Denizde Yapılacak Aktiviteler

Denizde yapılacak aktiviteler, tatil planı yapanlar için en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bütün bir kışın yorgunluğunu atmanız konusunda sizlere yardımcı olacak yaz tatili, mutlaka eğlenceli olmalıdır. Değişen eğlence anlayışlarına göre deniz kenarında gerçekleştirilebilecek birçok farklı aktivite bulunur. Böylelikle tatilinizi çok daha keyifli hale getirebilir, sevdikleriniz ile unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Tatil denildiği anda birçok kişinin ilk aklına gelen yerlerden biri, deniz kenarı oluyor. Tatile gittiğiniz bölgeyi göz önünde bulundurarak deniz kenarına gerçekleşebileceğiniz çok sayıda aktivite bulabilirsiniz. Fakat tatile gitmeden önce tatil esnasında ne gibi aktiviteler yapacağınız hakkında planlama yapmalı, bunun için tatile giderken yanınıza almanız gerekenler hakkında bilinçli olmalısınız. Eğer deniz kenarında voleybol oynamak veya dalış yapmak gibi bir aktiviteyi tercih ediyorsanız bunlar için uygun ekipmanları yanınızda bulundurmanız gerekir.

Deniz kenarında tatile giden herkesin ilgisini çeken denizde yapılacak aktiviteler, tatilinizin çok daha keyifli hale gelmesini sağlar. Özellikle çocuklar tarafından çok sevilen bu aktiviteler, yetişkin bireyler tarafından da keyifli hale getirebilir. Siz de sevdikleriniz ya da aileniz ile yapacağınız yaz tatilinizi sahilde yapılacak aktiviteler sayesinde çok daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Deniz kenarında yapılacak aktiviteler, tatilinizi unutulmaz bir anı haline getirebilir.

  1. Dalış
  2. Sörf
  3. Su Kayağı
  4. Plaj Voleybolu
  5. Kumdan Kale Yapma
  6. Flyboard
  7. Jet-ski
  8. Plaj Futbolu
  9. İlginç Taş Bulma

Yukarıda belirtilen gibi birçok farklı aktivite; deniz kenarının vazgeçilmez aktiviteler arasında yer alır. Hadi bu aktivitelerin detaylarına geçelim!

1. Dalış

Tatil esnasında mutlaka deneyimlemeniz gereken bir aktivite olan dalış, su altı hayatının keşfi maksadıyla gerçekleştirilir. Macera dolu bir aktivite olmasından dolayı yetişkinler için uygundur. Sporcunun sırt bölgesine bağlanan bir tüp ve uzman yardımıyla çok keyifli hale gelir. Aynı zamanda farklı derinliklerde yapılabilir.

Denizde gerçekleştirebileceğiniz en keyifli aktivitelerden olan dalış, su altı güzelliklerini keşfetmenizi sağlar. Yaz tatilinizi unutulmaz hale getirecek bu aktivite, başlangıç seviyesi dalış eğitimleri sayesinde kısa süre içerisinde gerçekleştirebileceğiniz bir aktivite olarak da öne çıkıyor.

2. Sörf

Ekstrem doğa sporlarından biri olan sörf, yaz tatilinde eşsiz bir deneyim yaşamak isteyen kişilerin seçenekleri arasında yer alır. Açık denizlerde yapılan su sporu olarak bilinir. Kıyıya vuran yüksek dalga ya da şiddetli rüzgarın üzerinde özel bir tahta ile yapılır. Dalga sörfü daha yaygın olarak bilinse de pek çok farklı çeşidi olduğunu dile getirmek mümkündür. Özellikle rüzgar sörfü gibi farklı seçeneklere sahiptir.

Rüzgarla dans etmek isteyenlerin mutlaka tercih etmesi gereken bir su sporu olan sörf, mutlaka eğitim alarak gerçekleştirilmesi gereken bir spordur. Yaklaşık birkaç saat içinde temel sörf eğitimi tamamlama şansı yakalayabilirsiniz. Dolayısıyla öncesinde deneyimli olmasanız bile kısa sürede başlangıç seviyesinde sörf yapmaya aldığınız eğitimlerle başlayabilirsiniz.

3. Su Kayağı

Denizde yapılacak aktiviteler arasında yer alan su kayağı için mutlaka harici bir ekipmana ihtiyacınız bulunur. Teknelerin ya da bu aktivite için özel olarak açılan işletmelerin kayaklarını kullanarak gerçekleştirebileceğiniz bir aktivite olan su kayağı, her yaş grubu için uygundur. Keyifli vakit geçirmek isteyen kalabalık arkadaş grupları ve çocuklu aileler için de uygun bir aktivite olarak bilinir. Özellikle denizde gerçekleştireceğiniz macera dolu anlara bir yenisini eklemenizi sağlar. Tüm bunların yanı sıra eğer derin bölgelerde su kayağı yapılıyorsa can yeleğinin mutlaka takılması gerekir.

