Sırbistan’da Gezilecek Yerler

Sırbistan Banner Görseli

Karasal bir iklime sahip olan, yıllık ortalama sıcaklığın 12 dereceyi bulduğu Sırbistan, çok sıcak bir ülke değildir. Özellikle kış mevsimlerinin oldukça zorlu geçtiği bu ülkeye yapılacak turistik ziyaretler için en ideal mevsim bahar ve yaz aylarıdır. Nisan ve ekim ayları boyunca havalar oldukça güzel seyrettiği için rahatlıkla turistik yerleri gezebilir, keyifli bir seyahat yapabilirsiniz.

Sırbistan’a ulaşmak için en konforlu ve hızlı seçenek Sırbistan turları olarak değerlendiriliyor. Alanında uzman tur rehberleri sayesinde ulaşım esnasında zorluk yaşamadan, görmeniz gereken her yeri ziyaret edebilirsiniz. Ülkeye ulaşmak için pek çok kişinin tercihi havayolu olurken, Türkiye’den direkt gerçekleşen seferler ile İstanbul’dan yalnızca 1 saat içerisinde ülkeye varabilirsiniz.

Sırbistan’da Gezilecek Yerler

  1. Knez Mihaliova Caddesi
  2. Belgrad Kalesi
  3. Tuna Nehri
  4. Sirmium Antik Kenti
  5. Çingene Ada
  6. Kelle Kulesi
  7. Sava Gölü
  8. Sırbistan Ulusal Müzesi
  9. Nikola Tesla Müzesi
  10. Kalemegdan Parkı

Balkan coğrafyasının en güzel ülkelerinden biri olarak değerlendirilen Sırbistan, gezilecek yerleri ile kültürel açıdan zenginlik sunuyor. Yemyeşil doğası, Osmanlı izlerinin görüldüğü tarihi yapıları ve rengarenk sokaklarıyla dünyanın her yerinden turistlerin adeta akınına uğruyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmiyor olması ise turistik şehirlerde keyifli bir yolculuk yapmaya imkan tanıyor.

1.Knez Mihaliova Caddesi

İstanbul’daki İstiklal Caddesi veya İzmir’deki Kıbrıs Şehitler Caddesi ile aynı kategoriye koyulabilecek, popüler bir cadde olan Knez Mihaliova Caddesi her daim hareketlidir. Mağazalara, alışveriş mekanlarına ve kafelere ev sahipliği yapan Knez Mihaliova Caddesi’nin ismini Belgrad’ın eski prensinden aldığı biliniyor. Cadde üzerinde Prens Mihailova’nın büyük heykeli de bunu kanıtlıyor. Ulusal Tiyatro ve Sırbistan Ulusal Müzesi gibi önemli yerlere de ev sahipliği yapan Knez Mihaliova Caddesi trafiğe kapalı bir cadde olduğu için turistik gezintiler için oldukça uygundur. Hayatın hiçbir zaman son bulmadığı Knez Mihaliova Caddesi’ni ziyaret ettiğinizde kestaneci ve şekerlemecilere de uğramanızı öneriyoruz.

Knez Mihaliova Caddesi konum için tıklayın”

2.Belgrad Kalesi

Belgrad Sırbistan’ın başkenti ve en önemli bölgesidir. Şehrin sembollerinden biri olan Belgrad Kalesi’nin inşa edildiği tarih tam olarak bilinmese de M.Ö. 1. yüzyıldan beri kullanılıyor. Bugüne dek başarılı şekilde korunmuş olmasıyla dikkat çekerken, Yukarı Şehir, Aşağı Şehir ve Kalemegdan Parkı olarak adlandırılan üç farklı bölümden meydana gelmesi de mimari açıdan farklı bir yapı olmasını sağlıyor. 

Çok büyük bir alanda konumlanan Belgrad Kalesi, saatler boyunca zaman geçirebileceğiniz kadar farklı olanaklara sahiptir. Romalılar tarafından inşa edildiği tahmin edilen Belgrad Kalesi bugüne dek uğradığı saldırılardan etkilenmiş, 1521 senesinde geri alınana kadar Türklerin kontrolüne geçmiştir.

Belgrad Kalesi konum için tıklayın”

3.Tuna Nehri

Tuna Nehri
Tuna Nehri

Tuna Nehri Avrupa’nın en büyük iki nehrinden biridir. Önemli bir kısmının Sırbistan’dan geçtiği bu nehir, ilk kez M.Ö. 7. yüzyılda Yunan balıkçılar tarafından keşfedilmiştir. Tarihsel süreç içerisinde farklı amaçlara yönelik hizmet veren Tuna Nehri elektrik santrali, sulama tesisi ve tekne turları amacıyla kullanılmıştır. Hakkında yazılan pek çok şarkı ile ilgi uyandıran Tuna Nehri 10 ayrı ülkenin topraklarından geçiyor. Haziran ve temmuz aylarında yapılan Sırbistan gezilerinin favori adresi olan Tuna Nehri toplamda 3 bin kilometrelik uzunluğa sahiptir. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Tuna Nehri Viyana, Budapeşte ve Ruse gibi önemli Avrupa şehirlerinden de geçiyor.

