Yazın Yapılacak Aktiviteler

Yazın Yapılacak Aktiviteler Banner Görseli

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte havalar güzelleşir. Havaların güzelleşmesi ise kış aylarında genellikle evde geçirilen vakitlerin, dışarıda geçirilmesini mümkün hale getirir. Kendinizle, sevdiklerinizle ya da ailenizle dışarıda vakit geçirmek istiyorsanız pek çok farklı olanağınız olduğunu bilmelisiniz. Yaz aylarını unutulmaz bir deneyim haline getirecek aktiviteler bulmakta zorlanıyorsanız sizler için derlediğimiz aktiviteleri inceleyebilirsiniz. Yazın yapılabilecek en iyi aktiviteler şu şekildedir;

  • Bisiklete binmek
  • Kano yapmak
  • Kitap okumak
  • Ücretsiz kurslara kaydolmak 
  • Egzersiz yapmak
  • Denize veya havuza gitmek
  • Turlara katılmak
  • Bahçe ve toprakla uğraşmak
  • Piknik yapmak

Bunlar gibi yazın yapılacak aktiviteler doğa ile iç içe olmanız konusunda sizlere yardımcı olur. Bunun yanı sıra uzun süredir görüşmediğiniz arkadaşlarınız ile güzel havada vakit geçirebilir ya da kendinize vakit ayırabilirsiniz. Neşeli ve keyifli bir yaz geçirmek için yalnızca şehir dışına çıkmanıza gerek olduğunu düşünmemelisiniz. Bulunduğunuz şehirde kendi yaratacağınız imkanlarla keyifli bir yaz tatili yaşayabilir, kış aylarının yorgunluğunu kolaylıkla üstünüzden atabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yalnızca kendiniz ve sevdikleriniz için uygun aktiviteleri planlamak olur. Böylelikle ister kendinize ister sevdiklerinizle verimli bir yaz sezonu geçirmeniz mümkün hale gelir! 

Yaz aylarında yapılacak aktiviteler herhangi bir yaş sınırı olmaksızın herkes tarafından tercih edilebilir. Kendini genç hissedenler ve gençler tarafından yaygın şekilde tercih edilen bu gibi aktiviteler hem aktif olmanızı sağlar hem de sıcak havaların tadını çıkarmanız konusunda sizlere yardımcı olur. Sizler için yaz mevsiminde yapılacak aktiviteleri derledik. İşte detaylar!

1. Bisiklete Binin

Bisiklete Binin

Bisiklete binmek, pek çok kişi için ulaşım aracı olarak tercih ediliyor olsa da özellikle yaz aylarında en sevilen aktivitelerden biri haline gelir. Yaz aylarında havanın ısınması ve yağmur gibi bisiklet binmeye engel olacak durumların meydana gelmemesi, bu aktiviteye duyulan ilginin artmasını sağlar. Eğer sizde hem eğlenmek hem de fiziken aktif olmak istiyorsanız bisiklet binmeye uygun yerlerde bisiklet binerek vakit geçirebilirsiniz.

Pek çok şehirde yer alan parklarda bisiklet yolları bulunur. Böylelikle doğa ile iç içe olabilir ve aynı zamanda bisiklet binerek kendinizi daha aktif ve mutlu hissedebilirsiniz. Sıcak havalarda bisiklet binerken şapka takarak güneşten korunmayı ve yanınızda mutlaka su taşımayı unutmayın!

2. Kano Yapın

Kano Yapın

Geçmiş yıllarda özellikle Amerika’nın en sevilen sporlarından biri olan kano, günümüzde Avrupa ve Türkiye’de de en çok tercih edilen su sporlarından biri haline geldi. Kano adı verilen küçük bir tekne ve tek kanatlı bir küre kullanılarak suda yapılan bu spor, yaz aylarının vazgeçilmezi. Hızlı akıntılı sularda yapılan kano, Türkiye’de pek çok farklı noktada gerçekleştirebilecek bir aktivite olarak karşınıza çıkar.

