Bu turda covid-19 virüsüne karşı aşağıdaki tedbirler alınmaktadır

 • HES Kodu Kontrolü
 • Güvenli Sosyal Mesafe Düzenlemesi
 • Tüm Personele Corona Virüs Eğitimi
 • Hijyen Kiti

Konaklama Tarihinizi Belirleyin

Kuzey Işıkları Aurora 7 Gece 8 Gün

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

v Pegasus Havayolları ile SAW-LED/SVO-SAW parkurunda ekonomik sınıf uçuşlar

v St.Petersburg - Murmansk – Moskova arası ekonomik sınıf uçuşlar,

v Alan – otel – alan transferleri ve şehirler arası transferler,

v 7 Gece oda kahvaltı konaklama,

v St. Petersburg, Murmansk, Moskova Panaromik Şehir Turları,

v Murmansk’ta 2 oğlen yemeği, 2 akşam yemeği

v Murmansk da tüm turlar

v Profesyonel Türkçe Rehberlik hizmetleri

1.Gün:  ST. PETERSBURG

Siz değerli misafirlerimizle Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar gidiş terminalinde buluşup bagaj ve check-in işlemlerini tamamladıktan sonra Pegasus Havayolları’nın PC 396 sefer sayılı uçuşu ile 10.00’da St. Petersburg’a doğru yola çıkacağız. 13.25’te kente vardıktan sonra bizleri bekleyen özel aracımızla panoramik kent turuna başlayacağız. Rusya’nın ikinci büyük yerleşimi ve önemli bir sanat-bilim-sanayi merkezi olan, Rus Çarı I. Petro tarafından 1703 yılında kurulan kentte yapacağımız panoramik tur sırasında günün her saatinde ayrı bir görsel şölenin parçası olacağız. Havaalanından itibaren yapacağımız panoramik turda 4,5 km’lik ve gözlerimizin önünde dümdüz uzanan Nevsky Bulvarı boyunca tarihe tanıklık edeceğiz. Adını Rus tarihinin en ünlü kahramanı Alexander Nevsky’den alan, kentin neredeyse ana damarı sayılan Nevsky Bulvarı’nda karşımıza çıkan Amirallik Binası; Roma’daki ünlü San Pietro Katedrali’nin küçük bir örneği olan Kazan Katedrali; Beloselski-Belozersk Sarayı; Stroganov Sarayı; İstanbul’daki Kapalıçarşı kadar büyük ve köklü olmasa da 250 yıl önce bir çarşı olarak kurulan, günümüzde alışveriş merkezi olarak kullanılan Gostiny Dvor; dünyanın en büyük kütüphanelerinden Rusya Ulusal Kütüphanesi; kuruluş hikâyesiyle döneminde oldukça tepki çeken Singer Binası; muazzam vitrayları ve bronz iç yapısıyla Eliseyev Binası; Picadilly Sineması olarak da bilinen, yazar Nabokov’un anılarında sık sık bahsettiği Aurora Sineması; Rus edebiyatında kendine özel bir yer edinen, Leningrad Kuşatması’nın izlerini üzerinde taşıyan ünlü Anichkov Köprüsü ve daha pek çok yapı ile Çarlık Rusyası’ndan Sovyet Birliği’ne ve günümüze uzanan hızlı bir zaman yolculuğu yapacağız. Turumuzun ardından serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği St. Petersburg Kanal Gezisi Turu’na katılabilecekler (40 Euro). Ardından konaklamak üzere otele gideceğiz.