4.Sirmium Antik Kenti

Sirmium Antik Kenti eski Roma’nın izlerini takip etmek için ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Antik ısıtma sistemlerinden mozaik zeminlere kadar çok sayıda ilginç detaya ev sahipliği yapan Sirmium Antik Kenti, 7000 yıl öncesine uzanan köklü tarihi ile de önemlidir. Romalılar tarafından M.S. 1. yüzyılda keşfedilen Sirmium Antik Kent’te ilk resmi kazılar 1957 senesinde başlamıştır.

Aktif olarak kullanıldığı zamanlarda Pannonia Secunda’nın merkezi kabul edilen antik kent, Roma İmparatorluğu’nun en etkili şehirleri arasında gösteriliyor. 150 RSD ücret ödeyerek bilet alabileceğiniz Sirmium Antik Kenti haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

5.Çingene Ada

Ada Ciganlija ismi ile de anılan, Belgrad şehir merkezinin 4 km uzağında bulunan Çingene Ada geniş plajları, spor tesisleri ve macera severlere yönelik aktiviteleri ile öne çıkan bir adadır. Sava Nehri’nin üzerinde oluşturulmuş yapay bir ada olan Çingene Ada su bisikleti, sörf, basketbol, yüzme, kano, voleybol, serbest dalış, tekerlekli paten ve golf gibi farklı sporları yapmak için ideal bir alandır. 

Pek çok spor tesisine ev sahipliği yapan Çingene Ada kano ve kürek çekme gibi dallarda profesyonel müsabakaların da düzenlendiği bir yer olması sebebiyle dikkat çekiyor. Yaz mevsiminde birçok festival ve konser organizasyonuna ev sahipliği yapan Çingene Ada’ya tekne turları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer tercihiniz bu değilse 12,13 ya da 14 numaralı tramvay hattını da kullanabilirsiniz.

Çingene Ada konum için tıklayın”

6.Kelle Kulesi

İsmi oldukça ürkütücü olan bu kule, Sırbistan’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 1800’lü yıllarda Türkler tarafından inşa edilen kulenin diğer adı Cele Kula’dır. Niş şehrine yakın konumda bulunan Kelle Kulesi pek çok idama tanıklık etmiştir. 

Osmanlı’dan ayrılmak isteyen isyancı Sırpların kellelerinin kesildiği yer olduğu için tarihi açıdan da önemli bir yere sahip olan Kelle Kulesi, idam edilenlerin kafataslarından inşa edilmiş olması sebebiyle Kelle Kulesi ismini almıştır. Toplamda 952 adet kafatasından inşa edilen Kelle Kulesi, her yerinde karşılaşabileceğiniz kafatası kalıntıları ile oldukça ilginç yerlerden biridir. 

”Kelle Kulesi konum için tıklayın”

7.Sava Gölü

Vizesiz Balkan ülkeleri arasında bulunan Sırbistan’ı ziyaret ettiğinizde Sava Gölü’nü mutlaka görmelisiniz. Yılın her döneminde çeşitli spor etkinliklerine ev sahipliği yapan göl şehir merkezine çok yakın konumda bulunuyor. Şehir merkezinden uzaklaşmadan doğayla iç içe olabileceğiniz bir konumda vakit geçirmek istiyorsanız ziyaret etmenizi önerdiğimiz Sava Gölü, Belgrad’ın küçük bir kasabasında konumlanıyor. 

Oksijen seviyesi en yüksek yerlerden biri olan Sava Gölü, etrafında bulunan bir dizi ağaç ile keyifli manzaralar sunuyor. Yöre halkı tarafından “Belgrad Denizi” olarak da adlandırılan, gölde yapılan spor aktivitelerini izleyerek veya katılarak eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Sava Gölü yılın her mevsimi oldukça hareketlidir. 

8.Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan’da gerçekleşen arkeolojik çalışmalardan elde edilen eserlerin sergilendiği Sırbistan Ulusal Müzesi 1844 yılından beri faaliyet gösteriyor. Halen ilk kurulduğu yer olan Cumhuriyet Meydanı’nda ziyaretçilerini ağırlayan müze Cezanne, Van Gogh, Klimt ve Monet gibi sanatçılara dair eserleri de koleksiyonunda bulunduruyor.

