Ayvacık Gezilecek ve Görülecek Yerler

Antik Kentler: Ayvacık’ta özellikle gezip görmeniz gereken iki antik yerleşim alanı var. Gülpınar Köyü’ndeki Smintheion Antik Kenti ilk durağınız olabilir. Smintheion, özellikle Hellenistik dönemden günümüze kadar gelen kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Diğer durağınız ise Küçükkuyu’daki Gargara Antik Kenti… Gargara, Çaltık Köyü yakınlarında yer alıyor. Bu iki eski yerleşim alanına rotanızı çevirebilirsiniz.

Zeus Altarı: İda Dağı’nın tepesinde yer alan ve Zeus’un gördüğü anda büyülendiği Zeus Altarı, Midilli Adası ve Edremit Körfezi manzarası ile sizi de etkisi altına alacak bir gezi noktası. Zeus’un bu tepeye çıkarak eşi Hera ile birlikte Truva Savaşı’nı izlediği söylenir.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi: Adatepe Zeytinyağı Müzesi, Ayvacık’ın Küçükkuyu beldesinde bulunuyor. 2001 yılından bu yana hizmet veren müzede; zeytin toplama aletleri, zeytinyağı presleri ve zeytinyağı üretiminde kullanılan çeşitli malzemeler sergileniyor.

Mıhlı Çayı: Bölgenin bozulmamış doğasını gözler önüne seren Mıhlı Çayı, Ayvacık gezilecek ve görülecek yerler listenize mutlaka eklenmeli. Yeşillikler arasında uzun yürüyüşlerin yanı sıra piknik de yapabilirsiniz Mıhlı Çayı’nda.

Behramkale: Assos’ta yer alan Behramkale, tarihle doğanın muhteşem buluşmasını gözler önüne seriyor. Ayvacık’a yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta yer alan Behramkale’deki tarihi kalıntıları gezebilir, bölgeye yakın olan Kadırga Koyu’nda yüzebilirsiniz.

Ayvacık Yapılacak Aktiviteler

  • Ayvacık’ın el yapımı reçelleri, köy ekmeği ve peynir çeşitlerinin masanızı süsleyeceği güzel bir kahvaltı yapın.
  • Doğasıyla göz dolduran Ayvacık’ta uzun yürüyüşler yapın.
  • Köy pazarına gidin ve taze ürünlerden satın alın. Alışverişiniz sırasında yöreye özgü zeytin ve zeytinyağı almayı ihmal etmeyin.
  • Ayvacık’ın birbirinden güzel plajlarında kulaç atmanın keyfini çıkarın. Yanınızda şnorkel bulundurun ve küçük dalışlar gerçekleştirin. Özellikle Assos’taki plajları tercih edin yüzmek için.
  • Ayvacık’ta Ne Yenir?

    Zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli bir yere sahip olan Ayvacık’ta yöresel lezzetlerin temelini de zeytinyağlı yemekler oluşturuyor. Ayvacık restoranlarında yöre mutfağına özgü birçok lezzeti damağınızla buluşturabilirsiniz. Ayrıca balıkçılığın da yapıldığı bir bölge olmasından dolayı balık restoranları da bulunuyor Ayvacık’ta. Tatiliniz sırasında özellikle kabak çiçeği dolması ve bal badem dondurmasını denemeden Ayvacık’tan ayrılmayın.