Antalya’nın Doğal Güzellikleri

Doğal güzellikleriyle fark yaratan ve yaz tatili denildiğinde herkesin ilk aklına gelen tatil seçeneklerinden olan Antalya, tarihi yapısı ve birbirinden eşsiz plajlarıyla hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi konumundadır. Türkiye’nin önemli turizm şehirlerinden biri olan Antalya’da pek çok eşsiz doğal güzellik bulunmaktadır, bu doğal güzelliklerden bazıları herkes tarafından bilinirken bazıları gibi kalmıştır. Bu yazımız da sizi Antalya’nın güzellikleriyle buluşturacağız.

Antalya’nın Doğal Güzellikleri Listesi

Her yıl milyonlarca turisti misafir eden Antalya’da pek çok doğal güzellik sizleri beklemektedir. Bu güzelliklerin başında Manavgat Şelalesi, Saklıkent Kanyonu, Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Karain Mağarası, Göynük Kanyonu, Köprülü Kanyon Milli Parkı, Kekova Adası, İncekum Tabiat Parkı, Çıralı Yanartaş, Dim Çayı ve Hidayetin Koyu gelmektedir.

1. Çığlıkara

Antalya’nın gizli kalmış yerlerine Elmalı ilçesinin 16  kilometre uzağındaki Çığlıkara ile başlayabiliriz. İnsanı büyüleyen adaçayı ve kekik kokuları arasında muhteşem bir görsel şölen sunan doğaüstü bir nokta olan Çığlıkara, mavi ve yeşilin her tonunu içinde barından sakin ve huzurlu bir lokasyondur. Sedir ağaçlarıyla fark yaratan ve en iyi korunmuş oldukları düşünülen bu bölgede zengin ormanlar bulunmaktadır. 400’e yakın endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Çığlıkara bölgesinde Dokuzgöl (Susuz) Dağları ve Avlan Gölü’de bulunmaktadır.

2. Koru Sahili Doğal Havuzlar Koyu

Antalya’nın gizli ve özel olarak kalmış bir diğer noktası ise Gazipaşa’daki Koru Sahili Doğal Havuzlar Koyu’dur. Doğal oluşumla meydana gelen plaj ve havuzlar oldukça ilgi çekmektedir. Mayıs, Haziran, Eylül ayları bu bölgenin en güzel zamanları olmaktadır. Sürekli kendini yenileyen ve suyun temiz kalmasını sağlayan bu özelliğin yanı sıra burayı güzelleştiren ve önemli kılan noktalardan bir diğeri ise Caretta Carettaların yumurtlama alanı olmasıdır. Fırsatınız varsa bu noktayı hafta içi keşfetmenizi öneririz hafta sonu hem bölge halkı hem de turistler bakımından daha yoğun bir ilgiyle karşılaşır. Özellikle çocuklu aileler için harika bir alternatif sunan Koru Sahili Doğal Havuzlar Koyu’na ücretsiz olarak giriş sağlamanız mümkündür. Bazı ihtiyaçlarınız için ise işletme mevcuttur. Burada keyifli bir şekilde gününüzü geçirebilir ve unutulmaz bir deneyimi hayatınıza katabilirsiniz.

3. Sapadere Kanyonu

Doğayla baş başa vakit geçirmek için benzersiz bir alternatif sunan Sapadere Kanyonu, yeşilin her tonunu içerisinde bulundurmaktadır. Kanyon, Alanya’ya 40, Antalya Havaalanı’na 175 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Keyifli bir gün geçirmek, ruhunuzu dinlendirmek ve sıcaklıktan bir an olsun kurtulmak isteyenler için güzel bir alternatif sunan Sapadere Kanyonu, her gün ziyaret edebileceğiniz bir lokasyon olmaktadır. Ziyaret edebileceğiniz saat aralığı ise 08.00-19.00’dur.

İlham veren şelalesiyle size iyi gelecek bir gün geçirmenizi sağlayacak Sapadere Kanyonu’nu mutlaka görmenizi öneririz.

4.Tilkiler Mağarası

Dikkat çeken sarkıt ve dikitlere sahip Tilkiler Mağarası, Manavgat ilçesinde bulunur. Türkiye’nin en uzun mağarası olarak bilinen Tilkiler Mağarası yöre halkı tarafından ise İncirsivrisi Mağarası adıyla anılmaktadır. Özellikle son dönemde popülerliğini artıran Tilkiler Mağarası, gününüzü güzel ve verimli bir şekilde gerçekleştirmek isteyenlere güzel bir alternatif sunmaktadır. Doğal bir mağara olan Tilkiler Mağarası yaz ve kış aylarında farklı su seviyelerinde olmaktadır. Mağarayı incelemek için yaz aylarını tercih etmenizi ve uygun ekipmanları yanınıza bulundurmanızı öneririz. Bu bölgeyi ziyaret ettiğinizde bu eşsiz mağaraya da mutlaka uğramanızı öneririz.

