Vizesiz Balkan Ülkeleri

Karadeniz ve Adriyatik Denizi arasında bulunan Balkan ülkeleri, vizesiz turlar ile görme şansı yakalayabileceğiniz ülkeler arasında yer alır. Konum olarak birbirlerine yakın olmalarının yanı sıra seyahat etmek için vize istenmiyor olması pek çok yerden yoğun ziyaretçi almalarını sağlar. Balkan ülkeleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve keyifli bir seyahat gerçekleştirmek isteyen pek çok kişinin tercihi Balkan turları oluyor. 

Balkan turları esnasında görme şansı yakalayacağınız Vizesiz Balkan Ülkelerini aşağıdaki gibi listelemek mümkün: 

Balkan Ülkeleri Vize Süreleri 
Bosna-Hersek 180 gün içinde 90 gün
Makedonya 180 gün içinde 90 gün
Kosova 90 Gün
Arnavutluk 90 Gün
Sırbistan 90 Gün
Karadağ 90 Gün
Bulgaristan 90 Gün

 

Kendine ait farklı özellikleri olan bu ülkeler, turistlere farklı bir gezi deneyimi yaşatır. Ülkelere tur ile seyahat etmek ise seyahatinizi çok daha planlı ve konforlu hale getirir. Zengin bir kültüre sahip olan Balkan ülkeleri her mekanında bambaşka anılar yaşatır. Balkan ülkelerine seyahat etmek için ise dört mevsim tercih edilebilir. Konukseverlikleri ile dikkat çeken halkı ve muhteşem doğası ile pek çok turistin seyahat listesinde Balkan ülkeleri yer alır. 

Vizesiz Balkan ülkeleri Orta Avrupa’da Akdenizin birleştiği noktada yer alır. Bugüne kadar pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olan Balkan ülkeleri, farklı kültürlerin izlerini bir arada tutar. Bunun yanı sıra bu ülkeler, yıllar içerisinde çok farklı şekiller ile yönetilmiş ve 2006 yılında bir idari değişime uğramıştır. Ülkelerin günümüzde toplam 127 kent ve 429 belediyesi bulunur. Gelin, vizesiz gezebileceğiniz Balkan ülkelerini birlikte inceleyelim!

1. Bosna-Hersek

Bosna Hersek
Bosna Hersek

Kültür ve medeniyetin geçiş yeri olarak bilinen Bosna-Hersek, karşılaştığı iç savaş sonrasında küllerinden yeniden doğmuş bir ülkedir. Doğası ve tarihi zenginlikleri ile dikkat çeken bu ülke, misafirperver halkıyla da ilgi görür. Dört mevsim boyunca ziyaret edilir ancak özellikle bahar ve sonbahar aylarında en güzel zamanlarını yaşadığı bilinir. Ülke içerisinde Saraybosna ve Mostar gibi mutlaka görülmesi gereken çok sayıda yapı ve şehir bulunur.

Ülkenin başkenti olarak öne çıkan Saraybosna ilk olarak görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Özellikle bu şehirde 1990’lı yıllarda meydana gelen Yugoslav iç savaşının izlerini görmek hala mümkün. Her ne kadar restore edilmiş bir yapıda olsa da şehirdeki bazı noktalarda savaşın izlerine denk gelebilirsiniz. Şehir, aynı zamanda Osmanlı mimarisine de ait pek çok eser barındırıyor.

Keyifli bir Bosna-Hersek seyahati planlamak istiyorsanız Tatilbudur tarafından planlanan Balkanlar Turuna katılabilirsiniz. Sekiz gün yedi gece boyunca devam eden ve vizesiz olan bu tur Bosna-Hersek ülkesini daha yakından tanımanız konusunda sizlere yardımcı olur.

