Dışarıda Tek Başına Yapılacak Aktiviteler

Dışarıda Tek Başına Yapılacak Aktiviteler

Yalnız zaman geçirmek, bir alternatiften ziyade sosyal yaşamda daha verimli olmak ve mutlu bir insan haline gelmek için ihtiyaç. İş, okul ya da arkadaşlıklar sebebiyle günün büyük bir çoğunluğunu sosyal ortamların içerisinde geçiriyor olabilirsiniz. Fakat ara sıra kendinize de vakit ayırmanın gücünü hissetmeniz önemli. 

Güzel vakit geçirmek istiyor ancak tek başınıza nasıl planlayacağınızdan emin olamıyorsanız, sizler için derlediğimiz dışarıda tek başına yapılacak aktiviteler listesini inceleyebilirsiniz.

  1. Sinemaya Gidin
  2. Uzun Bir Yürüyüşe Çıkın
  3. Kitapçıları, Sahafları Gezin
  4. Şehir Turuna Çıkın
  5. Müze ve Sergileri Keşfedin
  6. Kendinizi Yemeğe Çıkartın
  7. Masaj Yaptırın
  8. Termosunuz ile Parkta Sıcak Kahvenizi İçin
  9. Konser ve Festivallere Katılın
  10. Alışverişe Çıkın

Yazın yapılacak aktiviteler listesinde de yer alan bu aktiviteler sayesinde tek başına vakit geçirirken eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz. Tek başınıza eğlenceli vakit geçirmek için pek çok alternatifiniz bulunuyor. Denizde yapılacak aktiviteler gibi bazı özel bölgelere yönelik aktivite çeşitlerinin yanı sıra günlük yaşamın içinde kolayca yapabileceğiniz aktiviteleri keşfe başlayabiliriz!

1.Sinemaya Gidin

Sinemaya Gidin
Sinemaya Gidin

Sinemaya gitmek pek çok kişi için kalabalık gruplarla yapılan bir aktivite olarak değerlendiriliyor. Ancak uzun süredir beklediğiniz bir filmi izlemek için bir arkadaş grubuna veya partnere ihtiyacınız yok! Tek başınıza film izlemek, filmi daha detaylı analiz etmenizi sağlayabilir. Bir süredir beklediğiniz veya merak ettiğiniz filmi tek başınıza izlediğiniz zaman, yakınlarınız ile izlerken gözden kaçıracağınız noktaların daha çok farkına varabilirsiniz.

2.Uzun Bir Yürüyüşe Çıkın

Uzun Bir Yürüyüşe Çıkın
Uzun Bir Yürüyüşe Çıkın

Serin bir yaz akşamında, yağmurlu bir günde veya kışın tadını daha iyi çıkartmak için yapabileceğiniz uzun yürüyüşler psikolojik ve fiziksel açıdan dengelenmenizi sağlar. Sağlıklı yaşamın anahtarı olarak bilinen yürüyüş, kilo vermek isteyenler tarafından da en çok tercih edilen aktivitelerden biridir. Tek başınıza ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız uzun bir yürüyüşe çıkmak ve düşüncelerinizle yalnız kalmak en ideal aktivitelerden biri olacaktır.

Kulaklığınızı takarak tempolu bir şekilde yürüyebilirsiniz. Uyku kalitenizi arttıran, vücudunuzu şekillendiren ve bünyeyi rahatlatan yürüyüş; tek başına yapılacak aktiviteler listesinin başında gelir. Böylelikle kendinizi çok daha mutlu ve huzurlu hissedebilirsiniz. Dilerseniz tek başınıza sakince yürüyüş yaparken, sevdiğiniz şarkıların da size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz.

3.Kitapçıları, Sahafları Gezin

Kitapçıları, Sahafları Gezin
Kitapçıları, Sahafları Gezin

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar uzun bir listeye sahip. Gelişen teknoloji ile birlikte kitap okumak için tercih edilen yöntemler de çeşitlenmiş durumda. Akıllı telefon ya da tabletler üzerinden kitap okunabiliyor olması kitapçılara ziyareti biraz düşürmüş olsa da gerçek kitap kurtlarının favorisi hâlâ kitaplar!

Pek çok kişi kitap okumaktan daha çok kitap almayı sevdiğini dile getiriyor. Empati yeteneğini arttıran, stresi azaltan ve kelime dağarcığını geliştiren kitap okuma alışkanlığını kazanmak için kitapçıları ve sahafları gezmeye vakit ayırabilirsiniz. Kitabevlerinde veya sahaflarda vakit geçirmek, yeni hazineleri keşfetmenizi sağlarken aynı zamanda sessizliğiyle de huzur verebilir.