4. Jet-ski

Deniz sporları arasında bulunan ve hız ya da adrenalin içeren aktivitelerden hoşlananlar tarafından sıkça tercih edilen jet-ski, su kızağı olarak da adlandırılır. Özellikle son yıllarda oldukça büyük bir popülerlik kazanan bu spor, denizde geçirdiğiniz vaktin çok daha eğlenceli hale gelmesini sağlar.

Aktiviteyi gerçekleştirmek için öncelikle bir jet-ski kiralamanız gerekir. Kiralama yaptığınız yer deneyimli ekipler ile hizmet verdiği için aktivite esnasında ne gibi etkenlere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili sizlere bilgi verir. Böylelikle keyifli bir deneyim elde edebilir, yaz tatilinizi unutulmaz bir anıya dönüştürebilirsiniz. Jet-ski aktivitesi için kiralama fiyatları ise süre ve bölgeye göre değişkenlik gösterir.

5. Flyboard

Son yılların en gözde su eğlencelerinden biri olan flyboard, suyu iterek güçlü şekilde yol alan bir araç ile gerçekleşir. Adrenalin tutkunları tarafından sevilen ve adeta deniz üzerinde uçmanızı sağlayan bu aktivite, sırtınıza takılan güçlü motorların su tazyiki vermesiyle havaya kalkmanızı sağlar.

Yeni bir deniz sporu olan ancak kısa süre içerisinde yoğun bir kitle tarafından rağbet görmeye başlayan bu uygulama, temelde bir eğlence aleti olarak tanımlanabilir. Tarifi imkansız duygular yaşamak isteyenler tarafından için oldukça ideal olduğunu söylemekte fayda var. Su üzerinde kaymanız, hız yapmanız, balıklama dalış veya hızlı çıkışlar yapmanız konusunda sizlere yardımcı olan flyboard; tatilinizi farklı bir havaya sokacak aktiviteler arasında yer alır.

6. Plaj Voleybolu

Tam olarak denizin içinde olmasa da deniz kenarında en çok tercih eden aktivitelerden biri olan plaj voleybolu, en temel haliyle voleybolun plajda oynanan versiyonudur. Bunun için plajda yer alan file ve kortlara ihtiyacınız bulunur. Fakat bulunduğunuz plajda voleybol oynamak için herhangi bir ekipman bulunmuyorsa endişe duymanıza gerek yok. Yalnızca voleybol topu ve kurduğunuz gruplar sayesinde keyifli bir voleybol deneyimi yaşayabilirsiniz.

Play voleybolu ile kumların üzerinde spor yaparken aynı zamanda sosyalleşme fırsatı da elde edebilirsiniz. Takımlara göre saatler sürebilecek müsabakalar ile vaktin nasıl geçtiğini anlamazken aynı zamanda da takım arkadaşlarınızla eğlenebilirsiniz.

7. Kumdan Kale Yapma


Kumsalda gerçekleştirilebilecek aktiviteler, günümüzde modern dünya ve teknolojik gelişmelerle çeşitlense de pek çok kişinin tercihi hala eski seçenekler olabilir. Kumsalda vakit geçirmek için neredeyse zahmetsiz olmasıyla öne çıkan kumdan kale yapma, hemen herkes tarafından sevilen bir aktivitedir.

Özellikle küçük yaştaki çocuklar tarafından çok sevilen ve yetişkinler tarafından da tercih edilen kumdan kale yapma, yaratıcılığınızı ortaya koymanızı sağlar. Yediden yetmişe pek çok kişi tarafından tercih edilebilecek bu aktivite, özellikle sahilde çocuklarınız ile geçirdiğiniz vakti keyifli kılabilir.

8. Taş Sektirme Yarışı

Taş sektirme yarışı, kişi sayısına bağlı olarak birçok farklı şekilde oynanabilecek bir oyundur. Elinizde bulunan taşların su üzerinde sektirmeye çalışarak oynayabileceğiniz bu aktivite, en az iki kişiyle oynanabileceği gibi üst oyuncu sınırı bulunmayan bir oyun olması ile dikkat çeker.

