Vizesiz Gidebileceğiniz Yurt Dışı Turları

Uzun vize işlemleri ile uğraşmadan farklı ülkeleri ve kültürleri keşfetmenin mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Sizde TatilBudur Vizesiz Yurt Dışı Turları ile merak ettiğiniz bölgelere doğru harika bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Vizesiz gerçekleştirebileceğiniz yurt dışı turları sayesinde yeni kültürleri tanıyabilir, doğal güzelliklerle büyülenebilir ve bir bölgelerin tarihine hakim olabilirsiniz. Ayrıca uzun zamandır hayalini kurduğunuz romantik balayı tatilinizi farklı bir ülkede büyüleyici bir ortamda gerçekleştirme fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Uygun ve güzel bir tatil gerçekleştirmenizi sağlayacak önerilerimizi sizlerle paylaşmak isteriz;

Büyük Balkan Turu

Pek çok ülkeyi gezme imkanı bulacağınız keyifli ve renkli Balkan Tur’larında 9 eşsiz ülkeyi deneyimleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bulgaristan, Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Arnavutluk, Kosova, Makedonya ve Yunanistan ülkelerini kapsayan bu seyahat hayatınıza yeni bir heyecan getirecek. Vizesiz olarak yapacağınız bu seyahatte vize süreçlerini geçirmenize gerek kalmadan ülkeleri gezebilecek, yeni kültürler tanıyacak ve mükemmel lezzetlerle buluşabileceksiniz.

Büyük Balkan Turu kapsamında farklı ülkelerde damak çatlatan akşam yemekleri tatma fırsatı yakalayabileceksiniz. Bu tur kapsamında gezeceğiniz ülkelerden Üsküp’te Osmanlı kültürünün izlerini bulmanız mümkün. Osmanlı, Balkan ve Akdeniz lezzetlerini harmanlayan bu bölgede lezzetli yiyeceklerle tanışabilirsiniz. Mutlaka tatmanız gereken bu eşsiz lezzetlerin başında üsküp köftesi, güveçte kuru fasulye, elbasan tava, simit, poğaça, trileçe ve kaymaçina geliyor. Sevdiklerinize de bu bölgeden meşhur Üsküp Halısı ya da Üsküp Şarabı hediye olarak alabilirsiniz. Ayrıca turunuz sırasında Bosna-Hersek’te gezilecek yerler listesine göz atmanızı da öneririz.

Turun duraklarından biri olan İşkodra ise sizi doğal güzelliği ile büyüleyecek. Karadağ ile sınırını belirleyen İşkodra Gölü’nü mutlaka bölgeye geldiğinizde ziyaret etmenizi ve bu gölgede yürüyüş yapmanızı öneririz. Şehrin bir başka dikkat çeken yeri ise Rozafa Kalesi’dir burada gün batımını izleyerek günü harika bir şekilde batırabilirsiniz. Bunun dışında bölgeyi ziyaret ettiğinizde Tarih Müzesi’ni, İşkodra Katedrali’ni ve Ebu Bekir Camii’ni de gezmeyi ihmal etmemenizi öneririz.

Saraybosna Turu

Vizesiz olarak gerçekleştirilebilecek bir diğer tur ise Saraybosna Turu. Tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile fark yaratan Saraybosna’da mutlaka görülmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Osmanlı’nın izlerini taşımaya devam eden Saraybosna’da birçok mimari eser de bulunmaktadır. Bu şehre geldiğinizde mutlaka Bosna Hersek Ulusal Müzesi’ni, Bosna Hersek Tarih Müzesi’ni, Latin Köprüsü’nü ziyaret etmenizi öneririz.

Ayrıca yaklaşık iki saat uzaklıkta kalan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de bulunan Mostar köprüsünü de mutlaka görmenizi öneririz.
Saraybosna’da mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında Boşnak Köftesi, Soğan Dolması, Etli börekleri, yaprak sarmaları ve isli peynirleri gelmektedir.
Buradaki ziyaretinizi sonlandırmadan önce yörenin meşhur baklavasını ve Boşnak kahvesini deneyimlemeden dönmemeniz gerektiğini de hatırlatmak isteriz. Yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacak Boşnak Kahvesinin sunumu da Türk kahvesinin sunumuna benzemekte ve lokum ile servis edilmektedir.
Sevdiklerinizi mutlu etmek için dönerken buradan alabileceğiniz hediyelik eşyalar ise halı, yerel motiflerle süslenmiş el işleri ve yerel şaraplarıdır.

Beyrut Turu

Vizesiz olarak planlayabileceğiniz ve yeni kültürlere kapı açacağınız bir diğer tur ise Beyrut Turu‘dur.
Kültürü ve lezzetleri ile farklı bir tabiata sahip Beyrut’a sonbahar ve ilkbahar döneminde gitmek en iyi tercih olacaktır. Çünkü kışları soğuk yazları ise oldukça sıcaktır. Beyrut’un birçok görülmesi gereken noktası vardır. Roma Hamamı Kalıntıları, Yıldız Meydanı, Martyrs Anıtı, Beyrut Çarşısı ve Güvercin Kayalıkları bunlardan sadece birkaçıdır.
Etnik çeşitliliği ile fark yaratan Beyrut’un gece hayatı oldukça renkli ve eğlencelidir. Bu yanıyla turislerin de oldukça dikkatini çekmektedir.
Beyrut’a geldiğinizde mutlaka deneyimlemenizi önerdiğimiz lezzetler ise Humus, Tabule, Falafeldir.
Beyrut’tan dönerken sevdiklerinize bakır cezve, el yapımı takı, deri cüzdan, halı, kilim gibi hediyelik eşyalar alabileceğiniz gibi buranın lezzetleriyle de sevdiklerinizi buluşturabilirsiniz. Buraya özgü zahter baharatını, şarabını ya da Lübnan rakısı arak’ın lezzetleriyle dostlarınızı da mutlu edebilirsiniz.

Belgrad Turu

Her mevsim turistlerin gözdesi olan Belgrad turistler tarafından en fazla rağbeti yazın almaktadır.
Burayı ziyaret ettiğinizde gezmenizi önereceğimiz başlıca lokasyonları sıralamamız gerekirse Kalemegdan’da hem tepeden şehir merkezine bakabilir hem çevresindeki yapıları inceleyebilir hem de sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi ve Sırbistan Ulusal Müzesi’de Belgrad’da gezilecek yerler arasındadır.
Belgrad Turuna katıldığınızda mutlaka tatmanızı önerdiğimiz damak çatlatan lezzetler ise Cevapi isimli kebapları, Burek, Sarma, Duvec ve Ajvardır.