4.Şehir Turuna Çıkın

Şehir Turuna Çıkın

Bulunduğunuz şehirde uzun yıllardır yaşıyor olmanıza rağmen gezdiğiniz yerler çok kısıtlı olabilir. Pek çok kişi yeni bir şehre taşındığında şehri gezmek ve detaylarını öğrenmek için bir arkadaşa ihtiyaç duyar. Ancak yaşadığınız şehri daha yakından tanımak için bir arkadaşa ihtiyaç duymanıza gerek yok!

Sırt çantanıza gerekli malzemeleri alarak bütün şehri baştan sona gezebilirsiniz. Şehir turuna çıkmadan önce gezmeniz gereken yerler ile ilgili bir liste çıkartarak, plana bağlı kalabilirsiniz. Böylelikle uzun süredir ertelediğiniz şehir turu kendinizle yaptığınız keyifli bir aktiviteye dönüşür. Kendinizle seyahat ettiğinizde en yakın yol arkadaşınızın kendiniz olduğunu anlayabilirsiniz.

5.Müze ve Sergileri Keşfedin

Müze ve Sergileri Keşfedin
Müze ve Sergileri Keşfedin

Hemen her şehirde birçok farklı yerde müze ve sergiler bulunur. Tek başına yapmanız gereken aktiviteler ile ilgili kafa karışıklığı yaşıyorsanız müze ve sergilerin eşsiz birer seçenek olduğunu bilmelisiniz! Müze ve sergileri gezmek için sanatla yeterince ilgili olmanıza gerek yok. Farklı sanatçılar tarafından farklı kategorilerde açılan müzeler ve sergiler sayesinde sanatla daha yakından ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Üstelik çoğu bölgedeki müzeler sadece sanatla ilgili değil, tarih merakınızı da kapsayacak seçenekler sunar.

Tek başınıza yapacağınız aktivitelerin başında gelen müze ve sergi keşifleri, farklı sanatçıları veya kültürleri daha yakından tanımanıza yardımcı olur. Böylelikle hem eğlenceli hem de keyifli vakit geçirebilir, kültürel açıdan kendinizi zenginleştirebilirsiniz.

6.Kendinizi Yemeğe Çıkartın

Kendinizi Yemeğe Çıkartın
Kendinizi Yemeğe Çıkartın

Uzun süredir gitmek istediğiniz bir restoran, dikkatinizi çeken kafeler veya lezzetli görünen sokak lezzetleri için bir arkadaş ya da arkadaş grubuna ihtiyacınız yok! Aynı şekilde şık bir restorana yemeğe gitmek istiyorsanız tek başınıza restoran tercihinde de bulunabilirsiniz.

Kendinize değer vermek adına çok önemli bir rol oynayacak olan bu aktivitede kendinizi yemeğe çıkartarak uzun süredir merak ettiğiniz farklı tadım menüleri de deneyimleyebilirsiniz. Tadına baktığınız lezzetler hoşunuza giderse, daha sonrasında sevdiklerinizi de oraya götürebilirsiniz.

7.Masaj Yaptırın

Masaj Yaptırın
Masaj Yaptırın

Kas ve bağ dokularının daha hızlı iyileşmesine destek olarak; eklemlerde meydana gelen ağrıların giderilmesini sağlayan masaj, herkese rahatlama sunabilir. Tek başınıza yapabileceğiniz aktivitelerin başında gelen masaj, hem ruhunuza hem de fizyolojik sağlığınıza iyi gelir.

Masaj varyasyonları uzun bir listeye sahip. Böylelikle kısmi olarak bir bölgeyi rahatlatmak ve ağrıları gidermek amacıyla tercih edebileceğiniz ya da yalnızca kendinizi dinlenmiş hissetmek için yaptırabileceğiniz farklı masajlar bulunuyor. Tercih edeceğiniz masaj ile kendinizi çok daha sağlıklı hissedebilir ve bunun yanı sıra kendinize ayırdığınız vakit sayesinde keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Masaj yaptırmak spor ya da gündelik yaşam ile meydana gelen ağrılara dair iyileştirici bir etki yaratarak fiziksel gücünüzü de arttırmanıza destek olabilir.

8.Termosunuz ile Parkta Sıcak Kahvenizi İçin

Termosunuz ile Parkta Sıcak Kahvenizi İçin
Termosunuz ile Parkta Sıcak Kahvenizi İçin

Tek başınıza yaptığınız aktivitelerde sıkılıyor olmanızın sebebi bu aktiviteler esnasında ev gibi kapalı bir ortamda uzun süre vakit geçiriyor olmanız olabilir. Bu gibi bir problem yaşıyorsanız kendinizle vakit geçirirken bulunduğunuz ortamı değiştirmeye özen göstermelisiniz.

