Ekim’de Gidilebilecek Tatil Yerleri

Bütün yazı sadece çalışarak geçirenlere teselli gibi gelecek ekim’de gidilebilecek tatil yerleri listemizle sonbaharın en harika rotalarını ziyaret ediyoruz. Yazın kavurucu sıcaklarından nasibini almak istemeyip sonbaharı bekleyenlerdenseniz o zaman bu yazımız tam da size göre!

İzmir-Bergama

Yılın her ayında büyüleyici güzellikler içinde ziyaretçilerini karşılayan Bergama, şifalı topraklarıyla herkesin ilgi odağı olmuştur. Dünyanın en güzel beldelerinden olduğu gibi aynı zamanda adeta bir tıp merkezi desek yeridir. Tüm yılın çalışma stresini geride bırakmanızı sağlayacak bu rota, ekim’de ziyaret edilebilecek harika rotalarımız arasında. Şöyle uzun uzadıya yürüyüşleri özlediyseniz 800 metrelik kutsal yol sayılan Akropol’den Asklepion Antik Kenti’ne doğru yola çıkabilirsiniz mesela. İzmir otelleri ekim’de de sizinle.

Kırklareli-İğneada

Sonbaharın gelişiyle birlikte İğneada tatilcileri yollara düşmeye başlar. Kırklareli’ne bağlı bu doğa harikası lagünleri ve Longoz ormanlarıyla çok ünlü. Şayet yaz sıcaklarında tatil yapmak yerine sonbaharın güzellikleri içinde sakin yerlerde olmayı planlıyorsanız İğneada tam size göre demektir. Longoz ormanlarında yürüyüşler yaparak kanoyla binip doğa keşfine çıkabilirsiniz. Karnınız acıktığında buranın sevimli mi sevimli balık restoranlarında bir güzel ziyafet çekebilirsiniz. Kırklareli otellerinde konaklayarak İğneada’nın güzelliklerine yelken açın.

Antalya-Adrasan

Antalya’nın çok sevilen yerlerinden biridir Adrasan. Henüz herkes bilmese de içinde yapılacak çok şey saklıdır. Genci yaşlısı demeden her yaş grubunun konaklayabildiği bu rotada çadır kuranlara, bungalov evlerde keyif yapanlara rastlamak mümkün. Ekim ayında deniz suyunun sıcak olduğu Antalya’da denize girmek isterseniz Adrasan’a bağlı Olimpos ve Çıralı size önereceklerimiz arasında. Ayrıca tarihi yerleri ve doğal güzelliklerini ziyaret etmek için Çıralı Yanartaş ve Olimpos Antik Kenti’ni keşif listenize eklemeyi unutmayın. Adrasan otelleri ekim’de de sizinle.

Çanakkale-Bozcaada

Şehir hayatından uzaklarda sakinlik arayanlar Bozcaada’yı kaçırmasın. Eylül başında yapılan bağbozumu şenlikleri sayesinde adanın en hareketli günleri yaşanır. Hareketli gece hayatının aksine sakin mekanların olduğu Bozcaada’da Ege mutfağının muazzam yemeklerini tadabilirsiniz. Tadına doyulmaz reçeller, takılar, hediyelik eşyacılar ve dahası Bozcaada tatilinizde görecekleriniz arasında.

Artvin-Şavşat

Yemyeşil bir doğa içinde ziyaretçilerini kucaklayan diğer bir rotamız Artvin’in kalbinden geliyor. Tarihiyle, doğasıyla ünlü Şavşat ülkemizin en zengin yerlerinden. Yaylalarına çıkıp eğlenceli dakikalar geçirmek için cip safarisini mutlaka denemelisiniz. Tabi bu aktiviteyi yapacaksanız valinize sudan etkilenmeyen kıyafetler almanızı özellikle belirtiyoruz. Artvin otellerinde konaklayarak Şavşat’ın keşfedilecek ne kadar yeri, yapılacak ne kadar aktivitesi varsa yakından tanışmayı ihmal etmeyin.

İzmir-Şirince

İsmi gibi şirin bir tatil beldesi olan şarapça çoğumuzun bildiği gibi şaraplarıyla meşhur bir köy. Geçimini hem şaraplarından hem de turizmden sağlayan bu köyü sonbaharda ziyaret etmenin keyfi bir başka oluyor. Yaz aylarındaki kalabalığını bu güzel aylarda sakinliğe bırakıyor. Şaraplarının tadı ise bir başka güzel geliyor insana. Kısacası buraya gitmek için türlü türlü sebepleriniz var. Eski Rum evlerine açılan sokaklarında turlarken Ege usulü bir Türk kahvesi molası vermeyi ihmal etmeyin.

Muğla-Köyceğiz

Kalabalık şehir hayatından bunaldıysanız size ilaç gibi gelecek bir diğer ekim tatil önerimiz Muğla’nın güzel ilçesi Köyceğiz’den geliyor. Huzuru bulacağınız bu rotada Köyceğiz Gölü’ne uğrayıp bir sandal keyfi yapmak harika bir fikir olabilir. Ya da göl çevresinde bisiklet turu da olabilir mesela. Kısacası ekim’de gidilebilecek tatil yerleri doğası, aktiviteleri ve tarihiyle içinizi açacak. Muğla otelleri sizi bekliyor.