Konya Mutfağı : Konya’nın Meşhur Yemekleri

Konya Banner Görseli

İç Anadolu’nun büyüleyici şehri olan Konya, sadece tarihi zenginlikleri ve mistik havasıyla değil, aynı zamanda nefis yemekleriyle de ünlüdür. Konya mutfağı, yüzyıllar boyunca gelişmiş ve yerel malzemelerin büyülü bir dansı âdeta. Her damak tadına hitap eden çeşitli yemekleriyle Konya, geleneksel Türk mutfağının zengin bir temsilcisi. 

Türkiye’nin Gastronomi Şehirleri arasında yer alan Konya, çeşitli ve zengin bir mutfağa sahip. Anadolu mutfağının merkezi olma özelliğini taşıyan Konya, mutfağındaki çeşitlilikle dikkat çekiyor. Şehirleşme ve hayvan evcilleştirmenin görüldüğü ilk yerlerden biri olan Konya, bugüne dek pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yaptı. Mutfak kültüründe ise ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izlerine halen rastlanıyor.

Konya seyahatinizi Konya mutfağı çevresinde gerçekleştirmeniz öneriliyor. Mutlaka deneyimlemeniz gereken pek çok farklı lezzet Konya mutfağında bulunuyor. Eğer Konya’nın meşhur yemekleri hakkında yeterince bilgi sahibi olduğunuzu düşünmüyorsanız sizler için derlediğimiz listeyi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, Konya’nın meşhur yemeklerini keşfe çıkacak ve bu lezzet yolculuğunda size eşlik edeceğiz. Hazırsanız Konya mutfağının büyülü dünyasına dalalım ve bu lezzet yolculuğuna başlayalım!

Konya’nın Meşhur Yemekleri

  1. Etli Ekmek
  2. Arabaşı Çorbası
  3. Tirit Kebabı
  4. Konya Papara
  5. Mevlana Böreği
  6. Konya Çebiç
  7. Bamya Çorbası
  8. Erişteli Yoğurt Çorbası
  9. Konya Batırık
  10. Konya Kabak Kayganası

Konya’da Gezilecek Yerler ve deneyimleyecek lezzetler oldukça uzun bir listeye sahip. Dört mevsim boyunca ziyaretçileri tarafından tercih edilen Konya, yalnızca kültürel açıdan değil gastronomik açıdan da benzersiz bir deneyim sunuyor.

Konya mutfağında daha önce hiç görmediğiniz lezzetleri bir arada görebilirsiniz. Et yemekleri, hamur işleri ya da salatalar Konya mutfağının oldukça zengin hale getiriyor. Günün her saatinde deneyebileceğiniz farklı bir yöresel lezzeti Konya mutfağında bulabilirsiniz. Lezzetleri deneyimlemek için şehir içerisinde hizmet veren yöresel dükkanları ya da restoranları tercih edebilirsiniz. İşte, Konya’da mutlaka denemeniz gereken lezzetler…

1.Etli Ekmek

Etli Ekmek
Etli Ekmek

Yöresel yemekler ve Konya bir arada düşünüldüğünde akla ilk olarak Etli Ekmek gelir. Pideyi andıran bir görüntüye sahip olsa da pideden oldukça farklıdır. Pide ve lahmacun ile benzerliği olmasına rağmen hamuru çok daha incedir. İnce açılan hamur özel bir kıymalı harç ile doldurulur. Ardından fırında pişirilir. Genellikle ayran ile tüketilir ve yanında salata tercih edilir. Özellikle akşam saatleri tüketiliyor olsa da günün her saati tercih edilebilir. Konya’da yaşayanlar tarafından yoğun bir ilgi gören etli ekmek turistlerin de en çok tercih ettikleri yöresel lezzetlerin başında yer alır.

Şehrin pek çok noktasında Etli Ekmek deneyebileceğiniz lokanta ve pideciler bulunuyor. Özellikle etli ekmek boyutunun uzunluğuyla da dikkat çekiyor. Öğle veya akşam yemekleri için tercih edebileceğiniz etli ekmeğin bazı işletmelerde yumurtayla yapılan tarifleri de mevcut.