Sırbistan’ın en kapsamlı müzesi olması sebebiyle de ziyaret edilen Sırbistan Ulusal Müzesi başkent Belgrad’da yer alıyor. 400 bin esere sahip olan koleksiyonu ile mutlaka görülmesi gereken müzeye giriş için 300 RSD ücret ödemeniz gerekiyor. Müzeyi pazartesi hariç her gün 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sırbistan Ulusal Müzesi konum için tıklayın”

9.Nikola Tesla Müzesi

Sırp kökenli, zeki bir bilim insanı olarak değerlendirilen Nikola Tesla pek çok insan için bilim tarihinin en başarılı insanları arasında yer alıyor. Öldükten yıllar sonra değeri anlaşılan Tesla’nın daha yakından tanınması için tasarlanan Nikola Tesla Müzesi ise Sırbistan’da en çok ziyaret edilen müzelerden biridir. 

Belgrad merkezinde konumlanan, bilim insanın yaşamına, çalışmalarına ve icatlarına dair bilgi edinebileceğiniz Nikola Tesla Müzesi, koleksiyonunda bilim insanının özel eşyalarına da yer veriyor. Profesyonel bir rehber eşliğinde keşfedebileceğiniz Nikola Tesla Müzesi’nin girişi için 3 Euro ücret ödemeniz gerekiyor. Müzeyi hafta içi 10:00 ile 17:00, hafta sonu 10:00 ile 13:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Nikola Tesla Müzesi konum için tıklayın”

10.Kalemegdan Parkı

Belgrad’ın incisi olarak anılan Kalemegdan Parkı Tuna Nehri ve Sava Gölü’nün arasında yer alıyor. 125 metre yüksekliğindeki su düzeyi ile şehirde gerçekleşen pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Kalemegdan Parkı’nda vakit geçirirken eğlenceli etkinliklerle karşılaşmanız oldukça muhtemeldir. 

Özellikle hafta sonlarında çok yoğun olan Kalemegdan Parkı’nda hayvanat bahçesi, gölet ve lunapark gibi alanlar da bulunduruyor. Kaleye çok yakın konumda bulunan park, Osmanlı’nın Sırbistan’ı fethettiği dönemlerde askeri bir alan olarak da işlev görmüştür. Bu gibi tarihi özellikleri sebebiyle ziyaret edilen Kalemegdan Parkı Belgrad’da gezilecek yerler listelerinin başında geliyor.

Kalemegdan Parkı konum için tıklayın”

11.İşkodralı

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın en eski mahallelerinden biri olan İşkodralı, Paris şehrinde bulunan Montmartre’ye oldukça benzer bir atmosfere sahiptir. 500 metre uzunluğa sahip bir mahalle olan İşkodralı şehrin en popüler caddelerinden biri olan Dusanova Caddesi’ne oldukça yakındır. Turistik mekanlara, kafe ve restoranlara ev sahipliği yapan İşkodralı, Türk stili parke taşları sebebiyle Türk Caddesi olarak tanımlanıyor. İsmini eski bir Arnavutluk kasabası olan Skadar’dan alan İşkodralı Belgrad’ın en popüler ünlü mahallelerinden biri olma özelliği taşıyor. 

12.Aziz Petka Kilisesi

Kalemegdan’da yer alan ve ülkenin en çok ziyaretçi çeken kilisesi olan Aziz Petka Kilisesi tarihsel kökeni çok eski yıllara dayanmasa da mimari güzelliği sebebiyle turistlerin ilgisini çekiyor. Şehirdeki diğer kiliselere kıyasla daha ufak olduğunu fark edeceğiniz kilise, dış bölümü mütevazi bir görüntüye sahip olmasına rağmen iç mekanda bulunan detaylar ile adeta büyülüyor. İsmini Ortodoks camia için çok değerli biri olan Aziz Petka’dan alan, bu sebeple de yoğun bir ilgi gören Aziz Petka Kilisesi 1937 senesinde inşa edilmiştir. Yanından akan kesintisiz ve şifalı olduğuna inanılan su ile de dikkat çekici bir turistik alandır. 

13.Petrovaradin Kalesi

Novi Sad sınırlarında yer alan Petrovaradin Kalesi dünyaca ünlüdür. Sahip olduğu ünün en önemli sebebi ise her sene muazzam bir festivale ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Exit Müzik Festivali’nin gerçekleştiği Petrovaradin Kalesi yılda 200 binden fazla ziyaretçi ağırlıyor. Festivale önemli müzisyenlerin de davet edildiği dolayısıyla Sırbistan için önemli bir yapı olan Petrovaradin Kalesi’nin 2200 yıl önce Romalılar tarafından Kuzum Kalesi’nin yerine inşa edildiği tahmin ediliyor. Tarihsel önemi ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve Tuna Nehri’ne komşu olan Petrovaradin Kalesi varlığını koruyan çok sayıda tünele de ev sahipliği yapıyor.