Taş sektirme yarışını özellikle çocuklarınız ile sahil kenarında oynayabilirsiniz. Bunun yanında takımlar kurarak büyük karşılaşmalar da yapabilirsiniz. Aynı zamanda her yaştan birey tarafından oynanabiliyor olması, takımlara yaş farkı olmadan pek çok katılımcının dahil edilebileceği anlamına gelir.

9. Frizbi Oynamak

Frizbi; yalnızca sahilde değil, talep edilen herhangi bir yerde oynanabilecek bir oyundur. Temelde bir spor olan frizbi, sahilde keyifli vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biridir. Frizbi adını alan bu oyun, oyunun oynandığı ekipman olan frizbi adı verilen diskten adını alır. Bu oyun esnasında iki oyuncu birbirlerinden belirli mesafede uzaklıkta durmalı ve frizbi adı verilen diski tüm gücüyle rakibine fırlatarak oyunu devam ettirmelidir. Rakibinin frizbiyi yakalayamaması durumunda atış yapan oyuncu puan kazanır.

Frizbi oynamak için en az iki kişi gerekse de daha kalabalık gruplar halinde oynamanız mümkündür. Bunun için frizbi sayısını arttırabilir veya tek frizbinin takımlar halinde oynanmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz sadece yakalama üzerine değil, en uzağa frizbiyi atma gibi farklı yöntemlerle de oyununuzu çeşitlendirebilirsiniz. Frizbi diskleri sert yapıda olduklarından oyun esnasında etrafınızdakilere çok yakın olmamaya ise özen göstermelisiniz.

10. Su Savaşı

Deniz kenarı sulu şakalar yapmak ve su ile eğlenmek için en ideal mekanlardan biridir. Dolayısıyla günlük hayatta gerçekleştirilemeyecek aktiviteler ve oyunlar, deniz kenarında gerçekleştirilebilir. Bunların arasında ise su savaşı yer alır. Özellikle su tabancaları sayesinde çok daha keyifli bir oyun haline gelen su savaşı, tarafların birbirlerini Islatmaları ile gerçekleşir. Sıcak havaların vazgeçilmez oyunlarından biri olan ve eğlenceli vakit geçirirken aynı zamanda ferah hissetmeniz konusunda sizlere yardımcı olan su savaşı, su tabancası olmadığında kum kovaları gibi farklı ekipmanlarla da oynanabilir. Her yaştan kişi tarafından oynanabilecek bu oyun, eğlenceli vakit geçirmek için idealdir. Bunun yanı sıra sıcak havalarda da serinlemek için tercih edebilirsiniz.

11. Rafting

Ekstrem su sporlarından hoşlananların mutlaka tercih etmesi gereken bir aktivite olan rafting, grup olarak gerçekleştirilen bir aktivitedir. Bir uzman ve yanındaki dört ya da altı kişilik ekip ile gerçekleştirilen, küçük bir bot yardımıyla dalgalı suların üzerinden geçtiğiniz rafting, yaz aylarının en vazgeçilmez sporlardan biridir. Rafting esnasında suya düşebilir, dalgalarla buluşabilir, bu esnada sevdiklerinizle unutulmaz anılar biriktirme şansı yakalayabilirsiniz. Bir uzman gözetiminde gerçekleştiriliyor olması ise istenmeyen durumların meydana gelmesine engel olur.

Açık denizlerde gerçekleştirilebileceğini gibi sığ sularda da gerçekleştirilebilir. Can yelekleri ile yapıldığından yüzme bilmeyenler de kolaylıkla rafting yapabilir. Fakat ıslanmaktan veya suya düşmekten çekinenler için bu aktivite çok ideal olmayabilir.

12. İlginç Taş ve Deniz Kabuğu Toplama

Deniz kabuğu koleksiyonu yapanlar için deniz kenarında gerçekleştirilecek en vazgeçilmez aktivitelerin arasında deniz kabuğu toplama gelir. Adından da anlaşılacağı üzere farklı taşların ve deniz kabuklarının toplandığı bu aktivite, herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan gerçekleştirebileceğiniz bir etkinliktir.

Deniz kabuğu gibi taş toplama aktivitesi de yapabilir ve böylelikle rengi veya yapısı farklı taşları toplayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Arkadaşlarınız ya da ailenizle bir arada yapabileceğiniz gibi tek başınıza da gerçekleştirebilirsiniz. Bu etkinlik, taş koleksiyonu elde etmek istiyorsanız sizin için en iyi seçeneklerden birisi olabilir. Bu sayede her yaz tatile gittiğiniz yerlerden topladığınız taşlar ile koleksiyon yapabilir, zamanla büyük bir koleksiyon sahibi olabilirsiniz. Taşları seçerken büyüklük veya renklerine göre sınıflandırma yapabilirsiniz.