İstanbul Plajları

İstanbul Plajları Banner

Yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en metropol şehirlerinden biri olan İstanbul; pek çok açıdan ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Kendine ait farklı özellikleri ile dikkat çeken bu şehirde gerçekleştirmek istediğiniz seyahat öncesinde gezmek istediğiniz yerleri planlamanız ise oldukça önemli. 

Pek çok kişinin düşündüğünün aksine İstanbul yaz tatili içinde tercih edilebilecek en keyifli lokasyonlardan biri. Özellikle Büyükada Plajları, İstanbul seyahatinizi yaz aylarında yaptığınız takdirde sizlere unutulmaz bir yaz tatili vadediyor. Mutlaka görülmesi gereken yerleri ile görenleri adeta büyüleyen Büyükada, kalabalık arkadaş grupları ya da romantik bir tatili için çiftler tarafından tercih ediliyor. Büyükada’da Gezilecek Yerler listesinin büyük bir bölümünün İstanbul Plajlarından oluştuğunu söylemek hiçte yanlış olmaz. Bu sayede siz de İstanbul seyahatinizin keyifli bir deniz deneyimine dönüştürebilir ve yaz tatilinizi hem merkezi bir konumda gerçekleştirirken hem de eğlenceli bir anı haline getirebilirsiniz.

İstanbul’daki Romantik Yerler, özellikle sevgilisi ya da eşiyle İstanbul tatili yapmak isteyen pek çok kişi tarafından en sık araştırılan konulardan biri haline geliyor. Aşıklar şehri demenin yanlış olmayacağı ve kendine ait özellikleriyle keyifli bir tatil imkanını sizlere sunan İstanbul’da belirli bir süre tatil yapmak istiyorsanız konaklamak için İstanbul otelleri arasından tercih yapabilirsiniz. Eğer seyahatinizi yaz aylarında planlıyorsanız ve hem tarihî hem deniz tatili yapmayı düşünüyorsanız sizler için derlediğimiz İstanbul plajları listesini mutlaka incelemelisiniz! 

Popüler İstanbul Plajları

  1. Kilyos Plajı 
  2. Florya Menekşe Plajı
  3. Poyrazköy Plajı
  4. Florya Güneş Plajı
  5. Yeşilköy Çiroz Plajı
  6. Şile Kızılcaköy Sahili
  7. Rumeli Kavağı Plajı
  8. Demirciköy Uzunya Plajı
  9. Mimar Sinan Sahili
  10. Silivri Plajı

1.Kilyos Plajı

Kilyos Plajı
Kilyos Plajı

İstanbul’da denize girmek denildiği zaman akla ilk olarak Kilyos Plajı geliyor. Karadeniz kıyısında yer alan Kilyos Plajı, kilometrelerce uzunluğa sahip. Halk plajı olması ise giriş için herhangi bir ücret ödememenizi sağlıyor. Geniş kumsalı sayesinde hafta sonu aktivitelerinin vazgeçilmez lokasyonlarından biri olan Kilyos Plajı, İstanbul’a yapılan günübirlik tatiller içinde en çok tercih edilen lokasyonlardan biri olma özelliğini taşıyor. Plaj içerisinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz çeşitli işletmeler ve tesisler mevcut. Bunun yanı sıra aynı işletmeler tarafından şezlong ve şemsiye gibi hizmetler de sunuluyor.

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Kilyos Plajına Kadıköy’den ve Söğütlüçeşme’den metrobüse binerek ulaşmak mümkün. Bunun yanı sıra Üsküdar Çekmeköy metrosu ve Ümraniye’den 522 numaralı otobüs aracılığıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

