Rize’nin Meşhur Yemekleri

Rize Banner Görseli

Doğu Karadeniz’in en güzel ve Türkiye’nin turistik açıdan en dikkat çeken şehirlerden biri olmayı başaran Rize; dik yamaçları, tertemiz havası ve eşsiz mutfağı ile ziyaretçileri için benzersiz bir deneyim haline geliyor. Anadolu’nun özgün coğrafi noktalarından biri olan Rize, oldukça köklü bir geçmişe sahip. Öyle ki Rize tarihin ilk çağ uygarlıklarına kadar dayanıyor. Bu da bölgeyi kültürel açıdan zengin bir hale getiriyor.

Köklü geçmişi ve bulunduğu coğrafya sebebiyle Rize mutfağının büyük bir zenginliğe sahip olduğunu da söylemek gerekiyor. Bu sebeple Rize’nin meşhur yemekleri seyahat planı yaparken mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor! 

Rize dört mevsim boyunca ziyaret ediliyor olsa da yağışlar sebebiyle turistik açıdan en uygun seyahat zamanı bahar ve yaz ayları oluyor. Çünkü bu mevsimlerde yeşilliğin en güzel tonlarını görebilirsiniz. Bunun yanında seyahatinizi planlarken denemeniz gereken lezzetleri göz önünde bulundurarak, gastronomik açıdan benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Rize seyahatinizi bambaşka bir boyuta çıkartacak lezzet deneyimleri arasında bir çok lezzet bulunuyor.

Rize’nin Meşhur Yemekleri

  1. Muhlama
  2. Rize Kavurması
  3. Etli Kuru Fasulye
  4. Hamsili Pilav
  5. Mısır Ekmeği
  6. Pazı Tavalısı
  7. Kara Lahana Çorbası
  8. Hamsi Çığırtması
  9. Rize Pidesi
  10. Hamsi Kolu

Rize lezzetleri denildiğinde herkesin aklında farklı bir yemek canlanır. Deniz ürünleri ve özellikle balığın yemeklerin pek çoğunda yer verildiği bu lezzetler, gastronomik açıdan yaşayacağınız deneyimi farklı bir boyuta çıkarıyor. Rize lezzetlerini bölgede hizmet veren yöresel restoranlarda ve esnaf lokantalarında deneyimleyebilirsiniz.

1.Muhlama

Muhlama
Muhlama

Muhlama, Rize denildiğinde akla gelen ilk lezzetlerden birisi oluyor. Rize mutfağına dair en önemli malzemelerden biri olan Rize tereyağı ile pişirilen bu lezzet peynir çeşitleri ile hazırlanıyor. Yalnızca Rize için değil Karadeniz için sembolik lezzetlerden biri haline gelen muhlama, özellikle kahvaltılarda tercih ediliyor.

Çeşitli peynirlerin farklı malzemeler ile bir araya getirilmesi ve eritilmesi ile hazırlanan bu lezzet, genellikle mısır ekmeğiyle kahvaltılarda servis ediliyor. Gittikçe uzayan peyniriyle dünya listelerine girmeyi başaran muhlama, Rize seyahatiniz esnasında mutlaka deneyim etmeniz gereken bir lezzet. Özellikle farklı peynir çeşitlerini denemeyi seviyorsanız muhlamayı uzun yıllar boyunca unutamayacağınızı bilmelisiniz!

2.Rize Kavurması

Rize kavurması yalnızca Rize için değil Karadeniz için en önemli yemeklerden biri! Bu denli popüler hale gelmiş olmasını sağlayan en önemli özelliği ise Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş olması! Tescilli bir lezzet olan Rize kavurması 15 Ekim 2019 tarihinde coğrafi işaret belgesi aldı.

Rize’ye özgü bir kavurma türü olan bu lezzet odun ateşinde bakır kaplar ile pişirilen bir yemek. Büyük veya küçük baş hayvanlardan elde edilen etler ile hazırlanan bu kavurma, kaburga etinin iç yağı ve ay çiçek yağı ile 1,5 saat kısık ateşte pişirilmesiyle hazırlanıyor. Et suyunu çektikten sonra kavruluyor ve kavrulduktan sonra tuz ve su ekleniyor. Başka bir tavada ise tereyağı ve arpacık soğanı hazırlanarak son aşamada bir araya getiriliyor.

