Antalya Plajları ve Koyları

Antalya plajları, Türkiye’nin turizm açısından en önemli şehirlerinden birisi olan Antalya’da unutulmaz tatil yapmanızı sağlayabilir. Antalya’nın doğal güzellikleri her yıl binlerce turistin bu şehri ziyaret etmesine olanak tanır. Ziyaretiniz öncesinde Antalya’da gezilecek yerler ile ilgili araştırma yaparak tatilinizi planlayabilirsiniz. Böylelikle çok daha keyifli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. 1,8 milyonluk nüfusa, 630 metre kıyı şeridine sahip ve iki ova üzerine kurulu bir şehir olan Antalya’da unutulmaz plaj ve koy deneyimi yaşayabilirsiniz.

Popüler Antalya Plajları ve Koyları

  1. Adrasan (Kumluca) Plajı
  2. Büyük Çakıl Plajı
  3. Güney Liman Plajı
  4. Beyaz Kaya Plajı
  5. Kaş Küçükçakıl Plajı
  6. Andrea Doria Koyu
  7. Ceneviz Koyu
  8. Finike Mağaralı Koy
  9. Alacasu Cennet Koyu
  10. Delik Deniz Kral Koyu

Antalya koyları huzurlu atmosferleri ve bunun yanı sıra eğlenceli mekanları ile turistler tarafından en çok ziyaret edilen noktalardan biridir. Koylar kadar Antalya’nın ilçeleri de tatil için ziyaret edilen bölgeler arasında yer alır. Antalya tatilinizi çok daha keyifli hale getirecek birçok farklı ilçe bulunur. Bunların başında ise Kaş ilçesi gelir. Kaş beach ve plajları ile dikkat çeken bir ilçedir. Antalya’nın en batısında yer alan Kaş tatili öncesi Kaş’ta gezilecek yerler hakkında yapacağınız araştırmalar, ilçe içerisinde mutlaka görmeniz gereken yerler ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlar.

1. Adrasan (Kumluca) Plajı

Adrasan (Kumluca) Koyu, yaz tatili için Antalya’yı tercih eden turistlerin en beğendiği lokasyonlardan biridir. Çocuklar, yetişkinler ve yaşlılara hitap eden koy; bu bakımdan her yaştan kişinin keyifli vakit geçirmesine imkan tanır.

Adrasan Koyu’na ulaşmak için Adrasan mevkiinden sonra 4 kilometre kadar gitmeniz gerekir. 2 kilometrelik bir kumsala sahip olması sebebiyle oldukça dikkat çeken de her yıl yoğun bir şekilde turistleri ağırlayan Adrasan Kumluca Koyu, tekne turları gibi farklı aktivitelerin de gerçekleştiği bir koydur. En önemli özelliği ise koyda bulunan suların şifalı olduğunun düşünülmesidir. Bunun yanı sıra denizi oldukça sığ olduğu için koy, yeni yüzme öğrenenler için de uygundur.

2. Büyük Çakıl Plajı

Antalya ilinin kaş ilçesine bağlı olan Büyük Çakıl Plajı, merkeze yaklaşık 1,5 km uzaklıkta bulunur. Araç ile ulaşım veya yaklaşık 50 dakikalık bir yürüyüş sonucunda da ulaşım sağlayabileceğiniz plaj, saklı bir doğal güzelliğe sahiptir. Turkuaz rengi denizi, oldukça şeffaf ve temizdir. Yaklaşık olarak 1000 kişiyi ağırlayabilen bölge, yeme ve içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz sosyal tesisler ve işletmelere de ev sahipliği yapar. Antalya’nın meşhur yemekleri bu sosyal tesislerde bulma imkanı yaşayabilirsiniz. Şahsi aracıyla gelen turistler için özel bir otopark plaj içerisinde bulunur.

