Mardin’de Gezilecek Yerler

Mardin Gezilecek Yerler Banner Görseli

Fırat ve Dicle Nehirleri arasında bulunan Mardin, Mezopotamya Bölgesi’nin en dikkat çekici destinasyonlarından biri. Gerçek bir kültür mozaiği olan Mardin, attığınız her adımda farklı bir medeniyete ait yapıları görmenize olanak tanıyor. Tarihin tozlu sayfalarında seyahate çıkmanız konusunda önemli bir rol oynayan Mardin, mutlaka görülmesi gereken çok sayıda turistik lokasyona sahip.

Mardin’de gezilecek yerler ve Mardin otelleri ile ilgili kafa karışıklığı yaşıyorsanız sizler için derlediğimiz listeye göz atabilirsiniz.

Mardin’de Gezilecek Yerler Listesi

  1. Mardin Kalesi 
  2. Deyrulzafaran Manastırı
  3. Dara Antik Kenti
  4. Midyat Mağaraları 
  5. Mor Behnam Kırklar Kilisesi
  6. Mardin Beyaz Su
  7. Turabdin Platosu
  8. Kasımiye Medresesi
  9. Zinciriye Medresesi
  10. Mardin Müzesi (Mardin Arkeoloji ve Etnografya Müzesi)

Mardin seyahati planlarken Mardin’in meşhur yemekleri es geçilmemeli. Tam bir kültür mozaiği olan şehir mutfak kültürüyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Kültürel açıdan sizlere eşsiz bir deneyim sunacak bu şehir, gastronomik lezzetleriyle de dikkat çekici. Nisan ve mayıs, eylül ve ekim ayları ise Mardin’i ziyaret etmek için en ideal aralıklar. Karasal iklim kuşağında bulunması kış aylarının çok soğuk yaz aylarının ise çok sıcak olmasına neden oluyor. Dolayısıyla ilkbahar ve sonbahar ayları Mardin seyahatinizi çok daha keyifli hale getiriyor. İşte, Mardin’de mutlaka gezilmesi gereken yerler…

1.Mardin Kalesi

Mardin Kalesi
Mardin Kalesi

1600 yıllık çok köklü bir geçmişe sahip Mardin Kalesi, askeriye bir yapı olarak inşa edildi. Yer aldığı lokasyon göz önünde bulundurulduğunda bölgede yaşayan tüm medeniyetler tarafından kullanılmış olduğu görülüyor. Mardin Kalesi halk arasında “Kartal Yuvası” ismi ile anılıyor.

Mardin seyahatiniz esnasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken kaleyi giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ancak kaleye ulaşmak için uzun bir merdiven tırmanmanız gerekiyor. Eğer talep ederseniz kalenin tarihini daha yakından tanımak için tur şirketleri tarafından sunulan rehber hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Mardin şehir merkezinin her noktasından görebileceğiniz Mardin Kalesine yürüyerek ulaşım oldukça kolay. Bu özelliğiyle de turistik açıdan en çok tercih edilen yapılardan biri oluyor.

”Mardin Kalesi konum için tıklayın”

2.Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı
Deyrulzafaran Manastırı

Mardin şehir merkezinde, Eskikale mevkiinde yer alan Deyrulzafaran Manastırı, merkeze yalnızca 8 km uzaklıkta konumlanıyor. D-955 üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Manastırın 400’lü yıllarda inşa edildiği düşünülüyor. Süryani kiliselerinin önemli bir merkezde olan ve muhteşem mimarisiyle görenleri büyüleyen manastır, Mardin adına çok önemli bir yere sahip.

Deyrulzafaran Manastırı içerisinde bulunan güneş kapıda mutlaka görülmeli. Haftanın her günü ziyarete açık olan manastıra giriş için ödemeniz gereken ücret ise 10 TL.

6 asır boyunca süryani patrikleri için ikamet yeri olarak kullanılmış manastır 3 katlı bir mimariye sahip. Günümüzdeki haline gelene dek pek çok farklı dönem çeşitli eklentiler yapılmış. İnşasının ise roma döneminde gerçekleştiği düşünülüyor.