2. Makedonya

Makedonya
Makedonya

Balkanların en sevilen ülkelerinden biri olan Makedonya nüfus olarak küçük bir ülke olmasına rağmen bugüne dek pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Doğası, tarihi ve kendine ait kültürü ile oldukça zengin bir ülke olan  Gezilmesi gereken çok sayıda şehri, tarihi noktası, kilisesi, vadisi ve kanyonu bulunuyor. Ekonomik tatil nasıl yapılır ve nereye gidilir sorusuna Makedonya rahatlıkla karşılık verebilir. Çünkü Makedonya, uygun fiyatlı gidilebilecek yurt dışı ülkeleri arasında yer alıyor.

Ülkenin başkenti olan Üsküp tarihsel dokusu ve kültürel yapısıyla öne çıkıyor. Kent adeta Müslümanların ve Hristiyanların yaşadığı yerler olarak ikiye bölünmüş durumda. Müslümanların çoğunlukta olduğu bölge eski Üsküp’e aitken Hristiyan nüfusunun çoğunlukta olduğu bölge daha yeni yerleşim yeri olarak öne çıkıyor.

Makedonya; sadece kentsel olarak değil, doğal harikalarıyla da öne çıkıyor. Ülkede bulunan Matka Kanyonu, Avrupa’nın en büyük kanyonu olarak biliniyor. Bu kanyonda doğa yürüyüşüne çıkabilir veya rafting gibi sporlara da katılım sağlayabilirsiniz.

Uygun fiyatlı, vizesiz ve konforlu bir Makedonya turu yapmak için Tatilbudur tarafından planlanan Üsküp turları tercih edilebilir.  Böylelikle Makedonya tarihi ile ilgili daha yakından bilgi edinebilir, ülkenin tarih dolu yapılarında keyifle vakit geçirebilirsiniz. Toplu taşıma konusunda oldukça gelişmiş bir ülke olan Makedonya, yeme içme gibi temel ihtiyaçların uygun fiyatlar ile karşılanması sebebiyle de dikkat çekicidir.

3. Kosova

Kosova
Kosova

Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan çok köklü bir geçmişe sahip olan Kosova, Osmanlı imparatorluğu gibi pek çok farklı imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Bulgar, Hun, Avar ya da Peçenek gibi çok sayıda medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış olan bölgede halen eski kültürlerin izleri görülür.

Bağımsızlık açısından yeni bir ülke sayılmasına rağmen Kosova’da doğal ve tarihi harikaları gezebileceğiniz farklı seçenekler bulunuyor. Öncelikle ülkenin başkenti olan Priştine’de tarihsel dokuyu hissedebilirsiniz. 1455 yılında Osmanlı egemenliğine girmiş olan şehrin pek çok noktasında Osmanlı eseri bulunuyor. Üstelik bu eserlerin pek çoğu restore edildiğinden ziyarete de açık durumdalar.

Kosova’da Mirusha Şelalesi de yine göreceğiniz yerler arasında bulunuyor. Toplamda on üç şelalenin birleşiminden oluşan bu şelale yemyeşil bitki örtüsünün içinde adeta cennetten bir köşe olarak karşınıza çıkıyor. Kosova, konumu itibariyle irili ufaklı pek çok şelaleye ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Geziniz esnasında doğal güzellikleri keşfetmeye de zaman ayırmayı ihmal etmemelisiniz.

Mutlaka görülmesi gereken çok sayıda tarihi yere sahip olan Kosova, gelişmiş bir sanat anlayışına da sahiptir. Meydanda bulunan heykeller, bulvarlar ve mutlaka görülmesi gereken türbeler, Kosova seyahatinizi çok daha keyifli hale getirir.

Tatilbudur tarafından planlanan Kosova turu sayesinde Kosova ülkesini daha yakından tanıyabilir, ülkenin güzelliklerini görebilirsiniz. Otobüsü ile gerçekleşen ve herhangi bir vize talep edilmeyen bu turlar, farklı çıkış noktalarına sahiptir.