2.Arabaşı Çorbası

Arabaşı Çorbası
Arabaşı Çorbası

Suyu acılı bir tavuk çorbası olan ancak hamuru ile dikkat çeken Arabaşı Çorbası, Konya’nın farklı lezzetlerinden birisi. Su, tuz ve un eklenerek muhallebi haline gelinceye kadar karıştırılan ve ardından tepsiye dökülerek dinlenmeye bırakılan hamur, arabaşı çorbasının en dikkat çekici unsurunu oluşturuyor.

Hamur hazırlandıktan sonra acılı tavuk suyu çorbası adeta şerbet gibi hamurun üstüne dökülüyor. Biraz beklendikten sonra hamur çorbayı çekerek lezzetli bir hale geliyor. Sonrasında ise baklava dilimleri gibi kesilen hamur kaşıkla yutuluyor. Burada en önemli özellik hamuru çiğnemeden yutmak gerektiği. Arabaşı çorbası Konya’nın soğuk kış günleri için vazgeçilmez seçeneklerinden birisi olmasına rağmen yaz aylarında da farklı bir lezzet deneyimi için tercih edilebilir.

3.Tirit Kebabı

Tirit Kebabı
Tirit Kebabı

Tirit kebabı ismiyle anılan bu et yemeğini Karadeniz mutfağında da görmek mümkün. Ancak özellikle Konya usulü Tirit Kebabı, yoğun bir ilgi görüyor. Tirit kebabı İç Anadolu’da tüketilen ve en sevilen kebap türlerinden biri.

En önemli özelliği dana etiyle özel bir şekilde hazırlanıyor olması. Bunun yanı sıra lavaş pide ile servis ediliyor olması çok daha doyurucu ve lezzetli olmasını sağlıyor. Tirit kebabı Konya’da genellikle düğün ya da bayram gibi kalabalık sofralarda kendine yer bulmayı başarıyor. Fakat bu lezzeti deneyimlemek için yöresel yemekler yapan restoranları ya da esnaf lokantalarını tercih edebilirsiniz. Tirit kebabı genellikle akşam saatlerinde tüketilir. Doyurucu yapısının yanında uzun süre tok tutan özellikler de taşıyan bu kebabı ayran ile tüketmeniz öneriliyor.

4.Konya Papara

Papara
Papara

Bugüne dek birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Konya, mutfağında hâlâ bu medeniyetlerden izler taşımayı başarıyor. Geçmiş ve zor günlerde bayat ekmeklerin değerlendirilmesi amacıyla hayata geçirilmiş bir tarif olan Papara, ekmek aşı ismiyle de anılıyor. Bu lezzet bulunduğu zamanlarda ekmeklerin hafif bir yağ ile kızartılması ve ardından sos eşliğinde sunulması şeklinde hazırlanıyordu. Günümüzde de orijinaline benzer bir tarif ile hazırlanan versiyonlarını şehir içerisinde bulunan restoran ve lokantalarda görebilirsiniz.

Farklı ekmek çeşitlerinin küp şeklinde kesilerek ve tavada tereyağı ile kızartılması ile hazırlanan Papara, genellikle peynir ve yoğurtlu bir sos eşliğinde sunuluyor. Sabah kahvaltısı da dahil olmak üzere günün pek çok farklı öğünü papara deneyimlemek için ideal. Bazı işletmelerde üstüne eklenen biberli ve yağlı sos da bulunuyor.

5.Mevlana Böreği

Mevlana Böreği
Mevlana Böreği

Konya denildiğinde akla kebap ve et yemekleri geliyor olsa da hamur işi konusunda da büyük bir başarı sağladığını söylemek gerekiyor. Mevlana Böreği, Konya’nın en sevilen yöresel hamur işi lezzetlerinden biri. Özellikle kahvaltılarda tercih edilen bu lezzeti deneyimlemek için erken saatlerde fırın veya pastanelere gidebilirsiniz. Mevlana Böreği, neredeyse her fırın veya pastanede bulunuyor.

Üçgen şeklinde sunulan ve oldukça lezzetli olan Mevlana böreği peynir yada kıyma ile hazırlanan bir harç ile pişiriliyor. İki farklı versiyonda hazırlanıyor olması et sevmeyenlerin de tercih edeceği bir seçenek haline gelmesini sağlıyor. Hem doyurucu hem lezzetli olan bu lezzet genellikle yanında çay ile tüketiliyor. Özellikle güne hızlı bir kahvaltı ile başlamak isteyenlerin popüler tercihlerinden birisi olmayı başarıyor.