Petrovaradin Kalesi konum için tıklayın”

14.Avala Dağı

Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’da yer alan ve şehrin en önemli doğal yerlerinden biri olan Avala Dağı Avala Kulesi’ne ev sahipliği yapıyor. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan, çam ağaçları ile kaplı yeşil alanları ve su kaynakları ile dikkat çeken Avala Dağı’nda yürüyüş, kaya tırmanışı ve bisiklete binme gibi aktiviteler yapabilirsiniz. 

Bünyesinde barındırdığı kilise, kule ve anıt gibi kültürel yapılar ile turistik açıdan dikkat çekici bir yer olan Avala Dağı 511 metre yüksekliğe sahiptir. Etrafında yeme içme olanakları sunan restoranlar da bulunuyor. Sırbistan’ın meşhur yemekleri deneyerek keyifli vakit geçirebileceğiniz ve doğayla iç içe olmanıza imkan tanıyan Avala Dağı özellikle bahar ve yaz aylarında şehrin en hareketli yerlerinden biri oluyor. 

15.Futoski Parkı

Novi Sad şehrinde yer alan Futoski Parkı 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. 1986 yılından beri kültürel ve doğal bir anıt olarak koruma altında tutulan park, jeotermal kaynaklar açısından oldukça zengindir. Mineral açısından zengin su kuyularına ev sahipliği yapan Futoski Parkı eşsiz doğasıyla kültürün kucaklaştığı bir noktadır. 8 hektar genişliğinde bir alana inşa edilen Futoski Parkı ağaç türleri konusunda da büyük bir zenginlik sunuyor. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Futoski Parkı sincap gibi yaşam türlerine de ev sahipliği yapıyor.

Futoski Parkı konum için tıklayın”

16.Voyvodina Müzesi

Novi Sad kentinde yer alan ve yaklaşık 500 bin civarında esere sahip bir koleksiyon ile faaliyet gösteren Voyvodina Müzesi Sırbistan’ın en büyük müzesi olma özelliği taşıyor. 150 yıllık geçmişe sahip zengin koleksiyonlara ev sahipliği yapan müze, 1947 senesinde resmi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Paleolitik döneme kadar uzanan eserlere ev sahipliği yapan müze, periyodik aralıklarla güncellenen koleksiyonu sayesinde keyifli bir kültürel tur imkanı yaratıyor. Müzenin kütüphanesinde ise 50 binden fazla kitap bulunuyor. Yetişkinlerin 100, öğrencilerin ise 50 RSD ücret ödeyerek bilet alabilecekleri Voyvodina Müzesi pazartesi hariç haftanın her günü 10:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret ediliyor.

17.Niş Kalesi

Niş kentinde, Nisava kıyısında yer alan Niş Kalesi 18. yüzyıldan bugüne dek bozulmadan gelmeyi başaran en önemli tarihi yapılardan biridir. Bir Türk yapımı olan kale Balkanlar coğrafyasının tarihi boyunca en sağlam korunabilmiş kalelerinden biri olması sebebiyle de dikkat çekiyor. Oldukça görkemli bir yapı olan ve mimari detaylar ile ilgili ilgi uyandıran Niş Kalesi, uzunca bir dönem kule olarak işlev görmüştür. 1730 senesinde Osmanlıların girişimi ile bugünkü formuna ulaşana dek çok sayıda hasar alsa da günümüzde heybetli görüntüsü ile mimari açıdan dikkat çekicidir. 22 dönümlük geniş bir alanda yer alan Niş Kalesi, içerisinde bulunan tarihi hamamla da kültürel bir gezi noktasıdır.

Niş Kalesi konum için tıklayın”

18.Kral Milano Meydanı

Vizesiz gidebileceğiniz yurt dışı turları sayesinde seyahat etme şansı yakalayacağınız Kral Milano Meydanı Niş şehrinin en önemli yeridir. Meydanda bulunan Niş Kurtarıcıları Anıtı, her yıl milyonlarca turistin meydanı ziyaret etmesinin ilk ve en önemli sebebidir.

Şehrin gelişmesiyle önemli bir konum haline gelen Kral Milano Meydanı, ilk olarak ticaret merkezi olarak düşünülse de kısa süre içerisinde turistik açıdan en önemli yerlerden biri haline gelmiştir. Yeme içme tesisleri ve kamu binalarına ev sahipliği yapan Kral Milano Meydanı şehrin en hareketli yerlerinden biridir. Ziyaretçilerin ücretsiz olarak ziyaret edebilecekleri ve keyifli vakit geçirebilecekleri Kral Milano Meydanı ev sahipliği yaptığı sanat eserleri ile de dikkat çekicidir.