Belgrad’da Gezilecek Yerler

Belgrad Banner Görseli

Balkan ülkeleri denildiğinde akıllara ilk gelen Sırbistan oluyor. Sırbistan’ın başkenti Belgrad ise size turistik açıdan unutulmaz bir deneyim vadediyor. Beyaz Şehir olarak da adlandırılan Belgrad, Sırbistan’ın kuzey orta kesiminde bulunuyor. 

Sırbistan seyahatinin yoğun bir ilgi görmesini sağlayan en önemli özelliği, yalnızca Vizesiz Balkan Ülkeleri arasında olması değil. Avrupa’nın kalbinde, Sava ve Tuna nehirlerinin buluştuğu eşsiz bir konumda yer alan Belgrad, tarihin derin izlerini taşıyan ve aynı zamanda modern yaşamın merkezi olan büyüleyici bir şehir. Bu Sırp başkenti, sunduğu tarihi zenginlikler, canlı kültürel sahne ve nefis yemekleriyle Avrupa’nın gözde destinasyonlarından biri.

Belgrad seyahatiniz esnasında görmeniz gereken yerlerle ilgili kafa karışıklığı yaşıyorsanız planlama yapmalısınız. Planlama esnasında sizler için derlediğimiz Belgrad’da gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz. Gelin, Belgrad’da gezilecek yerleri birlikte keşfedelim.

Belgrad’da Popüler Gezilecek Yerler 

  1. Sırbistan Ulusal Müzesi
  2. Kalemegdan(Belgrad Kalesi)
  3. Aziz Sava Katedrali
  4. Nikola Tesla Müzesi
  5. Gardos Kulesi
  6. Knez Mihailova Caddesi
  7. Skadarlija
  8. Cumhuriyet Meydanı
  9. Ada Ciganlija
  10. Aziz Mark Kilisesi

3 Aralık 2010 Tarihinde yürürlüğe giren anlaşma Türkiye Cumhuriyeti ile Sırbistan Cumhuriyeti hükümetleri arasında giriş çıkışlarda vize zorunluluğunu kaldırdı. Bu durum Türk turistler tarafından en çok tercih edilen Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler arasına Sırbistan’ın girmesini sağladı.  Köklü tarihi ve kültürel ambiyansı ile mutlaka gezilmesi gereken bir şehir olan Belgrad, turistik açıdan oldukça büyük bir zenginliğe ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.

1.Sırbistan Ulusal Müzesi

1844 yılında kurulan ve Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan müze; Yugoslav, Sırp, Osmanlı ve Balkan sanatçıların eserlerinden oluşan bir koleksiyona sahip. Koleksiyonun büyük bir zenginliğe sahip olduğunu söylemek gerekiyor. 5600’den fazla resim, 8400’den fazla çizim ile toplamda 400 binden fazla eser sergileniyor. Dolayısıyla Sırbistan’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Sırbistan Ulusal Müzesi Belgrad’da dahil olmak üzere Sırbistan’ın tarihine daha yakından tanımaya yardımcı oluyor. Müze yalnızca pazartesi günleri kapalı. Geri kalan her gün 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaretçileri için kapılarını açıyor. Müzeye giriş ücreti ise 200 Sırp dinarı.

2.Kalemegdan (Belgrad Kalesi)

Kalemegdan (Belgrad Kalesi)
Kalemegdan (Belgrad Kalesi)

Belgrad, sıra dışı bir deneyim sunuyor. Burada, tarih kokan kaleler ve müzeler modern kafeler ve gece hayatı ile bir araya geliyor. Bunun yanı sıra Sırbistan’ın Meşhur Yemekleri ve etkileyici bölgeleri de tercih edilen bir ülke olmasını sağlıyor. Belgrad’da mutlaka görülmesi gereken yerler denildiğinde ise akla ilk olarak Kalemegdan (Belgrad Kalesi) geliyor. Tuna ve Sava Nehirleri’nin kesiştiği tepede bulunan park ve içerisinde bulunan tarihi kalıntılar; hem doğal güzellikleri hem de eşsiz ambiyansı ile görenleri büyülüyor.

Kalemegdan (Belgrad Kalesi) yılın 4 mevsimi boyunca ziyaret ediliyor. Park içerisinde bisiklet sürebilir, yürüyüş yapabilir ya da kaleyi ziyaret edebilirsiniz. Pek çok açıdan oldukça keyiflidir. Bunun yanı sıra kaleye giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Gün boyu ziyaret edebileceğiniz alan için herhangi bir saat kısıtlaması da bulunmuyor. Merkezi konumda bulunduğundan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

”Kalemegdan (Belgrad Kalesi) konum için tıklayın”

3.Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali
Aziz Sava Katedrali

Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu olarak bilinen Aziz Sava adına yapılan katedral günümüzde Belgrad’da mutlaka görülmesi gereken yapılardan biri. Dünyanın en büyük Ortodoks Kilisesi olma özelliğine sahip. Her ne kadar katedral özelliği taşımıyor olsa da büyüklüğü sebebiyle bu özellik ile anılıyor.

