En Güzel Bozcaada Plajları ve Koyları Listesi

En Güzel Bozcaada Plajları ve Koyları Listesi Banner Görseli

Son yılların tatil destinasyonların başında gelen Bozcaada; yalnızca doğal güzellikleri ile değil, kültürel mirası ile de ziyaretçilerine hayranlık veriyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgeler arasında bulunan Bozcaada tarihi evleri ve köklü geçmişi ile oldukça etkileyici. 

Çanakkale’ye bağlı bir ada olarak bilinen Bozcaada, Ege’nin kuzeyinde bulunuyor. En önemli özelliklerinin arasında ise Türkiye’nin üçüncü büyük adası olması var. Düşük bir nem miktarına sahip ve Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Bozcaada, ilkbahar ve yaz aylarında kalabalık turist gruplarının adeta akınına uğruyor.

Bozcaada’da konaklamak istiyorsanız tercih edebileceğiniz pek çok farklı küçük ve sevimli butik işletme mevcut. Bütçenize uygun olarak farklı konseptlerdeki Bozcaada otelleri ile konaklama yapabilir ve Bozcaada’da Gezilecek Yerler ve dahasını gönlünüzce keşfedebilirsiniz. Bölgenin saklı güzelliklerini görmek için en az üç günlük bir seyahat yapmanız öneriliyor.

Bozcaada tarihi ve doğal güzellikleriyle büyülüyor olsa da en önemli özellikleri arasında ev sahipliği yaptığı eşsiz güzellikteki plajlar ve koylar var. Bozcaada’nın Plajları ve Koyları, büyüleyici yanıyla hemen herkesin beğenisini kazanıyor. 

Bozcaada Plajları ve Koyları Listesi

  1. Sulubahçe Koyu
  2. Ayazma Plajı
  3. Habbele Plajı
  4. Beylik Koyu
  5. Akvaryum Koyu (Mermer Burnu)
  6. Tuzburnu Koyu
  7. Çayır Koyu
  8. Tekirbahçe Koyu
  9. Poyraz Limanı Koyu
  10. Ada Merkezi

Bozcaada’ya ulaşmak için en çok tercih edilen yöntem, Çanakkale üzerinden feribot yöntemi. Türkiye’nin pek çok noktasında rahatlıkla ulaşılabilecek bir lokasyonda bulunan Bozcaada, feribot seferlerinin yaz ve kış ayları boyunca devam etmesini sağlayacak kadar popüler. Eğer talep ediyorsanız Tekirdağ, Gelibolu ve Ezine güzergahı ile araba vasıtasıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Bozcaada’da gezilecek yerler doğal yapıları ile önemli çeşitlilik sunuyor. Gelin, bölgenin birbirinden güzel koy ve plajlarını birlikte inceleyelim!

1.Sulubahçe Koyu

Sulubahçe Koyu
Sulubahçe Koyu

Ayazma ve Habbele arasında yer alan Sulubahçe Koyu, bölgenin diğer plajlarıyla karşılaştırıldığı takdirde çok daha sakin. Ayazma Plajı’na yaklaşık 300 metre mesafede bulunan koy, genellikle yerel halk ve çevrede bulunan yazlıkçılar tarafından tercih ediliyor.

2016 yılına kadar koyda hizmet veren herhangi bir tesis bulunmuyor olsa da 2016 yılı itibariyle koyda şezlong için hizmet veren bir tesis açıldı. Belirli bir ücret karşılığında şezlong kiralayabilir ve hem sakin hem de keyifli bir sahil günü geçirme şansı elde edebilirsiniz.

Günübirlik seyahatler için oldukça sık şekilde tercih edilen Sulubahçe Koyu bakir ve göz alıcı güzelliğe sahip olması sebebiyle kamp yeri olarak da ideal. Bozcaada ziyaretinizde farklı bir renk katma konusunda önemli bir rol oynayan Sulubahçe Koyuna giriş için herhangi bir ücret ödemenize ise gerek yok.

