Kullanıcı Yorumları
7.6/10 İyi
Konum Bilgileri
GAZİ CAD.NO135/DELİLLER HANI MARDİN KAPI SUR/DİYARBAKIR
Mevkii: Süleyman Nazif
Kampanyalar
Daha Fazla Göster
Tesis ile ilgili notlar
Evcil Hayvan Kabul Ediyor mu ? : Hayır
Sigara İçilebilir mi ? : Hayır
Kampanyalar
TatilBudur'da 9 Taksit Fırsatı!

Yapı Kredi World'e Özel Yurt İçi Otel Rezervasyonlarınıza Vade Farksız 9 Taksit ve Seçili Otellerde Ek %5 İndirim Fırsatı!

kampanya şartları
TatilBudur'dan Yapılacak Seçili Otel Rezervasyonlarında 7.500 TL'ye Varan WorldPuan!

35.000 TL-49.999 TL arası rezervasyonlara 2.500 TL, 50.000 TL - 99.999 TL arası rezervasyonlara 5.000 TL, 100.000 TL ve üzeri rezervasyonlara 7.500 TL Worldpuan!

kampanya şartları
Genel Özellikler

Tesis açıklaması

Tarihi doku ile uyumlu ve konforlu iç dizaynı ile kişiye özel hizmet anlayışını bu tesisinde de devam ettiren Büyük Kervansaray Hotel, dönem yaşamına tanık olmak isteyenlerin beklentilerine uygun, detaylı dekorasyonu ile konuklarını ağırlıyor.

Diyarbakır’da önemli kervansaraylar arasında olan tarihi han 1527 yılında dönemin Diyarbakır Valisi Hüsrev Paşa tarafından arkasındaki cami ve medrese ile birlikte inşa edilmiştir. Evliya Çelebinin de bahsettiği üzere oldukça fazla sayıda odası bulunan Deliller Hanı, 20 Haziran 1603 tarihli bir vakfiyede Mardin kapusu Menzil Han şeklinde geçmektedir. Deliller Hanı olarak bilinmesinin nedeni Hicaz’a gidecek hacı adaylarını götürecek delillerin (rehberlerin) bu handa kalmalarındandır.

Han sefere çıkan Osmanlı Hükümdarlarına bile ev sahipliği yapmıştır. Han avlulu, iki katlı olarak inşa edilmiştir. Çok geniş bir alanı kaplayan hanın ortasında havuzlu, kareye yakın bir avlusu vardır. Ana malzeme olarak siyah bazalt taş ve beyaz kalker taşı kullanılmış olan hanın caddeye bakan kısmında ahır bölümü yer almakta ve burası tek katlı olmaktadır. Yanlarda geometrik geçmeli bordürler ve mukarnaslı nişlerle çerçevelenmiş bir kapıdan girilen hanın ikinci katında kalın ayakların taşıdığı revakların arkasında han odaları sıralanmıştır. Daha önce deve ve atların gecelediği ve yaklaşık 6-7 m. yüksekliğinde ahır olarak yapılmış birim günümüzde kapalı restaurant olarak kullanılmaktadır. Restaurant 300 kişi kapasiteli olup yalnız otel müşterilerini değil yerli halkın da yemek yeme amacıyla kullandığı bir mekân durumundadır.

Cadde üzerindeki cephede bulunan dükkânlar da turistik amaçlı alışveriş imkânına sahiptir. Giriş katında iki kol idarî bürolar, şark odası, oyun odası, bar olarak düzenlenmiş, diğer iki kol ise yatak odalarına ayrılarak yapı işlevlendirilmiştir.

Tesis lokasyon bilgileri

Büyük Kervansaray Hotel Sur, Diyarbakır'da konumlanmaktadır. Suriçi'nde bulunan bölgenin tarihi ve turistik mekanlarına ve restoranlarına yürüme mesafesindedir. Diyarbakır Havaalanı'na 15 km. uzaklıktadır.
 


 

 

  • Oda Servisi
  • İnternet
  • Sauna *
  • Otopark
  • Spa Merkezi *
  • Wi-fi
  • Açık Otopark
  • Yetişkin Oteli (+14)

* ile işaretli özellikler ücretlidir.
Konsept Özellikleri

sınırsız çay ve kahve ikramı

oda kahvaltı

Hotel Büyük Kervansaray Otel