Alaçatı’da Gezilecek Yerler

Alaçatı, İzmir’in önemli tatil yerlerinden biri. Her yıl yerli, yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilen belde, su sporları, rüzgar sörfü ve arnavut kaldırımlı dar sokakları ve tarihi oldukça meşhur. Taş evlerden oluşan tarihi mimarisi, temiz havası ve eşsiz doğası da Alaçatı’yı tatil planınız için mükemmel kılan detaylardan. Siz de keyifli bir tatil yapmak ve unutulmaz anılar biriktirmek için Alaçatı’da gezilecek yerler listesine göz atmak isterseniz, gelin Alaçatı’yı birlikte keşfedelim.

Alaçatı Hakkında

Alaçatı, İzmir Çeşme’ye bağlı bir belde. Küçük ve şirin kasaba olan yerli ve yabancı turistlerin gözdesi. Tarihi dokusu ile otantik bir atmosfere sahip dar sokakları, arnavut kaldırımları, taş evleri ile Ege’nin en ünlü turistik yerlerinden olduğu söylenebilir. Alaçatı, İzmir’e yaklaşık 77 km uzaklıkta yer alır. 30-45 dakikalık bir yolculuk ile bölgeye varmak ise mümkün.

Alaçatı’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

  1. Delikli Koy
  2. Ilıca Plajı
  3. Çeşme Kalesi
  4. Alaçatı Taş Evleri
  5. Alaçatı Pazarı
  6. Ayios Konstantinos Kilisesi
  7. Alaçatı Yel Değirmenleri
  8. Erythrai Antik Kenti
  9. Sakızlı Koy Plajı
  10. Aya Yorgi Koyu

Alaçatı’ya gittiğinizde görmeniz gereken ilk noktalardan bazıları yukarda verilmiştir. Gelin birlikte alaçatı’da gezilecek yerlerin detaylarına göz atalım.

Alaçatı Gezilecek Yerler Listesi

Alaçatı plajları ve beachleri, doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve ünlü sokakları ile gezilecek birçok farklı mekana sahiptir. Bölgede gezdiğiniz yerlere göre farklı aktiviteler yapmanız da mümkün. Alaçatı’ya yaz aylarında gidiyorsanız farklı plajlarda su sporları yapabilirsiniz. Bahar aylarında Alaçatı’ya yolunuz düşerse rüzgarlı havaların keyfini çıkarmanızı öneririz.

1. Delikli Koy

Delikli Koy
Delikli Koy

Delikli Koy, son yıllarda çok meşhur olsa da birkaç yıl öncesine kadar sadece bölgede yaşayanlar tarafından bilinen bir koydu. Şimdilerde, sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri. Delikli Koy’un kendisine özgü özelliklerinden birisi kara bölümünde yer alan doğal, beyaz renkli kayalıklardır. Adını bu kayalıklardan oyuklardan alan koy deniz keyfi ve kamp yapmak isteyenlerin uğrak yeridir.

Delikli Koy konum için tıklayın. 

2. Ilıca Plajı

Ilıca Plajı
Ilıca Plajı

Ilıca Plajı, turkuaz suları, geniş kumsalı ile Alaçatı’yı ziyaret edenlerin sıklıkla uğradığı mekanlar arasında. Alaçatı merkeze sadece 10 dakika uzaklıkta yer alan plaj Türkiye’nin de gözde kumsalları arasında yer alır. Sığ denize sahip plaj geniş kıta sahanlığı ile çocuklarıyla deniz keyfi yapmak isteyenler için de iyi bir seçenek. Alaçatı plajları ve koyları içeriğimizi okuyarak plajlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ilıca Plajı konum için tıklayın. 

3. Çeşme Kalesi

Çeşme Kalesi
Çeşme Kalesi

Çeşme Kalesi, Alaçatı’nın simgesi haline gelmiş, bölgenin görkemli tarihi yapılarındandır. 1508 yılında imar edilen kale Osmanlı Devleti döneminde Sultan II. Beyazıt tarafından inşası yapılarak günümüze ulaşan bir yapıdır. Taş malzeme ile inşa edilen tarihi eser denize nazır bir konumda yer alır. Alaçatı silüetinin önemli parçaları arasında bulunan kale aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi için tescillenmiş durumdadır.

