Elazığ’da Gezilecek Yerler

Elazığ Banner Görseli

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Elâzığ tarihi ve doğal güzelliklerle dolu şehirlerden biridir. Türkiye’nin turizmi için önemli bir şehri olan Elazığ, ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılan turistik seyahatlerin değişmez adreslerinden biridir. Doğanın yeniden canlandığı, bahar çiçeklerinin açtığı ve havanın turistik geziler için en ideal olduğu aylardır. Fakat bununla birlikte dört mevsim boyunca turistik seyahatlere olanak tanıyan bir şehir olduğunu söylemek mümkündür.

Elazığ’a yolculuk yaparken hava yolu, kara yolu veya demir yolunu kullanabilirsiniz. Akçakiraz ilçesinde bulunan Elazığ Havalimanı ile ulaşım sağlayabileceğiniz bu şehre her şehirden gerçekleşen otobüs seferleri ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte Van Gölü Ekspresi ve Fırat Ekspresi sayesinde de trenle ulaşabilirsiniz.

4 bin yıldan daha uzun bir tarihe sahip olan Elazığ, büyüleyici doğal güzellikleri ile keşfedilmesi gereken pek çok özel yere ev sahipliği yapıyor. M.Ö. 3 binli yıllarda Harput Antik Kenti’ne ev sahipliği yaptığı için en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak anılan Elazığ, bugüne dek hükmü altına girdiği egemenliklerinin izlerini halen taşıyor. 

Elazığ’da Gezilecek Yerler

  1. Hazar Gölü
  2. Hazarbaba Kayak Merkezi
  3. Harput Kalesi
  4. Keban Baraj Gölü
  5. Saplıkapı Kanyonu
  6. Hazarbaba Macera Parkı
  7. Çırçır Şelalesi
  8. Palu Kalesi
  9. Buzluk Mağarası
  10. Elazığ Tarihi Kapalı Çarşı

Seyahatinizi gerçekleştirirken konaklayabileceğiniz Elazığ otelleri her bütçeye ve tatil ihtiyacına uygun bir seçenek sunuyor. Farklı konseptler ile hizmet veren oteller, Elazığ’da geçirdiğiniz vaktin daha konforlu hale gelmesine yardımcıdır. 

1.Hazar Gölü

Hazar Gölü
Hazar Gölü

Türkiye’nin büyüleyici doğa harikalarından biri olan ve yalnızca Elazığ için değil, bütün ülke için en önemli göllerden biri olarak değerlendirilen Hazar Gölü şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 1250 metre yüksekte olan göl yeşil ve mavinin her tonunu ziyaretçisine sunuyor.

Hazar Gölü çevresindeki huzurlu atmosferi ile Elazığ’ın en sevilen tatil yerlerinden biridir. Turistik olanakları da gelişmiş bir bölge olan Hazar Gölü etrafında pek çok restoran ve konaklayabileceğiniz tesisler bulunuyor. Suların altındaki batık şehirle ünlü olan Hazar Gölü’nü ve batık şehri tekne gezileri ile keşfedebilirsiniz. Benzersiz su altı fotoğrafları çekerek deneyiminizi ölümsüzleştirebileceğiniz Hazar Gölü yılın her dönemi şehrin en hareketli yerlerinden biridir.

Hazar Gölü konum için tıklayın”

2.Hazarbaba Kayak Merkezi

Hazarbaba Kayak Merkezi
Hazarbaba Kayak Merkezi

Kültürel ve tarihi açıdan Türkiye için önemli bir şehir olan Elazığ, kış turizmi adına da ülkemiz için önemli bir rol oynuyor. Elazığ’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan ve kış sporları cenneti olarak değerlendirilen Hazarbaba Kayak Merkezi merkeze 37 km uzaklıkta bulunuyor.