6.Konya Çebiç

Konya mutfağı denildiğinde akla gelen önemli yemeklerden biri olan Çebiç, hazırlanması için en zahmetli yemeklerden biri olarak anılıyor. Kuzunun bütün olarak pişirilmesiyle hazırlanan bu lezzet iki farklı şekilde hazırlanarak servis ediliyor. Hazırlanması esnasında ekleme yapılan farklılıklar hangi öğünde servis edileceğini belirliyor.

Eğer kuzu bütün olarak tandırda pişirildi ise öğle yemeğinde tercih ediliyor. Fakat yalnızca kuzu ciğeri ızgara yardımıyla pişirilmişse kahvaltıda tüketiliyor. Kahvaltıda çebiç yemek kenti ziyaret edenler tarafından oldukça farklı bir deneyim haline geliyor! Siz de bu lezzeti deneyimlemek için şehir içerisinde bulunan farklı kahvaltı mekanlarını tercih edebilirsiniz.

7.Bamya Çorbası

Bamya Çorbası
Bamya Çorbası

Yalnızca kebap ya da et yemekleriyle değil çorbaları ile de ünlü bir mutfağa sahip Konya, özellikle kış aylarında içinizi ısıtıyor! Konya denildiğinde akla gelen ve dünyaca ünlü hâle gelmiş çorbalardan biri olan bamya çorbası yöresel ve sevilen bir lezzet.

Bamya Çorbası’nın en önemli özelliği, uzun bir ön hazırlık sürecinin sahip olması. Bu çorba taze bamya ile değil öncesinde kurutulmuş bamya ile hazırlanıyor. Bamya kurutulurken ne gibi etkenlere dikkat edilmesi gerektiği ise yöre halkı tarafından bir sır gibi saklanıyor!

Kurutulmuş bamyalar ile hazırlanan ve Konya düğünlerinde sıklıkla görülen Bamya Çorbası’nı deneyimlemek için restoranları ve esnaf lokantalarını tercih edebilirsiniz. Bamya Çorbası, yöre halkı tarafından sabah kahvaltısı dahil olmak üzere her öğünde tercih edilen bir seçenek! Hafif ve doyurucu lezzetiyle yemek öncesinde başlangıç olarak tercih edebileceğiniz gibi ana yemek olarak da tercih edebilirsiniz.

8.Erişteli Yoğurt Çorbası

Yoğurt Çorbası, Türkiye’nin her yerinde sevilerek tüketilen bir lezzet. Ancak Yoğurt Çorbası’nın yöreler arasında büyük farklılıklara sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu durum Konya’da yapılan ve erişteli yoğurt çorbası olarak anılan versiyon için de geçerli.

Konya’da hazırlanan Erişteli Yoğurt Çorbası, Yoğurt Çorbası’yla benzer malzemelere sahip. Fakat içine ekstra olarak yöre halkı tarafından evde hazırlanan erişte ekleniyor. Bunun yanı sıra üzerinde bir sos ile servis ediliyor. Erişteli Yoğurt Çorbası içerisine eklenen erişte hem daha doyurucu hale gelmesini sağlıyor hem daha lezzetli olmasını yardımcı oluyor. Yılın tüm mevsimleri tercih edilebilen ve oldukça sevilen bu lezzeti kent genelindeki restoran ve esnaf lokantalarında bulabilirsiniz.

9.Konya Batırık

İsmi ile dikkat çeken ve Konya denildiğinde akla gelen önemli lezzetlerden biri olan Batırık, mercimek köftesine benzer bir görüntüye sahip. Bu lezzet Konya’nın en meşhur yemeklerinden biri olarak biliniyor. Mercimek köftesine yalnızca görüntüsü değil, malzemeleri de benziyor. Fakat farklı olarak menengiç ve düğürcük gibi farklı malzemeler kullanılıyor.

Batırık, Konya’da restoranlarda ara sıcak olarak tercih edilen bir lezzet konumunda. Fakat özel olarak bu lezzeti deneyimlemek istiyorsanız şehir içerisinde bulunan esnaf lokantalarını tercih ederek sadece batırık talep edebilirsiniz. Günün farklı saatlerinde tercih edilen bu lezzet özellikle akşam yemekleri öncesi ikram ediliyor.

10.Konya Kabak Kayganası

Eğer Konya seyahati yapacaksanız ve etli yemekler yemekten hoşlanmıyorsanız endişelenmenize gerek yok! Kabak kayganası, et tüketmeyenler için en sevilen alternatiflerden biri. Bu lezzet, yöre halkı tarafından özellikle sabah kahvaltılarında tercih ediliyor olsa da günün her saati tüketebilirsiniz.