Deniz içerisinde bulunan soğuk su kaynağı, en sıcak havalarda bile Büyük Çakıl Plajı’nda bulunan suyun çok soğuk olmasını sağlar. İsminden de anlaşılacağı üzere burası çakıllı bir plajdır. Dolayısıyla deniz ayakkabıları ya da terlikler ile gitmeniz önerilir.

3. Andrea Doria (Finike) Koyu

Finike-Demre karayolu üzerinde bulunan Andrea Doria Koyu, Finike ilçe merkezinde 3,2 km uzaklıkta yer alır. Çevresinde bulunan kayalıklar, makilikler, yaban zeytinleri; koyun saklı bir güzellik olarak kalmasını sağlar. Caretta carettaların beslendiği yaşam alanlarından biri olması, bölgenin en önemli özellikleri arasında yer alır.

Nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının da uğrak yerlerinden biri olan Andrea Doria Koyu, gezi teknelerinin uğrak yerlerinden de biri olarak bilinir. Çevresinin yapılaşma olarak bozulmamış olması koyun en önemli özelliklerinden biridir. Karayolu kenarı servi ağaçları ile kapatıldığı için kara yolundan gözükmeyen bu koy, korunaklı yapıdadır. Antalya’da keyifli bir gün geçirmek isteyenlerin tercihi haline gelen Andrea Doria Koyu, yaz aylarında kalabalık turist gruplarına ev sahipliği yapar.

4. Karaöz Korsan Koyu

Karaöz Korsan Koyu, Antalya Kumluca ilçesinde yer alıyor. Karaöz sahiline yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunan koy, denizle kucaklaşan ormana ve eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Çadırların önünde kurulan dev salıncaklar ile dikkat çeken koyda müzik eşliğinde manzarayı seyretmek, en sevilen aktivitelerin arasında gelir. Çadır kurmanın ve kamp yapmanın ücretsiz olduğu bu koyda dilerseniz kamp yapabilirsiniz. Ayrıca bölgedeki bungalov evleri de tercih edebilirsiniz.

5. Ceneviz Koyu (Kumluca)

Ceneviz Koyu (Kumluca), Antalya’ya yaklaşık 91 km mesafede yer alır. Olimpos ve Adrasan arasında dik bir yamacın altında konumlanmış olan koy, Musa Dağı’nın eteklerinden açık denize bakar. Birinci dereceden doğal sit alanı olması ile dikkat çeken koya karadan ulaşım bulunmaz. Bu sebeple bakirliğini yitirmemiş bir doğa harikası olduğunu dile getirmek mümkündür. Akvaryum berraklığında turkuaz rengi bir suya sahip bu koyun sahili de nefes kesici güzelliktedir. Çevresinde neredeyse hiç yapay ışık kaynağı bulunmaz, gürültü ve karmaşadan uzaktır.

6. Phaselis Plajları (Kemer)

Phaselis antik kentinin üç adet doğal limanı bulunur. Her limanda farklı bir plaj yer alır. En popüleri olan büyük plaj ise Güney Liman Plajı’dır. Günübirlik plaj ve kamp keyfi yapmak için tercih edilen plaj, doğa güzellikleri ile ön plana çıkar. Bölgenin en küçük ve en sakin plajı olan Merkez Liman Plajı, daire şeklinde taşlarlar ağaçlarla çevrilidir. Doğal bir havuzdaymış hissi yaşamak isteyenler için idealdir. Kuzey Liman Plajı ise antik kentin girişindeki ilk plajdır. Bölgenin ikinci büyük plajı olan burası oldukça sakin olması, berrak denizi ve kumsal çakıl taşlı bir sahili ile öne çıkar.