1997 yılından beri yoğun bir ilgi gören ve kış tatilinde yapılacak aktiviteler listesine dahil edilebilecek, Hazarbaba Kayak Merkezi her seviyeden kayakçıya uygun pistleri ile milyonlarca turisti ağırlıyor. Hazarbaba Dağı eteklerinde, deniz seviyesinden 2347 metre yükseklikte kurulu olan merkez, farklı zorluk derecelerine göre düzenlenmiş kaliteli pistleriyle tüm gün kayak yaparak eğlenmeye imkan tanıyor. Hazarbaba Kayak Merkezi etrafında konaklayabileceğiniz kayak otelleri, yeme-içme ihtiyacınızı karşılayacağınız tesisler ve kayak ekipmanı kiralayabileceğiniz veya ders alabileceğiniz işletmeler de bulunuyor.

Hazarbaba Kayak Merkezi konum için tıklayın”

3.Harput Kalesi

Harput Kalesi
Harput Kalesi

M.Ö. 8. yüzyılda Urartular döneminde inşa edilen Harput Kalesi, bugüne dek ayakta kalabilmeyi başaran en önemli mimari şaheserlerden biridir. Şehre hakim yüksek bir tepe üzerinde yer alan ve devasa görüntüsü ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Harput Kalesi, uzun tarihi boyunca pek çok egemenlik tarafından kullanılmış ve birçok efsaneye konu olmuştur.

Dış ve iç kale olarak iki farklı bölüm şeklinde dizayn edilen ve dikdörtgen yapılı olan Harput Kalesi, onlarca metrelik kesme taşlarla yapıldığı için bugüne dek sağlam kalabilmeyi başarmıştır. Abbasiler, Selçuklular, Bizanslar ve Osmanlılar döneminde çarpıcı eklemeler yapılarak bugünkü haline ulaşan Harput Kalesi su sarnıcı, darphane, depo, cami, hastane ve yaşam alanları gibi farklı alanlara ev sahipliği yapıyor.

Harput Kalesi konum için tıklayın”

4.Keban Baraj Gölü

Keban Baraj Gölü
Keban Baraj Gölü

Sıcak yaz aylarında keyifli seyahatler gerçekleştirmeye olanak tanıyan Keban Baraj Gölü şehre 1 kilometre uzaklıktadır. Anadolu’nun en geniş yapay göllerinden biri olma özelliği taşıyan 64 bin hektarlık devasa bir alanda yer alan Keban Baraj Gölü çevresinde çam ormanları, mesire alanları, çocuk oyun parkları, mesire alanları ve yürüyüş yolları bulunuyor.

Feribot ve sandallar aracılığıyla seyahat edebileceğiniz ve keşfe çıkabileceğiniz Keban Baraj Gölü etrafında alabalık çiftlikleri de bulunuyor. Taze balıkların ve yöresel mezelerin tadına bakarak, keyifli bir gün geçirebileceğiniz Keban Baraj Gölü özellikle yaz aylarında çok hareketli oluyor.

5.Saplıkapı Kanyonu

Baskil ilçesinde yer alan Saplıkapı Kanyonu karstik oluşumları, fauna ve florası ile bölgenin en dikkat çekici doğal yapılarından biridir. Yaklaşık 4 km uzunluğunda olan ve bir ucu Fırat Nehri’ne açılan Saplıkapı Kanyonu doğa turizmi için şehrin en uygun yerleri arasındadır. Kanyonda vakit geçireceğiniz yolun engebeli olduğunu ve yanınızda tatile giderken alınması gerekenler listesine koyacağınız rahat ayakkabıların sizlere yardımcı olacağını söylememiz gerekiyor.

Saplıkapı Kanyonu’na şahsi aracınız ile yolculuk yaparak ulaşabilirsiniz. Dört mevsim hareketli olsa da özellikle ilkbahar ve yaz ayları kanyonu gezmek için en ideal aralıklardır. 

