Tur Bilgileri
 • Hareketli
 • 9 Gece, 10 Gün
 • Şiraz - Yezd - İsfahan - Kaşan - Tahran
İran Turu Türk Havayolları ile 9 gece 10 gün VYZ001 Harita
 • Animasyon
 • Beach Futbol
 • Fitness
 • Banana *
 • Beach Voleybol
 • Jakuzi
 • Güzellik Salonu *
 • Masa Tenisi
 • Uyandırma Servisi
 • Çamaşırhane *
 • Platform Plaj
 • Minder
 • Oda Servisi *
 • Sauna
 • Buhar Banyosu
 • Berber & Kuaför *
 • Market
 • Fitness
 • Animasyon
 • Beach Futbol
 • Fitness
 • Banana (Ücretli)
 • Beach Voleybol
 • Jakuzi
 • Güzellik Salonu (Ücretli)
 • Masa Tenisi
 • Uyandırma Servisi
 • Çamaşırhane (Ücretli)
 • Platform Plaj
 • Minder
 • Oda Servisi (Ücretli)
 • Sauna
 • Buhar Banyosu
 • Berber & Kuaför (Ücretli)
 • Market
 • Fitness

Müşteri Puanı

Harika

Kullanıcılar tarafından yapılan yoruma göre 10 üzerinden 8,2 puan aldı.

Değerlendirme

Oda 6/10
6/10
Yemek 9/10
9/10
Hizmet 7/10
7/10
Fiyat Performans %60
60%

Müşteri Görüşleri (30 Yorum)

EB

E*** B***

"Cras sit amet nibh libero, in gravida nulla. Nulla vel metus scelerisque ante sollicitudin commodo. Cras purus odio, vestibulum in vulputate at, tempus viverra turpis. Fusce condimentum nunc ac nisi vulputate fringilla. Donec lacinia congue felis in faucibus."

16.05.2017

ZT

Z*** T***

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus consequatur culpa dicta eos esse eum eveniet facilis labore nemo nisi praesentium."

23.04.2017

MA

M*** A***

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus consequatur culpa dicta eos esse eum eveniet facilis labore nemo nisi praesentium, quos reprehenderit sit sunt temporibus. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Accusamus consequatur culpa dicta eos esse eum eveniet facilis labore nemo nisi praesentium, quos reprehenderit sit sunt temporibus."

15.02.2017

Toplam 48 yorumdan 1 ile 6 arası yorumlar gösterilmektedir.

Fiyatlar
Tur Programı
18 Kasım 2023 - İSTANBUL - ŞİRAZ
17:30'da İstanbul Havalimanıında buluşma ve saat 20:40'da hareket edecek THY İstanbul - Şiraz uçuşu.

