Kışın Yapılabilecek Aktiviteler

Kışın Yapılabilecek Aktiviteler Banner Görseli

Kış aylarının gelmesi ve sıcak havaların geride kalması ile pek çok kişi tatil mevsiminin sona erdiğini düşünüyor olsa da bu durum doğru değildir. Her mevsimin ayrı bir güzelliği olduğunu göz ardı etmeden, kış aylarında da keyifli aktiviteler gerçekleştirebilir, kış tatili yapabilirsiniz. Kış ayları genellikle yaz aylarından daha yoğun geçer, okul ve iş gibi faktörler kalabalık şehirlerde uzun süre mola vermeden vakit geçirmeye yol açar. Eğer siz de kaotik şehir gürültüsünden, bitmek bilmeyen işlerden ya da yorucu okul hayatından sıkıldıysanız aileniz veya arkadaşlarınızla ya da tek başınıza tatile çıkabilirsiniz. Çıkacağınız bu tatilde gerçekleştirebileceğiniz pek çok aktivite bulunuyor. Bununla birlikte hem eğlenceli anlar yaşamanıza imkân tanıyan hem de kendinizi deşarj etmenizi sağlayan bu tatillerin bazıları için olduğunuz şehirden uzaklaşmanız da gerekmiyor. 

Kışın Yapılabilecek Aktiviteler:

  1. Trekking Yapın 
  2. Kamp Yapın
  3. Kızakla Kayın
  4. Bulunduğunuz Şehri Keşfedin 
  5. Kar Topu Savaşı Yapın
  6. Spa Merkezlerine Gidin
  7. Termosunuz ile Parkta Sıcak Kahvenizi Yudumlayın 
  8. Buz Pateni Yapın
  9. Müze ve Sergileri Keşfedin
  10. Kardan Adam Yapın 

Bu aktivitelerden hangisinin sizin için uygun olduğuna karar veremiyorsanız bir tatilden ya da aktiviteden istek ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin işinizden izin alamıyor veya okul sebebiyle bulunduğunuz şehirden uzaklaşamıyorsanız şehrinizde gerçekleştirebileceğiniz aktiviteler sizler için idealdir. Bununla birlikte birkaç gün izin aldığınız taktirde şehirden biraz olsun uzaklaşabilir ve farklı şehirlerde yapılabilecek aktiviteleri değerlendirebilirsiniz.

1.Trekking Yapın

Trekking
Trekking

Doğa sporlarının bir kolu olan trekking, kış aylarında yapılabilecek aktivitelerden biridir. Günübirlik doğa gezisi olarak değerlendirilen trekking gittiğiniz alanda kamp yaparak uzatılabilir. Kış aylarında trekking yaparak keyifli vakit geçirmek istiyorsanız zorlu hava şartlarına hazırlıklı olmanız gerekiyor. Bunun için kar, yağmur ve çamur gibi dış etkenlerden etkilenmeyecek bir yürüyüş ayakkabısına ve ihtiyaçlarınızı yanınızda taşımanıza olanak sağlayan bir sır çantasına ihtiyacınız oluyor. Eğer daha önce bu gibi bir aktivite gerçekleştirmediyseniz alanında uzman rehberler ile grup halinde gerçekleşen trekking turlarına katılabilirsiniz. Belirli bir rotayı kapsayan trekking turları, bu sayede daha güvenli ve eğlenceli oluyor.

2.Kamp Yapın

Kamp
Kamp

Ekonomik tatil nasıl yapılır?” denildiğinde uzun yıllardır akıllara ilk olarak kamp yapmak geliyor. Doğa sporu yapmaktan hoşlananların yılın dört mevsimi boyunca gerçekleştirdiği kamp, yeşil ve mavinin her tonunun görülebildiği eşsiz rotalarda gerçekleşiyor. Şehir hayatından uzaklaşmak, kaotik gürültüden kendinizi arındırmak, meditasyon yapmak ve deşarj olmak için tercih edebileceğiniz kamp, Türkiye’nin farklı noktalarında gerçekleşiyor.

Kamp yapmak için gece konaklamanıza imkan tanıyan bir çadıra ve buna bağlı bazı ekipmanlara ihtiyacınız oluyor. Bütün ekipmanlarınızı hazırladıktan sonra yola çıkabilir, Türkiye’nin farklı kamp rotalarında keyifli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Kış aylarında kamp seyahatini daha keyifli hale getirmek için soğuk havalardan korunmanızı sağlayacak ekipmanlara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

3.Kızakla Kayın

Kızak
Kızak

Kış aylarının gelmesi biraz da kar yağışıyla anlaşılıyor. Her yeri kaplayan ve bembeyaz bir manzara sunan kar, kar tatili yapmak için ideal vaktin geldiğini gösteriyor. Kar tatili denildiğinde ise akıllara öncelikle kayak aktivitesi geliyor.