6.Hazarbaba Macera Parkı

50 TL ücret ödeyerek giriş yapabileceğiniz Hazarbaba Macera Parkı macera tutkunlarının ve çocuklu ailelerin Elazığ’da en sevdiği yerlerden biridir. Türkiye’nin en uzun zipline hattına sahip olduğu için ziyaret edilen macera parkında 1100 metrelik bir zipline hattı bulunuyor. Hazar Gölü manzaralarına sahip gözlem terasları, salıncaklar, oyun alanları ve macera parkurları gibi bölümler de bulunduran Hazarbaba Macera Parkı çam ormanları arasında keyifli bir rekreasyon alanıdır. Uçurum kenarındaki salıncaklarda sallanarak hayat boyu unutulmayacak bir deneyim yaşayabileceğiniz Hazarbaba Macera Parkı’na merkezden 40 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. 

Hazarbaba Macera Parkı konum için tıklayın”

7.Çırçır Şelalesi

Her doğa severin Elazığ’da görmesi gereken yerlerin başında gelen Çırçır Şelalesi yaz aylarında şehirde düzenlenen doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez adresidir. Fotoğraf safarileri ve trekking turlarıyla da keşfedebileceğiniz şelale merkeze 5 km uzaklıktadır. Keban Barajı Gölü’nün beslenen, yüksek kayalardan akan sularla muhteşem bir manzara sağlayan Çırçır Şelalesi, 1974 senesinde doğal şekilde oluşmuştur. Bu sebeple en genç şelalelerden biri olma özelliği taşıyor. Çevresinde alabalık restoranları, mesire alanları ve kır bahçeleri bulunuyor. Elazığ’ın meşhur yemekleri yiyerek keyifli vakit geçirebileceğiniz Çırçır Şelalesi yöresel ürünler satın alabileceğiniz çeşitli dükkanlara da yer veriyor.

8.Palu Kalesi

Urartu Kralı Menuas tarafından inşa ettirilen Palu Kalesi yüksek bir tepe üzerinde bulunuyor. Elazığ’da mutlaka görülmesi gereken tarihi bir yapı olan kale, 3 bin yıllık büyüleyici çivi yazıtlarına da ev sahipliği yapıyor. Murat Nehri’nin panoramik manzaraları eşliğinde keşfedilebilecek bir tarihi yapı olan Palu Kalesi bugüne dek Artuklu, Osmanlı ve Selçuklu gibi farklı egemenlikler tarafından kullanılmıştır. Bu egemenlikler tarafından savunma ve gözetleme amacıyla kullanılan, günümüzde tarihi açıdan önemli bir yapı olan Palu Kalesi Elâzığ’ın sembollerinden biridir. Kaleye ulaşmak için şehir merkezinden ilçeye giden minibüsleri kullanabilirsiniz.

Palu Kalesi konum için tıklayın”

9.Buzluk Mağarası

Elazığ’ın en bilinen tabiat harikalarından biri Buzluk Mağarası’dır. Merkeze 11 km uzaklıkta bulunan ve keyifli bir gezi deneyimi vadeden bu mağara, yaz aylarında gerçekleşen doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez rotalarından biridir. 

Bölgeye hakim bir konumda, 150 ile 200 metre derinliğe sahip olduğu tahmin edilen bir yapı olan Buzluk Mağarası, kendine has topoğrafik özellikleri sebebiyle de ilgi görüyor. Yeraltı hava akımlarının etkisiyle kış aylarında ılıman, yaz aylarında serin olmayı başaran Buzluk Mağarası devasa buz sarkıtlarına, milyonlarca yılda oluşan dikitlere ve damla taş havuzları da içerisinde barındırıyor.

