Eskişehir’de Gezilecek Yerler

“Anadolu’nun Avrupası” olarak bilinen Eskişehir’de gezilecek yerler oldukça fazla alternatif içerir. Kış aylarının yağışlı ve soğuk, yaz aylarının ise sıcak geçtiği bu şehir; kültürel açıdan Türkiye’nin en önemli noktalarından biridir. Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da yaygın olarak ziyaretler için tercih edilir. Her mevsim eşsiz bir havaya sahip olan Eskişehir, tarihi ve kültürel dokularıyla öne çıkar.

Eskişehir seyahati öncesi gezilmesi gereken yerler hakkında yapacağınız araştırma, tatilinizin daha planlı ve daha keyifli geçmesini sağlar. Kültürel açıdan zengin bir şehir olmasının yanı sıra turistik olarak da gezilmesi gereken birçok yere sahip Eskişehir, unutulmaz bir gezi deneyimi yaşatabilir. “Eskişehir’in meşhur yemekleri” sorusuna da kentin zengin lezzet seçenekleri ile yanıt bulabilirsiniz. Kendine ait mutfağı, köklü geçmişi, sanata verdiği değer ve kültürel noktaları ile herkesin dikkatini çekmeyi başarıyor. Gösterilen ilginin sürekli arttığı bir şehir olan Eskişehir hem yaz hem de kış aylarında yalnızca yerli değil, yabancı turistlerin de adeta akınına uğrar.

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi 

 1. Eskişehir Sazova Bilim
 2. Kültür ve Sanat Vakfı
 3. Porsuk Çayı
 4. Eskişehir Masal Şatosu
 5. Eskişehir Odunpazarı
 6. Eskişehir Adalar
 7. Pessinus Antik Kenti
 8. Midas Anıtı
 9. Eti Arkeoloji Müzesi
 10. Devrim Arabaları Müzesi
 11. Eskişehir Kurtuluş Müzesi

Eskişehir’de keyifli vakit geçirmek amacıyla gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda aktivite bulunur. Görmeniz gereken yerlerin sayısının oldukça uzun bir listeye sahip olması, şehre gitmeden önce plan yapmanızı gerekli kılar. Bunun yanı sıra Eskişehir’e gittiğiniz takdirde mutlaka şehre özgü lezzetleri de denemeniz önerilir.

1. Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Vakfı

Eskişehir, Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Vakfı
Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Vakfı

Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Vakfı, Eskişehir için sembol haline gelen yapılardan biridir. 400.000 metrekarelik arazi kurulu olan tematik park; yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de eşsiz bir deneyim sunar. Merkeze oldukça yakın bir konumda bulunması ise ulaşımın rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Masal Şatosu gibi çeşitli temalarda üretilmiş yapılar ile oldukça keyifli bir vakit geçirmeyi mümkün kılan park, yeme ve içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz adına çeşitli işletmelere de ev sahipliği yapar.

“Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Vakfı konum için tıklayın” 

2. Porsuk Çayı

Eskişehir, Porsuk Çayı
Porsuk Çayı

Eskişehir için vazgeçilmez görüntülerden biri olan ve ziyaretin ilk duraklarından kabul edilen Porsuk Çayı mutlaka uğramanız gereken yerler arasında. Temelde bir çay olan ve şehrin tam ortasından akan Porsuk Çayı, unutulmaz bir görüntü yaratır. Bölgenin etrafında yeme içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kafe ve restoranlar, hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar ve kitapçılar bulunur. Eskişehir’de geçirdiğiniz vaktin çok daha eğlenceli hale gelmesini mümkün kılan bu çay, dört mevsim sunduğu kartpostallık görüntülerle fotoğraflarınız için de ideal bir arka plan sunar.