Şehrin simgelerinden biri haline gelmiş olan Aziz Sava Katedrali yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Yalnızca tarihi ve kültürel olarak değil mimari olarak da dikkat çekici bir yapı. Yapımının 1935 yılında başlandığı katedrali daha iyi hale getirmek için gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları halen devam ediyor. Restorasyon çalışmaları yüzünden yapının her bölgesini gezemeyebilirsiniz.

”Aziz Sava konum için tıklayın”

4.Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi
Nikola Tesla Müzesi

Her gün 10.00 ile 22.00 saatleri arasında açık olan Nikola Tesla Müzesi, floresan lambayı, neon ışığı, mikrodalga fırını ve pek çok farklı yeniliğin mucidi olan Nikola Tesla’nın dünyaya geldiği evi ziyaret etmenizi sağlıyor. Dünyanın en ünlü bilim insanlarından biri olan Nikola Tesla için düzenlenen bu müze oldukça geniş ve çeşitli bir koleksiyona sahip.

Nikola Tesla Müzesi sayesinde dünyanın en ünlü bilim insanlarından biri olan Nikola Tesla ilgili daha detaylı bilgi edinmek mümkün oluyor. Eğer talep ederseniz İngilizce ya da Sırpça interaktif gezilere katılabilirsiniz. Nikola Tesla Müzesi içinde Tesla’ya ait yazışmaları, kişisel eşyaları ve çeşitli icatlarını görebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti ise 800 Sırp dinarı. Merkezi bir konumda yer alan müzeye yürüyerek veya halk otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

”Nikola Nesla Müzesi konum için tıklayın”

5.Gardos Kulesi

Gardos Kulesi
Gardos Kulesi

Sırp asıllı Janko Sibinjanin adına inşa edilen ve Türklere karşı savaşan Sırp askerlerinin gözetlenmesi için yapılan Gardos Kulesi, şehrin sembol yapılarından birisi. 1896 yılında inşa edildiği düşünülen kulenin tepesinden bütün şehri görebilirsiniz. Bunun yanı sıra Sava Nehri’ne dair unutulmaz güzellikte bir manzara sunar. Gözetleme amacıyla kullanılmış ve köklü bir geçmişe sahip olan kule günümüzde Belgrad’da mutlaka görülmesi gereken yapılardan biri. Turistik bir yapı olan Gardos Kulesi, Belgrad’ın tarihi mimarisinden daha farklı bir görüntüye sahip. Özellikle Alman ve Macar mimarisini yansıtan yapısıyla farklı bir gezi deneyimi sunuyor. 200 Sırp dinarı bilet ücretiyle kulenin tepesine çıkarak fotoğraflar çekebilirsiniz.

”Gardos Kulesi konum için tıklayın”

6.Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi
Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi sahip olduğu metrelerce uzunlukla dikkat çekiyor. Cadde çeşitli AVM’lerin, mağazaların, restoranların bulunması sebebiyle Belgrad’ın en önemli caddesi. Aynı zamanda sokak sanatçıları, kitabevleri ve sokak lezzetleri de bu caddede fazlasıyla bulunuyor.

Knez Mihailova Caddesi köklü bir geçmişe sahip bulunuyor ve günümüzde alışverişin merkezi konumunda. Tarihi ve mimari açıdan dikkat çeken yapılara ev sahipliği yapan caddede fotoğraf çekmek için vakit ayırmanız öneriliyor. Bunun yanı sıra mağazalarda alışveriş yaparak vakit geçirebilir ya da restoran veya kafelerde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Knez Mihailova Caddesi üzerinde sevdiklerinize ya da kendinize hediyelik eşyalar alabileceğiniz pek çok farklı dükkan bulunuyor. Bu özelliğiyle cadde turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Cadde, Belgrad’ın tam merkezinde yer aldığından pek çok noktadan kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

7.Skadarlija

Skadarlija
Skadarlija

Belgrad’ın bohem bir köşesi olarak bilinen Skadarlija, merkezi konumu ile önemli bir turistik cazibe yeri. Geçmiş yıllarda şehrin ünlü simalarının toplanma yeri olan Skadarlija, günümüzde turizm açısından en önemli olanaklara sahip bölgeler arasında yer alıyor.