3.Dara Antik Kenti

Dara Antik Kenti
Dara Antik Kenti

Mardin’in 30 km güneydoğusunda yer alan Dara Antik Kenti, Oğuz köyünde konumlanıyor. Yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olması sebebiyle dikkat çeken antik kent tarihi açıdan önemli bir yere sahip. Antik kentin imparator Anastasius’un girişimleriyle 505 yılında Doğu sınırını Sasaniler’e karşı korumak amacıyla yapılan askeri bir Garnizon kenti olduğu biliniyor.

Kaya içine oyulan yapılardan oluşmuş ve oldukça geniş bir alanı kaplayan kent 4 kilometrelik bir sur ile korunuyor. İç kale kentin kuzeyinde ve 50 metre yüksekliğinde tepenin üst düzlüğünde kurulmuş olması sebebiyle mimari açıdan dikkat çekiyor. Dara Antik Kenti içerisinde saray, çarşı, zindan, kilise, tophane ve su bendi gibi yapıların kanıtlarını halen görmek mümkün.

”Dara Antik Kenti konum için tıklayın”

4.Midyat Mağaraları

İlçe merkezine ve çevre beldelere yakın olması sebebiyle ziyaret edilen Midyat Mağaraları farklı versiyonlara sahip. Mağaraların içerisinde bulunan Linveyri Şifa Mağarası cilt sorunları başta olmak üzere çeşitli problemleri gideriyor olması sebebiyle suyunun şifalı olduğu düşünülen bir mağara. Bu gibi özellikleri sebebiyle Midyat Mağaraları hem yerli hem yabancı turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor.

5 TL ödeme yaparak girebileceğiniz Midyat Mağaraları, Mardin’in en dikkat çekici doğal yapılarının başında geliyor. Tarihi açıdan Mardin’in en önemli yerlerinden biri olan Midyat ilçesinde bulunan mağaralar, binlerce yıllık benzersiz yapılardan oluşuyor.

”Midyat Mağaraları konum için tıklayın”

5.Mor Behnam Kırklar Kilisesi

Mor Behnam Kırklar Kilisesi
Mor Behnam Kırklar Kilisesi

Mor Behnam Kırklar Kilisesi şehir merkezine yaklaşık 6 km uzaklıkta konumlanıyor. Yeni Yol ve 1. Cadde üzerinden ulaşım sağlamak mümkün. 400’lü yıllarda inşa edildiği düşünülen bu kilisenin 10. yüzyılda din şehitlerinin kemiklerinin yer alması sebebiyle bu ismi aldığı biliniyor. Dolayısıyla tarihi açıdan önemli bir yapı olduğunu söylemek gerekiyor.

Metropolit bir kilise olması sebebiyle dikkat çeken Mor Behnam Kırklar Kilisesi geniş bir avluya ve taş işçiliği ile dizayn edilmiş mimariye sahip. Geleneksel Mardin taşlarından inşa edilen ve taş örgütleriyle dikkat çeken kilise çan kulesini de içerisinde barındırıyor. İbadete açık olan Mor Behnam Kırklar Kilisesi’ne giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

6.Mardin Beyaz Su

Midyat İlçesinin 15 ile 20 km güneyinde ve Nusaybin ilçesinin 20 ile 25 km kuzeyinde bulunan 2 farklı ilçeyi birbirine bağlayan kara yolu üzerinde yer alan Beyaz Su, Mardin ziyaretiniz esnasında mutlaka uğramanız gereken gezi destinasyonlarından biri. İçerisinde bulunan Beyaz Su Deresi ise bölgenin yoğun bir ilgi görmesini sağlıyor.

En önemli özelliği ise 4 mevsim boyunca Mardin şehrinin su ihtiyacını karşılıyor olması. Yaz aylarında yeme içme alanı olarak tercih ediliyor olması sebebiyle de turistik bir destinasyon olduğunu söylemek mümkün. Mardin Beyaz Su bölgesinde pek çok farklı balıkçı lokantası bulunuyor.