Çeşme Kalesi konum için tıklayın.

4. Alaçatı Taş Evleri

Alaçatı Taş Evleri
Alaçatı Taş Evleri

Alaçatı taş evleri, özgün yapısı ile öne çıkan sivil mimarlık örnekleridir. Taş malzeme ile inşa edilmiş cumbalı evler, arnavut kaldırımlı sokakların iki yanına sıra sıra dizilmiş konumdadır. Genellikle iki katlı, ahşap ve taş iskelet sistemi ile inşa edilen tarihi yapılar özgün mimarilerini hala korur.

Alaçatı Taş Evleri konum için tıklayın.

5. Altınkum Plajı

Altınkum Plajı, Çeşme’nin meşhur kumsalları arasında yer alır. Yaz mevsiminde deniz keyfi yapmak isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Merkeze yaklaşık 20 dakika mesafede yer alan kumsala kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

Altınkum Plajı konum için tıklayın.

6. Şifne Termal Kaplıcaları

Şifne Termal Kaplıcaları, Alaçatı’da sağlık turizmi açısından öne çıkan bir mekandır. Cilt problemleri, romatizma gibi sağlık sorunlarından şikayet edenler için şifalı suları ile önemli bir cazibe merkezi konumundadır. Kaplıcalar sadece mineral bakımından zengin sularıyla değil aynı zamanda gelişmiş turizm olanakları ile de turistlerin uğrak mekanıdır.

Şifne Termal Kaplıcaları konum için tıklayın. 

7. Alaçatı Pazarı

Alaçatı pazarı, organik ürünler, yöresel lezzetler ve hediyelik eşyalar almak isteyenler için idealdir. Ege’nin bitkisel otlarından zeytinyağlı sabunlara, çeşitli takılardan yöresel ürünlere kadar aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz.

Alaçatı Pazarı konum için tıklayın.

8. Aya Yorgi Koyu

Aya Yorgi Koyu
Aya Yorgi Koyu

Aya Yorgi Koyu, denize sıfır konumu, yaz mevsiminde serin suları ile Alaçatı’nın gözde mekanlarındandır. Gelişmiş turizm olanakları, balık lokantaları, su sporu merkezleri ile ziyaretçilerin keyifli vakit geçirebileceği kumsallar arasındadır.

Aya Yorgi Koyu konum için tıklayın.

9. Germiyan Köyü

Germiyan Köyü, geleneksel yapısını korumayı başarmış bir yerleşimdir. Alaçatı’ya yaklaşık 11 km mesafede yer alan köy, yöresel ürünleri, geleneksel taş evleri, yeşil bahçeleri, asırlık ağaçları ile otantik bir atmosfere sahiptir.

Germiyan Köyü konum için tıklayın. 

10. Çiftlik Koyu

Çiftlik Koyu ile Alaçatı arası yaklaşık 20 dakikalık mesafededir. Merkeze yakın olması, ünlü su sporu aktiviteleri ile yörenin yaygın olarak tercih edilen kumsalları arasındadır. Çiftlik Koyu’nda yelken, rüzgar sörfü gibi su sporları yapabilirsiniz.

Çiftlik Koyu konum için tıklayın.

11. Kleopatra Koyu

Kleopatra Koyu, diğer bir adıyla Sığacık Plajı iki tarafı kayalıklarla çevrilmiş bir kumsaldır. Bölgedeki diğer plajlara göre daha sakin ve huzurlu bir ortama sahiptir. Kalabalık olmayan yerleri tercih edenler için idealdir.

Kleopatra Koyu konum için tıklayın.

12. Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı Yel Değirmenleri
Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı Yel Değirmenleri, bölgenin öne çıkan tarihi eserlerindendir. Taş mimarisi ile geleneksel yapılarını koruyan eserler yörenin önemli simgelerindendir. Tarihin 1800’lü yıllara uzandığı bilinen eserler kartpostalları anımsatan görüntüsü ile oldukça ilgi çekicidir.

Alaçatı Yel Değirmeni konum için tıklayın.