19 Kasım 2023 - ŞİRAZ (Persopolis, Nakş-i Rüstem, Narenjestan Sarayı, Saadi Şirazi'nin Bahçesi)
Uçuşumuzun saat 00:55'de Şiraz'a varmasının ardından, otelimize transfer ve check-in işlemleri ardından dinlenme zaman Turumuza başlarken Pers İmparatorluğunun başkenti ve UNESCO Dünya mirasları listesinde yer alan Persopolis
Antik kentine doğru hareket edeceğiz. Persopolis şehri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Burası eski dönem antik kentler arasında sıra dışı bir yerleşim alanıdır. Bugün, burada Büyük Merdivenler, Apadana Sarayı, hükümdarların önemli politik kararları verdiği Tripylon, Haremsara Müzesi, Hazine ve Yüz Sütun Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. Pers İmparatorluğu'nun başkenti olan Persepolis, MÖ 6. yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı I. Darius (Dara) tarafından kurulmuştur. Darius'dan sonra tahta çıkan I. Serhas (Xerxes) ve Artakserkses (Ardaşir) şehri büyüterek harika anıtlarla doldurmuşlardır. Persepolis Saray, Tören Salonu ve Kral Mezarları bölümünden oluşmaktadır. Persepolis'te kral sarayları taşıma toprakla yapılan, tepesi 473 metre uzunlukta, 86 metre genişlikte ve 13 metre yüksekliği olan yapay bir tepe üzerinde bulunmaktaydı. Sarayların bulunduğu bu taraçaya iki geniş merdivenle çıkılıyordu.
Merdivenlerin yan duvarları kabartma heykellerle doludur. Kserkses'in taht salonunda, her biri 20 metre yükseklikte olan ve üzerinde 2 metre yükseklikte başlıkları olan 100 sütun bulunur. Başlıklar boğa ve insan şeklinde ve sarayın iki büyük sütunla tutturulan kapısının yüksekliği 11 metredir. Kapıdaki sütunların önünde, yüzleri insan şeklinde olan iki boğa heykeli vardır.
Persepolis'teki ziyaretlerimizin ardından Nakş-ı Rüstem antik şehrine gidiyoruz. Nakş-ı Rüstem, (Kaya Mezarlar) İran'ın Fars eyâletinde bulunan Persepolis'ten 12 km kuzeybatıda bulunan bir arkeolojik sitedir. Fars mitolojisi kahramanı Rüstem'i tasvir ettiği düşünülen, anıt mezarların altlarındaki Sasani oymaları sebebiyle Nakş-ı Rüstem "Rüstem'in Resmi" denilmiştir. Nakş-ı Rüstem'de, Akameniş krallarına ait yedi adet mezar vardır. Üzerindeki yazılar açık şekilde bir tanesinin I. Darius'a ait olduğunu belirtir. I. Darius'un yanında, üç tanesinin, I. Xerses, I. Artaxerses ve II. Darius'a ait olduğuna inanılır. Persepolis'in arkasında tamamlanmış şekilde bulunan iki mezar da büyük ihtimalle II. Artaxerses'e ve III. Artaxerses'e aittir. Bitmemiş bulunan bir tanesi, en uzun iki sene hükümdarlık yapan Arses'e, ama daha kuvvetli bir ihtimalle Büyük İskender tarafından düşürülen son Akameniş hükümdarı III. Darius'a aittir. Nakş-ı Rüstem'de mezarlara ilaveten, mezarların alt kısmında, Sasani krallarına ait olan yedi adet devasa kaya oyması bulunur.
Bir sonraki durağımız Narenjestan Sarayı , 19. yüzyılın sonlarında, o dönemde Şiraz'ın önde gelen isimlerinden olan Qavam ailesi için inşa edildi. Karmaşık çini işçiliği, güzel vitray pencereler ve portakal ve ekşi portakal (Farsça naranj, bu yüzden Naranjestan olarak da anılmasının nedeni) gibi narenciye ağaçlarıyla dolu iyi korunmuş bahçeleri ile geleneksel Pers mimarisinin bir örneğidir.
 
20 Kasım 2023 - ŞİRAZ (Nasirol Molk Camii, Vekil Hamamı, Vekil Pazarı, Hafızı Şirazi’nin Bahçesi, Gole Morğ evi)
Otelde alacağımız kahvaltının ardından, özel aracımız ile, Dünyada pembe camii olarak bilinen Nasirol Molk camiine gideceğiz bu sabah. Işıklarla raks eden renkleri gördükten sonra, rotamız Gole Morğ müzesi olacak. İran mimarisi, edebiyatı ve mitolojiisini içinde barındıran bu müze görenleri kendine hayran bırakıyor. Bu müze İran edebiyatının yanı sıra İran sanatının da özeti adeta...
Gezimize Zend hanedanı döneminden yadigar kalan Vekil Hamam ve Vekil Kapalıçarşıyı görmekle devam edeceğiz.
Yine bir İran mimarisi şöleni daha…
Akşam üzeri ise İran klasik dönem edebiyatının zirvesi olarak bilinen Hafız-i Şirazi’nin o doyulmaz bahçesine gideceğiz. Bu büyük İranlı şairin dünya edebiyatına nasıl bir etki bıraktığını konuşacağız; Hafız Bahçesi’nin o nefis ortamında… Vaktimizin el vermesi durumunda ayrıca Pars müzesi ziyareti gerçekleştireceğiz.

21 Kasım 2023 - YEZD (Zerdüşt Ateş Tapınağı, Fahadan Kerpiç Kasabası, Sessizlik Kuleleri - Dahkme)
Sabah Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan, “Çöl Gelini” lakaplı yazd şehrine doğru yola çıkacağız. İlk durağımız Zerdüştleri Ateş Tapınağı. Kutsal Ateşi gördükten, Zerdüştlüğün İran edebiyatına ve mitolojisine olan büyük etkisini konuştuktan sonra, bu kez rotamız Fahadan Kerpiç Kasabası…
Bu kasabayı dolaşırken çöl iklimindeki önemini, mimarisini ve koynunda sakladığı cevherleri hakkında konuşacağız.
Ara sokakları dolaşırken, bir kerpiç eve girip, çatısında çay molası vereceğiz.
Sessizlik kuleleri veya Farsça adı ile Dahmeler, diğer Yazd durağımızın adı. Zerdüşt ayinine göre ölüler hangi ritüeller ile ebediyete uğurlandığını Sessizlik Kulelerinde konuşacağız.
 