2. Gün: ST. PETERSBURG

Kahvaltıdan sonra serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Ermitaj Müzesi Turu’na katılabilecekler (50 Euro). Dünyanın en eski halısından, “Altın Elbiseli Adam”dan, Kâbe’nin kapısından, eşsiz elyazmalarından modern sanatın önemli eserlerine, hatta “tavus kuşu saat” gibi ilginç mekanik cihazlara kadar akla gelebilecek her türden ve her coğrafyaya ait kültür mirasını yakından görmek isteyenler için Ermitaj, gerçek bir hazine! Temelini Çariçe Katerina’nın yazlık ve kışlık saraylarında saklamaya başladığı eserlerin oluşturduğu koleksiyon, günümüzde dört milyondan fazla parça barındırıyor. Bolşevik Devrimi’yle müzeye dönüştürülen saraydaki eserlerin İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin sanat yağmasından kurtarılma hikâyesi bile Ermitaj’ın dünya kültür mirasını korumaktaki önemini açıklıyor. Eski yazlık ve kışlık sarayların gezileceği Ermitaj Turu kapsamında, tur rehberimizden dünyanın en büyük ve en zengin müzelerinden birinin, üç kez rejim değiştirmiş bir ülkenin kültürel omurgasını oluşturma serüvenini keyifle dinleyeceğiz. Turumuzun ardından serbest zaman. Dileyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Petergof Sarayı ve Parkı Turu’na katılabilirler (60 Euro). UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Petergof, Rus Batılılaşma Hareketi’nin lideri Çar I. Petro’nun Fransa seyahatinde görerek etkilendiği Versailles Sarayı’ndan ilhamla inşa ettirdiği bir yapı kompleksi. Bahçeleriyle ve özellikle çeşmeleriyle ünlü Petergof, gerek çeşme mimarisi gerekse dönemin mühendislik yaklaşımı açısından öncü niteliği taşıyor. Finlandiya Körfezi’nde bulunmasından ötürü muhteşem bir Baltık Denizi manzarası sunacak şekilde konumlandırılan sarayın çeşmeleri ve fıskiyeleri, teknik açıdan etkileyici bir mekanik sisteme sahip. Yaz aylarında yediden yetmişe herkesin etrafında eğlendiği bu çeşmeler ve fıskiyeler, izleyenlere görsel bir şölen de sunuyor. Saray bahçesinde yer alan ve bir kanalla Baltık Denizi’ne bağlanan ana çeşme ise yalnızca turistlerin değil, St. Petersburgluların da hayranlıkla baktığı mimari bir şaheser. Zekâsıyla, yenilikçi tavrıyla ve gustosuyla tarihe geçen Petro’nun yazlık saray kompleksinin hemen çıkışında yer alan Petro ve Pavel Katedrali’yse hem dış hem de iç yapısıyla Ortodoks kilise mimarisinin örneği olarak göz alıcı şekilde öne çıkıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük zarar görmesine rağmen ilk mimarisine sadık kalınarak restore edilen, kolay kolay ayrılmak istemeyeceğiniz Petergof’tan sonra serbest zaman, günün yorgunluğunu merkezdeki harika restoranlarda atmak mümkün. Sonrasında konaklamak üzere yine otele döneceğiz.

 

3. Gün: ST. PETERSBURG-MURMANSK

Kahvaltıdan sonra otelden ayrılarak özel aracımız ile Murmansk’a gitmek üzere havaalanına doğru yola çıkacağız. Aeroflot havayolları ile 11.40’ta Murmansk’a hareket edeceğiz ve 13.40’ta bölgeye varınca bizi bekleyen aracımız ile panoramik şehir turumuza başlayacağız. İskandinavya Yarımadası’nın en uç noktasında, Rusya’nın ise Kuzey Kutbu’ndaki en uç bölgesinde bulunan şehirde yapacağımız panoramik gezi sırasında İkinci Dünya Savaşı’nda stratejik önem taşıyan şehrin özgün doğasını ve anıtlarını görme fırsatı bulacağız. Limana yukarıdan bakan ve Kola Körfezi’nde bulunan, 35 metreden yüksek boyutuyla şehre heybetle hâkim olan, İkinci Dünya Savaşı sırasında bölgeyi koruyan askerler anısına yapılmış Alyoşa heykelini; Kutup keşifleri sırasında hem kurtarma aracı hem de kılavuz olarak kullanılmak üzere yapılmış, nükleer enerjiyle çalışan ilk buzkıran olarak tasarlanmış “Lenin” gemisini; Sovyet anıtlarını ve daha pek çok tarihi yapıyı gördükten sonra dinlenmek ve konaklamak üzere otele yerleşeceğiz. Otelde yenilecek akşam yemeğinin ardından bölgenin en keyifli ve heyecan verici eğlencelerinden birine katılmak üzere Kuzey Işıkları’nın izini süreceğiz. Ardından konaklamak üzere otele döneceğiz.