7.Turabdin Platosu

Yukarı Mezopotamya’da bulunan ve hem iniş hem de çıkışlara sahip olan yüksek kalker platosu Turabdin Platosu olarak adlandırılıyor. Süryaniler tarafından kutsal ilan edilmiş olması sebebiyle dikkat çeken plato Mardin’in güneydoğusunda konumlanıyor. Nusaybin yolunun yani tarihi İpek Yolu’nun yalnızca 9 km doğusunda yer alıyor.

Bölge sınırları içerisinde yer alan çok sayıda manastır ve köy bulunması platoya yapacağınız seyahat daha keyifli hale gelmesine yardımcı oluyor. Kalabalık gruplar ve çocuklu aileler için de uygun bir gezi destinasyonu olan Turabdin Platosu’na giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Bu özelliği sebebiyle hem yerli hem yabancı turistler tarafından ilgi gördüğünü söylemek gerekiyor. Ulaşım için toplu taşıma araçları ya da şahsi aracınızı tercih edebilirsiniz.

8.Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi
Kasımiye Medresesi

Mardin şehir merkezinde, Cumhuriyet mevkiinde yer alan medrese merkeze yalnızca 5 km uzaklıkta olması sebebiyle en çok tercih edilen turistik lokasyonlardan biri. 1. Cadde ve Yeni Yol Caddesi üzerinden ulaşım sağlanabilir.

Kasımiye Medresesi’nin yapımına Artuklu döneminde başlandığı biliniyor. 14. yüzyıldan ibadethane olarak aktif bir şekilde hizmet vermeye devam eden medrese Artuklu mimarisine dair özellikleri başarılı bir şekilde yansıtıyor. Süslemeleri, tarihi yapıları, avlusu ve ana eyvanın da bulunan havuzu ile görenleri adeta büyüleyen bir yapı olduğunu söylemek gerekiyor.

Kasımiye Medresesi haftanın her günü ziyaretçileri için kapılarını açık tutuyor. Giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor olması ise hem yerel hem yabancı turistler tarafından yoğun bir ilgi görmesini sağlıyor.

”Kasımiye Medresesi konum için tıklayın”

9.Zinciriye Medresesi

Zinciriye Medresesi
Zinciriye Medresesi

Artuklu’da Şar mevkiinde bulunan Zinciriye Medresesi, şehir merkezine yalnızca 500 m uzaklıkta. 1. Cadde aracılığı ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilecek bir lokasyonda bulunuyor. Medresenin 12. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Cami, türbe ve ek yapıları kaplayan bir kompleks yapı olan dolayısıyla mimarisiyle dikkat çeken Zinciriye Medresesi, görkemli bir görüntüye sahip.

Mardin’in öne çıkan tarihi yapılarından biri olan medrese iç mekanından motiflerine, kemerli kubbesinden rozet ve çeşmelerin ne kadar pek çok detayı ile görülmeye değer bir yapı. Medrese içerisinde bir adet türbede bulunuyor. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek Zinciriye Medresesi, eski Mardin Müzesi’nin bulunduğu binada yer alıyor.

”Zinciriye Medresesi konum için tıklayın”

10.Mardin Müzesi (Mardin Arkeoloji ve Etnografya Müzesi)

Mardin Müzesi
Mardin Müzesi

Kültürel zenginlikler açısından dikkat çekici bir şehir olan Mardin’in zengin tarihini yansıtacak bir müzeye ihtiyaç duyması ile tasarımı ve ardından inşaata başlatılan Mardin Müzesi, Mardin seyahat esnasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir gezi destinasyonu. Mardin’in köklü tarihini yansıtan arkeolojik eserlerin sergilendiği müzede Bizans, Asur, Osmanlı ve roma dönemine ait eserler de sergileniyor.

Hamam eşyalarından takılara, gümüş eşyalardan kahve takımlarına pek çok eşyanın sergilenmekte olduğu geniş bir koleksiyona yer veren Mardin Müzesi (Mardin Arkeoloji ve Etnografya Müzesi), oldukça etkileyici bir yapıdır.