“Porsuk Çayı konum için tıklayın”

3. Odunpazarı

Eskişehir, Odunpazarı
Odunpazarı

Tarihi Odunpazarı Evleri, Eskişehir’in en önemli yapıları arasında yer alır. Geçmiş yılların mimari özelliklerini bugüne bozmadan getirebilmiş olması sebebiyle dikkat çeken evler, Odunpazarı mevkiinde bulunur. Merkeze oldukça yakın olması sebebiyle ulaşım esnasında kolaylık sağlayan Odunpazarı evleri, çeşitli işletmelere de ev sahipliği yapar. Bunun yanı sıra şehirde gezilmesi gereken müze gibi önemli kültürel noktalara da oldukça yakın konumdadır. Odunpazarı evleri, özellikle geleneksel Türk mimarisini yakından görmenize olanak tanır. Tarihi dokunun korunduğu bölgede adeta geçmişte yolculuğa çıkacağınıza emin olabilirsiniz.

“Odunpazarı konum için tıklayın.”

4. Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi

Ünlü sanatçıların, bilim ve iş insanlarının gerçeğinin neredeyse aynısı şekilde yapılmış balmumu heykellerinin sergilendiği Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi; şehir içinde görülmesi gereken en önemli kültürel yapılardan biridir. Odunpazarı mevkiinde bulunan Balmumu Heykeller Müzesi, aklınıza gelebilecek pek çok sanatçının gerçeğe en yakın halini görme şansı elde etmenizi sağlıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan yüzlerce balmumu heykelinin sergilendiği müze, Eskişehir’de unutulmaz bir gün geçirmeniz ve heykellerin önünde fotoğraf çekmeniz için fırsat sunar.

5. Eskişehir Masal Şatosu

Eskişehir, Masal Şatosu
Eskişehir Masal Şatosu

Özellikle çocuklar tarafından çok sevilen Eskişehir Masal Şatosu, Eskişehir Bilim Parkı içinde bulunuyor. 9 Mart 2014 tarihinden beri hizmet veren ve herkes tarafından ziyaret edilen şato, 50 metre yüksekliği ve 26 kulesi ile görenleri adeta büyüler. Dede Korkut, Nasrettin Hoca ve Keloğlan gibi birçok farklı kurgusal karaktere yer verildiği şatoda masallar arasında gezintiye çıkabilirsiniz.

“Eskişehir Masal Şatosu konum için tıklayın.”

6. Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Odunpazarı ilçesi merkez sınırları içinde bulunuyor. Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubu’nun iş birliğiyle kurulan ve 2007 yılından beri ziyaret için açık olan müze, 125 esere ev sahipliği yapıyor. Cam şeffaflığını sanatla birleşmesi sonucu ortaya çıkan eserleri yakından görme imkanı elde edebilirsiniz. Kenti ziyaret edenler tarafından sık ziyaret edilen yerler arasında olan bir müzedir. Müzeyi pazartesi hariç her gün 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret etmeniz mümkündür. “Atatürk Lisesi” tramvay durağında inerek müzeye ulaşmanız mümkündür. Şehir içi sefer yapan belediye otobüslerinin çoğu Odunpazarı’na gitmektedir.

“Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi konum için tıklayın.”

7. Tülomsaş Müzesi (Devrim Arabaları Müzesi)

Tülomsaş Devrim Arabaları Müzesi Eskişehir’in en önemli müzelerinden biridir. 3 Mart 2018 tarihinde kurulan ve Tepebaşı ilçesinde yer alan müze, merkeze oldukça yakın konumda bulunduğu için kolay ulaşılır. 1961 yılında üretilen ilk Türk otomobili olan Devrim arabası da müzede yer alır. Ayrıca yerli lokomotif ve vagon gibi araçların da sergilendiği müzeyi pazartesi günleri hariç her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

“Tülomsaş Müzesi (Devrim Arabaları Müzesi) konum için tıklayın”.

8. Eskişehir Adalar Bölgesi

Eskişehir’in en eğlenceli ve en hareketli yerlerinden biri olan Eskişehir Adalar bölgesi, ortasından geçen Porsuk Çayı ile görenleri unutulmaz bir görüntü sunar. Hem yaz hem kış aylarında Eskişehir’in en eğlenceli ve hareketli yerlerinden biri olma özelliğine sahip Adalar, kafe ve restoran gibi çeşitli işletmelerin bulunduğu bir noktadır. Bölgede bulunan kafelerde yerel lezzetleri tadabilir veya ünlü markalara ait işletmelerde her zaman alışkın olduğunuz tatları deneyimleyebilirsiniz.