4. Arnavutluk

Arnavutluk
Arnavutluk

Güney Avrupa’da bulunan Arnavutluk Karadağ, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan ile çizilmiş bir sınıra sahiptir. Ülkenin batısında Adriyatik, güney batısında ise İyonya Denizi yer alır. Aynı kutuda yaşayan insanların pek çoğu özel minibüsler ya da halk otobüsleri ile seyahat eder. Arnavutluk seyahatiniz esnasında tercih edebileceğiniz bu seçenekler, uygun bilet fiyatları ile sunulan bir hizmettir. Trenle yapılan uzun yolculuklar birçok farklı manzaraya şahit olmanızı sağlar.

Balkan ülkesi olmasına rağmen özellikle İtalya’nın bölgede çok uzun yıllar nüfuzu sebebiyle İtalyan kültürüne de yakınlık taşıyan Arnavutluk; turistik yapısı ve doğal güzellikleri ile ziyaret edebileceğiniz bir başka Balkan ülkesi olarak karşınıza çıkıyor. Ülkenin başkenti olan Tiran’da Osmanlı dönemine dair pek çok eser bulunuyor. Ayrıca çeşitli etkinliklere de yine bu şehirde katılım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Arnavut mutfağı da lezzetli tatlarıyla biliniyor.

Deniz tatili yapmak isteyenler için de Arnavutluk, iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor. Sarande bölgesi egzotik kumları ile deniz tatili yapmanıza da fırsat sunuyor. Arnavutluk sunduğu olanaklar ve vizesiz olmasıyla görmeniz gereken Balkan ülkeleri arasında yer alıyor. Tatile çıkmadan önce valizinizi nasıl bir tatil yapacağınıza göre ayarlamanız önemlidir. Tatile giderken alınması gerekenler, deniz tatili, yurtdışı tatili ve kayak tatiline göre değişkenlik gösterecektir.

Tatilbudur tarafından sunulan Balkanlarda üç ülke turu ya da Arnavutluk turu sayesinde vizesiz şekilde Arnavutluk ülkesini ziyaret edebilirsiniz. Arnavutluk’ta gezmenize görmeniz gereken yerler ile ilgili bilgi sahibi olacağınız bu turlar, konforlu ve keyifli bir seyahat imkanı sunuyor.

5. Sırbistan

Sırbistan
Sırbistan

Balkan yarımadasının ortasında bulunan Sırbistan, etnik çeşitlilik konusunda oldukça zengindir. Kültürel yapısıyla dikkat çeken bir ülke olan Sırbistan, tarih boyunca çok sayıda devlete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Roma ve Osmanlı imparatorluğu döneminden kalan tarihi yapılara hala ev sahipliği yapan Sırbistan da görülmesi gereken birçok farklı yapı bulunur. Sırbistan’ın en önemli özellikleri arasında ise ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan şifalı su ve kaplıcalar vardır. Farklı hastalıklara iyi geldiği bilinen bu kaplıcalar, sağlık turizmi açısından da çok önemli bir rol oynuyor.

Balkanların adeta göz bebeği konumunda olan Sırbistan çok uzun yıllar Yugoslavya’nın merkezi ülkesi olduğundan günümüzde de önemini koruyor. Sırbistan’da gerek şehir kültürü gerekse de doğal güzellikler ile keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Ülkenin başkenti Belgrad mimari dokusu, kültürel yapısı ve her zaman canlı kalan yapısıyla ülkedeki ilk duraklarınızdan biri olabilir. Belgrad’da Balkanların ruhunu en iyi şekilde deneyimleme imkanı elde edebilirsiniz.

Büyük bir kent olan Belgrad için üç dört günlük gezi planı yapabilirsiniz. Çünkü şehirdeki gezilecek yerleri tam anlamıyla keşfetmeniz için uzun süreler ayırmanız gerekebilir. Kalemegdan olarak bilinen bölge, Belgrad’ın en turistik bölgelerinden birisi. Kenti yüksek bir noktadan görmenizi sağlayan bu bölgede Osmanlı eserleri, Sırp ulusal tarihine ait kalıntılar ve II. Dünya Savaşına ait silahlar sergileniyor. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan bu bölgede düzenlenen etkinliklere de katılabilirsiniz.