Evde en sevdiğiniz kahveyi yaptıktan sonra bir termosa doldurabilir ve parkın yolunu tutabilirsiniz. Dört mevsim boyunca gerçekleşebilecek keyifli bir aktivite olan parkta termosunuzdan kahve içme aktivitesi, huzur bulmanız açısından size yardımcı olabilir. En sevdiğiniz kahveyi keyifli bir park ortamında yudumlayarak havanın tadını çıkartabilir, gün içerisinde yaptığınız işlere kısa ve keyifli bir mola verebilirsiniz.

9.Konser ve Festivallere Katılın

Konser ve Festivallere Katılın
Konser ve Festivallere Katılın

Uzun süredir beklediğiniz sanatçının konser için şehrinize gelmesi eşsiz bir fırsat. Böylelikle kendinizle vakit geçirirken sevdiğiniz sanatçıların şarkılarını dinleme şansı yakalayabilir veya yemek festivalleri ile eşsiz bir gastronomik deneyim yaşayabilirsiniz.

Konser ve festivaller oldukça kalabalık ortamlardır. Bu sebeple pek çok kişi yalnız başına kalabalık ortamlara karışmaktan endişe duyar. Ancak herhangi bir konser veya festivale gittiğinizde tıpkı sizin gibi tek başına vakit geçirmekten hoşlanan pek çok insan olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden konser veya festivallere tek başınıza katılmaktan herhangi bir endişe duymanıza gerek bulunmuyor.

10.Alışverişe Çıkın

Alışverişe Çıkın

Alışveriş denildiğinde pek çok kişinin aklına ilk olarak ihtiyaç duyulan ürünlerin satın alınması durumu gelir. İnternet kullanımının gelişmesiyle birlikte fiziksel alışveriş yerine internet üzerinden yapılan alışverişe bırakmış olsa da fiziksel alışveriş yapmak daha farklı avantajlar sağlar. Fiziksel alışverişin sağladığı en önemli avantajların başında ise tek başınıza vakit geçirmeyi mümkün hale getirmesi vardır.

Yalnızca ihtiyaç duyduğunuz ürünleri satın almak için değil sevdiğiniz markaların yeni sezonları ile ilgili bilgi sahibi olmak için de alışverişe çıkabilir ve inceleme yapabilirsiniz. Alışveriş yaptığınız esnada kulaklığınızı takarak en sevdiğiniz şarkıların, sesli kitapların ya da podcastlerin size eşlik etmesini sağlarsanız alışverişinizin keyfini arttırabilirsiniz.

11.Bisiklet Sürün

Bisiklet Sürün
Bisiklet Sürün

Bisiklet sürmek karın, bacak ve kalça kaslarının çalışmasını sağlar. Kan basıncının azaltılmasına yardımcı olan ve pek çok egzersiz türünde olduğu gibi seratonin, depomin ve endorfin hormonlarının salgılanmasını sağlayan bisiklet; en sevilen egzersizlerden biri.
Bisiklet sürmek ile ilgili dile getirilmesi gereken en önemli özellik tek başınıza yapabileceğiniz eşsiz bir aktivite olması. Bisikletiniz ile parkları turlayabilir veya bütün bir şehri gezebilirsiniz. Hem tek başınıza vakit geçirerek ruhsal sağlığınız için önemli bir adım atabilir hem de verimli bir egzersiz yapabilirsiniz. Üstelik bisiklet sürüşünüz esnasında daha önce görmediğiniz sokakları, mahalleri de keşfedebilirsiniz.

12.Bir Blog Açın veya Günlük Tutun

Bir Blog Açın veya Günlük Tutun
Bir Blog Açın veya Günlük Tutun

Günlük tutmak veya bunu online yöntemler ile gerçekleştirerek blog açmak duygularınızı açığa vurmanıza, psikolojik olarak iyi hissetmeye bir adım daha yaklaşmanıza yardımcı olur. Günlük tutmak kendinize olan öz sevgi ve saygınızın gelişmesine, hafızanızın kuvvetlenmesine ve duygusal zekanızın artmasına dair önemli bir rol oynar.

Yazı yazarak birçok farklı fayda sağlanır. Eğer yazı yazarken zorlandığınızı ya da yorulduğunuzu düşünüyorsanız bunu internet veya yalnızca bilgisayarınız üzerinden de yapabilirsiniz. Günümüzde ücretsiz olarak da blog sayfası açmanızı sunan pek çok seçenek bulunuyor. Dilerseniz dijital ortam yerine bir deftere o gün hissettiklerinizi ve başınıza gelenleri de not düşebilirsiniz. Ünlü yazar Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dediği gibi: “Günlük tutmak, geçmişin muhasebesi için en iyi seçenektir!”