5. Uçansu Şelaleleri

Antalya’nın gizli kalmış köşelerinden ve en dikkat çekici noktalarından biri olan Uçansu Şelaleleri, Antalya’ya 70 km mesafede yer almaktadır. Gebiz Beldesi’nde bulunan Akçapınar Köyü’nde yer alan bu görkemli şelale, Gebiz’e yaklaşık olarak 17 km mesafede yer alır. Yaklaşık 50 metre yüksekliğinde olan Uçansu Şelalesi harika bir görünümü ziyaretçileriyle buluşturmaktadır. Torosların zirvesinde doğan, Akdağ ve Geyik Dağlarından gelen kar sularıyla beslenen bu Uçansu Şelalesi bölgeyi ziyaret edenleri büyülemektedir.

Kışın yağan kar ve baharda yağan yağmur ile beslenen Uçansu Şelaleri, doğa sporlarına ilgi duyanları kendine hayran bırakmaktadır. Bu bölgede çam ve sandal ağaçlarının da size eşlik ettikleri yolda doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Ayrıca Uçansu Şelalesi’nin buz gibi sularında yüzme deneyimi yaşamanızı da öneririz.

6.Güver Uçurumu Kanyonu

Döşemealtı ilçesinde yer alan Güver Uçurumu Kanyonu, Antalya’ya olan yakınlığı ve doğal güzelliğinin eşsizliği ile dikkat çekiyor. Yaz ve kış aylarında farklı su seviyelerine sahip olan Güver Uçurumu Kanyonu, yazları kuru bir görünüme sahip olurken ziyaretçilerini kışın coşkulu bir görünümle karşılar. Düzlerçamı Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Güver Uçurumu Kanyonu eşsiz panoramik manzarasını izleyebilir, doğada yürüyüş yapma imkanı yakalayabilirsiniz. Farklı bitkilere ve canlılara ev sahipliği yapmasıyla sizi büyüleyecek Güver Uçurumu Kanyonu’nda karşılaşabileceğiniz canlılar tilki, karaca, dağ keçisi, yaban domuzu olurken ayrıca alageyik gibi ender alanlarda görülen canlılar olmaktadır.

Düzlerçamı Milli Parkı’nı da içerisine almakta olan alanda piknik yapma imkanı bulabilirsiniz. Güver Uçurumu Kanyonu adrenalin sevenlere de uygun zeminler hazırlamaktadır. Burada bisikletinizle de keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgede ardıç, kızılçam, keçiboynuzu gibi maki türlerini de rastlanmaktadır. Tüm aurasıyla sizi kendine bağlayacak Güver Uçurumu Kanyonu’nu mutlaka görmenizi öneririz.

7.  Sazak ve Ceneviz Koyları

Türkiye’nin keyifli koylarından olan Sazak ve Ceneviz Koyları’na tercihiniz doğrultusunda ister Çıralı’dan ister Adrasan’dan tekne ile kolayca ulaşabilirsiniz. Antalya’nın meşhur noktalarından biri olan Musa Dağları’nda dizilmiş Sazak ve Ceneviz Koyları pembeli morlu çiçeklerle bölgeyi ziyaret ettiğinizde sizleri karşılayacaktır. Eşsiz sularla buluşacağınız ve harika manzaralarla karşılaşacağınız Sazak ve Ceneviz Koyları size muhteşem bir deneyim sunacak. Soyları tükenmekte olan Akdeniz foklarıyla da burada karşılaşma imkanınızın olduğunu hatırlatmak isteriz. Güzel bir manzarayla ziyaretçilerini karşılayan bölge aynı zamanda doğa sporları yapmanıza da olanak tanır.

8. Manavgat Şelalesi

Benzersiz güzelliğiyle sizleri büyüleyecek Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer almaktadır. Harika bir görünümü ziyaretçileriyle buluşturan Manavgat Şelalesi’ni yılın her gün ziyaret etmeniz mümkündür. Bölgeyi Dünya çapında ünlü olan ve yoğun ilgiyle karşılaşan Manavgat Şelalesi’nin giriş ücreti bulunmaktadır. Bölgeyi yaz aylarında 08.00-19.30 aralığında kış aylarında ise 08.00-18.00 aralığında ziyaret edebilirsiniz.  Antalya’ya 72 km mesafededir ve söğüt, çınar, kavak, dut, karaağaç gibi birçok ağaç türüne ev sahipliği yapmaktadır. Şelale, ırmak suyunun 4 – 5 metrelik bir falezden düşmesiyle oluşmaktadır.