“Eskişehir Adalar Bölgesi konum için tıklayın.”

9. Lüle Taşı Müzesi

Lüle taşından yapılan birçok farklı eserin sergilendiği Lüle Taşı Müzesi, Eskişehir tarihini daha yakından tanımak isteyenler tarafından mutlaka ziyaret edilmelidir. Eskişehir’in kültürel açıdan en önemli yapılarından biri olan ve farklı eserlerin sergilenmesine sağlayan müze, Odunpazarı mevkiinde bulunur. Müzedeki lületaşı hakkında bilgiler ve örnekler sayesinde bu değerli taş hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca müzedeki hediyelik eşya bölümünden de el işçiliğiyle yapılmış eserleri, kendiniz ve sevdikleriniz için temin edebilirsiniz.

“Lüle Taşı Müzesi konum için tıklayın.”

10. Eti Arkeoloji Müzesi

Eti Arkeoloji Müzesi, Eskişehir’de mutlaka görülmesi gereken kültürel yapıların arasında gelir. Tarihi heykel ve heykelcikler, mimari parçalar, pişmiş toprak, günlük kullanım kapları, cam kaplar ve boncuklar gibi farklı malzemeler ile üretilmiş çok sayıda eser sergilenir. Arkeolojiye ilgi duyan kişiler tarafından Anadolu uygarlıklarının keşfini sağlayan müze, şehrin merkezinde bulunur. Bu sayede ulaşım açısından zorluk yaşamazsınız. Müzedeki arkeolojik eserler hakkında bilgi almak için burayı bir rehber yardımıyla da gezebilirsiniz.

Müzeyi haftanın 7 günü ziyaret etmeniz mümkündür. Açılış – Kapanış saatleri 08:00 – 17:00 şeklindedir. Giriş ücreti 40 TL’dir. Gişe kapanış saatine mutlaka dikkat etmelisiniz. Gişe kapanış saati ise 16:30 şeklindedir.

“Eti Arkeoloji Müzesi konum için tıklayın.”

11. Arasta Çarşısı

Cam, çini ve seramik çarşısı olarak da bilinen Arasta Çarşısı; 2012 yılında kentsel sit alanı dahilinde bulunan bir yapı grubunun yıkılarak yeniden yapılması ile kurulmuştur. Özellikle cam konusunda eğitim almış ve sertifikalı girişimcilerin çoğunluğunu oluşturan dükkanlarla tasarlanmış olan çarşı, kentin işlek noktalarından birisidir.

Arasta Çarşısı’nda vakit geçirirken sevdikleriniz ya da kendiniz için keyifli alışverişler yapabilir, yakın çevrede bulunan kafe ve restoranlarda yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve Eskişehir’in tarihi ile daha yakından tanışma şansı yakalayabilirsiniz.

“Arasta Çarşısı konum için tıklayın.”

12. Atlıhan El Sanatları Çarşısı

İki katlı bir yapı olan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir’in en önemli değerlerinden biri olan lületaşının tüm dünyada etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlar. 2005 yılında kurulan ve Odunpazarı Belediyesi tarafından hizmete açılan çarşı, bünyesinde yirmiyi aşkın atölye bulundurur. El sanatlarının üretim, teşhir ve satışının yapıldığı çarşı; Türkiye’de lüle taşının merkezi konumundadır. El yapımı hediyelikler almak ve keyifli vakit geçirmek için bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Haftanın 6 günü 10:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Cumartesi günleri kapalı bulunmaktadır.

“Atlıhan El Sanatları Çarşısı konum için tıklayın.”