Eğer kayak öğrenmek için yeterince vaktiniz yoksa ya da böyle bir talebiniz bulunmuyorsa kar tatilini daha eğlenceli hale getirmek için kızakla kaymayı tercih edebilirsiniz. 1, 2 ya da 3 kişilik farklı kapasitelere sahip olan kızakları kiralayarak kullanabilirsiniz. Her kayak merkezinde bulunan kızaklar, eğlenceli vakit geçirmek ve sevdiklerinizle unutulmaz bir deneyim yaşamak için tercih edilebilecek bir aktivite sunuyor. Doğanın, manzaranın ve beyaz kar örtüsünün tadını çıkarmanıza olanak tanıyan kızakla kayma aktivitesinin daha konforlu hale gelmesi için kar elbiseleri ve kar ayakkabıları giymelisiniz.

4.Bulunduğunuz Şehri Keşfedin

Kış tatili yapmak eğlenceli ve keyifli bir aktivite olmasına rağmen uzun süre tatil yapacak olanaklarınız bulunmuyor olabilir. Maddi açıdan zorlanmak ya da vakit bulamamak kış tatili yapmak için bir başka şehre gitmeyi engelleyebilir. Fakat bu gibi olanaksızlıklar sebebiyle tatil ihtiyacınızı karşılayamayacağınızı düşünmek yanlış olacaktır. 

Yaşadığınız şehirde uzun yıllardır ikamet ediyor olmanıza rağmen şehir hakkında net bir bilgiye sahip olduğunuzu düşünmüyorsanız bulunduğunuz şehri keşfetmenin en güzel zamanlarından biri kış aylarıdır. Hemen her şehir kış aylarında daha tenha ve sakindir. Böylelikle şehrinizin güzelliklerini daha yakından inceleyebilir, yöresel yemekleri deneyebilir ve kış aylarının keyifli anılara dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

5.Kar Topu Savaşı Yapın

Kar Topu
Kar Topu

Türkiye iklimi sebebiyle kış aylarında pek çok şehri kar yağışı olan bir ülkedir. Eğer bulunduğunuz şehirde kar yağışı yoğun bir şekilde gerçekleşiyorsa veya kar tatiline çıktıysanız yapmanız gereken aktivitelerin başında kar topu savaşı geliyor. Arkadaşlarınız veya ailenizle eğlenceli vakit geçirmenize imkan sağlayan kar topu savaşını daha konforlu hale getirmek için ellerinizi soğuktan koruyacak eldivenler ve kar için uygun olan kıyafetler giymelisiniz. 

6.Spa Merkezlerine Gidin

Spa
Spa

Spa merkezleri ziyaretçilerinin fiziksel ve ruhsal olarak rahatlama beklentisini karşılıyor. Soğuk havaların tadını sıcak ve şifalı sularda çıkartmak, uzman fizyoterapistler eşliğinde masajlar gerçekleştirerek ağrılarınızdan kurtulmak ve hem ruhsal hem de fiziksel olarak dinlenmek için spa merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. 

Spa merkezleri yılın dört mevsimi boyunca hizmet veriyor olmalarına rağmen en çok tercih edildikleri aylar kış mevsimidir. Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak konaklama ücretini minimize edebilir, bu sayede hem ruhsal hem de fiziksel olarak size iyi gelecek bir tatil yapabilirsiniz. Yalnızca spa ile kendinize gelebilir, tatilinizin ekonomik şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

7.Termosunuz ile Parkta Sıcak Kahvenizi Yudumlayın

Soğuk havalarda pek çok kişinin şikayeti uzun süre evden çıkmamak oluyor. Evde kapalı kaldığınızı ve bu sebeple ruhsal olarak kendinizi bunalmış hissettiğinizi düşünüyorsanız uzun bir tatile çıkmanıza gerek yoktur. Bunun yerine gün içerisinde yalnızca birkaç saati kendinize ayırarak kahvenizi demleyebilir ve termosunuza koyarak parka gidebilirsiniz. Evinizin yakınlarında herhangi bir parka giderek yeşillik içerisinde keyifli vakit geçirebilir, evde yaptığınız ve termosunuza doldurduğunuz kahvenizi yudumlayarak soğuk havanın istenmeyen etkisinden korunabilirsiniz. Bu sayede hem açık havada vakit geçirmiş olursunuz hem de ekonomik olarak kendinizi daha iyi hissedeceğiniz bir aktivite gerçekleştirirsiniz.

8.Buz Pateni Yapın

Buz Pateni
Buz Pateni

Her yaştan kullanıcının ilgisini çekmeyi başaran buz pateni eğlenceli yapısıyla geniş bir kitleye hitap ediyor. Buz zeminde altında kızak olan bir paten yardımıyla kayarak yapılan bu aktivite dünya çapında popülerdir. Bir spor dalı olan buz pateni aynı zamanda vücudun biçimlenmesini de sağlıyor. Ruhi zenginlik sağlıyor, morali yükseltiyor ve fiziksel gelişime olumlu katkılar sağlıyor. 