Skadarlija bölgesi 24 saat boyunca canlılığını koruyor. Özellikle kafana adı verilen ve geleneksel Sırp lezzetleri sunan tavernalar Skadarlija bölgesini çok daha eğlenceli hale getiriyor. Gece geç saatlere kadar devam eden müzik sabahın erken saatlerinde tekrar başlıyor. Çiçeklerle süslü eski evler ve dar sokaklar kartpostalları andıran keyifli bir görüntü sunuyor. Özellikle akşam yemekleri için tercih edilen bir bölge olsa da yalnızca gezmek için de gidebilirsiniz. Ancak yolunuz buraya düşerse mutlaka civardaki restoran veya kafelerde Sırp geleneksel lezzetlerini denemelisiniz.

”Skadarlija konum için tıklayın”

8.Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı
Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı, Belgrad sakinleri için oldukça önemli bir yer konumunda. Belgrad sakinleri meydanı genellikle buluşmak için tercih ediyor. Fakat bunun yanı sıra vakit geçirmenizi sağlayacak çok sayıda olanağa da ev sahipliği yapıyor.

Belgrad şehir yapısı olarak Türkiye şehirlerine benzer özelliklere sahip. Birbirini tamamlayan sokaklar, sürekli olarak sokaklarınca canlılığın olması gibi etmenler kendinizi yabancı hissetmenizi engelleyebilir. Bu sayede keyifli ve konforlu vakit geçirmek mümkün oluyor. Belgrad için önemli meydanlardan biri olan Cumhuriyet Meydanı, şehrin kalbi olarak ele alınıyor.

Meydanda konser ya da etkinlik gibi farklı organizasyonlar gerçekleşiyor. Şehrin atmosferinin en başarılı olduğu yerlerden biri olan Cumhuriyet Meydanı alışveriş yapmak ya da yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılamak için de ideal.

9.Ada Ciganlija

Ada Ciganlija
Ada Ciganlija

Ada Ciganlija yapay bir yarımada özelliği taşıyor. Geçmiş yıllarda Belgradlılar tarafından sayfiye yeri olarak kullanılıyordu. Ancak zaman içerisinde kıyıya bağlandı ve böylelikle yapay bir yarımada görünümüne kavuştu. Günümüzde Sava Gölü olarak da adlandırılıyor.

Ada içerisinde yapılabilecek pek çok farklı aktivite var. Plajdan göle girebilir, golf sahalarını kullanabilir, bisiklet ile adayı turlayabilirsiniz. Ada Ciganlija içerisinde farklı zamanlarda voleybol, golf ya da kano gibi yarışlar da yapılıyor. Belgrad gezinizi biraz daha sakin geçirmek istiyorsanız mutlaka bu bölgeyi ziyaret etmelisiniz. Etrafta yer alan restoran ve kafelerde de yeme içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Adaya gitmek için merkezden kalkan otobüslere binebilir veya uzun bir yürüyüşü göze alarak yürüyerek de bölgeye ulaşabilirsiniz.

”Ada Ciganlija konum için tıklayın”

10.Aziz Mark Kilisesi

Aziz Mark Kilisesi
Aziz Mark Kilisesi

Taşmeydan Parkı içerisinde yer alan Aziz Mark Kilisesi’nin yapımı 1940’lı yıllarda tamamlanmıyor. Kilise Kristic kardeşler tarafından inşa edilmiştir. Kilisenin inşa edildiği yerde daha eski bir kilise bulunuyordu. Eski kilisenin yerine inşa edilen Aziz Mark Kilisesi, ülkenin en büyük kiliselerinden biri.

Yalnızca dini değil tarihi açıdan da önemli bir yapı. Yaklaşık 70 yıl olmasına rağmen halen tamamlanamamış olması ise dikkat çekici. Toplamda 1.150 metrekare kullanım alanına sahip. Belgrad’ın en güzel yerlerinden birinde bulunuyor olması ise turistler tarafından yoğun bir ilgi görmesini sağlıyor.

Aziz Mark Kilisesi her gün 07.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Giriş için ziyaretçilerden herhangi bir ücret talep edilmiyor. Mimarisinde gotik detayların dikkat çektiği yapıyı ziyaret ederken kiliseye giriş için istenen şartlara da uyum sağlamaya dikkat etmelisiniz. Bunlar arasında içeride fotoğraf çekmemek, şort veya atlet gibi kısa kıyafetler giymemek ve içeride yiyecek-içecek tüketmemek geliyor.