 

4. Gün: MURMANSK

Kahvaltıdan sonra Murmansk'tan 120 kilometre uzaklıkta bulunan özel bir bölgeye gitmek üzere yola çıkacağız: Teriberka. Barents Denizi kıyısındaki bu küçük ve sakin balıkçı kasabasına giderken buzla kaplı yollardan geçecek, Laponya doğasının etkileyici manzarası içinde yol alacağız. Adeta doğal bir film seti gibi görünen kasabaya vardığımızda kendimizi 2015 yılında Oscar adayı olan Leviafan filminin oyuncularından biri gibi hissedeceğiz. Gözlerimizin önüne serilen tüm ilginç görüntüler bizlerde sık sık durup fotoğraf çekme arzusu uyandıracak ve bu arzumuza karşı koyamayacağız. Özellikle sahilde “ahşap gemi mezarlığı” olarak da bilinen bölgeye geldiğimizde hem hüzünlenecek hem de attığımız her adımda adeta birer fotoğraf sanatçısının heyecanını yaşayacağız. Sahilde yapacağımız yürüyüş sırasında buzlu dağ ve tundra manzarasıyla büyülenecek, Arktik okyanusa akan emsalsiz şelaleyi gördüğümüzde bu büyünün etkisinden çıkamayacağımıza kanaat getireceğiz. Kasabaya döndükten sonra yerli halkın ürettiği çeşitli biraların tadına bakmak, ısınmak ve dinlenmek üzere mola vereceğiz. Kar aracıyla çıkacağımız etkileyici bir gezinin ardından okyanus kıyısındaki restoranda öğlen yemeği yiyecek ve sonrasında Murmansk'a dönmek üzere yola çıkacağız. Otelde biraz dinlendikten sonra akşam yemeği için şehrin en şık ve en özgün tasarımlı restoranında yerel bir mönünün tadına bakacağız.

 

5. Gün: MURMANSK-MOSKOVA

Kahvaltıdan sonra otelden ayrılarak haski kampına doğru yola çıkacağız. Dünya genelinde herkes tarafından sevilen ve değer verilen haski cinsi köpeklerin yetiştiriliş hikâyesini zevkle dinledikten sonra onlarla vakit geçirme fırsatı bulacağız. Ardından masalları akla getiren bakir bir ormanın içinde Rus romanlarında anlatılanlara benzer bir haski kızak gezisine katılacağız. Bu dost canlısı köpeklerle vedalaştıktan sonra Kola Yarımadası’nda yer alan, turistler tarafından en çok ziyaret edilen Lovozero kasabasına gitmek üzere yola çıkacağız. Eski bir Sami köyü olan bölgeyi ziyaret ederken Samilerin yaşayışlarına tanık olacak, kültürlerini yakından gözlemleyebilecek ve göl kenarında yaşamın zorluklarını tecrübe edeceğiz. Halkın en büyük geçim kaynağı ve yardımcısı olan geyikleri besleme ve onlarla fotoğraf çektirme fırsatımız da olacak. Ormanda yapacağımız yürüyüş sırasında yöreye özgü Kuzey tilkileri, tavşanlar ve Kuzey kuşlarını gözlemleme imkânı bulacak, Sami halkının kültüründe ve inancında doğanın taşıdığı önemi öğrenecek ve yerel halkın asırlardır yaptığı put heykelleri ile dolu yoldan geçtikten sonra yerel oyunlara katılacağız. Yerel kıyafetleri içindeki bölge sakinleriyle tanışarak fotoğraf çektikten sonra otantik yemeklerin sunulduğu öğle yemeğimizi yemek üzere mola vereceğiz. Sonrası serbest zaman. Rehberimizin belirlediği saatte buluşarak Moskova’ya gitmek üzere yola çıkacak, Pobeda Havayolları’nın DP236 sefer sayılı uçuşu ile 19.50’de Murmansk’tan ayrılacağız. Yerel saat ile 22.25’te kente vardıktan sonra bizi bekleyen aracımızla otele gideceğiz.

