Huzur Dolu Bir Köy: Şirince

Yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da güzelliklerinden çok söz ettirir oldu İzmir.  Turizme de çok büyük katkısı olan İzmir’de huzur arıyorsanız Şirince doğru bir tercih olacaktır.

Şirince Hakkında

Evet huzurun adı Şirince. İzmir Otellerinde konaklayıp da gezilecek yerler listenize Şirince’yi eklemediyseniz büyük bir kaybınız var demektir. Ege’nin kendi gibi şirin mi şirin turizm cenneti burası. Eski Rum evleri, meşhur şarapları, doğal güzellikleri, küçücük meydanı ve pazarı ile kabalıktan sıyrılıp huzurla tatil yapabileceğiniz bir köy Şirince. Bundan 30 sene öncesine kadar kimsenin bildiği bir yer değildi burası ama şimdilerde duymayan kalmamıştır.

Şirince’ye Ulaşım

Güzel şehir İzmir’e geldiğinizde güneye doğru ilerleyip Selçuk ilçesini ulaşıyorsunuz. Efes Antik Kentinin olduğu ilçe deyince daha kolaylıkla da bulabilirsiniz. İlçeye girdiğinizde zaten Şirince yazan kahverengi tabelayı göreceksiniz. Yolu devam ettiğinizde bu sevimli köy karşınıza çıkacaktır. Şayet burada pansiyon tarzı bir yerde kalmayı düşünüyorsanız buraya gitmeden mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.

Şirince’de Yapılacak Aktiviteler

Adı gibi kendisi de meşhur olan Şirince şaraplarından özellikle meyveli olanları mutlaka tatmalısınız. Zengin yöresel yemeklerinin hepsinden az da olsa denemelisiniz. Ve buraya gittiğinizde benim size tavsiyemiz; doğal ürünlerinden alıp denemeniz. Mesela zeytinyağlı kekikli sağlık ürünlerinden kullanmanızda yarar var. Yüksek bir tepeye çıkıp Şirince köyünün güzellikler içindeki manzarasına bakıp mutlaka fotoğraf çekmelisiniz. Ve en önemlisi de buraya gittiğinizde kendinizi erken kalkmaya şartlamalısınız; çünkü döndüğünüzde bu ortamı çok özleyeceksiniz.

Gerçekten ismi gibi şirin mi şirin, güzel güzel mi güzel yeşillikler arasındaki manzarasıyla süslü köye ne zaman yolunuz düşer bilmem ama bence hayatınızda en az bir kez olsun görmelisiniz. Şirince’ye gittiğiniz  öyle 1-2 gün yetmeyecek Şirince’ye doymaya… Öyle kendine çeken bir yer burası. Zaten İzmir’in ne kadar büyüleyici bir atmosferi olduğuna diyecek söz bulamazken bir de içinde böylesine yerleri barındırması ayrı güzellik katıyor. En yakın zamanda işlerinizi ayarlayıp doğruca rotanızı Şirince’ye çevirin. Güzellikler içinde huzurlu bir gezi Şirince’de sizi bekliyor.