2.Florya Menekşe Plajı

Florya Menekşe Plajı

Florya Menekşe Plajı’nın sahip olduğu en önemli özellik, şehir merkezinden kolaylıkla oluşabilecek bir lokasyonda bulunması. Her geçen gün daha kalabalık hale gelen İstanbul’da herhangi bir yere kolay ulaşmak oldukça önemli bir özellik olarak biliniyor. Bu özelliğiyle Florya Menekşe Plajı, özellikle hafta sonu tatillerinde en çok tercih edilen lokasyonlarından biri haline geliyor. Berrak ve temiz bir denize sahip olması İstanbul’da değil Türkiye’nin yazlık olarak tercih edilen lokasyonlarında denize giriyormuşsunuz gibi hissetmeniz konusunda önemli bir rol oynuyor. Florya Menekşe Plajı’na giriş için ise herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ulaşım sağlamak için Bakırköy-Florya arası otobüsleri tercih edebilirsiniz.

3.Poyrazköy Plajı

Poyrazköy Plajı
Poyrazköy Plajı

İstanbul’un Boğazköy konumunda yer alan Poyrazköy Plajı küçük ve sakin bir plaj. Boğazköy küçük bir balıkçı kasabası olarak biliniyor. Dolayısıyla Poyrazköy Plajı, oldukça huzurlu ve keyifli bir ambiyansa sahip. Sessiz ve sakin olması sebebiyle dikkat çeken, hem yerli halk hem çevre illerden gelen vatandaşlar tarafından ziyaret edilen Poyrazköy Plajı; bazı kısımlarında kayalık alanları yer veriyor. Bunun yanı sıra kumluk alana sahip olduğunu dile getirmek gerekiyor. Sığ bir denize sahip olması ise yüzmeyi yeni öğrenenler ve çocuklu aileler tarafından yaygın olarak tercih edilmesini sağlıyor. Poyrazköy Plajı etrafında yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz çeşitli tesisler olduğunu dile getirmek mümkün.

“Poyrazköy Plajı konum için tıklayın”

4.Florya Güneş Plajı

Florya Güneş Plajı, İstanbul’un en eski plajlarından biri olarak göze çarpıyor. 1 kilometrelik plajı ile keyifli vakit geçirmek isteyenlerin en sevdiği lokasyonlardan biri olan Florya Güneş Plajı şehirden uzaklaşmadan deniz deneyimi yaşamak için oldukça önemli bir fırsat sunuyor. Lüks ve kaliteli bir seçenek olması sebebiyle de İstanbul plajları arasında bulunan ve dikkat çeken Florya Güneş Plajı’na girmek için kişi başı 80 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Ödenmesi gereken ücret öğrenciler için 30 TL olarak belirlenmiş. 7 yaşından küçüklerin giriş için herhangi bir ücret ödemesine ise gerek yok.

“Florya Güneş Plajı konum için tıklayın”

5.Yeşilköy Çiroz Plajı

Florya Halk Plajı olarak bilinen Yeşilköy Çiroz Plajı, hem hafta içi hem hafta sonu oldukça kalabalık oluyor. Özellikle sıcak havalarda vazgeçilmez lokasyonlardan biri olan Yeşilköy Çiroz Plajı yeşil alanda vakit geçirmek için tercihler lokasyonlardan biri olmasıyla dikkat çekici.

Yeşilköy Çiroz Plajı’nda ücretsiz olarak vakit geçirebileceğiniz çeşitli alanlar bulunuyor. Bunun yanı sıra şezlong ve şemsiye kiralayarak daha konforlu bir plaj günü geçirmek istiyorsanız işletmeler tarafından verilen hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Hizmetler için talep edilen ücretler ise çeşitli etkenler dolayısıyla değişkenlik gösteriyor. Ancak özellikle hafta sonu oldukça kalabalık olduğunu dolayısıyla yer bulmak istiyorsanız mutlaka erken saatlerde gitmeniz gerektiğini dile getirmekte fayda var.

6.Şile Kızılcaköy Sahili

İstanbul için plaj önerileri arasında bulunan Şile Kızılcaköy Sahili, hem yerli hem yabancı turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Şile ilçesinde bulunan, temiz ve sakin bir sahil olan Şile Kızılcaköy Sahili; şehirden uzaklaşmak için yerel halk tarafından en çok tercih edilen noktalardan biri. Hafta sonu planlarının ve günübirlik turların en sevilen lokasyonlarından biri olan bölge, yaklaşık iki kilometrelik uzunluğa sahip.