“Sulubahçe Koyu konum için tıklayın”

2. Ayazma Plajı

Bozcaada’nın en güzel plajı denildiğinde pek çok kişinin aklına gelen ilk plaj Ayazma Plajı oluyor. Adanın Batı kıyısında yani ilçe merkezinin dışında bulunan Ayazma Plajı, ilçe merkezinden bölgeye hareket eden minibüsler ile ulaşılabilecek bir lokasyonda. Minibüsler her gün 09:30 itibariyle devamlı olarak ayarlamaya sefer düzenlemeye başlıyor. Eğer bölgeye şahsi aracınız ile ulaşmak istiyorsanız yapmanız gereken, yalnızca merkezden Ayazma Plajı tabelalarını takip etmek.

Ayazma Plajı ile ilgili dile getirilmesi gereken en önemli bilgilerin arasında özellikle yaz sezonunda çok kalabalık olması var. Dolayısıyla yer bulmakta zorlanmak istemiyorsanız mutlaka erken saatlerde gitmeniz öneriliyor. Görünümü itibariyle Maldivler’i andırdığını dile getirmenin yanlış olmayacağı plajda yürüyüşler yapabilir, denizin tadını çıkarabilir ya da beyaz kumların üzerinde güneşlenebilirsiniz.

Plaj içerisinde bulunan tesislerde soyunma kabini ve tuvalet hizmeti mevcut. Belirli bir ücret ödeyerek tesisler tarafından sunulan şezlong kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Eğer bu hizmetten yararlanmak istemiyorsanız yanınızda şemsiye ve hasır getirmeniz öneriliyor. Ayazma Plajı belediyeye ait olduğu için yanınızda herhangi bir malzeme getirmeniz problem olmuyor.

“Ayazma Plajı konum için tıklayın”

3. Habbele Plajı

Habbele Plajı
Habbele Plajı

Batı bölgesinde bulunan Habbele Plajı, civarın en temiz denizine sahip olması sebebiyle oldukça yoğun bir ilgi görüyor. Altın renkli kumları ile ziyaretçilerini eşsiz bir sahil günü yaşatan Habbele Plajı, Ayazma minibüsleriyle ilçe merkezinden ulaşım sağlanabilecek bir lokasyonda.

Bozcaada tatiliniz esnasında sakin bir ortamda denize girmek ve huzurlu bir tatil geçirmek istiyorsanız Habbele Plajı tam size göre. Habbele Plajı ile ilgili dile getirilmesi gereken en önemli bilgilerin arasında ise plajda hizmet veren herhangi bir tesis bulunmaması var. Gün içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri yanınızda götürdüğünüz takdirde huzurlu ve keyifli bir tatil Habbele Plajı’nda sizleri bekliyor!

“Habbele Plajı konum için tıklayın”

4. Beylik Koyu

Beylik Koyu
Beylik Koyu

Bozcaada’nın koyları arasında yer alan ve güzelliği ile öne çıkan bir koy olan Beylik Koyu sakin ve huzurlu bir deniz keyfi yaşamak isteyenlerin favorisi. Ayazma Plajı ile akvaryumun tam ortasında bulunan Beylik Koyu, ilçe merkezinden Ayazma’ya giden minibüsler ile kolaylıkla ulaşılabilecek bir lokasyonda yer alıyor.

Beylik Koyu’na giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ancak Beylik Koyu içerisinde herhangi bir hizmet alabileceğiniz işletme mevcut değil. Sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin favorisi olan bu koyda vakit geçirmeyi düşünüyorsanız yeme içme ihtiyaçlarınızı mutlaka yanınızda getirmeniz gerek.

Gün batımında eşsiz manzaralar sunan ve bu sebeple huzurlu bir tatilin en sevilen noktalarından biri olan Beylik Koyu içerisinde bulunan kayaya vurmuş gemi ise görenleri adeta büyülüyor. 2015 senesinde karaya oturan bu gemi, günümüzde Beylik Koyu’nun en önemli sembollerinden biri. Eğer talep ederseniz Beylik Koyu’nda konaklamak için kamp yapabilirsiniz.

