Fethiye’de Yapılacak Aktiviteler

Fethiye Yapılacak Aktiviteler Banner Görseli

Masmavi denizi, yemyeşil ormanları ve antik kalıntıları ile görenleri adeta büyüleyen Fethiye; huzurlu bir tatil için ilk seçeneklerden biri. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Fethiye, özellikle yaz sezonunda nüfusunun neredeyse ikiye katlanması ile dikkat çekiyor. Huzurlu bir tatil arayanların ilk tercihlerinden biri olması yüzünden Fethiye’de yapılacak aktiviteler uzun bir listeye sahip. Eğer daha önce Fethiye tatili yapmadıysanız ve tatilinizin eğlenceli geçmesini istiyorsanız sizler için derlediğimiz aktiviteleri inceleyebilir ve bu sayede Fethiye’de Gezilecek Yerler listesinden faydalanabilirsiniz.

Fethiye’de Yapılacak Aktiviteler

  1. Tekne Turlarına Katılın, Fethiye Koylarını Keşfedin.
  2. Ölüdeniz’de Yamaç Paraşütü Yapın.
  3. Saklıkent Kanyonu’nda Doğa Yürüyüşleri Yapın.
  4. Fethiye Eşen Çayı’nda Kano ve Rafting Yapın. 
  5. Likya Yolu’nda Tarihi Yürüyüş Deneyimi Yaşayın. 
  6. Fethiye’de Sualtı Dalışı Yapın.
  7. Fethiye ATV Turlarına Katılın.
  8. Fethiye Kaya Köyü’ndeki Sanat Kampına Katılın.
  9. Âşıklar Tepesi’nden Fethiye’yi İzleyin.
  10. Fethiye’nin Uzun Sahillerinde Yürüyüş Yapın.

Fethiye’de gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler elbette bunlarla sınırlı değil. Ancak seyahatinizi planlarken bu aktiviteleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Hem tarihi hem doğal güzellikleriyle büyüleyici bir yer olan Fethiye, en sevilen turizm duraklarından biri. Gezilecek yerleri ve yapılacak aktiviteleri belirlerken cevaplarınızı “Fethiye’nin meşhur yemekleri nelerdir?” sorusunun cevabına yönelik olacak şekilde düzenlemeyi ise unutmayın! Böylelikle tatilinizi yalnızca kültürel ve eğlenceli değil bunun yanı sıra gastronomik açıdan da eşsiz bir deneyim haline getirebilirsiniz.

1.Tekne Turlarına Katılın, Fethiye Koylarını Keşfedin

Tekne Turlarına Katılın, Fethiye Koylarını Keşfedin

Fethiye denildiğinde akla gelen en önemli doğal güzellikler arasında koylar var. Fethiye koyları ince kumları ve mavi bayraklı plajları ile her yıl turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Eğer koyları incelemek, denizin tadını çıkartmak ve yeşil ile mavinin bütün tonlarını bir arada görmek istiyorsanız Fethiye’de yapmanız gereken en önemli aktivite tekne turu!

Tekne turu aracılığı ile birden fazla koyu aynı gün içerisinde görebilir ve keşfetme şansı yakalayabilirsiniz. Genellikle bütün bir gün süren ve sabah başlayıp akşama kadar devam eden tekne turları farklı noktalarda duruyor. Bu sayede birden fazla koyda vakit geçirme şansınız bulunuyor.

2.Ölüdeniz’de Yamaç Paraşütü Yapın

Yamaç paraşütü özgürlük ve adrenalin dolu ekstrem bir spor! Hava sporu olarak ele alınan ve kuşbakışı doğanın tüm renklerine şahit olmanızı sağlayan yamaç paraşütü Fethiye’de mutlaka yapılması gereken bir aktivite. Ölüdeniz’in bütün güzelliklerini ayaklarınız altına serecek olan yamaç paraşütü için herhangi bir uzmanlık gerekmiyor. Lisanslı pilotlar eşliğinde havada sürdürmenizi sağlayan bu ekstrem spor, Ölüdeniz’in eşsiz rüzgarı ile birleştiği takdirde sizlere inanılmaz bir deneyim vadediyor.