12,5 TL ücret ödeyerek gidiş yapabileceğiniz müze hafta sonları ve pazartesi dışında her gün 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Artuklu mevkinde yer alan Mardin Müzesi (Mardin Arkeoloji ve Etnografya Müzesi), toplu taşıma araçları ve yürüyerek ulaşılabilecek bir lokasyonda yer alıyor.

”Mardin Müzesi konum için tıklayın”

11.Mazı Dağı

Mazı Dağı’na ulaşmak için toplu taşıma alternatiflerini de otobüsleri tercih edebilirsiniz. Merkezden bineceğiniz otobüsler rahat bir şekilde dağa ulaşmanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra eğer talep ediyorsanız özel araçlarınız ile de Mazı Dağı’na ulaşım vardır.
Tek başına Mardin’de gezilmesi gereken yerlerden biri olan Mazı Dağı kendi içerisinde de görülmesi gereken yapılara ev sahipliği yapar. 150 metrelik tepenin üzerinde bulunan Dermetinan Kalesi, Sultan Şeyhmus ve Pir Hattap türbeleri mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

”Mazı Dağı konum için tıklayın”

12.Tellallar Çarşısı

Revaklı ya da Tellallar Çarşısı isimleriyle anılmakta olan bu çarşı şehir merkezinde Cumhuriyet Çarşısı içerisinde yer alıyor. Merkeze yalnızca 1 km uzaklıkta yer aldığı için ulaşımı oldukça kolay. 17. yüzyılda inşa edildiği düşünülen ve günümüzde tarihi bir çarşı olma özelliğine sahip olan Tellallar Çarşısı, revaklar arkasında dizilmiş dükkanlardan oluşuyor. Uzun ve dar bir yolda karşılıklı olarak dizilen dükkanların eşsiz bir mimari ve görüntü yaratıyor olması ise dikkat çekici.

Tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan Revaklı Çarşı alışveriş yapmak için de tercih edilen bir lokasyon. Bakır ve gümüş eşyalar, yöresel ürünler ve telkari gibi yöreye dair hediyelik eşyaların satışını yapan dükkanlara yer veren çarşı haftanın her günü ziyarete açık.

”Tellallar Çarşısı konum için tıklayın”

13.Hatuniye Medresesi

Hatuniye Medresesi
Hatuniye Medresesi

Hatuniye Medresesi ya da Sitti Radviyye Medresesi, Mimari açıdan en önemli medreselerden biri. Yapımı ile birlikte eyvanlı medreselerin öncü örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. 1176/7-1184/5 yılları arasında yapıldığı düşünülen Hatuniye Medresesi, dikdörtgen bir alana yerleştirilmiş.

İki eyvan ve revaklı avlu ile iki katlı olacak şekilde dizayn edilmiş yapı inşa edildiği yıldan günümüze gelene dek pek çok farklı değişim ve restorasyon çalışmasına uğradı. Avlu yapısının bozulmuş olması ise medreseye dair en üzücü özelliklerden biri.

Artık bu dönemin zengin taş işçiliğine işaret eden ve dönemin mimarisinin en başarılı örneklerinden biri olan medrese, mihrabın yanında bulunan camekan içerisinde Hz. Muhammed’in ayak izinin görülüyor olması sebebiyle de dikkat çekici.

”Hatuniye Medresesi konum için tıklayın”

14.Gurs Vadisi

Kültürel açıdan çok önemli bir şehir olan Mardin, doğal güzellikleri ile de dikkat çekici. Dağlık bir yapıda bulunan lokasyonu, doğal güzelliklere duyulan ilginin daha yoğun hale gelmesini sağlıyor. Kalabalık arkadaş grupları ve çocuklu aileler için uygun bir gezi destinasyonu olan Gurs Vadisi Güneydoğu’nun içine gizlenmiş bir cennet olarak ele alınıyor.

Mardin Kızıltepe sınırları içerisinde bulunan vadi turistik açıdan oldukça değer taşıyor olmasına rağmen turizm açısından yeterince gelişme göstermemiş. Pek bilinmeyen bu vadi sakin huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin en sevdiği Seçenekler arasında yer alıyor. Yaz aylarında Mardin’de hava sıcaklığı 50 dereceyi buluyorken Gurs Vadisinde sıcaklık 30 dereceyi geçmiyor. Vadi Kızıltepe ilçesinde yalnız 7 km uzaklıkta konumlanıyor.