Sapanca Gölü, Esen Çayı, Ölüdeniz, Köprüçay, Demre Çayı ve Göksu Nehri gibi Türkiye’nin turizm açısından önemli noktalarını pek çoğu kano yapmanız konusunda sizlere yardımcı olur. Deneyimlemesi kolay bir aktivite olan kano, birkaç temel bilgi ile kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz bir eğlence aktivitesi olacaktır.

3. Kitap Okuyun

Kitap Okuyun

Kitap okumak, dört mevsim boyunca yapılması gereken çok önemli bir aktivite. Her yaş grubundan insanın kazanması gereken bir alışkanlık olan kitap okumak, özellikle yaz aylarında çok daha keyifli bir deneyim haline gelir. Yaz aylarında vakit geçirirken zorlanıyor, evde oturmak istemiyor ve güzel havanın tadını çıkarmak istiyorsanız orman ya da farkları giderek kitap okuyabilirsiniz.

Binlerce farklı yazarın binlerce farklı kategoride yazdıkları kitaplar, sizleri bambaşka bir dünyaya götürür. Hayal gücünüzü genişleten, okuduğunuzu anlama becerilerinizi arttıran ve kendinizi çok daha mutlu hissetmenizi sağlayan kitaplar, yaz aylarında vakit geçirmek için tercih edilecek en güzel aktivitelerden biri.

4. Ücretsiz Kurslara Kayıt Olun

Ücretsiz Kurslara Kayıt Olun

Hemen her şehirde belediyeler tarafından sunulan ücretsiz kurslar bulunur. Takı yapma kursundan seramik boyama kursuna kadar oldukça geniş bir yelpaze de sunulan bu kurslar, ücretsiz şekilde halka sunulur. Sizde yaz aylarında vakit geçirirken yeni bir deneyim edinmek istiyorsanız ücretsiz kurslara kayıt olabilirsiniz.

Farklı konularda kazanım elde etmeniz konusunda sizlere yardımcı olacak bu kurslar, sosyalleşmeniz konusunda da önemli bir rol oynar. Böylelikle yaz aylarını hem verimli hem de keyifli şekilde geçirmek çok daha kolay hale gelir. Ücretsiz kurslara kaydolmak için bulunduğunuz şehrin belediyelerinde ve sosyal tesislerinde ne gibi kurslar olduğunu inceleyebilir ve kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz.

5. Egzersiz Yapın

Egzersiz Yapın

Havaların güzelleşmesi ile birlikte hiç kimse evde vakit geçirmek istemez. Ancak sıcak havalar ile birlikte vücudun daha çok su kaybettiğini unutmamak gerekir. Sıcak havaları kendiniz için avantajlı bir duruma dönüştürmek istiyor ve dışarıda vakit geçirirken vücudunuz içinde doğru bir harekette bulunmak istiyorsanız egzersiz yapabilirsiniz. Günün sabah saatlerinde yapacağınız koşu ya da gün içerisinde yapacağınız orman yürüyüşleri, yaz aylarının en keyifli aktiviteleri arasında yer alır. Ancak bu egzersizler esnasında yanınızda su bulundurmayı kesinlikle unutmayın. Aksi halde vücudunu susuz kalabilir.

Egzersiz yaparken vücudumuzun istek ve ihtiyaçlarını dinlemeyi de unutmamanız gerekir. Eğer egzersiz yapmakta zorlanıyorsanız bir uzmana bu konuda danışabilirsiniz. Pek çok farklı şehirde yer alan parklarda ve bu parklarda bulunan spor aletlerinde de keyifli vakit geçirerek egzersiz yapmak mümkündür.

6. Denize ve Havuza Gidin

Denize ve Havuza Gidin

Yaz sezonu denildiği zaman akla gelen ilk aktivitelerin arasında deniz ve havuz bulunuyor. Her yaştan insan tarafından yoğun bir ilgi gören bu aktiviteler sıcaktan bunalanlar içinde oldukça ideal. Yüzme bilenler tarafından çok yoğun ilgi gören bu aktiviteler, sıcak havaların istenmeyen etkilerinden korunmanızı sağlıyor. Tek başına yapabileceğiniz bir aktivite olduğu gibi arkadaşlarınız ya da aileniz ile de bu aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Deniz ve havuz içerisinde oyunlar oynayabilir, şezlongda vakit geçirerek güzel havanın tadını çıkarabilir ya da yalnızca yüzerek kendinizde kaldığınız verimli bir an yaşayabilirsiniz. Deniz ve havuz aktiviteleriniz esnasında eğer yüzmeyi bilmiyorsanız temkinli olmayı ve güneş kremi ile güneşin zararlı etkilerinden korunmayı kesinlikle unutmamalısınız! Deniz aktivitesi yapıyorsanız, plaj çantasında olması gerekenler yazımızı mutlaka okumanızı öneririz. 