Ölüdeniz’de yamaç paraşütü yapmak için ödemeniz gereken belirli ücretler var. Ödemeniz gereken ücret yararlandığınız hizmetin detayları ve zaman aralığı gibi farklı etkenler dolayısıyla değişkenlik gösterebilir. Ancak Fethiye’de yaşayacağınız bu deneyimi hayat boyu unutamayacağınız aşikar!

3.Saklıkent Kanyonu’nda Doğa Yürüyüşleri Yapın

Saklıkent Kanyonu’nda Doğa Yürüyüşleri Yapın

Doğal güzellikleri ile dikkat çeken Fethiye’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında Saklıkent Kanyonu var. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini en çok çeken yerlerden biri olan kanyon, sezon boyunca oldukça kalabalık oluyor. Fakat buna rağmen kanyona giderek doğa yürüyüşleri yapmak Fethiye’de yapılacak en güzel aktivitelerden biri.

1988 yılında yerli bir çoban tarafından tesadüfen keşfedilen kanyona girmek için 2023 yılında 15 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Doğal güzellikleri ile büyüleyen kanyonda akan dere boyunca doğa yürüyüşleri yapabilir, iskele üzerinde ilerleyerek muhteşem manzaraların tadını çıkartabilirsiniz. Milli park içerisinde yer alan kanyon çeşitli işletmelere ev sahipliği yaptığı için yeme içme ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz.

4.Fethiye Eşen Çayı’nda Kano ve Rafting Yapın

Fethiye Eşen Çayı’nda Kano ve Rafting Yapın

Eşen Çayı Fethiye’nin en kıymetli çaylarından biri olmasının yanı sıra tabiatın kalbinin attığı yer olarak alınıyor. Eşen Çayı’nın her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmesini sağlayan en önemli özelliği ise kano ve rafting gibi ekstrem sporların yapılabiliyor olması.

Debisi ve akış hızı yüksek olan akarsularda özel botlar ile yapılan ekstrem bir su sporu olan rafting, Eşen Çayı’nda deneyimleyebileceğiniz bir aktivite. Tüm dünyada yaygın olarak yapılan bir diğer su sporu olan kano ise kürek çekme olarak kendini gösteriyor. Kano, Eşen Çayı’nda gerçekleştirebileceğiniz bir diğer aktivite. Her iki ekstrem su sporu için de ideal bir su olan Eşen çayı uzmanlar eşliğinde bu deneyimleri yaşamanızı sağlıyor.

5.Likya Yolu’nda Tarihi Yürüyüş Deneyimi Yaşayın

Likya Yolu’nda Tarihi Yürüyüş Deneyimi Yaşayın

Fethiye’den başlayan ve Antalya’ya kadar devam eden Likya Yolu tarihi açıdan çok önemli bir yere sahip. Likya Yolu Teke Yarımadasındaki patikalardan belirli bir kısmının işaretlenerek haritalandırılması ile oluşturulmuş bir yürüyüş yolu. 500 kilometreden daha fazla uzunluğa sahip olan bu yol, Fethiye ziyaretiniz esnasında mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan bu yolda yürüyüş deneyimi yaşamak Fethiye’de mutlaka yapılması gereken bir aktivite. Eğer yürüyüşü baştan sona tamamlamak istiyorsanız 40 gün kadar devam etmeniz gerekiyor. Ancak turistik amaçlı yalnızca belirli bir kısmını talep ettiğiniz süre boyunca yürüyebilir ve geri dönebilirsiniz.

Likya Yolu’na giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak yürüyüş için turlara katılmayı düşünüyorsanız belirli ücretler ödemeniz gerekir.