Doğal bir şelale olan Manavgat Şelalesi, adrenalin yaşamaya, doğa sporları yapmaya özellikle de kano ve rafting gibi sporlara uygun alan sağlamaktadır.

9. Saklıkent Kanyonu

Sizi muhteşem bir görselle buluşturacak Antalya’nın değerli köşelerinden bir diğeri ise Saklıkent Kanyonu, hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi olmaktadır. Saklıkent Kanyonu için en doğru zaman ise yaz aylarının yoğun sıcaklığından kurtulmak istediğiniz anlar olacaktır. Bölgeyi sakin haliyle keşfetmeniz için ise hafta içi günleri tercih etmeniz doğru olacaktır.

Saklıkent Kanyonu’ndan ilham almak isterseniz burada yürüyüş yapabilirsiniz. Buradaki dinlenme alanlarında ve cafelerde de keyifli vakit geçirme imkanı bulabilirsiniz. Bu bölgeyi ziyaret etmek için yola çıktığınızda rahat kıyafetlerle ve ayakkabılar tercih etmenizi ve yanınızda yedek kıyafetler bulundurmanızı öneririz. Saklıkent Kanyonu’nda yapacağınız diğer etkinlikler ise rafting, zipline ve şifalı çamurda banyo yapmak gibi seçenekler olacaktır. Ayrıca bölgede rent a car ile harika bir doğa turuna da çıkma fırsatı bulabilirsiniz.

10. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Antalya il merkezinden yaklaşık olarak 20 km mesafe uzaklıkta yer alan Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, sizi eşsiz ve görkemli bir görsel şölenle buluşturuyor. İki kilometrelik kanyonun içinde yer alan Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, 1986 yılında ziyaretçilere açılmıştır.

Zengin flora ve faunaya sahip Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, pek çok canlıyla karşılaşmanıza olanak tanıyacak, bunlardan birkaçı ise tavşan, sincap, kaplumbağa gibi canlılardır. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkında piknik yapabilir, manzara seyir teraslarından bu etkileyici görünümle baş başa kalabilir ya da keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkını haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret edebileceğiniz saat aralığı ise 09.00-18.00 olmaktadır.

11. Karain Mağarası

Ülkemizin en büyük mağaralarından biri olmasıyla dikkat çeken Karain Mağarası, arkeolojik açıdan da önemli bir konuma sahiptir. Antalya’ya 27 km mesafede yer alan Karain Mağarası, Yağca köyünde yer almaktadır.

Ülkemizin içinde insan yaşamış en büyük mağarası olarak bilinen Karain Mağarası, gerçekleştirilen kazıların sonrasında 500.000 yıl kadar önce de yerleşim merkezi olarak kullanıldığına işaret etmektedir. Bölgede 1946 yılından beri kazılar yapılmaktadır. Geç Roma dönemine kadar yerleşim izleri taşımaktadır. Karain Mağarası’nın çevresindeki diğer mağaralarla beraber doğal ve kültürel özellikleri ile karma sit alanı olarak Dünya Miras Listesi’ne eklenmesine yönelik önerilmektedir.

Karain Mağarası’nı her gün gezme imkanı bulabilirsiniz. 08.00-17.00 saatleri arasında gezebileceğiniz Karain Mağarası’na 15 TL ücret ödeyerek giriş sağlayabilirsiniz, fiyat bilgisi günceldir ve değişiklik sağlayabilir. Karain Mağarası’nı bölgeye gittiğinizde mutlaka ziyaret etmenizi ve müze kartınızı yanınızda bulundurmanızı öneririz.

12. Göynük Kanyonu

Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan Göynük mahallesine yaklaşık olarak 45 dakika yürüme mesafesi uzaklığında bulunan Göynük Kanyonu, keyifli bir gün geçirmeniz için güzel bir alternatif sunmaktadır. Uygun fiyatlı bir giriş ücretinin akabinde burada gününüzü değerlendirebilirsiniz. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken Göynük Kanyonu’nda jip safari, motosiklet turu, yürüyüş zipline gibi aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz. Göynük Kanyonu ayrıca rafting yapmaya da oldukça uygun bir zemin hazırlamaktadır.