Rize kavurmasının en önemli özelliklerinden biri içeriğinde hiçbir baharat bulundurmaması. Halk tarafından çok yoğun bir ilgi gören bu lezzet kahvaltı da bile tüketiliyor. Bunun yanı sıra genellikle yöre halkı tarafından fazlaca yapılıyor ve buzdolabında 1 yıl kadar saklanarak, zaman içerisinde tüketiliyor. Siz de bu lezzeti esnaf lokantalarında ve restoranlarda deneyimleyebilirsiniz.

3.Etli Kuru Fasulye

Etli Kuru Fasulye
Etli Kuru Fasulye

Kuru fasulyeyi Türkiye’nin pek çok farklı yerinde denemiş olabilirsiniz. Özellikle soğuk kış akşamlarının vazgeçilmez yemeklerinden biri olan kuru fasulye, Rize’de yapılan versiyonu ile Karadeniz için önemli bir lezzet.

Karadeniz usulü kuru fasulyenin klasik kuru fasulyeden en önemli farkı içine et eklenerek hazırlanıyor olması. Genellikle çömlekte hazırlanan ve uzun süreler boyunca pişen dolayısıyla ağızda eriyen muhteşem bir lezzete sahip olan etli kuru fasulye, çoğu zaman pilav ile servis ediliyor.

Karadeniz usulü etli kuru fasulye deneyimlemek istiyorsanız Rize’nin merkezinde bulunan restoranları tercih edebilirsiniz. Yöresel yemekler hazırlayan esnaf lokantaları da sizlere etli kuru fasulye deneyimi yaşatabilecek keyifli seçenekler arasında yer alıyor.

4.Hamsili Pilav

Hamsili Pilav
Hamsili Pilav

Her yörenin kendine ait özel yemekleri olsa da bazı yemeklerin diğerlerine oranla daha popüler olduğu biliniyor. Rize için bu yemek ise hamsili pilavı oluyor!

Rize ve çevresinin en sevilen yemeklerinden biri olan hamsili pilav geleneksel lezzetlerden birisi olarak öne çıkıyor. Balıkların yan yana dizilmesi ve içerisine tereyağlı pilavın doldurulması ile hazırlanan bu lezzet fırında pişiriliyor. Mısır ekmeği ile servis edilen hamsili pilavı bölgede hizmet veren restoranların hepsinde bulabilirsiniz.

Benzersiz bir deneyim olan hamsili pilav, Rize deneyiminizi çok daha farklı bir gastronomik tecrübeye dönüştürecek. Mutlaka deneyimlemeniz gereken bu lezzet oldukça besleyici ve doyurucu!

5.Mısır Ekmeği

Mısır Ekmeği
Mısır Ekmeği

Klasik beyaz ekmeğe göre çok daha proteinli olan ve Karadeniz’in temel besin kaynaklarından biri haline gelen mısır ekmeği bildiğiniz ekmekleri unutmanızı sağlayacak kadar lezzetli! Mısır unu ile hazırlanan mısır ekmeği bağırsak sistemi içinde oldukça faydalı. Lifli bir yapıya sahip olması sebebiyle de dikkat çeken mısır ekmeği, Rize’de hizmet veren fırınların neredeyse hepsinde bulunuyor.

Mısır ekmeğinin en önemli özelliklerinden birisi uzun süre bayatlamıyor olması. Bu sayede fırınlardan satın alarak sevdiklerinize götürebilir, onların bu lezzetin tadına bakmasını sağlayabilirsiniz.

6.Pazı Tavalısı

Pazı, taze soğan, yumurta, maydanoz, mısır unu ve karabiber ile hazırlanan pazı tavalısı özellikle kahvaltılar için en sevilen seçeneklerden birisi konumunda. Bir miktar haşlanan pazı, ince kıyılmış soğan ve diğer malzemeleriyle karıştırılarak ve ardından yağ dökülmüş tavada önlü arkalı pişiriliyor. Hem lezzetli hem de hafif bir alternatif olması sebebiyle kahvaltılarda ve sıcak yaz günlerinin akşam yemeklerinde en çok tercih edilen lezzetlerden biri olmayı başarıyor.