 

6. Gün: MOSKOVA

Kahvaltının ardından panoramik Moskova turuna başlayacağız. Siyasi ve toplumsal çalkantılara sahne olmuş tarihi merkez Kızıl Meydan’ı; Korkunç İvan olarak bilinen Çar’ın on altıncı yüzyılda yaptırdığı, her kubbesi bir Rus zaferine karşılık gelen Aziz Vasil Katedrali’ni; katedralin önünde bulunan, iki ünlü Rus prensini, Minin ve Pozharski’yi gösteren, kentin simgelerinden olan anıt heykeli; hemen solundaki GUM Alışveriş Merkezi’ni; komşusu Kremlin Sarayı’nı; tüm dünyada komünist ideolojinin simgesi olan Lenin’in mumyasını barındıran ihtişamlı Lenin Mozolesi’ni; Karl Marx heykelini ve tam karşısında, on sekizinci yüzyıldan bu yana faaliyette olan ünlü Bolşoy Tiyatrosu binasını; biraz ilerisinde 1906 yılında Rusya’nın seçilmiş ilk meclisinin çalışmaya başladığı ünlü Duma Parlamento Binası’nı; bir zamanlar Kızıl Meydan’ın giriş kapıları sayılan, on altıncı yüzyılda yapılan ve 1931 yılında tankların Kızıl Meydan’a girebilmesi için bombalanan Voskresenski’yi; Rus Tarihi Müzesi’ni ve daha pek çok tarihi yapıyı gördükten sonra, dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek Kremlin Turu’na katılabilecekler (50 Eur). Kelime anlamı “kale” olan, yalnızca Moskova’nın değil Rusya’nın simgesi olmuş bir yapı kompleksinden ibaret Kremlin’e gidecek ve doğu duvarlarıyla Kızıl Meydan’ın doğu sınırını çizen yapı kompleksini gezeceğiz. En eski duvarları on beşinci yüzyılın sonunda inşa edilen, ancak orijinal, yani ahşap duvarların on ikinci yüzyılda dikildiği Kremlin’deki müzeleri, Büyük Kremlin Saray Kompleksi’ni, Konser Salonu’nu, Başkanlık Binası’nı, idari binaları ve ayrıca içerdiği iki katedrali göreceğiz. Kremlin’in bahçelerinde bulunan, Moskova Nehri’nden bile görünen ve uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin’in görevi yerine getirip dünyaya döndükten iki gün sonra diktiği “Uzay Ağacı”nı da yakından görme fırsatı bulacağız. Çar İvan’ın inşa ettirdiği çan kulesinin ve döktürdüğü topun hem güldüren hem de bilgilendiren hikâyesini tur rehberimizden dinleyecek, ünlü Çariçe Katerina’nın 5.000 adet elmas taştan oluşan tacını da müzede görebileceğiz. Ardından dinlenmek ve konaklamak üzere otele döneceğiz.

 

7. Gün: MOSKOVA

Kahvaltıdan sonra serbest zaman. Ancak dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek Unutulmaz Moskova Deneyimi: Moskova Metrosu, Novodevici Mezarlığı, Arbat Caddesi Turu’na katılabilecekler (40 Euro). Gezimiz “dünyanın en eski ve büyük, üstelik en güzel dekore edilmiş metrosu” olarak bilinen Moskova metrosuyla başlayacak. 1931 yılında, Komünist rejim sırasında inşa edilen metronun tasarımı, hem dönemin ruhunu yaşatacak hem de ulaşım sisteminin kentleşme üzerindeki etkileri hakkında önemli fikirler verecek. Ardından Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret etmek isteyenlerce yakından bilinen Novodevici Mezarlığı’na geçeceğiz. Napolyon’un emriyle yıkılmak istense de bu karara engel olan rahibelere ev sahipliği yapan manastırla birlikte 1524 yılında kurulan ve günümüzde müze statüsünde olan, kelime anlamı “genç kızlar” olan Novodevici’de, o dönemlerde yaşamış genç kızlarının manastırda geçen ve sona eren hayatlarının hatırlarını hissedeceğiz. Zaman içinde birçok çariçe adayının da yıldızının söndüğü bu manastır ve mezarlıkta, Çehov, Gogol, Mayakowski, Bulgakov, Eisenstein, Kruşçev, Şostakoviç, Yeltsin gibi isimlerin de ebedi istirahatgâhlarını görmemiz mümkün olacak. Tarih, edebiyat, sinema, müzik ve elbette hüzün dolu turumuzun ardından yaşama kucak açarak Moskova’nın en işlek caddesi olan Arbat Caddesi’ne geçeceğiz. Geçmişi 1493 yılına dayanan ve hem Moskova’nın hem de Rusya’nın en ünlü sanat sokaklarından biri olan Arbat’ta on beşinci yüzyıldan günümüze ulaşan bir zaman yolculuğuna çıkacağız. Yolculuğumuzda bizlere sık sık rastladığımız sokak ressamları da eşlik edecekler. Ayrıca cadde üzerindeki 53 numaralı binada Puşkin ile eşi Gonçarova’nın izlerini de bulacağız. Turun ertesinde serbest zaman. Geceleme otelimizde.