Denize girebileceğiniz bir tesise de yer veren bu sahilde şezlong ve şemsiye kiralayabilir ya da yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılamak adına tesisi tercih edebilirsiniz. Sahile giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor olsa da eğer ulaşım için şahsi aracınızı tercih ettiyseniz aracınızı park etmek adına belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

7.Rumeli Kavağı Plajı

Rumeli Kavağı Plajı
Rumeli Kavağı Plajı

Rumeli Kavağı Plajı, özellikle İstanbul’da yerel halk tarafından tercih ediliyor olması sebebiyle dikkat çeken bir plaj. Hafta sonları kalabalık turist gruplarına ev sahipliği yapıyor olmasıyla ilgi gören ve keyifli bir deniz günü geçirmek isteyenlerin tercihi olan Rumeli Kavağı Plajı, belediye tarafından işletiliyor. Rumeli Kavağı Plajı olarak adlandırılan plajların dört farklı plajdan oluşmakta olduğunu dile getirmek ise yanlış olmaz. Plajlar etrafında yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok farklı tesis ve işletme mevcut. Böylelikle hazırlıksız gitmiş olsanız bile konforlu ve keyifli bir gün geçirme kesinlikle mümkün!

8.Demirciköy Uzunya Plajı

Demirciköy Uzunya Plajı
Demirciköy Uzunya Plajı

Hafta içi 200 hafta sonu ise 300 TL ücret ödeyerek girebileceğiniz Demirciköy Uzunya Plajı, kamp alanı olarak da tercih ediliyor. Doğa yürüyüşleri yapmanız konusunda sizlere imkan tanıyan ve kumsalda pek çok farklı balık restoranı bulunan Demirciköy Uzunya Plaj,ı keyifli bir deniz günü geçirmek için oldukça ideal bir lokasyon. 1000 araçlık otoparka sahip olması ise hem konforlu bir gün geçirmenizi sağlarken hem de özel araçlarınız ile ulaşımın çok daha kolay hale gelmesini sağlıyor.

Eğer talep ederseniz Demirciköy Uzunya Plajı için sezonluk bir kart satın alabilir ve böylelikle giriş ücretlerinde indirimden yararlanabilirsiniz. Demirciköy Uzunya Plajına dışarıdan yiyecek ve içecek getirilmesi yasak. Plaj içerisinde yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı karşılamak için işletme ve tesisleri tercih etmeniz gerekiyor.

“Demirciköy Uzunya Plajı konum için tıklayın”

9.Mimar Sinan Sahili

Büyükçekmece’de yer alan Mimar Sinan Sahili, merkezi lokasyonda denize girmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz en sevilen noktalardan biri. Yosunlu bir denize sahip olmasına rağmen berrak ve temiz olması sebebiyle tercih edildiğini dile getirmek mümkün. Ancak rüzgârlı günlerde dalgalar oldukça yoğun hale gelebiliyor. Huzurlu ve sakin bir gün geçirmek istediğiniz takdirde tercih edebileceğiniz Mimar Sinan Sahili içerisinde şehirden uzak bir kasada sahilinde gibi hissetmeniz mümkün. Yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılamak için etrafta bulunan işletme ve tesisleri tercih edebilirsiniz. Giriş için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmiyor olması ise özellikle hafta sonlarında kalabalık gruplara ev sahipliği yapıyor olmasını sağlıyor.