7.Kara Lahana Çorbası

Kara Lahana Çorbası
Kara Lahana Çorbası

Doğu Karadeniz için temel besin kaynaklarından biri olan kara lahanayı Karadeniz’de yapılan pek çok yemeğin ana maddesi olarak görebilirsiniz. Bunlardan biri olan kara lahana çorbası da Rize için en önemli çorbaların başında geliyor.

Genellikle acılı şekilde hazırlanan ve soğuk kış günlerinde içinizi ısıtan bu lezzet, oldukça besleyici olması sebebiyle de dikkat çekiyor. Çorbanın içerisinde mısır, soğan ve barbunya bulunuyor. Bunun yanı sıra iç yağ, tereyağı, su ve zeytinyağı ekleniyor olması çorbanın çok daha lezzetli olmasını sağlıyor.

Kara lahana çorbası genellikle mısır ekmeği ile servis ediliyor. Bunun yanı sıra yanında turşu ya da turşu suyu da ikram ediliyor. Bu çorbayı denemek için yöresel restoranları tercih edebilirsiniz!

8.Hamsi Çığırtması

Hamsi çığırtması ya da hamsi çığırtası adı ile anılan bu lezzet, Rize’ye dair sembolik lezzetlerden birisi durumunda. Pazı, pırasa, mısır unu, hamsi, iç yağı ve zeytinyağı ile hazırlanan hamsi çığırtması, yörenin en sevilen balık yemeklerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Kılçıklarından temizlenen hamsi balığı un, pazı, soğan ve iç yağı ile karıştırılıyor. Ekmek hamuru kıvamına gelene dek yoğrulan karışıma, ince bir köfteyi andıracak şekilde şekil veriliyor. Ardından zeytinyağında kızartılıyor ve sıcak şekilde servis ediliyor.

Yapımı ve malzemeleri ile hamsi köftesi olarak anılabilecek olan bu lezzet hem yaz hem de kış aylarında tüketiliyor. Esnaf lokantalarında ve yöresel restoranlarda bulabileceğiniz hamsi çığırtması, balık yemeyi sevmeyen çocuklara balık yedirmenin en eğlenceli yollarından biri!

9.Rize Pidesi

Rize pidesi Derepazarı ilçesinde 50 yıldan daha fazla süredir hazırlanan bir lezzet. Tamamen doğal malzemeler ile hazırlanan ve üretim tekniğinin yalnızca ustalar tarafından bilindiği bu lezzet, Rize mutfağı için çok önemli bir yere sahip.

Rize pidesi hazırlanırken katkısız tereyağı ve doğal kaynak suyu kullanılıyor. Tadının değişmemesi için kesilmeden servis ediliyor. Açık kıymalı, kapalı kıymalı, karışık, kavurmalı, sade olmak üzere farklı versiyonları ile hazırlanıyor.

Bu lezzetin orijinal versiyonunu deneyimlemek için Derepazarı ilçesini ziyaret etmeniz öneriliyor. Ancak merkezde bulunan bazı restoranlarda da hazırlanan farklı versiyonları bulunuyor. Rize pidesi yemek isteyenler için lezzetli bir deneyim sunan bu pide doyurucu yapısıyla da uzun süre tok tutabilir.

10.Hamsi Kolu

Rize mutfağı farklı malzemeleri bir araya getirerek klasik yemeklerden marjinal tarifler yaratmayı başarabilmiş bir mutfak! Hamsi ile hazırlanıyor olmasına rağmen hamur işi olarak anılan hamsi kolu ise bu teoriyi kesinlikle doğruluyor.

Karadeniz’in en sevilen iki lezzeti olan mısır ekmeği hamsi; hamsi kolu adı verilen bu lezzette birleşiyor. İçerisine ilave edilen yeşillikler ise hamsi kolunun doyulmaz bir lezzet haline gelmesini sağlıyor. Yöre halkı tarafından günün her saati tercih edilen bir lezzet olan hamsi kolunu yöresel restoranlarda ve pastanelerde bulabilirsiniz.

Hamsi kolu içerisinde hamsi, pazı, maydanoz, dere otu, soğan, zeytinyağı, mısır unu, su, tuz karabiber bulunuyor. Malzemelerin tamamının aynı kap içerisinde ve yaklaşık 1 saat kadar pişirildiği bu lezzet sıcak ya da ılık olarak servis ediliyor.