 

8. Gün: MOSKOVA-İSTANBUL

Otelde kahvaltı ettikten sonra otelden çıkış işlemlerimizi tamamlayacağız. Sonrası serbest zaman; ancak dileyen misafirlerimiz ekstra düzenlenecek Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi Turu’na katılabilecekler (35 Eur). 1912 yılında açılan ve Rusya’nın en büyük Avrupa sanatı müzesi olarak bilinen müzede yapacağımız gezide eski Mısır sanatından Van Gogh’a, Batı Anadolu’dan çalınmış Troya hazinelerinden Matisse’e kadar hemen her döneme ait eseri yakından görebileceğiz. Öğleden sonra verilecek serbest zamanın ardından havalimanına gitmek üzere yola çıkacağız. Pegasus Havayolları’nın PC387 sefer sayılı uçağı ile 15.35’de İstanbul’a hareket edeceğiz ve yerel saat ile 18.50’de İstanbul’a varacağız. Eve hoş geldiniz!

KONAKLAMA OTELİ 3* & 4* Oteller

Fiyat Tablosu

Dönem

3* & 4* Oteller

Dönem / Pansiyon İndirim 2 Kişilik Odada Kişi Başı Tek Kişilik Oda İlave Yatak Çocuk
23.01.2022-30.01.2022 Oda Kahvaltı - 1.199,00 EUR Seç 1.449,00 EUR Seç 1.199,00 EUR Seç Detay
30.01.2022-06.02.2022 Oda Kahvaltı - 1.199,00 EUR Seç 1.449,00 EUR Seç 1.199,00 EUR Seç Detay
06.02.2022-13.02.2022 Oda Kahvaltı - 1.199,00 EUR Seç 1.449,00 EUR Seç 1.199,00 EUR Seç Detay
20.02.2022-27.02.2022 Oda Kahvaltı - 1.199,00 EUR Seç 1.449,00 EUR Seç 1.199,00 EUR Seç Detay
06.03.2022-13.03.2022 Oda Kahvaltı - 1.199,00 EUR Seç 1.449,00 EUR Seç 1.199,00 EUR Seç Detay

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

v Pegasus Havayolları ile SAW-LED/SVO-SAW parkurunda ekonomik sınıf uçuşlar

v St.Petersburg - Murmansk – Moskova arası ekonomik sınıf uçuşlar,

v Alan – otel – alan transferleri ve şehirler arası transferler,

v 7 Gece oda kahvaltı konaklama,

v St. Petersburg, Murmansk, Moskova Panaromik Şehir Turları,

v Murmansk’ta 2 oğlen yemeği, 2 akşam yemeği

v Murmansk da tüm turlar

v Profesyonel Türkçe Rehberlik hizmetleri

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

v  Yurtdışı çıkış fonu – 50 TL

v  Rusya vize bedeli –  145 Euro (Yeşil pasaport sahiplerine vize gerekmemektedir.) Vize Başvurusu için Pasaport & Arka Fonu Beyaz 2 Resim & Ev ve iş adresi & Sabit ve Cep Telefon Numaralarının olduğu dosyayı tur tarihinden uçuştan minimum 14 gün önce tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.

v  Kişisel harcamalar ve programda belirtilen ekstra turlar

v  Şoför ve rehber bahşişleri (İsteğe bağlıdır.)

Genel Şartlar

Rusya Federasyonu Vize Bilgileri

 • SSK'ya bağlı çalışanlar
  Schengen
  Son altı ay içinde çekilmiş arka fonu beyaz olan vesikalık fotoğraf
  Schengen ülkeleri için 30,000 Euro teminatlı

  Son dönem fotokopisi teslim edilir.
  Süresi geçmemiş

Benzer Turlar

Canlı Destek