Göynük Kanyonu’nda yer alan parkurda hem harika manzaralara hem de Likya Yolunun bir kısmına tanıklık edebilirsiniz. Yürüyüş parkurunda keyifli zaman geçirmenin yanı sıra dikkat etmeniz gereken noktalarda bulunmaktadır bunlardan biri ise ayakkabılarınızın rahat olmasıdır. Bir diğer önerimiz ise fotoğraf makinenizi yanınıza almayı hatırlatmak olacaktır bu sayede tatilinizde sizi büyüleyecek eşsiz manzaraları ölümsüzleştirebilirsiniz.

13. Köprülü Kanyon Milli Parkı

Ülkemizin en uzun kanyonlarından biri olan Köprülü Kanyon Milli Parkı, Manavgat ilçesi sınırları içerisinde kalmaktadır. 1973 yılında Milli Parkı olan Köprülü Kanyon Milli Parkı, 366.140 dekarlık bir alana sahiptir.

Doğal güzelliği, tarihi ve kültürüyle ziyaretçilerine keyifli zamanlar geçirtecek Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda pek çok aktiviteye de imza atabilirsiniz. Başta rafting olmak üzere pek çok su sporuyla ilgilenebilirsiniz. Kano, yüzme gibi seçeneklerin yanı sıra doğa ile vakit geçirerek doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı, bisiklet, olta balıkçılığı gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Ayrıca kampçılık, fotoğrafçılık, piknik, cip safari de yapabilirsiniz. Köprülü Kanyon Milli Parkına giriş ise ücretsizdir.

14. Kekova Adası

Kayalık bir ada olan Kekova Adası, farklı izleri barındırmasıyla yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Yerleşim olmayan Kekova Adası, 1990 yılından beri sit alanıdır.  Kekova Adası’na Kaş merkezden kalkan teknelerle veya Üçağız’dan kalkan teknelerle ulaşmanız mümkündür. Bu yolculukların süresi Kaş merkezden 2 saatte olurken, Üçağız’dan 10 dakika sürmektedir. Bu tur ile Batık kenti inceleyebileceğiniz gibi hikayesine de tanık olabileceksiniz. Ayrıca Batık Kenti, kano turlarıyla da keşfedebilirsiniz. Bu turlara Kaleköy’den ya da Üçağız’dan ulaşmanız mümkündür.

15.İncekum Tabiat Parkı

Alanya merkezine 24 km mesafede yer alan İncekum Tabiat Parkı, pek çok bitkiye ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor. İncekum Tabiat Parkı, 2710 dekarlık bir alanda bulunuyor ve doğayla baş başa kalmanıza olanak sağlıyor. Pek çok bitki örtüsüne ev sahipliği yapan İncekum Tabiat Parkı’nda rastlayabileceğiniz bitkiler arasında okaliptüs, defne, palmiye, zakkum, meşe, sandal gibi bitki türleri yer alıyor.

Ruhunuza iyi gelecek bir zaman dilimi yaratmak, şehrin temposuna ara vermek isterseniz İncekum Tabiat Parkı size güzel imkanlar sunacaktır. İncekum Tabiat Parkı’nda vakit geçirirken gerçekleştirebileceğiniz etkinlikler arasında ise plajın eşsiz denizinde vakit geçirmek, dalış yapmak, doğa yürüyüşüne çıkmak, manzaranın fotoğraflarını çekmek yer almaktadır.

16. Çıralı Yanartaş

Yunan mitolojisine konu olmasıyla dikkat çeken ve sürekli yanmasıyla turistlerin ilgisiyle karşılaşan Çıralı Yanartaş, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Çıralı köyüne yakın bir konumda yer almaktadır. Çıralı Yanartaş Mesire Alanı, Antalya’ya 82, Kemer’e 42, Olimpos’a 22, Kumluca’ya 34 km mesafede yer almaktadır. Araç ile ulaşılan bu mesire alanından yaklaşık olarak 1 km tırmanarak yukarı tırmanmak gerekir. Yanartaş’a doğru yol alırken molalarınızda doğanın eşsiz manzarasına bakmayı ihmal etmemenizi öneririz. Ayrıca Yanartaş yolunda tercih edeceğiniz ayakkabılarınızın rahat olmasına özen göstermeniz gerektiğini de söylemek isteriz.

17. Dim Çayı

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Dim Çayı, ilçe merkezine 15 km mesafede yer almaktadır. Dim Çayı, Toros Dağları’nın soğuk sularıyla beslenerek yaklaşık 60 kilometrelik bir yol katetmektedir. Her mevsim muhteşem görüntüsüyle ziyaretçilerini ağırlayan Dim Çayı, gününüzü huzurla geçirmenizi sağlayacaktır.