7. Delik Deniz Kral Koyu

Gerçek bir doğa harikası olan Delik Deniz Kral Koy, Antalya’nın en doğusundaki ilçesi olan Gazipaşa’da yer alır. Adı sık duyulmayan fakat alternatif birçok rota sunan Gazipaşa’da bulunan Delik Deniz Kral Koyu ise görenleri adeta büyüleyecek bir güzelliğe sahiptir. Alanya’nın merkezine yaklaşık 65 kilometre mesafede yer alan koy, muhteşem bir denizde ve eşsiz bir doğaya sahiptir. Tepelerden aşağıya uzanan muz bahçeleri ve Akdeniz’in büyüleyici güzelliğini bütün şeffaflığı ile sizlere sunan koy, pek çok ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başarır. Yeşil doğası ile dikkat çeken Delik Deniz Kral koyu araç ile ulaşılabilecek konumda bulunsa da araç yolunun sonunda dik ve toprak yoldan aşağı doğru yaklaşık 10 dakikalık yürüyüş mesafesi sunar.

8. Sazak Koyu

Doğal güzellikleri ve huzurlu atmosferi ile misafirlerinin her zaman ilk tercihlerinden biri olan Sazak Koyu, Beydağları Sahili Milli Parkı’nın batı kısmında yer alır. Olimpos ile Adrasan arasında yer alması, günübirlik seyahatler için sık tercih edilmesini sağlar. Sazak Koyu’na ulaşım için en çok tercih edilen yöntem, Adrasan’dan kalkan tekne turlarıdır. Dilerseniz Antalya şehir merkezinden 90 kilometrelik bir mesafede bulunan Sazak Koyu’na kişisel aracınızla da yolculuk yapabilirsiniz. Romantik bir görüntüye sahip olduğu için Balayı Koyu olarak da adlandırılan ve eşsiz bir atmosfere sahip Sazak Koyu, Antalya’da yer alan pek çok koyun aksine çok sessiz olmasıyla öne çıkar.

9. Tersane Koyu (Kekova)

Kekova Adası tarafında, Demre yakınlarında bulunan Tersane Koyu, küçük ve tenha bir koydur. Kekova bölgesi çevresinde tekne turu ile Antalya tatilinize eşsiz bir gün ekleme şansı yakalamanızı sağlar. Her köşesinde antik yerleşim kalıntılarıyla tarih dolu olan Tersane Koyu, eski Bizans Kilisesi’nin su altı kalıntılarına ev sahipliği yapar. Turkuaz renkli suyu ile turistleri kendine çeken ve yüzme ve şnorkel gibi aktivitelerin yaygın olarak tercih edildiği tersane koyu tertemiz berrak bir suya sahiptir. Harabeler etrafında yüzmek gibi eşsiz bir deneyim sunan bölge, tarihi atmosferin doğal güzellik ile birleştiği en önemli noktalardan biridir. Sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip olduğu için çeşitli aktiviteler ve dinlenmek amacıyla yaygın olarak tercih edilir.

10. Papaz Koyu

Antalya’ya yaklaşık olarak 100 km, Kumluca’ya ise 19 km uzaklıkta bulunan Papaz Koyu, Karaöz mevkiinde bulunur. Özellikle hafta sonları bir kaçış noktası olarak görüldüğü için ziyaretçiler tarafından sıkça tercih edilir. Tüm bunların yanı sıra Papaz Koyu, dünyanın en iyi on yürüyüş rotasından biri olan Likya Yolu yürüyüş güzergahını ev sahipliği yapar. Sakin ve pırıl pırıl bir denize sahip bölge, kızılçam ağaçları ile çevrili yemyeşil bir doğaya sahiptir. Eşsiz doğası sayesinde koydaki büyüleyici manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

11. Finike Mağaralı Koy

Finike ile Demre ilçeleri arasında yer alan Finike Mağaralı Koy, içinde binlerce yıl doğal olarak oluşmuş mağaralara ve beyaz bir kumsala sahiptir. Son yıllarda oldukça büyük bir popülerlik yakalayan Finike Mağaralı Koy’da hiçbir işletme bulunmaz. Hem kumsalı ve denizi hem içinde bulunan mağarasıyla doğal bir şölen sunan bu koy, el değmemiş yapısıyla gizli bir cennet olarak tasvir edilir. Karadan mağaraya ulaşım olmadığından mağaraya ulaşmak için kumsaldan kısa bir süre yüzmek gerekir. Doğal güzelliği ile görenleri adeta hayran bırakan bu koyda Maldivler’i andıran beyaz bir kumsal bulunur.