“Beylik Koyu konum için tıklayın”

5. Akvaryum Koyu (Mermer Burnu)

Akvaryum Koyu (Mermer Burnu)
Akvaryum Koyu (Mermer Burnu)

Bozcaada’da denize girebileceğiniz birçok yer mevcut. Ancak tatilinizi daha keyifli bir deneyim haline getirmek istiyorsanız mutlaka ziyaret etmeniz gereken koylar olduğunu söylemek gerekiyor. Bozcaada’da bulunan koylar denildiğinde akla ilk gelen ise Mermer Burnu olarak da adlandırılan Akvaryum Koyu.

Bunun olarak adanın en güneyinde bulunan Akvaryum Koyu merkezden hareket edilmesini hislerle ulaşılabilecek bir lokasyonda yer alıyor. Minibüsler her gün merkezden 11:30, 14:00 ve 17:00 saatlerinde kalkış yapıyor. Eğer tercihinizi minibüslerden yana değil şahsi aracınızdan yana yapıyorsanız merkezden Akvaryum Koyuna yaklaşık 9 dakikalık kısa bir süre içerisinde ulaşım sağlamanız mümkün.

Akvaryum Koyu adını almasını sağlayan balıklar yüzüğünüz esnada sizlere eşlik ediyor. Dalış yapmak ve deniz altını keşfetmek isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken lokasyonlardan biri olan Akvaryum Koyu (Mermer Burnu), Bozcaada seyahatinizi eşsiz bir deneyim haline getiriyor.

Koya giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ancak gelirken gün içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri yanınızda getirmenizi öneriliyor. Kayalık bölümlere de sahip altın rengi kumsal, keyifli bir sahil ve plaj gününü geçirmek için en ideal seçeneklerin arasında yer alıyor.

“Mermer Burnu konum için tıklayın”

6. Tuzburnu Koyu

Tuzburnu Koyu
Tuzburnu Koyu

Tuzburnu Koyu’nun en önemli özelliklerinden biri, adanın en uzak mesafesinde konumlanıyor olması. Yürüyerek yaklaşık 60 dakikalık bir mesafede yer alan koy Bozcaada’nın en batısında bulunuyor. Tuzburnu Feneri’nin hemen yanında konumlanan Tuzburnu Koyu özel araçlar ile ulaşım sağlamanın mümkün olduğu bir lokasyon. Özel araçlarınız ile ulaşım sağlarken merkezden Tuzburnu tabelalarını takip etmeniz yeterli.

Tuzburnu Koyu’na giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bunun yanı sıra koy içerisinde hizmet veren herhangi bir tesis de mevcut değil. Hasır ve şemsiyelerin ile birlikte gelirseniz keyifli ve huzurlu bir sahil günü geçirmeniz kesinlikle mümkün!

“Tuzburnu Koyu konum için tıklayın”

7. Çayır Koyu

Çayır Koyu
Çayır Koyu

Çayır Koyunun en önemli özelliği adanın en rüzgar alan bölgesinde bulunuyor olması. Bu özelliği ile ekstrem deniz sporlarıyla ilgilenmek isteyenlerin favorisi haline geliyor. Çayır Koyu’na ilçe merkezinden yürüyerek 45 dakika içerisinde ulaşmanız mümkün. Ancak eğer talep ediyorsanız kişisel araçlarınız ile de bölgeye ulaşabilirsiniz.

Adanın tam kuzeyinde yer alan Çayır Koyu, rüzgar sörfü deneyimi yaşamak isteyenler için ideal. Bu gibi bir deneyim yaşamak istiyor ancak amatör olmanın sebebiyle endişe duyuyorsanız koy içerisinde ders veren tesislerden ders alabilirsiniz. Talep ederseniz rüzgar sörfü dersleri alabilir ancak bu konuda deneyimli olduğunuzu düşünüyorsanız kendi malzemeleriniz ile de sörf yapabilirsiniz. Kendine ait bir plaja sahip Çayır Koyu’nda içecek alabileceğiniz bir bar da mevcut.