Dim Çayı etrafında muhteşem bir kahvaltı yaparak kendinizi zinde hissedebilir, piknik yapma imkanı bulabilirsiniz.  Çayın serin sularında serinlemenin yanı sıra su sporları ile gününüze hareket katabilirsiniz. Bunun dışında burada verimli bir gün geçirmek adına ATV safarisi yapabilir, bisiklet sürebilir ya da doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Dim Çayı’na giriş ücreti bulunmazken, bölgeyi haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.  Bölgeye geldiğinizde diğer görmenizi önerdiğimiz noktalar ise Sinek Kalesi, Alara Kalesi, Dim Mağarası, Kleopatra Plajı olacaktır.

18.Hidayetin Koyu

Çukurbağ yarımadasında yer alan ve berrak sularıyla sizleri karşılayan Hidayetin Koyu, Kaş merkeze 2,5 km uzaklıkta yer alıyor. Hidayetin Koyuna kayalıklardan giriş yaparak buradan ücret ödemeden yararlanmanız de mümkündür. Bunun yanı sıra işletmeler üzerinden de koya ulaşabilirsiniz, işletmelerin belirlediği şezlong ve şemsiye ücretleri doğrultusunda burada güzel bir gün geçirme imkanı bulabilirsiniz.

Hidayet Koyu’nda benzersiz bir denizle karşılaşacağınızı söylemek isteriz bu nedenle şnorkellerinizi yanınıza almanızı öneririz. Popüler olan bu noktaya günün erken saatlerinde gelmenizi de öneririz. Ayrıca burada keyifli bir yürüyüş gerçekleştirmeniz de mümkündür. Buraya uğradığınızda görmenizi önerdiğimiz diğer noktalar ise Simena Kalesi, Meryem Ana Kilisesi ve Patara olmaktadır.

Antalya Doğal Güzelliklerine Yakın Otelleri

Pek çok benzersiz doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Antalya’da bu güzelliklerin içerisinde ketifli bir konaklama deneyimi yaşamak isterseniz TatilBudur sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sizlere fikir vermek adına bu doğal güzelliğin yanında konumlanan bazı otelleri sizlere paylaşmak isteriz;

Manavgat Şelalesine Yakın Oteller

Otel Adı Şehir Merkezine Uzaklık
Labranda Excelsior Side 8.3 Km
Horus Paradise Luxury Resort 10.1 Km
Jadore Deluxe Hotel & Spa 9.5 Km

Antalya’da bulunan ve hem yabancı turistlerin hem de yerli turistlerin gözdesi konumunda olan Manavgat Şelalesi, büyük bir öneme sahiptir. Pek çok balık ve kuş çeşidine de ev sahipliği yapan şelale yakınlarında konaklayarak huzurlu ve unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamak isterseniz TatilBudur web sitesini inceleyebilirsiniz.

Yukarıda verilen şehir merkezine olan uzaklıklar değişkenlik gösterebilir.

Göynük Kanyonu’na Yakın Oteller

Otel Adı Şehir Merkezine Uzaklık
Catamaran Quality Times 8.6 Km
Perre La Mer Hotel 6.1 Km
Transatlantik Hotel & Spa 4.6 Km

Antalya’da yerini alan bir başka önemli nokta ise Göynük Kanyonu’dur. Doğal güzelliğine hayran kalacağınız Göynük Kanyonu, pek çok doğa sporu yapmanıza da olanak tanıyacak. Doğayla baş başa kalacağınız, stresten uzak bir tatilin tadını doyasıya çıkarmak isterseniz Göynük Kanyonu’na Yakın Otelleri TatilBudur’un web sitesinden kolayca bulabilirsiniz.

Yukarıda verilen şehir merkezine olan uzaklıklar değişkenlik gösterebilir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı’na Yakın Oteller

Otel Adı Şehir Merkezine Uzaklık
Roma Beach Resort Spa (+16) 55.4 Km
Siam Elegance Hotels Spa 59.4 Km
Crystal Club World Of Colours 58.5 Km

Eğlenceli bir tatil yapma planları olanlara mükemmel bir alternatif sunan Köprülü Kanyon Milli Parkı, rafting yapabileceğiniz, pek çok bitki ve canlı görebileceğiniz bir ortam sunmaktadır. Burada keyifli bir kamp yapma imkanı da bulabilirsiniz. Ancak otelde konaklamayı tercih ederseniz Köprülü Kanyon Milli Parkı yakınlarında yer alan otellere TatilBudur web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıda verilen şehir merkezine olan uzaklıklar değişkenlik gösterebilir.