13.Yeni Müzikler Keşfedin, Podcast Dinleyin

Yeni Müzikler Keşfedin, Podcast Dinleyin
Yeni Müzikler Keşfedin, Podcast Dinleyin

Teknolojinin ve internet kullanımının gelişmesi ile birlikte müziklere ulaşmak çok daha kolay hale geldi. Günümüzde sevdiğiniz sanatçıların parçalarına ulaşmak için tek bir uygulamaya girmek yeterli oluyor. Müzik sağlayan uygulamalarda çeşitli sanatçılar ve yayıncılar tarafından yapılan podcast kayıtları da bulunuyor.

Podcast adı ile anılan bu yayınlar yayıncılar tarafından kaydediliyor. Kişisel gelişim, mizah ya da genel kültür gibi birçok farklı kategori ve temada hazırlanan yayınlar; keyifli vakit geçirmenin en basit yollarından biri. Siz de vaktinizi müzik dinleyerek veya yeni podcastler keşfederek geçirebilirsiniz. Podcastler genellikle bilgilendirici konularda yayınlanıyor olmaları sebebiyle her zaman dinlenmeye uygun olabilir. Yeni müzik veya podcast yayınları keşfetmek kendinizle zaman geçirirken iyi bir arkadaşlık sunabilir.

14.Yeni Şeyler Öğrenin

Yeni Şeyler Öğrenin
Yeni Şeyler Öğrenin

Herhangi bir konuda yeni bir deneyim edinmek ve yeni bir şey öğrenmek iç dünyanızın zenginleşmesini sağlar. Öğrenme tutkusu bir insanın sahip olabileceği en kıymetli duyguların başında gelir. Her zaman ve her yaşta yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

Kurslara katılabilir, workshopları tercih edebilir ya da internet üzerinden verilen online dersler ile yeni bir kazanım elde edebilirsiniz. Özellikle kimi çevrimiçi kurs platformları ücretsiz derslere katılmanızı da sağlayabilir. Yeni şeyler öğrendikçe zamanınızı verimli geçirmenin yanında hayata bakışınızı da genişleteceğinizi unutmamalısınız.

15.Çocukken Sizi Mutlu Eden Şeyleri Yeniden Deneyimleyin

İş yaşamı, sosyal hayat ya da ikili ilişkiler arasında meydana gelen problem ve pürüzler mutlu bir insan olmanızın önünde kimi zaman bir engel oluşturabilir. Eğer kendinizi mutsuz hissediyor ve bu problemin çözülmesi için ne gibi bir yol izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız çok temel bir yöntem mevcut!

Kendinizi koşulsuz bir şekilde mutlu hissetmek istiyorsanız çocukken sizi mutlu eden aktivitelere yönelmelisiniz. Elbette çocukken yaptığımız bütün aktiviteler yetişkinlik dönemi için uygun olmayabilir. Ancak çocukluk yıllarımızda izlediğiniz bir dizi, film veya çizgi filmi izleyebilir; çocukluk yıllarınızı da aile büyükleriniz ile ziyaret ettiğiniz şehir veya yerleri tekrar ziyaret edebilirsiniz. Çocukluk yıllarınıza dönüş yapmanızı sağlayacak ve sizi nostaljik bir yolculuğa çıkartacak bu aktivite tek başına vakit geçirmenin ne kadar önemli olduğunu da gösterecektir.

16.Sokak Hayvanlarını Besleyin

Sokak Hayvanlarını Besleyin
Sokak Hayvanlarını Besleyin

Bir insanın sahip olması gereken en önemli duyguların arasında maneviyat duygusu gelir. Bir köpeği sevmek ya da kediyi beslemek maneviyat duygusunun koşulsuz şekilde geliştirecek en önemli eylemleri arasında yer alır. Tek başına vakit geçirirken sıkılıyor ve dışarıda ne yapacağınızı bilmiyorsanız sokak hayvanlarını besleyerek vakit geçirebilirsiniz. Sokak hayvanlarını beslemek için hayvan malzemeleri satan yerlerden veya süper marketlerden mama alabilir ya da evinizde hazırlayabilirsiniz.

Evde bulunan ve kullanılmayan yoğurt kovaları veya pet şişeler hayvanlar için zararsız hale getirilerek mama kabına dönüştürülebilir. Bu kapların içerisinde mama ve su koyarak sokak hayvanlarını besleyebilirsiniz. Bu durum kendinizi iyi hissetmek konusunda çok önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca sokak hayvanlarına soğuk mevsimlerde kartondan veya basit ahşap malzemelerden kulübe de yapabilirsiniz. Bu sayede onların soğuklara karşı korunaklı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Sokak hayvanları ile zaman geçirmeniz kendinizle baş başa kalmanızı sağlayacağı gibi şefkat ve iyilik duygularınızın da pekiştirilmesine katkı sunabilir.