6.Fethiye’de Sualtı Dalışı Yapın

Fethiye’de Sualtı Dalışı Yapın

Turizm açısından çok zengin bir lokasyon olan Türkiye ekstrem su sporları ve dalış gibi aktiviteler için pek çok farklı rotasyona sahip. Sualtı dalışı denildiğinde en çok tercih edilen rotasyon ise kuşkusuz ki Fethiye! Fethiye’de sualtı dalışı yapmak sizi hayat boyu unutamayacağınız bir deneyim yaşatacak. Bu aktivitenin en önemli özelliği ve en önemli avantajı ise herhangi bir deneyime sahip olmadan da yapabiliyor olmanız. Dalış konusunda uzman kişiler ile bir arada yapacağınız ve böylelikle herhangi bir endişe duymadan anın tadını çıkarmanıza imkan tanıyacak bu aktivite, hayat boyu hatıralarda kalacak!

Fethiye’de sualtı dalışı yapmak için ödemeniz gereken çeşitli ücretler var. Bu ücretler hizmeti veren şirket dahilinde değişkenlik gösterebilir. Ancak sahil yolu boyunca sualtı dalışı yapabileceğiniz hizmetler veren pek çok şirket görebilir, sizin için en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

7.Fethiye ATV Turlarına Katılın

Fethiye ATV Turlarına Katılın

ATV turu aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte katılabileceğiniz çok eğlenceli bir aktivite. Kentsel yaşamdan uzakta, stres atmanızı ve doğayla iç içe olmanızı sağlayan ATV, Fethiye’de mutlaka gerçekleştirilmesi gereken aktivitelerin de başında geliyor.

ATV adı verilen bu aktivitede aslında ATV kullanılan aracın ismi. Motosiklet ile benzer bir çalışma mekanizmasına sahip olan ancak zorlu yollarda gidebilecek kadar büyük tekerlere sahip ATV araçlar eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

Fethiye’de ATV turlarına katılmak için tercih edebileceğiniz farklı tur şirketleri mevcut. Heyecan dolu anlar yaşamanız konusunda önemli bir rol oynayan bu turların ücretleri ise birbirinden farklı. Kullanılan araçlar, aktivitenin ne kadar süre boyunca gerçekleşeceği ve rotasyon fiyatların değişmesine neden oluyor. Ancak Fethiye lokasyon olarak ATV adına oldukça ideal.

8.Fethiye Kaya Köyü’ndeki Sanat Kampına Katılın

Fethiye ile Ölüdeniz arasında konumlanan Kaya Köy, terk edilmiş bir Rum Köyü. Mimari yapısından dar sokaklarına, çam ormanlarıyla kaplı çevresinden sunduğu etkileyici atmosfer ve kiliselere kadar pek çok özelliği köyün dikkat çekici olmasını sağlıyor. Kaya Köyünde oluşturulan sanat kampı ise Fethiye’nin en dikkat çekici aktivitelerinden biri.

Sanat kampının içerikleri zaman içerisinde değişiyor. Bu durum ödemeniz gereken ücretleri ve kamp süresinin ne kadar olduğunu da değiştiriyor. Ancak yaz tatilinizi inanılmaz bir deneyim haline getireceğini söylemek gerekiyor.

Kaya Köyü’nde organize edilen sanat kampları aracılığıyla sanata doğduğunuz bir yaz tatili yaşayabilir bunun yanı sıra doğa ile iç içe olabilir ve stresten uzaklaşabilirsiniz. Kaya Köyü içerisinde sanat kampı dahilinde konaklayabileceğiniz işletmeler mevcut.

9.Aşıklar Tepesi’nden Fethiye’yi İzleyin

Fethiye’de gezilecek en güzel yerlerden biri olan şıklar tepesi hayat boyu unutamayacağınız bir manzara sunuyor. Doğa ile iç içe ve tarihi açıdan da kıymetli bir gezi yapmanız için en ideal rotalardan biri olan Fethiye, şıklar Tepesi ile hem huzurlu hem de keyifli bir gün geçirmenize olanak tanıyor.

Likya Dönemi’nde inşa edildiği düşünülen şıklar Tepesi’ne çıkmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Fethiye’nin en güzel manzaralarını ayaklar altına seren şıklar Tepesi, yanında bulunan Kral Mezarları ile de dikkat çekici. Fethiye de geçirdiğiniz günlerden birini mutlaka ayırmanız gereken şıklar Tepesinin sezon boyunca çok kalabalık olduğunu ise söylemek gerek.