Kaygana adı verilen bu lezzetin anavatanı Trabzon fakat Konya’da yapılan versiyonunu mutlaka deneyimlemelisiniz! İçerisinde ıspanak, kabak ve kaşar peyniri gibi malzemeler kullanılan kabak kayganası yöre halkı tarafından gözleme çeşidi olarak da anılıyor. Lezzetli, sağlıklı ve oldukça hafif bir alternatif olarak kahvaltınızda tüketebilirsiniz. Doyurucu özelliği olması sayesinde de uzun süre tokluk hissi yaşayabilirsiniz.

11.Su Böreği

Su Böreği
Su Böreği

Bayram ya da düğün gibi kalabalık sofraların vazgeçilmezlerinden biri olan Su Böreği, Türkiye’nin birçok farklı yerinde yapılan bir lezzet. Ancak Konya usulü su böreği unutulmayacak bir gastronomik deneyim sunabilir.

Yuvarlak fırında yaklaşık yarım saat kadar pişirilen ve sabah kahvaltısı başta olmak üzere günün her öğünü tercih edilen Su Böreği genellikle kıymalı şekilde hazırlanır. Farklı versiyonlarının peynir ile hazırlandığı da görülebilir. Böylelikle vejetaryen beslenme tarzına sahip olanlar için de tercih edilebilecek bir lezzet olma özelliği taşıyor.

Konya usulü Su Böreği, deneyimlemek istiyorsanız fırın ve pastaneleri tercih edebilirsiniz. Diğer su böreklerinden farklı olarak Konya’da yapılan Su Böreği’nin daha katı bir yapıda ancak iç harç olarak ağızda dağılan lezzet olduğunu görebilirsiniz.

12.Etli Topalak Çorbası

Etli Topalak Çorbası, çorba olarak anılsa da ana yemek olarak tüketilebilecek kadar lezzetli bir seçenek. Bunun yanı sıra bir çorbadan beklenmeyecek kadar doyurucu! Bu denli doyurucu ve besleyici olmasını sağlayan en önemli özelliği ise ince bulgur ve nohut ile birlikte pişiriliyor olması. İçerisinde ince bulgur ile hazırlanan küçük köfteler bulunuyor. Bu köfteler nohut ile birlikte pişiriliyor ve bazı versiyonlarında tavuk eti veya dana kıyması da ilave ediliyor.

Konya’nın bazı yörelerinde Etli Topalak Çorbası, Yuvarlama Çorbası ismiyle de anılıyor. Günün her saati tercih edilebilecek kadar seviliyor. Doyurucu ve besleyici bir seçenek olması sebebiyle diyet listelerinde kendine yer bulmayı başarıyor!

13.Konya Bıçakarası Pidesi

Konya Bıçakarası Pidesi, klasik pide tariflerinden oldukça farklı. Pide ve kebap gibi yemek türleri konusunda büyük bir başarıya sahip Konya, lezzetli ve doyurucu yemekleri ile dikkat çekiyor. Lezzetli seçeneklerden biri olan Konya bıçakarası pidesi ise kuşbaşı et ve ince pide hamuruyla hazırlanıyor.

Kuşbaşı etin lezzetini her lokmada alacağınız Konya Bıçakarası Pidesi, genellikle ayranla birlikte tüketiliyor. Ortalama 40 ile 45 dakika kadar hazırlanma süresi bulunuyor. Dolayısıyla restoranlarda bıçak arası pidesi yemek istiyorsanız bu süreyi göz önünde bulundurmalısınız.

Şehir içerisinde bulunan pek çok farklı pideci ve restoranda Konya Bıçakarası Pidesi’ni deneyimleyebilirsiniz. Genellikle öğle ve akşam yemeklerinde tercih edilen bu lezzet, domates ve biberin közlenerek servis edilmesiyle çok daha eşsiz bir seviyeye ulaşıyor.

14.Düğün Pilavı

Genellikle düğünlerde servis edilen ve adını buradan alan Düğün Pilavı, güzel bir pilav ile benzersiz lezzetteki etin bir araya getirilmesiyle hazırlanıyor. Fakat klasik etli pilavdan oldukça farklı. Et özel olarak harmanlanıyor ve lezzetli pilav ile buluşuyor.

