Gümüldür Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kolophon Antik Kenti: Seferihisar-Gümüldür yolu üzerinde bulunan Kolophon Antik Kenti, beldenin tarihi yerleri arasında bulunuyor. Bir İyon kenti olan Kolophon’un kalıntıları arasında gezebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Cumalı Ilıcaları: Kovacık Köyü yakınlarındaki Cumalı Ilıcaları, İzmir Gümüldür’e yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta olup, Seferihisar’a 15 kilometre mesafede bulunuyor. Ilıcanın suyu 55-56 derecelik bir sıcaklığa sahip olup, romatizma ve deri hastalıklarını tedavi edici bir özelliği var.

Klaros Antik Kenti: Kolophon Antik Kenti gibi bir İyon şehri olan Klaros Antik Kenti de Gümüldür gezilecek ve görülecek yerler listenizde olmalı. Klaros, ilk kurulduğu yıllarda önemli bir kehanet merkeziydi. Tarihi İ.Ö. 7. yüzyıla dayanır. Hıristiyanlığın yayılmasıyla birlikte Klaros’taki halkın kenti terk ettiği biliniyor.

Kalemlik Plajı: İzmir Gümüldür’de denize girebileceğiniz Kalemlik Plajı, sahip olduğu yeşil doğasıyla dinlendirici, huzur verici yerlerdendir ve Gümüldür gezilecek yerler listenize mutlaka dahil etmelisiniz.

İpekkum Plajı: İzmir halkının özellikle hafta sonu tercih ettiği plajdır İpekkum. Plajın denizi çok derin olmamakla birlikte sığ bir yapıya sahip. Bu sebepten dolayı çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği bir plaj özelliği taşıyor. İpekkum Plajı’nda duş ve WC bulunuyor. Bir şeyler alabileceğiniz bir marketi de mevcut.

Gümüldür Yapılacak Aktiviteler

  • Gümüldür’ün doğasını, yakın çevresindeki koylarını bir güne sığdırmak için tekne turlarına katılın. Tekne turları Gümüldür’den günübirlik kalkıyor.
  • Gümüldür’deki Aquapark’a gitmeden tatilinize son vermeyin. Gümüldür’ü tatil için tercih edenlerin sıklıkla gittiği Aquapark, her yaşa hitap ediyor. Burada animasyon, aerobik, havuz oyunları ve birçok aktiviteye katılmak mümkün.
  • Gümüldür’de kamp yapmak için en ideal yer Kalemlik Milli Parkı’dır. Kamping yapmayı seviyorsanız milli parkın içindeki orman kampına giderek doğayla iç içe kısa bir tatil geçirin.
  • Gümüldür, İzmir’in Selçuk ilçesine 46 kilometrelik uzaklıkta yer alıyor. Selçuk’taki Efes Antik Kenti’ni ziyaret etmek, dünyaca ünlü tarihi yapıları görmek tatilinizi güzelleştirecek bir aktivite.
  • Dalaman Çayı’na düzenlenen rafting turlarına katılmak da bölgenin en eğlenceli aktiviteleri arasında. Rafting turuna katılırken yanınızda güneş kremi, ekstra kıyafet ve havlu bulundurmayı unutmayın.
  • Gümüldür’de Ne Yenir?

    Gümüldür yöresel mutfağı enfes tatlarla dolu... Zengin bir mutfağa sahip olan Gümüldür’ün yemekleri arasında genellikle otlar ve deniz ürünleri ön plandadır. Ot kavurma, subye yumurtası güveci, sardalya buğulaması denemeniz gereken lezzetler arasında. Ayrıca asma yaprağında barbunya ve satsuma yemeden tatilinizi kesinlikle sonlandırmayın.