10.Fethiye’nin Uzun Sahillerinde Yürüyüş Yapın

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Fethiye, uzun sahilleri ile dikkat çekiyor. Lokasyonu sebebiyle oldukça keyifli vakit geçirmeye imkan tanıyan Fethiye, yaz tatillerinin gözdesi. Siz de birkaç günlük Fethiye tatilinizde bol bol sahillerde yürüyüş yapmalı doğayla iç içe olmalı ve temiz havanın tadını çıkarmalısınız. Böylelikle hem huzurlu bir tatil geçirmeniz mümkün hale gelir hem de kendinizi çok daha sağlıklı hissedebilirsiniz.

Fethiye’nin uzun sahillerinde yürüyüş yaparken sahil boyunca sıralanan restoran ve kafelerde oturabilir ve dinlenebilirsiniz. Balık ekmek restoranlarından takı satan küçük dükkanlara kadar oldukça geniş bir listeye sahip olan işletmeler, yaptığınız yürüyüşleri çok daha eğlenceli hale getirir.

11.Gizlikent Şelalesi’nde Ferahlığı Yaşayın

Fethiye’nin etkileyici doğal güzelliklerinden bir diğeri olan Gizlikent Şelalesi, sıcak havalarda bile ferahlık yaşamanıza olanak sağlıyor. 2023 yılında 5 TL ücret ödeyerek giriş yapabileceğiniz şelalenin hem yerli hem yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gördüğünüz söylemek gerekiyor.

Gizlikent Şelalesi’nde vakit geçiriyor ve yürürken belirli bir kısmı su içerisinde yürümeniz gerekir. Dolayısıyla ayakkabılarınız ile yürüyüş yaptığınızda ayaklarınız ıslanabilir. Bunun için şelaleye gelirken yanınızda terlik ya da yedek ayakkabı getirmeniz önerilir. Eğer böyle bir hazırlık yapmadıysanız belirli bir ücret dahilinde terlik kiralayabilir veya satın alabilirsiniz.

Şelaleyi görmek için 200 basamaklı merdivenden aşağıya inmeniz gerekiyor. Aşağı inerken küçük şelalelerin manzaralarını izlemeye ve tadını çıkarmayı unutmayın!

12.Kelebekler Vadisi’nin Eşsiz Manzarasında Fotoğraf Çekilin

Kelebekler Vadisi’nin Eşsiz Manzarasında Fotoğraf Çekilin

Gençler ve genç kalanlar tarafından yoğun bir ilgi gören Kelebekler Vadisi, Fethiye’nin en etkileyici doğal güzellikleri arasında bulunuyor. Kelebekler Vadisi’ne giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmese de tekne turuna katılmak istiyorsanız şirketler tarafından belirlenen ücretleri ödemeniz gerekiyor.

Kelebekler Vadisi’nin her geçen yıl daha popüler hale geliyor olmasını sağlayan en önemli özelliği sağladığı muhteşem manzaralar. Özellikle kamp yapanlar tarafından ilgi gören vadi, hayat boyu unutulmayacak güzellikte manzaraları ayaklar altına seriyor. Kelebekler Vadisi sezon boyunca oldukça kalabalık oluyor. Fethiye’de mutlaka yapmamız gereken aktivitelerin arasında ise Kelebekler Vadisi’nin eşsiz manzaralarını izlemek ve bu anı kalıcı hale getirmek için fotoğraflarını çekmek var!

13.Fethiye’nin Lezzetli Mezelerini Tadın

Fethiye’nin Lezzetli Mezelerini Tadın

Ege Bölgesi’nin incisi olan Fethiye, yalnızca doğal ve tarihi güzellikleriyle değil mutfağı ile de benzersiz bir deneyim sunmaya devam ediyor. Akdeniz ve Ege mutfaklarının birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir mutfağa sahip olan Fethiye, hem geçmiş hem gelecek yılların lezzetlerini bir arada sunuyor.