22 Kasım 2023 - İSFAHAN (Meybod Sasani Kalesi, Antik Siosepol Köprüsü)
Bu sabah “Çöl Gelini” lakaplı şehirden ayrıldıktan 1 saat sonra Meybod’a varacağız. Meybod’da Sasani İmparatorluğu’nun en güzel eserlerinden biri olan Narin Kale’yi göreceğiz. Burada bir mola verip Sasani İmparatorluğu hakkında konuşacağız. Sosyolojiden ekonomiye, mimariden devlet geleneğine, şehircilikten tarım ve bilime İran’I günümüze kadar nasıl etkilediği ve başka hangi toplumlarda iz bıraktığı hakkında sohbet edeceğiz.
Molamızdan sonra yola devam ediyoruz, Jean Chardin’den Pierre Loti’ye, Ernest Hoeltzer’den Marco Polo’ya dünya gezginlerini etkileyen bir kente yaklaşıyoruz, İsfahan : Nısf-i Cihan (İsfahan, Dünyanın yarısı).
Bu antik şehirdeki ilk durağımız, Safavi döneminde inşa edilmiş, Zayenderud nehrinin iki yakasını bir araya getiren, “Siesepol” yani 33 kemerli antik köprü.

23 Kasım 2023 - İSFAHAN (Atik Camii, Çehel Sütun Sarayı, Lütfullah Cami, Nakşi Cihan Meydanı )
Milattan çok önceden başlayıp İslamiyetten sonrasına kadar uzanan İran mimarisinin en önemli eklektik yapılarından biri olan Atik Camii ziyaret ile başlıyor günümüz.
İsfahan’a şöyle bir uğramaya gelen, velakin İsfahan’ın güzelliğine vurulup o şehirde senelerce yaşayan, evlenen, çocuk sahibi olan ve hatta İsfahan’da defnedilen pek çok dünya gezgininin izlediği rotayı biz de izliyor olacağız. 80.000m2 büyüklüğünde bir alana yayılan Nakşi Cihan meydanını, kubbesi ile turkuaz ve sari renkleri ile içeri girenleri büyüleyen Lütfullah Camiini, Çehel Sütun Sarayını ve o kocaman meydanın sanki gerdanına inci misali dizilmiş kapalı çarşısını biz de gezeceğiz

24 Kasım 2023 - KAŞAN - TAHRAN (Kaşan Fin Bahçesi, Tabatabai Evleri, Tahran)
Artık İran’ın başkentine doğru yola çıkma zamanı. Ancak Tahran’a varmadan önce bir durağımız daha var, Kaşan.
İran’ın antik kentlerinden biri olan Kaşan’da, İran Bahçeleri kategorisindeki en önemlilerinden birini ziyaret ederek devam ediyoruz yola, Fin Bahçeleri…
Fin Bahçelerinde Pers mühendisliği hakkında biraz konuştuktan sonra, bu kez koynunda biraz hüzünlü bir aşk hikayesi saklayan Tabatabai Evlerine gideceğiz. Tam bir Pers mimarisi ile karşılaşacağımız bu evlerde, alçı işlemeleri, ayna işlemeleri, rüzgar kuleleri, yazlık ve kışlık odaları, nefis bahçesi ve eyvanıyla görenleri kendine hayran bıraktırıyor.