13. Eskişehir Kurtuluş Müzesi

Eskişehir Kurtuluş Müzesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuştur. Müze içinde Milli Mücadele dönemine ait çeşitli belgeler ve vesikalar bulunur. Odunpazarı ilçesinde yer alan ve ulaşımı oldukça kolay olan müzedeki eserlerin tamamı, Kurtuluş Savaşı dönemine aittir. Milli Mücadele döneminde İsmet İnönü’nün konakladığı yer olmasıyla dikkat çekici olan bu müzede video gösterimleri, ziyaretçilerin ilgisini çeker.

Kurtuluş Müzesi pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyaret edebilirsiniz. Giriş – çıkış saatleri 10:00 – 17:00 arasındadır. Giriş ücreti 7 TL’dir.

“Eskişehir Kurtuluş Müzesi konum için tıklayın.”

14. Midas Anıtı

Eskişehir, Midas Anıtı
Midas Anıtı

Midas Anıtı ya da bilinen ismiyle Yazılıkaya, Frig kaya mezarlarının en görkemli örneği olduğu için yıl içinde pek çok turisti ağırlar. İlk olarak 1800 yılında incelenerek kabataslak çizimi yapıldığı bilinen ve sonraki yıllarda pek çok farklı araştırmaya konu olan anıt, özgün detaylara sahiptir. Tarih ile daha yakından ilgilenmek isteyen herkesin ziyaret etmesi gereken anıt, Eskişehir’de yer alan en önemli tarihi yapılardan biridir. Kent merkezine yaklaşık 70 km uzaklıkta olması sebebiyle bölgeye ulaşım için ayrıca vakit ayırmanız gerekebilir. Kendi aracınız veya otogardan kalkan minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Midas anıtını haftanın yedi günü ziyaret edebilirsiniz. Midas Anıtını 09:00 – 17:00 giriş – çıkış saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

“Midas Anıtı konum için tıklayın.”

15. Pessinus Antik Kenti ve Ören Yeri

Eskişehir, Pessinus Antik Kenti ve Ören Yeri
Pessinus Antik Kenti ve Ören Yeri

Pessinus Antik Kenti ve Ören Yeri, Ankara Eskişehir Karayolu üzerinde bulunur. Sivrihisar’ın 13 km güneyinde bulunan antik kent, eski kral yolu üzerinde olması sebebi ile de dikkat çeker. Tanrıça Kibele olarak da adlandırılan ana tanrıçanın bulunduğu en önemli tapınma yerlerinden biri olduğu için her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilir. Bu sayede kişilerin birçok farklı kalıntıyı daha yakından incelemesinde önemli bir rol oynar. Bölgede tadilat çalışmaları sürdüğü için antik kentin ziyarete açık olduğu günler hakkında ziyaret öncesinde bilgi almanız tavsiye edilir.

“Pessinus Antik Kenti ve Ören Yeri konum linki için tıklayın.”

16. Solon’un Mezarı

Solon’un Mezarı, Frig Uygarlığının inanç merkezi olan Yazılıkaya platformuna ulaşan antik yol üzerinde yer alır. Eskişehir’e 75 km, Seyit Gazi 136 km uzaklıkta yer alan mezarlık; temelde bir kümbet köydür. Yamacında bulunan kümbet köyü Frig ve Roma dönemlerinde kullanılan Solon’un Mezarı’na ev sahipliği yapar. Eskişehir için önemli, tarihi ve kültürel noktalardan biri olan mezarlık, ziyaret esnasında gezilmesi gereken yapılardan biridir. Anadolu uygarlıklarını daha yakından tanımak ve antik tarihi yapılar hakkında bilgi almak isteyenler tarafından tercih edilen mezarlık ve kümbet köyüne ulaşım, yağışlı havalarda zorluk çıkarabilir.

“Solon’un Mezarı konum için tıklayın.”

Eskişehir gezilecek yerler listemiz bu kadar fakat Eskişehir’den sonra farklı rotalar ve detaylar keşfetmek isterseniz İznik gezilecek yerler içeriğimizi okuyabilirsiniz.