15.Mardin Protestan Kilisesi

Oldukça geniş bir alan üzerine; 1860 yılında yapıldığı düşünülen Mardin Protestan Kilisesi, dini açıdan önemli bir yere sahip. Turistik açıdan dikkat çekici olmasının yanı sıra 55 yıllık bir aranın ardından 2015 yılında tekrar ibadete açıldı. Günümüzde hem turistik hem de ibadet amacıyla tercih edilen önemli bir yapı.

Mardin Protestan Kilisesi, 1960 yılında gerçekleşen darbeyle birlikte ibadete kapatılmıştı. Ancak 2015 yılında tekrar ibadete açılmış olması büyük bir ilgi gördü. Mardin Protestan Kilisesi’nin en önemli özelliği ise Orta Doğu’da bulunan en eski Protestan kilisesi olması.

”Mardin Protestan Kilisesi konum için tıklayın”

16.Ulu Camii

Ulu Camii
Ulu Camii

Teker mevkiinde, şehir merkezinde bulunan Ulu Camii merkeze yalnızca 550 metre uzaklıkta. Bu özelliği ile kolay bir şekilde ulaşılabiliyor. Ulaşım ise Mut 104. Sokak üzerinden yapılıyor. Ulu Camii Zinciriye Medresesi’ne oldukça yakın bir lokasyonda olması sebebiyle her 2 yapının da aynı gün ziyaret edilmesi mümkün.

Halk arasında Cami-i Kebir ismiyle de anılmakta olan bu yapı Artuklu İmparatorluğu döneminde inşa edildi. 1176 yılında dönemin hükümdarı olan Kudbettin İlgazi tarafından yaptırıldığı düşünülen cami, klasik camilerden oldukça farklı. Öyle ki içerisinde hamam, dükkanlar ve büyük bir bahçe bulunuyor.

İhtişamlı görüntüsüyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapıların başında gelen Ulu Camii ibadet için aktif olarak kullanılıyor. Ziyaret için ise herhangi bir ücret talep edilmiyor.

17.Şehidiye Camii

Şehidiye Camii
Şehidiye Camii

13. yüzyıl başları Artuk Sultanı Melik Nasreddin Artuk Aslan tarafından yaptırıldığı düşünülen camii Şehidiye Medresesi ismi ile de anılıyor. Yapımının tamamlandığı yıldan bu yana pek çok onarım ve eklemeler caminin günümüzdeki haline ulaşmasına yardımcı oldu. Geçirdiği çok sayıda restorasyon çalışmasının ise orijinal durumundan çok az yapıya sahip olmasına neden oldu.

Güney yönünde 2 nefli mescidin yer aldığı avlu, hem dini hem de tarihi açıdan önemli bir yere sahip. İslam eserlerinden biri olan ve dönemin en başarılı örneklerinden biri olması sebebiyle dikkat çeken cami bölgenin en eski camilerinden biri olması sebebiyle de ilgi görüyor.

”Şehidiye Camii konum için tıklayın”

18. Kayseriye Çarşısı

Şar mevkiinde konumlanan ve merkezde yalnızca 500 metre uzaklıkta olan Kayseriye Çarşısı’na 1. Cadde aracılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 14. yüzyılda inşa edildiği düşünülen ve günümüzde hala işlevini koruyan bu çarşı Mardin’e dair en önemli sembollerden biri. Hediyelik eşya satan dükkanlarıyla dikkat çeken çarşıda aileniz ve sevdikleriniz için küçük hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Akkoyunlular zamanında inşa edilen ve günümüze kadar varlığını korumayı başaran çarşı toplamda dört farklı giriş kapısına sahip.

Kayseriye Çarşısı, özellikle bakır ve gümüş işçiliğinin etkileyici örneklerinin satılıyor olması sebebiyle dikkat çekiyor. Böylelikle kendiniz veya sevdikleriniz için unutulmayacak ve çok değerli parçalar satın alabilirsiniz.

”Kayseriye Çarşısı konum için tıklayın”