Balkanlar Gezilecek ve Görülecek Yerler

Sırbistan: Sırbistan için Balkanlar’ın başlangıç noktası diyebiliriz çünkü başkent Belgrad, Balkan turlarının ilk durağı olmakta. Sırbistan-Belgrad’da; Kalemegdan Parkı, Cumhuriyet Meydanı, Şehir Müzesi, Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Skardarlija Caddesi, Belgrad Turunda gezmeniz gereken en önemli noktalar.

Bosna Hersek: Bosna Hersek özellikle Saraybosna ve Mostar şehirleriyle ön plâna çıkıyor. Balkan turlarında bu iki şehir baştan sona mutlaka gezilmeli. Mostar Köprüsü, Karagöz Bey Camii, Müslüm Bey Konağı, Koski Mehmet Paşa Camii ve Katolik Katedrali, Mostar şehrinin başlıca gezi noktaları. Başçarşı, Saat Kulesi, Gazi Hüsrev Bey Camii, Morica Han, Hünkar Camii ve Svrzo Evi ise Saraybosna Turu gezi listenizde mutlaka olsun.

Karadağ: Balkan ülkeleri arasında hem ucuz hem de güzel bir ülke olan Karadağ’ı tur programınıza dahil etmeyi unutmayın. Karadağ’ın başkenti Podgorica olsa da, turistlerin en rağbet ettiği nokta Budva oluyor. Tabii bunda Budva’nın plajları ve gece hayatının etkisi büyük. Budva gezinizde; Eski Kent (Stari Grad), Budva Kalesi, Morgen Plajı, Saint John Kilisesi ve Dans Eden Kız Heykeli’ni mutlaka ziyaret edin.

Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan, Kosova ve Makedonya da Balkan ülkeleri arasında olup, Balkan turlarında sıklıkla ziyaret edilen yerlerdir.

Balkanlar’da Yapılacak Aktiviteler

  • Balkanlar, özellikle tarihiyle ön plâna çıkıyor. Balkan ülkelerinin sahip olduğu tarihi kalıntılara bol bol vakit ayırmaya çalışın.
  • Belgrad, Mostar ve Budva, özellikle gece hayatıyla ön plâna çıkan bölgeler. Gece eğlenmek için tercihinizi bu üç bölgeden yana kullanın.
  • Balkanlar’da Ne Yenir?

    Balkan ülkelerinin hangisinde olursanız olun Balkan mutfağının en lezzetli yemeklerini deneyebileceğiniz restoranlar bulabilirsiniz. Arnavut, Boşnak, Hırvat, Osmanlı, Karadağ, Sırp ve Türk mutfaklarının birleşmesinden oluşan Balkan mutfağında; samsa, kaçamak, Boşnak Böreği, Arnavut ciğeri, Elbasan tava, pleskavitsa (Balkan hamburgeri), popara ve flija en çok tüketilen lezzetlerdir.