8. Tekirbahçe Koyu

Bozcaada’nın turizm olanakları konusunda gelişmiş seçeneklere sahip bir koyu olarak bilinen Tekirbahçe Koyu, havuz ve su parkları gibi pek çok farklı hizmet sunan işletmelere ev sahipliği yapıyor. Hem yerli hem yabancı turistler tarafından yoğun bir ilgi gören Tekirbahçe Koyu, uzunca bir kumsala sahip. Tesiste konaklayanlar için şemsiye ve şezlong hizmete sunuluyor olması ise hem keyifli hem de konforlu bir tatil mümkün hale getiriyor.

Tekirbahçe Koyu, Bozcaada merkezine yaklaşık 1.5 kilometre mesafede bulunuyor. Eğer şahsi aracınız ile ulaşmak istiyorsanız ana yoldan ayrılan toprak bir yol yardımıyla tekir bahçe koyuna ulaşmanız mümkün. Bunun yanı sıra Poyraz Limanı’ndan kıyı boyunca yürüdüğünüz takdirde Tekirbahçe Koyu’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

“Tekirbahçe Koyu konum için tıklayın”

9.Poyraz Limanı Koyu

Poyraz Limanı Koyu
Poyraz Limanı Koyu

Bozcaada’da keyifli bir plaj günü geçirmek isteyenler için en çok tercih edilen koyların arasında Poyraz Limanı Koyu bulunuyor. Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmakta ve bile dikkat çeken Bozcaada, doğal güzellikleri ile görenleri hayran bırakan koyları ile son yılların favorisi haline geldi.

Poyraz Limanı Koyu’nun bu denli yaygın şekilde tercih ediliyor olmasını sağlayan en önemli özelliği ulaşım olarak alanım merkezine en yakın koylarından biri olması. Merkezden yaklaşık 1,2 km mesafede olan ve istediğiniz araçla ulaşma şansı elde edebileceğiniz bu koya 15 dakikalık bir yürüyüş aracılığı ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hem yerli hem yabancı turistler tarafından yoğun bir ilgi gören koy, çanak şeklinde olması sebebiyle poyraz olsa dahi rüzgardan etkilenme denize neden olmuyor. Sakin bir denize sahip olan Poyraz Limanı Koyu yüzme konusunda iddialı olmayanlar ve çocuklu aileler için de oldukça ideal. Ancak deniz kestaneleri de yüzme esnasında mutlaka dikkat etmeniz öneriliyor. Poyraz Limanı Koyu’nda herhangi bir kafe ve restoran gibi işletme mevcut değil. Dolayısıyla seyahatinizi daha konforlu hale getirmek için bu gibi ihtiyaçlarınızı yanınızda taşımanız gerekiyor.

“Poyraz Limanı Koyu konum için tıklayın”

10. Ada Merkezi

Eşsiz güzellikteki koyları ve plajları ile sizlere unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatacak olan Bozcaada; yalnızca doğal değil, kültürel yerleriyle de dikkat çekici. Sizlere bu konuda da keyifli bir deneyim yaşatan ada merkezi keyifli mimarisi ve mutlaka görülmesi gereken kültürel yapılarıyla dikkat çekiyor.

Bozcaada’nın merkezinde vakit geçirirken balık restoranlarında yemek yiyebilir, bölgeye ait yöresel lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra sevdikleriniz ya da kendiniz için hediye alabileceğiniz dükkanlarda Bozcaada’nın merkezinde bulunuyor. Yöresel ürünlerin satışını yapan dükkanlarda vakit geçirebilir, merkezde yer alan koy ve plajlarda denize girebilir ya da kafe ve restoranlarda yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayarak dinlenebilirsiniz. Eğer konaklama için merkezi tercih ediyorsanız ada merkezinde bulunan butik otelleri inceleyebilirsiniz.