7. Turlara Katılın

Turlara Katılın

Turizm cenneti olan Türkiye hem yaz hem de kış aylarında mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken çok sayıda yere ev sahipliği yapar. Yaz aylarını unutulmaz bir deneyim haline getirmek isteyenlerin tercihi olan turlar, Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Bulunduğunuz şehre yakın olan dolayısıyla kolaylıkla ulaşabileceğiniz lokasyonlara yapılan turlara katılabilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz. Yeni yerler keşfederken tur fırsatından yararlanmak bu alanda uzman ve yeterli bilgiye sahip kişiler ile gezme şansı elde etmenizi sağlar. Bu sayede ilk defa gördüğünüz yerler ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilir, bir daha asla unutamayacağınız keyifli bir deneyimi mümkün hale getirebilirsiniz.

8. Aileniz ve Arkadaşlarınızla Vakit Geçirin

Aileniz ve Arkadaşlarınızla Vakit Geçirin

Kış ayları, pek çok sebeple kişinin yoğunluk yaşadığı ve dolayısıyla kendini yorgun hissettiği bir dönem. Kış aylarının ardından yaz sezonu çok daha keyifli hale gelir. Yaz sezonunda mutlaka yapılması gereken aktivitelerin arasında ise kış aylarında vakit getirmekte zorlandığınız aileleriniz ve arkadaşlarınız ile vakit geçirmek bulunur.

Bir süredir arkadaşlarınıza ya da ailenize vakit ayıramadığınızı düşünüyorsanız yaz ayları bunun için en güzel seçeneklerden biri. Böylelikle sizde ailenizle keyifli vakitler geçirebilir, yapacağımız aktiviteleri arkadaşlarımız da dahil ederek çok daha eğlenceli hale getirmeye sağlayabilirsiniz. Bunun yerine arkadaşlarınız ile farklı planlar da yapabilir, görüşmediğiniz sürelerin telafisini eğlenceli bir deneyim ile yapabilirsiniz.

9. Bahçeyle ve Toprakla Uğraşın

Bahçeyle ve Toprakla Uğraşın

Eğer kendinizi stresli hissediyorsanız uğraşmanız gereken tek şey topraktır. Stres giderici bir aktivite olmasının yanı sıra çiçekler ya da bitkiler üzerinden farklı deneyimler yaşayabileceğiniz bahçe ve toprak aktivitesi, yaz aylarının vazgeçilmezi. Havaların ısınması ile birlikte meyve ve sebzeler topraktan çıkmaya, çiçekleri açmaya başlar. Sizde bu döngünün içerisinde olabilir ve böylelikle kendinizi verimli ve mutlu hissetmeye mümkün hale getirebilirsiniz. Bahçede toprakla uğraşmak fiziki olarak antrenman yapmanızı sağlarken diyetlerinize de faydalı olur. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve dost bakteriler almanız konusunda da çok önemli bir rol oynar. Kendi sebze ve meyvelerinizi yetiştirebilir, en sevdiğiniz çiçeği bahçenizde yetiştirme mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

10. Piknik Yapın

Piknik Yapın

Yaz aylarının vazgeçilmez aktivitelerinden biri olan piknik, günün her saati gerçekleştirebilecek bir aktivite. Özellikle aileler arasında ya da kalabalık arkadaş grupları ile tercih edilebilecek bu aktivite, günün herhangi bir öğününü piknik yapılmasına müsaade edilen açık bir alanda yapmayı sağlar. Bazı zamanlarda sabah kahvaltısı ile başlayan piknik, akşam yemeğine kadar devam eder.