Düğün Pilavı, özellikle akşam yemeklerinde tercih ediliyor. Fakat talep ediyorsanız bu lezzeti öğlen saatlerinde de tercih edebilirsiniz. Düğün pilavının deneyimlemek istiyorsanız bölgede bulunan restoranlar ya da yerel halk mutfakları sizler için eşsiz bir seçenek olur. Düğün pilavı hem doyurucu hem de oldukça besleyici bir seçenek. Lezzeti en iyi şekilde bir düğünde tadabileceğinizi ise unutmamalısınız. Bu yüzden imkanınız bulunuyorsa mutlaka Konya’da bir düğüne katılarak Düğün Pilavı’nın tadına bakmalısınız.

15.Fırın Kebabı

Konya denildiğinde akla gelen pek çok farklı yöresel lezzet bulunuyor. Hemen her restoran ve lokantalarda bulunabilecek Fırın Kebabı ise en sevilen kebap çeşitlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Özel olarak harmanlanan etin odun ateşinde yavaş bir şekilde pişirilmesiyle hazırlanıyor. Dolayısıyla klasik kebap ve et yemeği türlerinden oldukça farklı.

Birçok farklı restoranda bu lezzeti deneyimleyebilirsiniz. Tandır ekmeğiyle sunulan lezzet oldukça doyurucudur. Fırın Kebabı, genellikle kış aylarında ve özellikle akşam yemeklerinde tercih ediliyor.

16.Konya Sacarası

Sacarası
Sacarası

Yalnızca yemekleriyle değil, tatlılarıyla da dikkat çekmeyi başaran bir mutfağa sahip olan Konya, oldukça etkileyici tatlılara sahip. Konya ve yöresel tatlı kelimeleri aynı cümlede geçtiğinde akıllara ilk olarak Sacarası geliyor!

Antep fıstığı ve kaymak ile hazırlanan ve yaz aylarında dondurma eşliğinde servis edilen bu lezzet unutulmayacak bir deneyim haline geliyor. Bu denli yoğun bir ilgi görüyor olmasını sağlayan farklı özellikleri bulunuyor. En önemli özelliği arasında içerisinde kullanılan bütün hammaddelerin taze olmasına dikkat edilmesi geliyor. Bu lezzeti şehir içerisinde hizmet veren tatlıcılarda deneyebilirsiniz.

17.Dilber Dudağı

Dilber Dudağı
Dilber Dudağı

Konya’nın meşhur tatlılarından bir diğeri olan Dilber Dudağı, oldukça eski ve köklü bir geçmişe sahip. Konya yöre halkı tarafından özellikle bayram ya da düğün gibi toplu organizasyonlarda tüketiliyor ve oldukça seviliyor. Geçmiş yıllardan bugüne gelebilmeyi başarabilmiş önemli bir lezzet olan Dilber Dudağı, fındık ile hazırlanıyor.

Dilber Dudağı ile ilgili dile getirilmesi gereken en önemli bilgi ise tat olarak biraz ağır olmasıdır. Bu sebeple yaz aylarında tükettiğiniz takdirde yoğun bir lezzet hissedebilirsiniz. Bayramda en sevilen lezzetlerden biri olan Dilber Dudağı, Konya’da pek çok farklı tatlıcı tarafından hazırlanıyor.

18.Höşmerim

Höşmerim
Höşmerim

Höşmerim adı verilen bu tatlıyı Türkiye’nin birçok farklı yerinde görmüş olabilirsiniz. Özellikle Marmara Bölgesiyle özdeşleşmiş tatlılardan biri olarak bilinir. Ancak eğer Konya’daysanız Konya usulü Höşmerim tatlısını mutlaka denemelisiniz. Hafif bir tatlı olan ve yumuşak kıvamıyla dikkat çeken Höşmerim peynir tatlısı olarak da bilinir. İçerisinde peynir kullanıldığı için bu adı alır ve oldukça lezzetlidir. Özellikle hafif tadı ile lezzetli bir tatlı olarak öne çıkar. Konya’da yapılan Höşmerim de esasında diğer bölgelerde yapılanlara tat olarak benziyor. Fakat diğer bölgelerdekine göre daha yumuşak bir kıvam içeriyor. Tercihinize bağlı olarak Höşmerim’i dondurma veya kâğıt helva ile tüketebilirsiniz.