11.Rize Simidi

Rize simidi Türkiye’nin birçok farklı yerinde tadacağınız simitlerden ayırt edici özellikler taşıyor. Un, maya, tuz, su ve kokulu siyah üzümün pekmez haline getirilmesi ile hazırlanan Rize simidi haşlandıktan sonra fırınlanarak yapılıyor. Kökeninin 1930’lu yıllara dayandığı bilinen ve susamsız olarak hazırlanan bu simit pişirilmeden önce pekmeze batırılıyor. Etrafına eşit şekilde yayılan üzüm pekmezi simidin çok daha lezzetli olmasını sağlıyor. Fırınlanmadan önce kısa süre haşlanıyor ve ardından çam ya da kestane ağacından yapılan ve pasa adı verilen tahtalarda dinlenmeye bırakılıyor.

Farklı bir lezzet isteyenlerin tercihi olan Rize simidini pastanelerde ve sokak satıcılarında bulabilirsiniz. Özellikle kahvaltı için tercih edilebilecek en iyi seçeneklerden biri olarak anılıyor!

12.Korkoto Çorbası

Rize’ye dair en önemli lezzetlerden bir diğeri olan korkoto çorbası, kırılmış mısır anlamına gelen ve korkoto ismiyle anılan malzemeyle hazırlanıyor. Malzemeler oldukça basit olduğu için bu lezzet yöre halkı tarafından sıklıkla yapılıyor.

İçerisinde kırılmış mısır haricinde ayran ve tereyağı bulunuyor. Korkotolar suya atıldıktan sonra ayran ve tuz ilave ediliyor. En son tereyağı da içerisine koyularak pişirilmeye bırakılıyor. Servis esnasında salça tereyağı ile yakılarak çorbanın üzerinde gezdiriliyor.

Korkoto çorbası yalnızca 15-20 dakika içerisinde hazırlanabilecek bir lezzet olması sebebiyle dikkat çekiyor. Bölgede yer alan restoranlarda deneyimleyebileceğiniz bu çorba yılın her dönemi tüketiliyor. Hafif bir seçenek olması sebebiyle tercih edilen bu lezzet, klasik çorbalardan farklı olması sebebiyle de dikkat çekiyor.

13.Turşu Tavalısı

Rize yöre halkı tarafından sıklıkla yapılan turşu tavalısı yapılışı kolay ve kısa sürede pişiyor olması sebebiyle tercih ediliyor. Özellikle çay toplama esnasında yapılan ve kolay olduğu için vakit ayırması gerektirmeyen turşu tavalısı; genellikle mısır ekmeği, salatalık, ayran veya çay ile birlikte tüketiliyor.

Turşu tavalısı uzun yıllardır Rize’nin en sevilen aperatif yemeklerinden birisi olmayı başarmış durumda. Günümüzde yöresel yemekler yapan restoranlarda salata olarak da ikram ediliyor. İçerisinde fasulye turşusu, soğan, sarımsak ve sıvı yağ bulunuyor. Fasulyeler yumuşayana kadar malzemelerin kavrulması ile hazırlanan bu lezzet doyurucu bir alternatif olmasıyla da ilgi görüyor.

14.Enişte Lokumu

Enişte lokumu ya da damat kurabiyesi ismiyle anılan bu lezzetin ismi düğünlerde gelinin ailesi tarafından yapılıyor olmasından geliyor. Gelinin ailesi tarafından hazırlanan ve damadın ailesine hediye edilen bu kurabiye, kendine ait önemli bir hikayeye de sahip.

Rivayete göre enişte lokumu adıyla anılan bu kurabiye uzun süre boyunca bayatlamıyor. Dolayısıyla yeni gelin evine gittiği zaman yemek yemeye çekinse bile bu kurabiyeyi yiyerek karnını doyurabiliyor. Kendine ait kıymetli hikayesi ile de dikkatleri üzerine çekmeye başaran enişte lokumunun kalorisi ise oldukça yüksek.

Enişte lokumu hazırlanırken tereyağı, yoğurt, şeker, yumurta, limon suyu, karbonat, un ve tuz kullanılıyor. Pastanelerden temin edebileceğiniz bu lezzeti paketli halde de satın alabilir ve sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz.

15.Laz Böreği

Laz Böreği
Laz Böreği

Yufka, tereyağı, muhallebi ve şerbet ile yapılan dolayısıyla tatlı olarak da anılabilecek Laz böreği, Rize’nin en sevilen lezzetleri arasında. Hopa Laz böreği ismiyle de anılan ve Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş olan bu tatlı, sütlü börek anlamına geliyor.