13. Kara Ada

Kara Ada, Ege açıklarında yer alan Sakız Adası’na yakın bir konumdadır. Pek çok Ege adasından biri olan mekan konum olarak Çeşme’nin kuzeyindedir. Alaçatı tekne turları ile adayı ziyaret edebilirsiniz. Genellikle günübirlik yapılan tekne turları sabah 11.00’de Çeşme’den hareket eder.

Kara Ada konum için tıklayın.

14. Alaçatı Marina

Alaçatı Marina, merkeze oldukça yakın konumda yer alır. Alaçatı’dan yürüyerek 10 dakikada marinaya varabilirsiniz. Yat ve tekne için önemli bir demirleme merkezi olan marinada yazın denize karşı gün batımı keyfi yapabilirsiniz.

Alaçatı Marina konum için tıklayın.

15. Hacımemiş Mahallesi

Arnavut kaldırımlı sokakları, iki yana sıralı taş evleri ile ilgi çekici bir mahalle olan Hacımemiş, yemek, konaklama, alışveriş ve yürüyüşler için önemli bir rotadır.

Hacımemiş Mahallesi konum için tıklayın.

16. Pırlanta Plajı

Pırlanta Plajı, Çeşme merkeze yakın konumdadır. Alaçatı’ya 18 km mesafede bulunan plaj deniz tatili ve kamp yapmak isteyenler için cazip bir seçenektir. Sakin ve sessiz bir ortama sahip plajda ailenizle birlikte Ege’nin serin sularının tadını çıkarabilirsiniz.

Pırlanta Plajı konum için tıklayın.

17. Uzunkuyu Mesire Alanı

Uzunkuyu Mesire Alanı, kamp yapmak isteyenler ve doğada vakit geçirmeyi sevenler için idealdir. Yemyeşil ormanları, temiz havası ile doğa yürüyüşleri için de iyi bir seçenektir. Ailece vakit geçirmek ve piknik yapmak isterseniz mesire alanını tercih edebilirsiniz.

Uzunkuyu Mesire Alanı konum için tıklayın.

18. Sakızlı Koy Plajı

Sakızlı Koy plajı yaz aylarında deniz keyfi yapmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen kumsallardandır. Çevresinde gelişmiş turistik tesislerin bulunması, merkeze yakın konumda olması ve su sporu imkanları ile deniz tutkunları için ilk gezilecek mekanlar arasında yer alır.

Sakızlı Koy Plajı konum için tıklayın.

19. Erythrai Antik Kenti

Alaçatı da ziyaret edilecek tarihi mekanlardan biri de Erythrai Antik Kenti’dir. 1960 yıllarında arkeolojik kazılarla keşfedilen kent İyon medeniyetinin 12 merkezinden birisidir. Antik kent; Roma, Helenistik, Klasik ve Arkaik dönemlere ait izler taşıyan tarihi eserleri barındırır.

Erythrai Antik Kenti konum için tıklayın.

20. Çeşme Müzesi

Çeşme Müzesi, birçok farklı medeniyetlere ait tarihi eserlerin sergilendiği yapıdır. Çeşme Kalesi içerisinde yer alır. Cenevizlilerden Osmanlı Devleti’ne kadar birçok uygarlığa ait tarihi eserleri müzede gezip görebilirsiniz.

Çeşme Müzesi konum için tıklayın.

21. Kemalpaşa Caddesi

Kemalpaşa, Alaçatı’da geleneksel taş evlerin, hediyelik eşya dükkanların ve kafelerin yer aldığı bir cadde. Merkezi konumda olması nedeniyle alışveriş yapmak isteyenlerin ilk tercih ettiği mekanlar arasında. Hatıra olarak anahtarlık, takı, magnet gibi hediyelik eşya ve yöresel ürünler almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Kemalpaşa Caddesi konum için tıklayın.

22. Çeşme Sahili

Etkileyici deniz manzarası ile yaz akşamlarından kısa yürüyüşler yapmak için en ideal yerlerden birisi Çeşme Sahili’dir. Gece karanlığında ışıkların suya yansıması göz alıcı bir silüet oluşturur. Ayrıca, yemek için Çeşme Sahili’nde yer alan kafeleri tercih edebilirsiniz. Çeşme, İzmir’in meşhur yemeklerini modern bir sanat gibi sunma konusunda gelişmiş bir bölgedir. Sadece sahili, beach alanları ve tatil bölgesi değil yemek anlamında da oldukça önemli bir bölgedir.