”Aziz Mark Kilisesi konum için tıklayın”

11.Zemun Bölgesi

Zemun Bölgesi
Zemun Bölgesi

Kalemegdan’ın tam karşısında ve Tuna Nehri boyunca uzanan Zemun Bölgesi, eski Belgrad’ın adeta mistik havasını deneyimlemeniz için fırsat sunuyor. Eğlenceli meydanları ve küçük sokaklarıyla dikkat çeken bu bölge; Belgrad seyahatinizde mutlaka zaman ayırmanız gereken bir yer.

Zemun Bölgesi, alışılmış Belgrad mimarisinden oldukça farklı yapıda olan binalara ev sahipliği yaptığı için büyük önem taşıyor. Çünkü bu bölge tarihte Alman – Macar kontrolündeyken inşa edilen yapılara ev sahipliği yapıyor. Bu da bölgenin Alman – Macar mimarisinin etkisinde kalmasını sağlamış. Bölgedeki eğlence yerleri, kafeler, lokantalar ve parklar; Zemun’u âdeta başka bir şehir haline getiriyor. Meydanında haftanın her günü kurulan pazarı ziyaret etmeyi de unutmamalısınız. Zemun’a gitmek için ise Belgrad merkezden 70-75 numaralı otobüslere binebilirsiniz.

12.Taş Meydan (Tasmajdan)

Taş Meydan (Tasmajdan)
Taş Meydan (Tasmajdan)

Geniş bir düzlükte, Kralja Aleksandra Bulvarı üzerinde yer alan Taş Meydan (Tasmajdan), eski binaların yapımında kullanılan taşların bölgeden çıkması sebebiyle bu isim ile anılıyor. Taş Meydan (Tasmajdan) geçmiş yıllarda askeri depo, sığınak ve tedavi merkezi olarak kullanılmış. Günümüzde ise Belgrad’a dair en önemli turistik alanlardan biri olarak biliniyor.

1999 yılında NATO, Sırbistan’ı bombaladığında en çok zarar gören yapıların arasında Taş Meydan (Tasmajdan) geliyor. Bombalama esnasında hayatını kaybedenler için kalp benzeri bir anıt bulunuyor. Taş Meydan (Tasmajdan) bombalama ardından çeşitli restorasyon çalışmaları ile bugünkü haline dönüştürülmüş durumda. Oldukça büyük bir alanı içeren ve temelde bir park olan bu meydanda şehrin seslerini dinleyebilir veya etrafınızdaki hareketliliği izleyebilirsiniz.

”Taş Meydan (Tasmajdan) konum için tıklayın”

13.Yeni Belgrad (Nova Grad)

Yeni Belgrad (Nova Grad), Sava Nehri üzerine inşa edilmiş ve etkileyici manzarasıyla dikkat çeken bir bölge. Savski Most Köprüsü ile şehir merkeziyle bağlantısı mevcut. Binlerce farklı modern binaya, lüks alışveriş merkezlerine, kaliteli restoran ve otellere ev sahipliği yapıyor.

Romantik akşam yemeklerinin vazgeçilmez adreslerinden biri olan Yeni Belgrad, size pek çok açıdan unutulmaz bir deneyim yaşatabilir. Yeni Belgrad, Belgrad’ın en büyük alışveriş merkezlerine de ev sahipliği yapıyor. Bu sayede büyük ve lüks markalar tarafından sunulan parçaları satın alabilirsiniz. Elbette Yeni Belgrad’ın ziyaret edebilmesini sağlayan tek özelliği lüks alışveriş merkezleri ve otelleri değil.

Nehir kıyısında bulunan uzun yürüyüş yolları, bahçe ve seyir alanları ya da büyüleyici gün batımını izleyebileceğiniz keyifli noktaları ile Yeni Belgrad(Nova Grad), Belgrad’da mutlaka görülmesi gereken bir bölge.

”Yeni Belgrad (Nova Grad) konum için tıklayın”

14.Posta Müzesi

1887 yılında Sırbistan’da ülke genelinde iletişim çalışmalarının başlaması ile birlikte toplanmaya başlayan nesnelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan Posta Müzesi ilginç bir müze deneyimi sunabilir.

Müzenin resmi olarak hayata geçirilmesi 31 Temmuz 1923 tarihini buluyor. Belgrad’ın merkezinde bulunan mimari açıdan da kıymetli bir yapıda hayata geçirilen Posta Müzesi, pek çok farklı esere ev sahipliği yapıyor.