“Mimar Sinan Sahili konum için tıklayın”

10.Silivri Plajı

Silivri Plajı

Silivri Plajı İstanbul’da ücretsiz olarak gidebileceğiniz ve keyifli bir deniz günü geçirebileceğiniz lokasyonların başında geliyor. Silivri Plajı ile ilgili dile getirilmesi gereken en önemli bilgilerin arasında ise İstanbul’un en kalabalık plajlarından biri olması var. Eğer yer bulmak istiyorsanız mutlaka sabah erken saatlerde gitmeniz gerek. Denizin, insanın ve güneşin keyfini en başarılı şekilde çıkarabileceğiniz Silivri Plajı, ziyaretçiler tarafından kullanılabilecek tuvalete, duşa, soyunma kabinine de ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra şemsiye ve şezlong kiralama imkanı sağlayan çeşitli işletmelerde Silivri Plajı içerisinde bulunuyor. Plaja özel araçlarınızla toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

“Silivri Plajı konum için tıklayın”

11.Gümüşyaka Plajı

Gümüşyaka Plajı
Gümüşyaka Plajı

Silivri ilçesinde bulunan Gümüşkaya Halk Plajı, ilçe merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta konumlanıyor. Kumlarla kaplı denizi ve taşıyla kayalıklarla kaplı yapıda olan plaj, keyifli bir sahil günü geçirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Denize daha rahat girmek ayağınıza zarar gelmemesi için deniz ayakkabısı ya da terlik ile girmeniz önemli.

Plaja ulaşmak için özel araçlarınızı veya toplu taşım araçlarını tercih edebilirsiniz. Ziyaretçiler tarafından kullanılabilecek tuvalet, duş, soyunma kabini Gümüşyaka Plajı içerisinde bulunuyor. Bunun yanı sıra şemsiye ve şezlong kiralayabilir, yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılamak için içerisinde bulunan büfe, kafeterya ve market gibi olanakları tercih edebilirsiniz. Gümüşkaya Plajı’na giriş için ise herhangi bir ücret talep edilmiyor.

12.Selimpaşa Plajı

Selimpaşa Plajı

İstanbul Silivri’de ilçe merkezine yaklaşık 11 km uzaklıkta yer alan Selimpaşa Plajı, 800 metrelik uzunluğu ile keyifli bir gün geçirmek isteyenlerin tercihi! Sığ bir deniz olması sebebiyle yüzmeyi bilmiyorsunuz ya da çocuklarınız ile birlikte seyahat yapmayı düşünüyorsanız Selimpaşa Plajı, tam size göre.

Ücretsiz şekilde giriş yapabileceğinize küçük çakıl taşları ile kaplı olan plaj, büfe ve restoran gibi işletmeleri değil sahipliği yapıyor. Böylelikle yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve plaj içerisinde bunun işletmelerden sezon kiralayabilirsiniz. Selimpaşa Plajına ulaşmak için özel aracınızı ya da toplu taşıma araçlarının tercih edebilirsiniz.

“Selimpaşa Plajı konum için tıklayın”

13.Sofular Plajı

Sofular Plajı
Sofular Plajı

Sığ bir yapıda olması Sofular Plajının yüzmeyi yeni öğrenenler bir çocuklu aileler tarafından yaygın olarak tercih edilmesinin sağlıyor. Sofular Köyünde konumlanan dolayısıyla ismine de bulunduğu köyden alan Sofular Plajı’nın yanında bulunan mesire alanı ile piknik için de oldukça ideal bir lokasyon. Ücretli ve ücretsiz olarak ayrılmış iki farklı bölüme sahip olan plajda, keyifli bir sahil günü geçirmek mümkün. Plajda vakit geçirirken yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılamak için tercih edebileceğiniz çeşitli işletmeler mevcut. Bunun yanı sıra şezlong ve şemsiye kiralayabilir, hem eğlenceli hem de konforlu bir deniz günü geçirmeyi mümkün hale getirebilirsiniz.

“Sofular Plajı konum için tıklayın”

15.Saklı Koy Plajı

İstanbul Şile’de yer alan Saklı Koy Plajı kişilerin en bakir ve en özel koylarından biri olarak biliniyor. Doğayla iç içe sakin huzurlu bir gün geçirmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz bu Saklı Koy Plajı, oldukça keyifli aktiviteler sunuyor. Plaj ulaşmak için öncelikle İstanbul’un Şile ilçesine ulaşım sağlamalısınız. Bunun için şahsi aracınızı kullanabileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarından yana tercih yapabilirsiniz. Plaj içerisinde şezlong ve şemsiye kiralamanız adına hizmet veren işletmeler, yeme içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz tesisler de mevcut.