25 & 26 Kasım 2023 - TAHRAN
(Gülistan Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Moghaddam Müze Evi, Saadabad Saray Kompleksi, Sinema Müzesi, Tahran Kuzey Çarşısı, Niavaran Sarayı, Tabiat Köprüsü, İranmall)
Ve Artık başkentteyiz. Tahran Kajarlar öncesine kadar Rei şehrine bağlıydı. Kajar saltanatı ile birlikte Tahran başkent ilan edildi. Başkent rotamıza başlayalım. Öncelikle Gülistan Sarayı. Bu saray 7 Kajar şahı ve 2 Pehlevi şahının taç giydiği saraydır. Ayn,
duvar ve çini işlemeleri ile ün salan bu saray, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan eserlerden biridir.
Gülistan Sarayı’ndan sonra Tahran Arkeoloji Müzesine gidiyoruz. Bu müzede İslamiyetten çok önce ve sonrasındaki eserler ile karşılaşacağız.
Sonraki rotamız Mohsen Moghaddam müze evi. Mohsen Moghaddam İranlı ressam ve önemli bir arkeologdur. Artık milli miras ilan edilen ve müze olarak hizmet veren Mohsen Moghaddam müze evi mimarisi ile size büyüleyecek.
Sonrasında Sadabad Paktı’nın imzalandığı Sadabad Sarayına uğrayacağız. Tahran’ın kuzeyinde, adeta bir ormanın içinde inşa edilen bu saray sade mimarisi ve aslında şatafatlı detayları ile size etkileyecek duraklardan biri.
Sadabad Sarayı’ndan sonra Mohammed Reza Pehlevi’nin ailesi ile yaşadığı Niavaran Saray’na gideceğiz. Bu saray da yine Sadabad Sarayı gibi Tahran’ın kuzeyinde yeşillikler içinde inşa edilmiş ve Pehlevilerin yaşam tarzları ile ilgili bizlere çok önemli bilgiler verecektir.
Hazır Tahran’ın kuzeyindeyken, Tahran’ın tarihi Kuzey Çarsısı’nı gezeceğiz. 200 yaşındaki bu çarşı, İran’ın milli miraslarından biri olarak ilan edilmiştir. Bu çarşı kalbinde sakladığı sebze ve meyve hali ile, ve halin etrafında dizilmiş 400 mağazası ile Tahranlıların vazgeçemediği çarşılarından biri.
Kuzey Çarşısını gezdikten sonra yürüme mesafesindeki diğer durağımız Tahran Sinema Müzesi. Bir Kajar köşkünün içinde yer alan sinema müzesi, İran sinema tarihinin 120 yıl öncesinden günümüze kadarki sürecini kalbinde saklıyor. Minik kitapçısı, 2 cafesi ve enfes ağaçları ile sinema müzesinin kocaman bahçesi bizim soluklanıp dinleneceğimiz durağımız olacak.
Tahranda gezeceğimiz diğer bir yer Tabiat Köprüsü. Genç mimar Leila Araghian tarafından tasarlanmış ve kendisine “En iyi tasarım” ödülünü kazandırmıştır. Tabiat köprüsü, batısında ve doğusunda bulunan orman tadındaki iki parkı birleştiren 3 katlı yaya köprüsüdür.
Tabiat köprüsünden sonra Cundişapur Kütüphanesine gideceğiz. Cundişapur kütüphanesi adını Sasani döneminde kurulmuş olan üniversiteden alıyor. Günümüzde tasarımı ile İran’ın en önemli ve en göze çarpan kütüphaneleri arasında yer alıyor.

27 Kasım 2023 - TAHRAN - İSTANBUL
Otelde alacağımız kahvaltının ardından çıkış işlemleri ve Tahran - İstanbul uçuşumuz için İmam Humeyni Havalimanı transfer

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
* Erkek misafirlerimiz seyahat esnasında şort, bermuda, diz üstü herhangi bir giyecek giymemelidirler.
* Bayan misafirlerimiz ise seyahat esnasında etek (vücut hatlarını saklayan giysiler) başörtüsü ve fular giymelidirler.

UÇUŞ BİLGİLERİ
18 Kasım 2023 İstanbul Şiraz TK 884 21:35 01:55
27 Kasım 2023 Tahran İstanbul TK 881 12:35 15:35


KONAKLAMA OTELİ 1.Sınıf Oteller
Tur Şartları
Ücrete Dahil Olan Hizmetler
Belirtilen şehirlerde 1. sınııf otellerde konaklama
Türk Hava Yolları ile ekonomi sınıfı İstanbul - Şiraz, Tahran - İstanbul uçuşları.
Havalanı - otel transferleri.
İran içindeki tüm transferler.
Programda belirtilen tüm turlar, müze ve ören yeri giriş ücretleri.
Kahvaltılar.
Tüm akşam yemekleri (içecekler hariçtir).
Profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti.
Yerel rehberlik hizmeti.
Yolculuk esnasında çay ve kahve ikramları.
TÜRSAB zorunlu seyahat sigortası.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler
Kişisel harcamalar (minibar, içecekler, kuru temizleme, vb.)
Yurtdışı çıkış fonu (kişi başı 150 TL).
Öğle yemekleri.
Kişisel harcamalar (minibar, içecekler, kuru temizleme, vb.)
Türkiye iç hat bağlantı uçuşları.

Konaklama Otelleri

Programda belirtilen oteller örnek konaklama tesisleridir. Yoğunluğa bağlı olarak konaklama bölgelerinde ve otellerinde aynı standartlarda olmak kaydı ile değişiklik yapılabilir.

Şiraz 1.Sınıf Oteller

Benzer Turlar

İran Turu Türk Havayolları ile 9 gece 10 gün VYZ001
Canlı Destek