Laz böreğinin günümüzde yufka yerine milföy ve muhallebi yerine krema kullanılarak yapılan alternatifleri de bulunuyor. Limon, portakal veya gül suyu ile tatlandırılan çeşitleri de mevcut.

İnce yufkalar halinde açılan ve oldukça lezzetli bir tatlı olan Laz böreğini, şehir merkezinde hizmet veren pastanelerde temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yöresel yemekler hazırlayan restoranlar da Laz böreği bulabileceğiniz yerler arasında.

16.Hamsiköy Fırın Sütlaç

Hamsiköy Fırın Sütlaç
Hamsiköy Fırın Sütlaç

Rize mutfağında yer alan yemekler genellikle ana yemek olarak tercih edilebilecek yoğunluk ve besleyici özellikler taşıyor. Ancak bu yörenin mutfağında tatlı olmadığı anlamına gelmiyor! Rize’de yenilebilecek tatlılar denildiğinde akla ilk gelen Hamsiköy sütlacı, sütlaç sevmeyenlerin bile favorisi olmayı başarıyor.

Uzun yıllardır Hamsiköy bölgesinde hazırlanan bu sütlacın en önemli özelliği bölgede bulunan bitki florasından kaynaklanan lezzetli sütün yalnızca pirinç, şeker ve tuz kullanılarak pişiriliyor olması. Özel bir teknik ile pişirilen Hamsiköy fırın sütlacı denemek istiyorsanız Rize’de Gezilecek Yerler arasında bulunan Hamsiköy’ü ziyaret etmelisiniz!

Bir saatten daha uzun sürede pişen Hamsiköy fırın sütlaç benzersiz lezzetiyle adeta büyüleyici. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde pek çok farklı kafe ve restoranda bu lezzeti deneyimleyebilirsiniz.

17.Pepeçura Tatlısı

Pepeçura Tatlısı
Pepeçura Tatlısı

Rize’ye ait en dikkat çekici tatlılardan biri olan pepeçura tatlısı, üzüm ile hazırlanıyor. Hem lezzetli hem de sağlıklı bir alternatif olması, Rize seyahatiniz esnasında mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasına kendisini sokuyor.

Muhallebi kıvamında bir tatlı olan pepeçura tatlısı genellikle Rize’de hazırlanıyor. Bu tatlı özellikle yaz aylarında çok yoğun bir ilgi görüyor. Hafif ve serinletici bir tatlı olduğu için yaz aylarında hemen her restoranda bu tatlıyla karşılaşmak mümkün!

Lezzetli ve siyah üzümlerin su, şeker, nişasta ve mısır unu ile hazırlanması sonrası meydana gelen pepeçura tatlısı, bölgede hizmet veren seyyar satıcılardan da temin edilebilir. Kalorisi düşük ve alerjen madde içermiyor olması sebebiyle yoğun bir ilgi gören pepeçura tatlısı, yaz aylarında bunaltıcı sıcaklarda ferahlamanıza yardımcı olabilir.

18.Pekmezli Kabak Tatlısı

Kabak tatlısı herkes tarafından sevilen, hafif bir lezzet olarak biliniyor. Türkiye’nin pek çok farklı yerinde bu lezzeti deneyimlemek mümkün. Ancak Rize’de hazırlanan kabak tatlısı başka yerlerde deneyimleyebileceğiniz kabak tatlılarından biraz farklı.

Rize usulü pekmezli kabak tatlısı şeker ile hazırlanmıyor. Bu tatlıya lezzetini veren en önemli malzeme pekmez! Tepsinin dibine yerleştirilen su ve pekmez üstüne kabaklar ilave ediliyor ve bir süre boyunca pişmeye bırakılıyor. Pişirildiği süre boyunca kontrollü bir şekilde kabakların eşit seviyede tatlandırılması sağlanıyor.

İçerisinde şeker olmadığı için sağlıklı bir seçenek olarak da değerlendirilebilecek pekmezli kabak tatlısı, tahin ve ceviz ile servis ediliyor. Merkezde ve ilçelerde yer alan yöresel restoranlarda ya da tatlı dükkanlarında bu lezzeti deneyimlemek mümkün.