10.Elazığ Tarihi Kapalı Çarşı

1928 senesinden itibaren ilin ticari hayatının nabzını tutan Elazığ Tarihi Kapalı Çarşı’da atıyor. Alışveriş yapmak veya keyifli bir seyahat gerçekleştirmek için ziyaret edebileceğiniz Elazığ Tarihi Kapalı Çarşı yerli ve yabancı turistlerin adeta akınına uğruyor. 2013 yılında aslına uygun şekilde restore edilen ve otantik dokusu bozulmadan bugüne denk gelebilmeyi başaran Elazığ Tarihi Kapalı Çarşı şehrin ünlü leblebilerine, menengiç kahvesine, badem şekerlerine, baharatlarına ve pekmezlerine kolaylıkla ulaşabileceğiniz çok sayıda dükkana ev sahipliği yapıyor. Elazığ’ın simgelerinden biri haline gelen sekiz köşeli şapkalar başta olmak üzere yöreye özgü el sanatları ürünlerinin satışını gerçekleştiren dükkanlar da çarşı içerisinde bulunuyor. Merkezden yapacağınız kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçları ile ulaşabileceğiniz Elazığ Tarihi Kapalı Çarşı haftanın her günü 06:00 ile 20:00 saatleri arasında hizmet veriyor. 

Elazığ Tarihi Kapalı Çarşı konum için tıklayın”

11.Pertek Kalesi

Pertek Kalesi
Pertek Kalesi

Elazığ ilinin Pertek ilçesinde yer alan ve tarihi bir yapı olan Pertek Kalesi, Munzur Dağları’nın eteklerinde konumlanıyor. Bizans İmparatorluğu ve Selçuklu Devleti dönemlerinde inşa edilen ve sarp kayalıklara inşa edilmiş tarihi bir yapı olan Pertek Kalesi, günümüzde ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sunuyor. İlçenin simgesi olan Pertek Kalesi, aktif olarak kullanıldığı dönemlerde savunma ve gözetleme amacı görmüştür. Ziyaretçilerine sunduğu büyüleyici manzara ile günümüzün en sevilen tarihi yapılarından biri olan Pertek Kalesi, ilçeye giden toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabilecek bir konumda yer alıyor.

Pertek Kalesi konum için tıklayın”

12.Elazığ Bakırcılar Çarşısı

Kapalı Çarşı’nın hemen yanında yer alan ve yüzlerce yıldır hizmet vermeye devam eden Elazığ Bakırcılar Çarşısı bakır atölyelerine ve el yapımı ürünler satan dükkanlara yer veriyor. Cezveler, sürahiler, tabaklar, onlarca süs eşyaları ve siniler arasından seçim yaparak alışveriş yapmak ve hayat boyu size Elazığ’ı hatırlatacak eşyalar almak istiyorsanız ziyaret edebileceğiniz Elazığ Bakırcılar Çarşısı, uzun yıllardır şehrin en çok ilgi gören çarşılarından biridir. Muhteşem fotoğraflar çekmek için de ziyaret edebileceğiniz, tarihi ve turistik bir alan olarak değerlendirilen Elazığ Bakırcılar Çarşısı merkeze oldukça yakındır. Kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz çarşı, akşam saatlerine kadar hizmet vermeye devam ediyor.

Elazığ Bakırcılar Çarşısı konum için tıklayın”

13.Ölbe Vadisi

Şehirde düzenlenen doğa sporu etkinliklerinin ana merkezi olan Ölbe Vadisi merkeze yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alıyor. Yalnızca etkinlikler için değil, doğayla iç içe keyifli vakit geçirmek için de ziyaret edilen ve Buzluk Mağarası gibi önemli tabiat harikalarına yer veren Ölbe Vadisi gizli mağaraları, devasa kaya oluşumları, zengin bitki çeşitliliği ve irili ufaklı dereleri ile doğa severlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Dağ bisikleti, trekking, dağcılık, kampçılık ve tırmanma gibi aktiviteler için şehrin en ideal yerlerinden biri olan Ölbe Vadisi gündoğumu ve günbatımı saatlerinde sunduğu muhteşem manzaralar sebebiyle de yoğun bir ilgi görüyor.

14.Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Asmalı Mescit içerisinde 1965 yılından beri hizmet veren ve Elazığ’ın tarihi dokusunu daha yakından tanımak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. 15 binden fazla arkeolojik, 50 binden fazla etnografik ve 10 binden fazla sikke esere ev sahipliği yapan Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi uzun saatler boyunca gezebileceğiniz bir müzedir. Elazığ ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda çıkarılan eserlerin yanı sıra şehrin yüzlerce yıllık kültürel yapısını daha yakından tanımanıza imkan tanıyacak eserler de bulunduran Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, pazartesi günleri dışında haftanın diğer günlerinde 08:00 ile 17:00 saatleri arasında görülebilir.  