Çeşme Sahili konum için tıklayın.

23. Alaçatı Sahili

Alaçatı Sahili, gün batımı yürüyüşleri için idealdir. Denize karşı kızıl gün batımını izlemek, yaz havası almak, turkuaz sulara karşı çay içmek için sahili tercih edebilirsiniz.

24. Pazaryeri Camii (Ayios Konstantinos Kilisesi)

Pazaryeri Camii (Ayios Konstantinos Kilisesi)
Pazaryeri Camii (Ayios Konstantinos Kilisesi)

1874 yılında Ayios Konstantinos Kilise olarak inşa edilen yapı 1900’lü yıllarda Pazaryeri Camii’ye çevrildiği bilinir. Taş malzeme ile inşa edilen tarihi yapı revaklı ve kubbeli mimari öğelerle inşa edilmiştir. Yapının iç mekanındaki geleneksel süslemeleri ise kesinlikle görülmeye değer.

Ayios Konstantinos Kilise konum için tıklayın.

25. Aya Haralambos Kilisesi

Alaçatı’da yer alan bir diğer anıtsal mimari örneklerindendir. 1832 yılında inşa edilen Aya Haralambos Kilisesi, bölgedeki Rum mimarisini yansıtan bir tarihi eserdir. Yapı, 2012 yılında Çeşme Belediyesi tarafından restore edilmiştir. Restorasyondan sonra kültür ve sanat merkezi olarak hizmete açılmıştır. Alaçatı’nın tarihini keşfetmek için Aya Haralambos Kilisesi’ni rotanıza ekleyebilirsiniz.

Aya Haralambos Kilise konum için tıklayın.

26. Alaçatı Meydanı

Alaçatı Meydanı, yöreyi keşfetmek, alışveriş yapmak, tarihi evlerin fotoğrafını çekmek için en ideal yerdir. Begonvillerle süslü duvarları, cumbalı taş evleri ile meydanın silüetine karşı kartpostallık görüntüler yakalayarak anılarınızı unutulmaz kılabilirsiniz.

Alaçatı Meydanı konum için tıklayın.

27. Memiş Ağa Camii

Memiş Ağa Camii, Alaçatı’daki önemli tarihi yapılardan birisidir. 1812 yılında yığma yapı olarak inşa edilmiş eser yıllara meydan okurcasına hala ayaktadır. Osmanlı klasik mimarisini yansıtan Camii, dikdörtgen planlı, tek kubbeli ve moloz taş tekniği kullanılarak inşa edilmiştir.

Memiş Ağa Camii konum için tıklayın.

28. Alaçatı Antikacılar Çarşısı

Alaçatı Antikacılar Çarşısı bölgenin en popüler alışveriş mekanları arasındadır. Dar sokaktaki sıralı dükkanlarda aradığınız birçok antika eseri, takı, kitap, biblo gibi farklı ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Alaçatı Antikacılar Çarşısı konum için tıklayın.

29. Tanay Tabiat Parkı

Yeşil alanları ile Tanay Tabiat Parkı piknik yapmak ve ailece vakit geçirmek için cazip bir mekandır. El değmemiş güzelliği ile doğa içerisinde vakit geçirmek, trekking gibi aktiviteler yapmak için bölgenin vazgeçilmez destinasyonları arasındadır.

Tanay Tabiat Parkı konum için tıklayın.

30. Havacılar Uçurumu

Ege’nin eşsiz manzarasına bir tepeden bakmak, gün batımını izlemek, denize nazır fotoğraflar çekmek istiyorsanız Havacılar Uçurumu tam size göre. Alaçatı’nın kuzeyinde yer alan mekana yürüyerek 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Havacılar Uçurumu konum için tıklayın.

Alaçatı’ya gitmişken İzmir’i gezip görmeden olmaz diyorsanız İzmir’de gezilecek yerler içeriğimizi okuyabilirsiniz. Fakat Alaçatı’dan sonra farklı rotalar ve detaylar keşfetmek isterseniz Kaş’ta Gezilecek Yerler içeriğimizi okuyabilirsiniz.