Özellikle yaz aylarında Fethiye ziyareti yapıyorsanız akşam yemeklerinde tercihinizi mutlaka mezelerle yapmalısınız. Taze ot ve zeytinyağının en önemli parçaları olduğu bilinen Fethiye mutfağı lezzetli mezeleri ile hem karnınızı doyuracak hem de gözlerinizi!

Fethiye’nin eşsiz mezelerini deneyimlemek için tercih edebileceğiniz pek çok farklı restoran mevcut. Özellikle yöresel yemekler hazırlayan restoranları tercih ettiğiniz takdirde yöreye ait mezeleri deneyimleme şansı yakalayabilirsiniz.

14.Saklıkent Jeep Safari Turu’na Katılın

Fethiye’nin en kıymetli doğal güzelliklerinden bir diğeri olan Saklıkent denildiğinde akla gelen ilk aktivitelerden biri elbette jeep safari turları! Farklı çıkış noktaları olan turlara katılarak Fethiye tatilinizi benzersiz bir deneyim haline getirebilirsiniz. Jeep adı verilen ve korunaklı olan araçlar ile gerçekleştirilen bu turlar Saklıkent’i daha yakından tanımanız konusunda imkan tanıyor.

Saklıkent’e giriş için 2023 yılında 15 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Jeep safari turları ise birçok farklı tur şirketi tarafından verilen bir hizmet olduğu için fiyat aralıkları değişkenlik gösteriyor. Hem eğlenceli hem de ekstrem bir deneyim olan jeep safari turları sayesinde Fethiye tatilinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz!

15.Çalış Plajı’nda At Turu’na Katılın

Fethiye’nin en uzun plajlarından biri olan Çalış Plajı belediye tarafından işletiliyor. Denize girmek için tercih edilen plaj bunun yanı sıra at turları ile de oldukça dikkat çekici. Tur şirketleri tarafından verilen bu hizmet sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günün farklı saatlerinde gerçekleştiriliyor. Farklı fiyat aralıklarına sahip olan at turları her yaş aralığından turist tarafından tercih edilebilecek bir aktivite.

Hem eğlenceli ve sportif hem farklı bir deneyim olan at turlarının oldukça keyifli olduğunu söylemek gerekiyor. At turlarının turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor olmasını sağlayan en önemli özelliği ise çocuklar tarafından da tercih ediliyor olması. Yediden yetmişe herkes tarafından tercih edilebilecek at turları sayesinde at binme deneyimi kazanabilir ve bunun yanı sıra doğal güzellikleri at tepesinde izleme şansı elde edebilirsiniz.

16.Paspatur Çarşısını Gezin

Fethiye’nin en popüler çarşısı olan Paspatur Çarşısı; halı, kilim, dokuma, deri ve kuyumcu gibi farklı alanlarda üretim yapan çok sayıda dükkana ev sahipliği yapıyor. Fethiye’nin en eski ve en renkli çarşılarından biri olma özelliğine sahip olan bu çarşı, üst kısmında yer alan renkli şemsiyeler ile kartpostallarda konu olacak kadar keyifli manzaralar sunuyor.

Fethiye tatiliniz esnasında Paspatur Çarşısını gezmeyi unutmamalısınız. Restoran ve kafelere de ev sahipliği yapan çarşıda soluklanarak yemek yeme ihtiyacınızı karşılayabilir, kahvenize bu eşsiz ambiyansı da yudumlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yöresel lezzetlerin paketlenmiş halini satan çok sayıda dükkanda çarşı içerisinde bulunur.

Aynı zamanda evinize götürebileceğiniz ya da sevdiklerinize hediye olarak alabileceğiniz yöresel lezzetlerin alışverişini yapabilir, halı ve kilim gibi el yapımı ürünleri inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. Sevdiklerinize hediye almak ya da Fethiye’yi hatırlatacak küçük armağanlar satın almak için en ideal yerlerden biri, Paspatur Çarşısı. İlçe merkezinde yer alıyor olması sebebiyle oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Paspatur Çarşısı konum olarak marina ile Çarşı Caddesi arasında bulunuyor.