15.Harput Antik Kenti

M.Ö. 20. yüzyıla kadar uzanan köklü tarihi geçmişi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Harput Antik Kenti bölgenin en önemli antik kentlerinden biridir. Yüksek bir tepe üzerine inşa edilen, 2018 yılında UNESCO Kültür Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Harput Antik Kenti uzun süre boyunca bölgede hüküm sürmüş Hurriler döneminde kurulmuştur. Ardından Hititler, Urartular ve İskitler tarafından da kullanılan, Selçuklular döneminden de izler taşıyan Harput Antik Kenti uzun tarihi boyunca 14 farklı devletin etkisinde kalmıştır. İçini gezebileceğiniz ve farklı egemenliklerden izleri daha yakından inceleyebileceğiniz Harput Antik Kenti, Harput Kalesi’nin devasa surları ile muhteşem manzaralar sunuyor.

16.Cimşit Bey Külliyesi ve Türbesi

1500’lü yıllarda inşa edilen ve Palu Kalesi’nin yanında yer alan Cimşit Bey Külliyesi ve Türbesi, şehrin  en dikkat çekici tarihi miraslarından biridir. Palu Kalesi gezintisinin en önemli noktası olan ve kale fethedilirken önemli bir rol oynayan Cimşit Bey Külliyesi ve Türbesi, 16 pencere ve aydınlatılan iç alanları ve klasik Osmanlı dönemi mimari stiliyle dikkat çekicidir. 

Yüzlerce yıllık dini motifleri yakından inceleyebileceğiniz, taş odalarını gezebileceğiniz ve fotoğraflarını çekebileceğiniz Cimşit Bey Külliyesi ve Türbesi, el yapımı taş işçiliği sebebiyle görülmeye değer bir yapıdır. Pazartesi’den Cuma’ya 09:00 ve 17:00 saatleri arasında açıktır.

Cimşit Bey Külliyesi ve Türbesi konum için tıklayın”

17.Golan Kaplıcaları

Hem yaz hem de kış aylarında birbirinden farklı olanaklarıyla turistik bir şehir olarak değerlendirilen Elazığ’da, Golan Kaplıcaları ile sağlık turizmi yapmak da mümkündür. Bölgede bulunan termal oteller cilt enfeksiyonları başta olmak üzere çok sayıda rahatsızlığa şifa olduğu bilinen termal su üzerine kuruludur. Böylelikle kendinizi psikolojik ve fiziksel olarak daha sağlıklı hissedebileceğiniz bir tatil yapmanıza olanak sağlar. İçme suyu ve banyo kürü olarak faydalanabileceğiniz kaplıca suyu, Osmanlı dönemlerinden beri yoğun bir ilgi görüyor. Kaplıcalara merkezden kalkan otobüslerle yaklaşık 1,5 saat içerisinde ulaşabilirsiniz.

Golan Kaplıcaları konum için tıklayın”

18.Elazığ Kültür Park

2015 yılından beri hizmet veren Elazığ Kültür Park şehrin en büyük parkıdır. Herkes tarafından ilgi gören rekreasyon alanlarından biri olması sebebiyle de dikkat çeken bu park, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun en geniş şehir parkı olma özelliği taşıyor.

1060 metre rakımda olan, yaklaşık 250 hektarlık büyük bir alanı kaplayan Elazığ Kültür Park yürüyüş parkurlarına, bisiklet yollarına, çocuklar için oyun alanlarına ve çay bahçelerine ev sahipliği yapıyor. Geceleri başarılı şekilde aydınlatılan ve süs havuzları ile keyifli bir manzara sunan park, spor alanlarına da yer veriyor. Yıl boyu çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan Elazığ Kültür Park, şehir merkezine 20 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alıyor.