Safranbolu’da Gezilecek Yerler Listesi

Karabük’ün turistik ve hızla gelişen ilçelerinden biri olan Safranbolu, keşfedilmesi gereken yerleri ve doğal güzellikleri ile ön planda. Özellikle sakin ve doğal bir tatil için tercih edilen yerlerin başında gelen Safranbolu, ismini bölgede yetişen safran bitkisinden alıyor. Tarihi evleri ile ünlü olan ilçe Osmanlı kent mimarisini yansıtması ve kendine özel bir mimariye sahip olması sebebiyle UNESCO Dünya Miras Listesi‘nde de yer alıyor.

Safranbolu’ya en yakın havalimanları; Kastamonu Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı. Kastamonu Havalimanı, Safranbolu’ya 136 km uzaklıkta bulunuyor. Merkeze direkt olarak toplu taşıma aracı olmasa da şehir içi otobüsler ile Kastamonu otogara geçerek, oradan kalkan dolmuşlar ile Safranbolu’ya geçmeniz mümkün. Adeta saklı bir cennet olan Safranbolu’da keşfedilecek birçok yer bulunuyor. Her köşesinde bulunan konaklar, yüzlerce yıllık tarihi yapıları ve süslü sokakları ile bir açık hava müzesini andırıyor.

Popüler safranbolu’da gezilecek yerler listesi şu şekildedir;

  • Safranbolu Eski Çarşı
  • Bulak Mağarası
  • Kristal Temas
  • Yörük Köyü
  • Hıdırlık Tepesi, Safranbolu
  • Kahve Müzesi
  • Safranbolu Kalesi
  • Tarihi Saat Kulesi
  • İncekaya Su Kemeri
  • Safranbolu Çikolata Müzesi

Safranbolu’nun etkileyici atmosferi, tarihi zenginlikleri ve doğal güzelliklerini ziyaret ederken konum linklerinden faydalanabilirsiniz. Planlamanızı yapmadan önce safranbolu’da gezilecek yerler içeriğimizi okuyabilirsiniz.

1. Safranbolu Eski Çarşı

Safranbolu Eski Çarşısı
Safranbolu Eski Çarşısı

Safranbolu Eski Çarşı hem yerli hem de yabancı turistlerin alışveriş yapmak için uğradıkları ilk yerler arasında bulunuyor. Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve rengarenk yöresel ürünleriyle sürekli canlı bir görünüme sahip olan çarşı, Safranbolu’da gezilecek yerlerin başında.

Otantik atmosferini koruyan ve tarihin her döneminde ilçede ticaretin kalbinin attığı yer olan Safranbolu Eski Çarşı içerisinde yüzlerce yıllık dükkanlar bulunuyor. Bu dükkanlarda Safranbolu konaklarının maketleri, yöresel baharatlar, safran çiçekleriyle yapılmış olan ürünler ve el yapımı hediyelik eşyalar satılıyor. Ayrıca tarih kahvehanelerinde keyifli bir mola verme imkanı da sunan çarşı, küçük restoranlarıyla geleneksel Osmanlı yemekleri sunuyor.

Safranbolu Eski Çarşı konum linki için tıklayın.

2. Bulak Mağarası

Bulak Mağarası
Bulak Mağarası

Safranbolu’ya giden her doğa tutkununun mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olan Bulak Mağarası 3 milyon yıllık bir tabiat harikası. Safranbolu’ya yaklaşık olarak 7 km uzaklıkta bulunan mağara, geniş bir vadinin doğal güzellikleri arasında gizleniyor. 6 km gibi devasa bir uzunluğa sahip olması ve 400 metrelik kısmının özel ışıklandırmalar ile ışıklandırılması ile keşfedilir güzellikler arasında yer alıyor. Bulak Mağarası içinde milyonlarca yılda oluşmuş olan ve her biri adeta bir sanat eserini andıran devasa sarkıtlar, dikitler ve damlataş havuzlar bulunuyor.

Bulak Mağarası konum için tıklayın.

3. Kristal Teras

Kristal Teras
Kristal Teras

Özellikle fotoğraf çekmekten hoşlananların görmesi gereken yerlerden biri olan Kristal Teras, 80 metre yükseklikte bir tepede yer alıyor. Oldukça etkileyici olan bu cam teras el değmemiş güzellikleri ile Tokatlı Kanyonu’nun en özel noktalarından birinde bulunuyor. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Kristal Teras’ta yaz aylarında serinleyebilmek, kış aylarında ise büyüleyici kar manzaralarına şahit olmak mümkün. Kristal Teras Safranbolu merkeze 5 km uzaklıkta bulunuyor ve haftanın her günü 07:00 ile 20:00 aralığında ziyaret edilebiliyor.

Kristal Teras konum için tıklayın.

4. Yörük Köyü

Yörük Köyü
Yörük Köyü

Şehirlerin kalabalığından ve gürültüsünden uzak, günümüze kadar hiç bozulmamış büyüleyici bir köy Yörük Köyü. İlçeye yaklaşık olarak 15 km uzaklıkta olan köye hem rehberli turlar hem de her saat başı bulunabilen minibüsler ile gidebilmek mümkün.

