa (saray). Dans kulüpleri ve bar sayısının fazla olduğu Porto’da sabaha kadar birçok mekân açık. Santa Catarina Caddesi, Boavista bölgesi şehrin en hareketli alışveriş noktaları. Porto’ya özgü el sanatları ürünlerinden satın almak isterseniz rotanızı Mercado do Bolhao bölgesine çevirin.

Sintra: Portekiz turuna çıkan turistlerin geneli günübirlik de olsa Sintra’yı mutlaka ziyaret ediyor. Lizbon’daki Rossio Tren İstasyonu, Sintra’ya ulaşmak için en kolay yol. Yaklaşık 40 dakika sürüyor. Şehri bu kadar ünlü yapan şey sahip olduğu saray… Pena National Palace adındaki saray, Portekiz’in 7 harikasından biri olarak kabul ediliyor. Sarayın manzarası oldukça etkileyici.

Portekiz Yapılacak Aktiviteler

  • nın yapılışlarını görebilme şansı yakalamak için şarap evlerini ziyaret edin.
  • Porto’nun Foz bölgesine giderek okyanus kenarında güneşin ve şahane bir manzaranın tadını çıkarın.
  • strong>Portekiz gece hayatının en renkli ve en hareketli şehirleri başkent Lizbon ve Porto’dur. Özellikle Lizbon’daki Bairro Alto bölgesinde yer alan mekânlarda sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenme şansınız var.
  • Lizbon’daki Cascais Plajı’nda denizin ve güneşin tadını çıkarın.
  • Portekiz’de Ne Yenir?

    Değişik lezzetler tadacağınız Portekiz mutfağında, balık çeşitleri sıklıkla tüketiliyor. Özellikle sardalya, en popüler lezzet. Tabii sadece balık değil, aynı zamanda her damağa hitap eden yiyecekler bulabilirsiniz Portekiz restoranlarında. Yerel yemeklerini denemek isterseniz “caldo verde” adındaki çorbasının, kum midyesinin ve balık keklerinin tadına mutlaka bakın. Portekiz yemeklerinde pirinç, patates ve ekmek en çok tüketilen yiyecekler arasında. Ülke özellikle Porto şaraplarıyla ünlü. Portekiz şaraplarının tadına bakmadan turunuzu sonlandırmayın.