Pazartesi günleri kapalı olan Posta Müzesi perşembe ve cumartesi günleri 12.00 ile 20.00, diğer günler ise 10.00 ile 18.00 saatleri arasında açık. 150 Sırp dinarı ödeyerek gezebileceğiniz bu müze özellikle pullara, zarflara, telgraf ve sabit telefonlara ilginiz varsa mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

15.Topcider Parkı

Topcider Parkı
Topcider Parkı

Geçmiş yıllarda Belgrad’ın sayfiye yerlerinden biri olan Topcider, üzüm bağları ile yazlık evlere ev sahipliği yapıyordu. Ancak şehrin önemli bir şekilde büyümesiyle bu durum parkın konumunu oldukça önemli hale getirdi. Kısa süre içerisinde şehre yakın bir konum haline gelen Topcider Parkı, 1521 senesinde Türklerin Belgrad’ı kuşattığı yer olmasıyla da dikkat çekici.

1831 yılında bugünkü büyüklüğünü almayı sağlayacak malikane ve kilisenin de alana yapılması sonrasında park içinde tarihsel pek çok Sırp yapısı yer alıyor. Pazartesi günleri dışında her gün ziyaret edebileceğiniz park içinde yapıların yanında çok dikkat çekici peyzaj çalışmaları da bulunuyor. Parkı ziyaret etmek ise ücretsiz.

”Topcider Parkı konum için tıklayın”

16.Yugoslavya Müzesi ve Çiçek Evi

Yugoslav tarihine büyüleyici bir bakış sunan ve yakın dönem tarihini öğrenmenizi sağlayan müze, geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor. Belgrad seyahatiniz esnasında müze içerisinde hangi koleksiyonun sergilendiğini mutlaka incelemeli ve görme şansı yakalamalısınız. Müze, Yugoslavya tarihini keşfetmeniz konusunda içerdiği önemli eserler ile büyük bir devletin nasıl kurulduğunu ve sonrasında da nasıl dağıldığını gösteriyor.

Pazartesi günleri kapalı olan müzeye 40L ya da 41L numaralı troleybüsler ile ulaşabilirsiniz. Yugoslavya Müzesi ve Çiçek Evi pazartesi günleri hariç her gün 10.00 ile 18.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Müzede özellikle II. Dünya Savaşı’na ait pek çok anı, fotoğraf, silah ve eser yer alıyor. Müzenin içinde küçük bir restoran ve kafeterya da mevcut. Müzenin en önemli tarafı ise Yugoslavya’nın kurucusu Mareşal Tito’nun mezarına da ev sahipliği yapması.

17.Beyaz Saray (Beli Dvor)

Beyaz Saray (Beli Dvor) Belgrad’ın lüks muhitlerinden biri olan Dedinje’de yer alıyor. Eğer Belgrad seyahatinizi yaz aylarında planlıyorsanız Beyaz Saray’da düzenlenen turları tercih edebilirsiniz! Ancak bunun için katılım sağlayacağınız tur şirketiyle anlaşma yapmalısınız. Ardından belediye binası önünden kalkan otobüsler aracılığıyla tur noktasına ulaşabilirsiniz.

1930’lu yıllardan kalma Neo-Palladyan saray görmeye değer bir yapı. Beyaz Saray ( Beli Dvor) içerisinde antika mobilyalar ve önemli sanatçıların tabloları bulunuyor. Pazartesi ve cuma arası her gün 08.00 ile 16.00 saatleri arasında ziyaretçiler için kapılarını açıyor.

”Beyaz Saray (Beli Dvor) konum için tıklayın”

18.Bayraklı Camii (Bajrakli Dzamija)

Bayraklı Camii (Bajrakli Dzamija)
Bayraklı Camii (Bajrakli Dzamija)

Sırbistan, uzunca bir süre Osmanlı hakimiyeti altında varlığını sürdürdü. Dolayısıyla şehirde Osmanlı’nın mirası olan yapılara rastlayabilirsiniz. Bayraklı Camii de bu yapılardan biri. Sırbistan’da Osmanlı eserleri sayılı olarak kaldığı için bu cami de ayrı bir önem taşıyor.

Gopodar Jevremova Caddesi üzerinde bulunan Bayraklı Camii (Bajrakli Dzamija) Osmanlı döneminde yapılmış bir yapı. Caminin 1575 yılında inşa edildiği düşünülüyor. Bugünkü haline gelmesinde çeşitli restorasyon ve onarım çalışmaları etkili olmuştur. Özellikle TİKA tarafından yapılan çalışmalar sayesinde önemli restorasyonlar geçiren cami günümüzde Belgrad’da ibadete açık tek cami olma özelliği taşıyor. İbadet saatleri dışında camiyi ziyaret edebilirsiniz.

”Bayraklı Camii (Bajrakli Dzamija) konum için tıklayın”