Yanınızda hazırlayacağınız çeşitli resimleri piknik esnasında açık havada tüketebilir hem keyifli vakit geçirebilir hem de doğayla iç içe olabilirsiniz. Eğer piknik yaptığımız alanda müsaade ediliyorsa mangal yapabilir ya da yalnızca yanınızda hazırladığınız soğuk sandviç gibi aperatifleri tüketebilirsiniz.

11. Açıkhava Sinemasına Gidin

Açıkhava Sinemasına Gidin

Açık hava sineması ya da yazlık sinema adı ile anılan bu sinema, sinema salonlarının haricinde açıklık bir alanda film izleme deneyimi yaşamanızı sağlar. Bir bina içerisinde olmayan fakat etrafı dışardan seyredilmeyecek şekilde duvar ve perdelerle engellenen açık hava sinemaları, yaz aylarının en sevdiğin aktivitelerinden biri.

Yaz ayları ile birlikte pek çok farklı şehirde açık hava sinemaları gerçekleşir. Bulunduğunuz şekilde gerçekleşen açık hava sinemalarını takip edebilir, sizin için uygun bir filmi bu şekilde izleme şansı yakalayabilirsiniz. Oldukça keyifli bir deneyim olan açık hava sinemasında gösterilen filmlerin birbirinden oldukça farklı bir listeye sahip olduğunu dile getirmek mümkün. Böylelikle kendiniz için en ideal filmi kolaylıkla bulabilirsiniz. Açık hava sineması, yalnız başınıza yapabileceğiniz gibi arkadaşlarınızla da gerçekleştirebileceğinize bir aktivite.

12. Konsere Gidin

Konsere Gidin

Sevdiğiniz sanatçıların konserine gitmek yaşadığını zaman unutulmaz bir deneyim haline getirir. Konser tarihine baktığın zaman pek çok sanatçının özellikle yaz aylarında çok daha yoğun olarak konser verdiği görülüyor. Siz de bu durumdan yararlanabilir, yaz aylarında sevdiğini sanatçıların konserleri takip edebilirsiniz.
Yalnızca kendi şehrimizde olan konserine gitmek yerine ulaşabileceğiniz lokasyonlardan konser veren sanatçılar da takip edebilirsiniz. Böylelikle hem farklı şehirleri gezebilir hem de dinlemek istediğini sanatçıları canlı olarak görme şansı elde edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında gerçekleşen ve açık hava olan konserler hem doğayla birlikte vakit geçirmenizi sağlar hem sevdiğiniz sanatçıyı canlı şekilde dinlemeniz konusunda sizlere eşsiz bir deneyim yaratır.

13. Yeni Hobiler Edinin

Yeni Hobiler Edinin

Bir kişinin para kazanmak için yaptığı meslek çalışmaları yani asıl uğraşı başında dinlenmek ve kendini daha mutlu hissetmek için yaptığı aktiviteler hobi olarak adlandırılır. Bir insanın hobiye sahip olması kesinlikle çok önemli. Eğer bir hobiniz yoksa iş dışında yapacağınız herhangi bir aktivite olmadığı için stres atmanız zor olabilir. Bunun yanı sıra yaz aylarında yeni bir hobi edinmek istiyor olabilirsiniz. Dolayısıyla doğa turlarına katılabilir, fotoğraf çekebilir, ahşap, seramik veya heykelcilik alanında kendinizi geliştirebilir veya bahçecilik yapabilirsiniz. Tüm bu aktiviteler yeni hobiler edinmeniz konusunda sizlere yardımcı olur.

14. Yaşadığınız Şehri Keşfedin

İnsanlar uzun yıllardır aynı şehirde yaşıyor olsalar bile, yaşadıkları şehir ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmayabilirler. Eğer siz de bu tip bir durum yaşıyorsanız yaz ayları yaşadığınız şehri daha yakından tanımak için eşsiz bir imkan sunar. Şehrinizde bulunan olanakları keşfedebilir, hem tarihi hem kültürel geziler yapabilir ve böylelikle yaşadığınız şehrin nasıl bir yer olduğunu daha yakından görebilirsiniz.