Hareketlerdeki ifade gücünü ve dayanıklılığı eğitiyor olması pek çok kişinin düzenli olarak buz pateni yapmasını sağlıyor. Siz de ister düzenli olarak ders alabilir isterseniz uzmanlar eşliğinde birkaç saat buz pateni yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bunun için pek çok şehirde bulunan buz pistlerini tercih edebilirsiniz. 

9.Müze ve Sergileri Keşfedin

Şehrinizden uzaklaşmadan gerçekleştirebileceğiniz bir diğer aktivite ise müze ve sergileri keşfetmektir. Hemen her şehirde yılın dört mevsimi boyunca ziyaret edilen müzeler ve yılın farklı zamanlarında açılan sergiler bulunuyor. Sanatsal ve kültürel olarak kendinizi beslemek, kış aylarını zengin aktiviteler ile değerlendirmek istiyorsanız şehrinizdeki müze ve sergileri keşfetmek en ideal aktivitelerdir. Bununla birlikte size yakın şehirlerde bulunan müze ve sergileri araştırarak, kısa bir yolculuk ile bu aktivitelere de katılım sağlayabilirsiniz.

10.Kardan Adam Yapın

Kardan Adam
Kardan Adam

Özellikle çocuklarla yapılacak aktiviteler arıyor veya eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız kardan adam yapmak en güzel aktivitelerden biridir. Yoğun kar yağışının olduğu bir bölgede yaşıyorsanız veya kar tatili için şehir dışına çıktıysanız çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirmek için kardan adam yapabilirsiniz. Kar soğuğundan etkilenmeyecek kıyafetler giyerek, soğuk havanın istenmeyen etkilerinden korunabilir, böylelikle kardan adam yapmayı unutulmaz bir anıya dönüştürebilirsiniz. 

11.Film İzleyin

Film
Film

Bütün bir haftayı çalışarak dolayısıyla yorularak geçirdikten sonra hafta sonuna yaklaşıldığında pek çok kişi deşarj olmaya ihtiyaç duyuyor. Keyifli bir aktivite yapmak istiyor ancak bunun için şehir dışına çıkmak veya ekonomik açıdan bütçe ayırmak gibi olanaklar yaratamıyorsanız ev ortamında sizi deşarj edecek aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan biri olan film izlemek hem arkadaşlarınız hem de aileniz ile yapabileceğiniz en keyifli aktiviteler arasındadır. Hepinizin ortak beğenisine hitap eden bir filmi açıp, patlamış mısır, meşrubat ve atıştırmalıklar hazırlayabilir ardından battaniye altında film izleyerek haftanın yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. 

12.Kar ve Doğa Fotoğrafları Çekin

Kar tatiline çıkmak kış aylarının vazgeçilmez aktivitelerinden biri olmasına rağmen özellikle kayak gibi aktiviteler ile ilgilenmeyenler bu geziyi anlamsız buluyor olabilir. Fakat kış tatiline gittiğinizde yapabileceğiniz tek aktivite kayak değildir. Fotoğraf safarilerine ve doğa yürüyüşlerine katılabilir, uzun yıllar boyunca tatilinizi hatırlayacak fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunun için yağıştan etkilenmeyen fotoğraf ekipmanlarını kullanabilir ya da cep telefonunuzla etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz.

13.Sıcak Çikolatanın Keyfini Çıkarın

Sıcak Çikolata
Sıcak Çikolata

Kış aylarının gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte yeme içme alışkanlıklara da değişiyor. Kış aylarında en çok tüketilen içeceklerden birisi sıcak çikolatadır. Erimiş çikolata, kakao ve süt gibi malzemeler ile hazırlanan ve içinizi ısıtan bu lezzeti evinizde hazırlayabileceğiniz gibi, seyahat ettiğiniz veya yaşadığınız şehirde bulunan kafe ve kahve dükkanlarında da deneyebilirsiniz.

Son yıllarda oldukça popüler olan sıcak çikolata hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından seviliyor. Pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilmesi neredeyse her kahveci tarafından hazırlanmasını sağlıyor. Hayvansal süt içermeyen, alerjisi olan veya kendini rahatsız hisseden kişiler için bitkisel sütler ile hazırlanan sıcak çikolata seçenekleri de bulunuyor. Bu sayede damak tadınıza en uygun ürünü seçmek kolaylaşıyor.