Belgrad’da ayrıca Zemun, Ulusal Müze, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi gibi görmeniz gereken başka yerler de bulunuyor.
Belgrad’ın dışına çıkmak istiyorsanız bu durumda Niş, Cacak ve Semendire gibi şehirleri de ziyaret edebilirsiniz. Tarihsel yapıları ile farklı bir deneyim yaşamanızı sağlayacak olan bu bölgeler, Sırbistan gezinizin keyifli geçmesine yardımcı olacak.

Sırbistan’a seyahat etmek için Tatilbudur tarafından planlanan vizesiz Sırbistan Turunu tercih edebilirsiniz. İzmir çıkışlı olarak da gerçekleşen Büyük Balkan Turu, sekiz gün ve yedi gece boyunca Balkan ülkelerini daha yakından tanımanıza fırsat yaratıyor.

6. Karadağ

Karadağ
Karadağ

Balkan yarımadasının batı kesiminde yer alan Karadağ, küçük ama kültürü ve tarih ile oldukça zengin bir ülkedir. 2006 yılında bağımsızlık kazanan genç bir devlet olması sebebiyle dikkat çeken Karadağ, ortaçağa kadar dayanan bir tarihe sahiptir.

Karadağ özellikle Adriyatik Denizi’ne kıyısı olduğu için doğal güzellikleri ile öne çıkıyor. Küçük bir ülke olmasına rağmen gerek insanın sıcaklığı gerekse de sıcak iklimi sayesinde Karadağ geziniz çok keyifli geçebilir. Özellikle son yılların popüler tatil bölgesi olan Budva, eşsiz plajları ve deniz manzarası ile deniz tatili yapmak istiyorsanız iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Sadece yaz tatili olarak değil, Karadağ’a yılın her dönemi gidebilir ve benzersiz güzelliklerden yararlanabilirsiniz. Karadağ’ın aynı zamanda yöresel lezzetleri de ünlü olduğundan mutlaka ziyaretiniz esnasında yöresel lezzetleri de denemelisiniz.

Son yıllarda büyük bir popülerlik kazanan ve farklı ülkelerden turiste ev sahipliği yapan Karadağ, çeşitli ve eğlenceli bir tatil isteyenler için olanaklar sunuyor. Yaz tatili yapmak için tercih ediliyor olmasının yanı sıra kültürel olarak gerçekleştirilecek turlar adına da oldukça önemli bir rol oynuyor.

Keyifli bir Karadağ tatili için vizesiz İzmir çıkışlı büyük Balkan turuna yada Karadağ Turları katılabilirsiniz. Antik mimariyi ülkenin her noktasında görmenize imkan tanıyacak farklı yapılar, Karadağ ile ilgili en dikkat çeken  özellikleri arasında geliyor. Dolayısıyla hem yaz tatili hem de keyifli bir kültürel tur için tercih ediliyor!

7. Bulgaristan

Bulgaristan
Bulgaristan

7 milyon nüfusu ile Avrupa’nın en büyük 16. Ülkesi olan Bulgaristan Makedonya, Sırbistan, Romanya ve Yunanistan gibi ülkeler ile komşu konumda bulunuyor. Ülkenin en önemli nehri olan olan Tuna Nehri, kuzey komşusu Romanya ile sınır oluşturuyor. Başkenti Sofya gibi Filibe, Kırcaali, Silistre de Plevne gibi görülmesi gereken pek çok farklı şehre ev sahipliği yapıyor. Dört mevsim boyunca ziyaret edilebilecek ve kültürel zenginlikleri ile dikkat çeken Bulgaristan, özellikle müzikleri ve etnik kültürü ile dikkat çekiyor. Eğlenceli bir tatil geçirmek isteyenlerin tercihi olan Bulgaristan, herkesin kendine ait keyifli anlar yaşayabileceği farklı bir ülke.