12. Beyaz Kaya Plajı

İsmini aldığı beyaz kumlar ile dikkat çeken Beyaz Kaya Plajı, açık mavi tondan başlayarak koyuya doğru giden bir suya sahiptir. Adeta bir doğa harikası olan plaj, diğer plaj ve koylar kadar popüler değildir. Çok bilinmiyor olması, doğal güzelliğini korurken temiz ve sessiz kalmasını sağlar. Sessiz, sakin ve huzurlu ambiyansı ile keyifli bir tatil geçirmek isteyenler tarafından oldukça sık şekilde tercih edilir. Beyaz Kaya Plajı ile ilgili mutlaka dile getirilmesi gereken en önemli bilgiler arasında plajda herhangi bir işletme bulunmaması vardır. Bu nedenle plaja gelirken hazırlıklı olmanız ve kendi imkanlarınız ile güneşin tadını çıkarmamız gerekir.

13. Alacasu Cennet Koyu

175 metrelik plajı, yürüyüş yolları ve kamp alanları ile Kemer ilçesinde en sevilen turistik noktalardan biri olan Alacasu Cennet Koyu, görenleri hayran bırakacak doğal bir güzelliğe sahiptir. Güneşlenmek ve yüzmek için oldukça ideal bir plajı sahip olan koy; piknik, kamp gibi aktiviteler amacıyla da tercih edilir. Koya demirlenmiş yat ve tekneler, ormanlık alanlar, kendine ait eşsiz doğası ve unutulmayacak güzellikteki deniziyle kartpostalları andıran bir görüntü sunar. Herhangi bir konaklama imkanı olmasa da kendi imkanlarınız ile çadır tatili yapma şansınız bulunur. Minibüs ile yol ağzında inerek ulaşım sağlayabilir ya da şahsi aracınız ile bütün yolu kısa süre içerisinde kat edebilirsiniz.

14.Beldibi Gizli Koy

Antalya’nın Konyaaltı ilçesi’ne bağlı olan Beldibi Gizli koy, Kemer ilçesine de oldukça yakındır. Halk arasında Gizli Koy olarak bilinse de bölgenin, haritada Çöplük Koyu olarak geçtiği görülür. Hafif patika ve çakıl karışık bir yoldan aşağıya bir inerek ulaşabileceğiniz koy, muhteşem bir manzaraya sahiptir. Ulaşım zorlu olsa bile Maldivler’e andıran plajı, bütün zorluklara değecektir. Suyun sıcaklığı ise Antalya genelindeki denizlere göre daha serindir. Özellikle sıcak ve bunaltıcı Antalya günlerinde rahatlatıcı bir deneyim sunabilir. Kamp yapma imkanı olan koyda günübirlik vakit geçirmek için ziyaret eden turistlerin sayısı da oldukça yüksektir. Piknik yapabilir, denize girebilir, doğanın tadını çıkararak Antalya tatilinizi eşsiz bir seviyeye ulaştırabilirsiniz.

15. Kaş Küçükçakıl Plajı

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan ve oldukça meşhur bir plaj olan Kaş Küçükçakıl Plajı, soğuk suyu sayesinde ferahlık sunar. Küçük ve bulunması çok zor bir noktada yer alması ise plajın en önemli özellikleri arasında yer alır. Saklı kalmış bir cennet olarak değerlendirilen ve doğal güzellikleriyle görenleri adeta hayran bırakan bölge, dünyanın en küçük plajlarından biri olarak kabul edilir. Çakıl taşları ile kaplı olan plaj tertemiz ve küçük olması sayesinde Antalya gezinizde güzel bir seçenek oluşturur.

Antalya’nın popüler plajları ve koyları listesi bu kadar fakat farklı popüler plajlar ve koyları merak ediyorsanız. Alaçatı plajları ve beachleri içeriğimizi okuyabilirsiniz.