Bunun için şehrinizdeki müzeleri araştırabilir, yapılması gereken aktiviteler ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. Tek başınıza gerçekleştirebileceğiniz ya da aileniz ve arkadaşlarınız ile deneyim edebileceğiniz şehriniz, şehirden uzaklaş buradan size keyifli bir aktivite imkanı sunar.

15. Yabancı Dilinizi Geliştirin

Yabancı Dilinizi Geliştirin

Yabancı dil geliştirmek, herkes tarafından talep edilen mi kış aylarında yapılmaya çalışılan bir aktivite olsa da, yoğun ve kısa bir güne sahip olan kış aylarında bu gibi aktiviteler için vakit bulmak zor olabilir. Ancak yaz ayları ile birlikte günler uzamaya başlar. Bu sayede kendinize daha çok vakit ayırabilirsiniz.

Kendinizi daha çok vakit ayırdığınız yaz aylarında tercih edebileceğiniz bir aktivite ise yabancı dilinizi geliştirmektir. İngilizce, Almanca veya Fransızca gibi ilgi duyduğunuz bir dilde kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için bir kursa gitmenize ise gerek yoktur. İnternet üzerinden online kursları tercih edebilir ya da videolar sayesinde yabancı dilinizi kolaylıkla geliştirebilirsiniz.

16. Yeni Tarifler Deneyin

Yeni Tarifler Deneyin

Eğer mutfakta vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız yaz aylarını yeni tarifler deneyerek geçirebilirsiniz. Ancak yaz aylarında havanın oldukça sıcak olduğunu dolayısıyla mutfağın çok sıcak hale gelmesini sağlayacak tarifler yapmanın da zor olabileceğini dile getirmek gerekir. Bu gibi bir problem yaşamak istemiyor ve daha ferah bir aktivite yapmak istiyorsanız soğuk içecekler deneyebilir ya da soğuk tatlılar yaparak ailenizin ve sevdiklerinizin şımartabilirsiniz.

Yeni tarifler denerken sevdiğiniz bir dizi izleyebilir, sevdiğiniz bir müzik dinleyebilir ya da yalnızca düşünceleriniz ile baş başa kalabilirsiniz. Yemek, tatlı veya içecek gibi pek çok farklı kategoriye sahip olan Tariflerin uzun bir listeye sahip olması ise yeni tarifler denemeniz konusunda sizleri teşvik edebilir.

17. Yeni Bir Şehir Keşfedin

Eğer şehir dışına çıkabilecek olanak ve imkanınız varsa yeni bir şehir keşfetmek yaz aylarının en sevilen aktivitelerinden biri. Turizm açısından oldukça zengin bir ülke olan Türkiye, gezilmesi ve görülmesi gereken çok sayıda yere sahip. Dolayısıyla yaz aylarında yeni bir şehir keşfetmek için şehir arayışındaysanız istek ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız iyi olabilir.

Yaz tatili yapmak, kültürel bir tur gerçekleştirmek ya da bir şehrin tarihi ile ilgili daha yakından bilgi edinmek gibi talepleriniz varsa buna yönelik bir karar vermek daha mantıklı olur. Böylelikle yazarlarımızı keyifli bir deneyim haline getirmeyin sağlarken, daha önce görmediniz şehirlerde yepyeni dünyalar yaratabilirsiniz.

18. Lunaparka Gidin

Çocuklu aileler tarafından yaz aylarının vazgeçilmez aktivitelerinden biri olan lunapark, özellikle akşam saatlerinde tercih edilen bir aktivite. Çarpışan arabalardan korku tünellerine kadar her yaşa hitap edebilecek farklı oyuncaklara ev sahipliği yapan lunapark, pek çok kişi tarafından yoğun bir ilgi görür. Gündüz saatlerinde sıcak havalar sebebiyle vakit geçirmekte zorlanıyorsanız akşam saatlerinde lunaparka gidebilir, hem kendiniz hem de aile üyeleriniz için eğlenceli bir karar verebilirsiniz. Özellikle çocuklar tarafından yoğun bir ilgi görüyor olsa da roller coaster gibi yetişkinler için özel olarak tasarlanmış oyuncakların her yaş grubu tarafından heyecanla tercih edildiğimi de dile getirmek gerekir.