16.Akkaya Plajı

Akçakoca Belediyesi’ne bağlı olsa da İstanbul’da en çok sevilen ve tercih edilen plajlardan bire Akkaya plajı. İlçe merkezine 7 km mesafede olan ve İstanbul’a yakınlığı sebebiyle ziyaret edile Akkaya Plajı gün batımı esnasında sonunda unutulmaz manzara ile görenleri adeta büyülüyor. Bunun yanı sıra denizin oldukça sığ olduğunu da mutlaka dile getirmek gerekiyor. Bu özelliği ile keyifli vakit geçirmek isteyen çocuklu aileler ve yüzme hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan kişiler için de Akkaya Plajı, oldukça ideal. İçerisinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz çeşitli tesisler ve bunun yanı sıra şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz hizmetler sunuluyor. Giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor olması ise en sevilen özelliklerinden biri. Fakat plajda yer bulmak için özellikle sezonda mutlaka erken saatlerde gitmeniz gerektiğini dile getirmek gerekiyor.

17.İmrenli Köyü Plajı

Şile belediyesine ait bir plaj olan İmrenli Köyü Plajı, ilçe merkezine yaklaşık 20 km mesafede konumlanıyor. Belediye tarafından işletiliyor olması plaja girerken herhangi bir ücret ödememenizi sağlıyor. Ancak bu özelliği sebebiyle özellikle hafta sonu ve tatil günlerinde çok kalabalık turist gruplarına ev sahipliği yaptığını söylemek gerekiyor.

İmrenli Köyü Plajı içerisinde şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz tesisler bulunuyor. Ancak yer bulmak istiyorsanız sabah erken saatlerde gitmeniz gerektiğini dile getirmek mümkün. Plajı ulaşmak için toplu taşıma araçlarını kullanabileceğiniz gibi şahsi aracınız ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

“İmrenli Köyü Plajı konum için tıklayın”

18.Uzunkum Plajı

Uzunkum Plajı
Uzunkum Plajı

Uzunkum Plajı Şile’de bulunan diğer plajlar ile karşılaştırıldığı takdirde daha sakin olması ile dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra dizayn açısından da oldukça başarılı olduğunu söylemek mümkün. Şile Plajları arasında bulunan en temiz deniz ise Uzunkum Plajına ait. Denizde yosun ya da denizanası ile karşılaşmak mümkün değil.

Uzunkum Plajı ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı şekilde hizmet veriyor. Ücretli olarak bilinen Aqua Beach Club hafta içi 200 hafta sonu ise 250 TL ücret ödeyerek gidebileceğiniz bir işletme. Ancak eğer isterseniz ücretsiz kısmında da herhangi bir ücret ödemeksizin vakit geçirme şansı elde edebilirsiniz.

“Uzunkum Plajı konum için tıklayın”

19.Elmasburnu Plajı

Yetişkinler için 12 TL otomobil için ise 36 TL ücret ödeyerek giriş yapılabilecek olan Elmasburnu Plajı İstanbul’un en sevilen plajlarından biri. Beykoz Belediyesine bağlı olan Elmasburnu Plajı ücretli olarak hizmet veriyor olmasına rağmen diğer plajlar ile karşılaştırıldığında oldukça cüzi bir miktar talep ediyor.

Plaj içerisinde beş yıldızlı bir tesis ve yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz çeşitli işletmeler mevcut. Piknik alanlarına, mavi ve yeşil koylara bakan restoranlara ev sahipliği yapan Elmasburnu Plajı çocuklu aileler için uygun olan sığ bir denize sahip olmasıyla da dikkat çekiyor ve tercih ediliyor.