Koruma altına alınan ve her yıl birçok turistin ziyaret ettiği Yörük Köyü’nde 93 tane tarihi konak bulunuyor. Safranbolu’nun küçük bir örneği olan köyün her köşesinde büyüleyici bir manzara bulunuyor. Tarihten ilham alan detayları ile köy sokaklarındaki konaklar arasında keyifle dolaşabilirsiniz. Ayrıca köyün asırlık çınar ağaçları altında hizmet veren kahvehaneler ufak molalar verebilir organik ürünlerden hazırlanmış olan geleneksel köy yemekleri de yiyebilirsiniz.

Yörük Köyü konum için tıklayın.

5. Hıdırlık Tepesi Safranbolu

Safranbolu’nun panoramik manzaralarını izlemek için uğranması gereken ilk yer Hıdırlık Tepesi. İlçe merkezine yalnızca 2 km uzaklıkta olan Hıdırlık Tepesi, özellikle bahar ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistlere Safranbolu’nun tüm güzelliğini ortaya seriyor. Safranbolu konakları ve sokaklarını gözler önüne seren Hıdırlık Tepesi yaz aylarında akşamları yürüyüşe çıkmak için de oldukça ideal. Tarihi evlere kuş bakışı ile bakmak isteyenlerin ziyaret ettiği tepede aynı zamanda Hıdır Bey’in türbesi de bulunuyor. Mola verebileceğiniz çay bahçeleri, yürüyüş parkurları ve dinlenme alanları ile gün batımının tadını Hıdırlık Tepesi’nde çıkarabilirsiniz.

Hıdırlık Tepesi konum için tıklayın.

6. Kahve Müzesi

Safranbolu’nun en çok ziyaret edilen ve en ilgi çeken müzeleri arasında yer alan Kahve Müzesi UNESCO Kültürel Miras Listesi’ne alınan ve Türk kahvesinin tarihi süreçlerini gözler önüne seren bir müze. Etkileyici bir mimarisi bulunan müze, taş ve ahşap bir Safranbolu konağı. Mustafa Kemal Atatürk’ün kahve içtiği fincan da burada yer alıyor. Aynı zamanda yüzlerce yıllık kahve değirmenleri, dibekler ve el yapımı cezveler gibi birçok objeyi içinde barındırıyor. Safranbolu Kahve Müzesi ayrıca Türkiye’nin ilk kahve müzesi olma özelliği de taşıyor. İlçe merkezine yakın olan müzeye kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra ulaşılabiliyor. Kahve Müzesi’ni haftanın her günü 10:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kahve Müzesi konum için tıklayın.

7. Safranbolu Kalesi

Safranbolu Kalesi
Safranbolu Kalesi

Safranbolu Kalesi Bizans döneminde inşa edilen ve ilçeye hakim olan yüksek bir tepede bulunan tarihi bir hazine. Günümüze az bir bölümü sağlam kalmayı başarsa da sıkça turist akınına uğruyor.

Safranbolu Tarihi Saat Kulesi ve Hükümet Konağı’na oldukça yakın olan Safranbolu Kalesi, yerel halk tarafından Dadybra Kalesi olarak da adlandırılıyor. İlçeye yürüyüş mesafesi yakınlığında olan Safranbolu Kalesi 20 metre yükseklikten sunmuş olduğu panoramik manzarası ve ayrıca yeni keşfedilen gizli tünelleri ile sık bir şekilde ziyaret ediliyor.

Safranbolu Kalesi konum için tıklayın.

8. Tarihi Saat Kulesi

Eskişehir, tarihi saat kulesi
Eskişehir, Tarihi Saat Kulesi

Tarihi eserlerin bir arada sergilendiği vadinin ortasında bulunan Saat Kulesi, ülkemizde bulunan saat kulelerinden çalışır durumda olan ve içine çıkılabilen en eski saat kulesidir.

Tarihi Saat Kulesi konum için tıklayın.

9. İncekaya Su Kemeri

İncekaya Su Kemeri
İncekaya Su Kemeri

Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yenilenerek kente kazandırılan İncekaya Su Kemeri, mimari bir değer taşımaktadır. İlk yapım tarihi bilinmeyen İncekaya Su Kemeri’nin 1794-1798 tarihleri arasında tamirat geçirmiştir. 116 metre uzunluğundaki bu kemer yerden ise 60 metre yükseklikte yer almaktadır. Ayrıca bu su kemeri suyun akış hızının dengelenmesini sağlayabilmek adına üç kıvrımdan oluşur.

İncekaya Su Kemeri konum için tıklayın.

10. Safranbolu Çikolata Müzesi

Lezzetli bir müzeyi ziyaret etmek isteyenler için harika bir alternatif Safranbolu Çikolata Müzesi, 500 metrekare alana 5.5 ton çikolata kullanılarak inşa edilmiş bir yapıdır. Bu müzede Safranbolu’ya dair eserlerin küçük hallerini görmeniz mümkün. Müzenin ortasında yer alan çeşmede ise akan çikolatalar ziyaretçilerin gözdesi konumundadır. Bu müzede yakından tanıyacağınız eserlerin arasında ise Cinci Hamamı, Cinci Hanı, Bulak Mencilis Mağarası, Hıdırlık Tepesi, Köprülü Mehmet Paşa Cami, Kaymakamlar Gezi Evi, Hükümet Konağı ve İzzet Mehmet Paşa Cami yer alır.

Çikolata Müzesi konum için tıklayın.

Safranbolu’dan sonra Sapanca’ya geçmek ve farklı rotaları keşfetmek isterseniz Sapanca’da gezilecek yerler içeriğimizi okuyabilirsiniz.