14.Yeni Hobiler Edinin

Pek çok kişi kış aylarında yeni bir hobi edinmeye vakit bulabildiğini dile getiriyor. Bu durumun en önemli sebebi havaların soğuması ile birlikte dışarıya ve dışarıda yapılan aktivitelere duyulan ilginin azalmasıdır. Eğer siz de soğuk havalarda evde vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız yeni hobiler deneyebilirsiniz.

Evde yetişkinler için boyama kitaplarını satın alarak yeni bir hobi edinebilir, goblen sanatını deneyebilir, kreatif becerilerinizi geliştirecek uygulamalar yapabilirsiniz. İster tek başınıza isterseniz aile bireylerinize veya arkadaşlarınız ile edineceğiniz yeni hobiler, kış aylarında sıkılmadan vakit geçirmenize yardımcıdır. 

15.Sahafları Gezin, Yeni Bir Kitaba Başlayın

Sahafları gezmek, eski kitapların ruhunda gezinmek ve kültürel açıdan beslenmek kış aylarında dışarıda tek başına yapılacak aktiviteler arasında yer alıyor. Uzun süredir kaybettiğiniz kitap okuma alışkanlığınızı tekrar kazanmanın en uygun zamanlarından biri kış mevsimidir. Kendinizle kalarak, hislerinizi ve duygularınızı daha yakından tanımak için de bir günü kendinize ayırabilir, sahafları gezebilir ve okuyacak yeni bir kitap bulabilirsiniz. 

Okuyacak bir kitap bulmakta zorlanıyor ve bu sebeple kitap okuma alışkanlığınızı kaybettiğinizi düşünüyorsanız sahaflarda ikinci el kitapları inceleyebilirsiniz. Sizden önce bir başkası tarafından okunan ve içerisine notlar alınan kitapları okumak oldukça heyecan vericidir. Bu sayede hem yeni bir deneyim yaşayabilir hem de kaybettiğiniz okuma alışkanlığınızı yeniden kazanabilirsiniz.

16.Sokak Hayvanlarını Besleyin

Kış mevsimi yalnızca insanlar için değil, bütün canlılar için soğuk hava sebebiyle zorlu geçiyor. Bununla birlikte siz sıcak evinizde keyifli vakit geçirirken dışarıda olan hayvanların pek çok açıdan zorlandığını da göz ardı etmemelisiniz. Hem ruhunuzu beslemek hem de hayvanlarla vakit geçirmek için sokak hayvanlarını besleyebilirsiniz. Manevi açıdan da sizlere iyi gelecek bu aktivite, soğuk kış günlerinde kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Sokak hayvanlarını beslemek için mama alabilir ya da evde mama hazırlayabilirsiniz.

17.Bozanın Tadını Çıkartın

Tarihin en eski zamanlarından beri sevilen bir meşrubat olarak tüketilen ancak akışkan bir sıvıdan ziyade daha yoğun kıvamlı bir ürün olan boza buğday, arpa, darı, mısır ve bulgur gibi çeşitli tahılların fermente edilmesiyle elde ediliyor. Mayalandığı ilk an tatlı bir tada sahipken fermantasyonun devam etmesi ile birlikte tadı daha ekşi hale geliyor. Farklı damak tatlarına hitap eden ve Türk mutfağı için önemli bir ürün olan boza, kış aylarında içildiği takdirde içenlerin içini ısıtıyor. Dolayısıyla kış mevsiminde yeni bir ürün denemek ve gastronomik açıdan keyifli bir deneyim yaşamak istiyorsanız boza içmenizi öneriyoruz. 

18.Doğu Ekspresiyle Yolculuğa Çıkın

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

Ankara ile Kars arasında gerçekleşen Doğu Ekspresi, kış mevsiminde yapılabilecek aktivitelerin başında geliyor. 24 saat süren tren yolculuğu, pek çok şehri görmenizi ve deneyimlemenizi sağlıyor. 

Tren Ankara’dan yolculuğuna başlayıp Kars’a kadar yolculuğa devam ediyor olmasına rağmen geçtiği bütün şehirlerde duraklayıp, mola veriyor. Böylelikle Erzurum’da cağ kebap yiyebilir, Erzincan’ın muhteşem fotoğraflarını çekebilir, doğa harikası olarak değerlendirilen Karanlık Kanyon’u ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte Kars’ın ünlü Çıldır Gölü kış aylarında donduğu için Doğu Ekspresi ile yapacağınız yolculuk fotoğraf safarileri için de muhteşem fırsatlar sunuyor. Doğu Ekspresi için bilet alırken standart koltuklu veya yataklı vagonları tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte Doğu Ekspresi’ne yoğun bir ilgi duyulduğunu ve kış aylarında bu aktiviteyi gerçekleştirmek istiyorsanız birkaç ay kala biletinizi almanız gerektiğini de unutmamalısınız.  Detaylı bilgi almak için Nostaljik Bir Gezi: Doğu Ekspresi Hakkında Her şey isimli yazımızı okuyabilirsiniz.