Kış Tatilinde Yapılacak Aktiviteler

Kış Tatilinde Yapılacak Aktiviteler Banner Görseli

Dinlenmek ve yıl içindeki yorgunluğu üzerimizden atmak için yalnızca yaz zamanlarında olmamakla birlikte kış döneminde de tatile ihtiyacımız vardır. Kış mevsiminin yağışlarla birlikte bulunduğumuz coğrafyayı bambaşka bir atmosfere sokan etkisi içinde kış tatilinde yapılacak aktiviteler sayısı da oldukça fazladır. 

Türkiye üç cephesinin denizlerle çevrili olması ve Akdeniz iklimi etkisiyle yaz turizmi adına birçok etkili lokasyona sahiptir. Ancak karasal iklimin hüküm sürdüğü alanları, yüksek dağları ve orta kuşakta yer almasından kaynaklı olarak dört mevsimin aktif olarak yaşandığı ülkelerden biridir. Bu nedenle Türkiye’de kış turizmi adına da birçok keyifli aktivite alanı bulunmaktadır. 

Türkiye’nin farklı yerlerinde kış mevsiminin tadını çıkarmak, doğayı kışın da keşfetmek, dışarısı soğukken sıcacık ortamlarda sevdiklerimizle vakit geçirmek ve keşfetmeyi tüm yıl boyunca aktif kılmak için kış döneminde de yaşamımızı hareketli kılmayı sağlayacak birçok aktivite bulunmaktadır. Özellikle Türkiye’nin Muhteşem Kış Tatil Rotaları içinden kendiniz ve sevdikleriniz için benzersiz rotalara göz atabilirsiniz.

Yılın her döneminde hayatın tadını çıkarmak, kendinize vakit ayırmak ve sevdiklerinizle daha fazla etkileşim içinde olmak yaşam enerjinizi artırmakla birlikte kazandığınız motivasyonla da daha başarılı olmanızı sağlar. Her dönem tatil yapabilir, yaşamınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz.  

Kış Tatilinde Yapılacak Aktiviteler:

  1. Kayak Yapın
  2. Doğu Ekspresiyle Yolculuk Yapın
  3. Termal Merkezlere Gidin
  4. Snowboard Yapın
  5. Kapadokya’da Balonlara Binin
  6. Abant’ta Yürüyüş Yapın
  7. Masaj Yaptırın
  8. Karların Arasında Sıcak Kahvenizi Yudumlayın
  9. Dağ Evinden Konaklayın
  10. Buzda Balık Avlayın

1.Kayak Yapın

Kayak
Kayak

Kış sporlarından biri olan kayak kış tatilinin tadını çıkarmanın en eğlenceli ve sportif yollarından biridir. Tepelerden kayarak aşağıya inmek, bembeyaz karlar üzerinde heyecanlı anlar yaşamak ve sağlıklı bir egzersiz yöntemi olarak kayak yapmak kişiye her açıdan kendisini iyi hissettiren kış aktivitelerinden biridir. 

Türkiye’de her yıl kasım ve nisan arasındaki dönemde kayak yapılabilecek birçok lokasyon vardır. Bursa, Bolu, Kars, Erzurum ve Kayseri gibi illerde kış turizmi adına kayak merkezleri bulunmaktadır. Kayak merkezleri yakınında yer alan kayak otelleri ile konaklayabilir, kış tatilinizi istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Bursa gibi şehirlerde teleferikle çıkarak günübirlik olarak da kayak yapabilirsiniz. 

2.Doğu Ekspresiyle Yolculuk Yapın

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

Sıcacık kompartıman içinde doğanın karlara bürünmüş halini seyretmek, kış yaşamının içinden geçmek ve nostaljik yolculuk keyfini bir gün boyunca yaşamak Doğu Ekspresi’ni son yıllarda popüler rotalardan biri kılmıştır. Farklı kişi sayısı olan kompartmanlarda aileniz veya arkadaşlarınızla uzun bir yolculuğa çıkacağınız Doğu Ekspresi unutulmaz deneyimler yaşamanızı sağlar. Özellikle Nostaljik Bir Gezi: Doğu Ekspresi Hakkında Her şey listemize göz atabilirsiniz.

Son yıllarda oldukça popüler hale geldiği için bilet bulmak epey bir zorlaşsa da iyi bir takiple yerinizi ayırtarak muhteşem doğa manzaraları içinde uzun süren bir yolculuk yapabilirsiniz. Uzun bir yolculuk olacağı için giysi, yemek, hijyen malzemesi gibi ürünleri yanınıza almanızı öneriyoruz.

3.Termal Merkezlere Gidin

Termal Merkezleri
Termal Merkezleri

Kış tatilinde bedenin ve ruhun rahatlayarak iyi hissetmesini sağlayacak en iyi tatil yöntemlerinden biri de termal merkezlere gitmek oluyor. Termal kaynaklardan çıkarılan şifalı sular içinde bedeninize dinçlik kazandırmak, doğal minerallerden faydalanmak ve vücudu yenilemek gibi etkileri olan termal tatil tüm yıl boyunca biriken yorgunluğunuzu da üzerinizden alacaktır.

Termal oteller ile alacağınız şifalı su, spa, kaplıca ve masaj gibi hizmetler cildinize, kas ve eklem ağrılarınıza ve ruhunuza iyi gelecektir. Termal sularının şifalı etkisini deneyimlemek, karlarla kaplı kış doğası içinde sıcacık sularda yüzmek, masajla bedene terapi uygulamak kış döneminde olumlu kazanımlar elde etmenizi sağlar. 

4.Snowboard Yapın

Snowboard
Snowboard

Snowboard kış aylarında yapılabilecek en eğlenceli sporlardan biridir. Kayağa göre daha özgür hissettirmesiyle birlikte kayaktan daha fazla dikkat gerektirir. Yükseklerden inerken adrenalin ve coşkuyu yüksek volümde hissettiren snowboard için iyi bir ekipman kadar eğitim de önemlidir.

Kayakta her iki ayak farklı ekipmanlara bağlanırken snowboard için her iki ayak tek bir ekipmana bağlıdır. Kayakta genellikle düz kayılırken snowboard yan duruş gerektirir. Öğrendiğiniz zaman kayaktan daha fazla zevk verecek snowboard öğrenimi kış tatilinizi benzersiz ve heyecan dolu bir deneyime dönüştürebilir. Kayak merkezlerindeki eğitmenlerle öğrenebileceğiniz gibi düşmelere karşı koruyucu ekipmanlarla kendinizi donanımlı hale getirerek eğimi az olan pistlerde kendiniz de deneyerek öğrenebilirsiniz. 

5.Kapadokya’da Balonlara Binin

Kapadokya
Kapadokya

Kapadokya genellikle bahar dönemi aktiviteleri arasında düşünülse de bembeyaz karlarla kaplı manzarayı kışın deneyimlemek benzersizdir. Yoğun yağışların olmadığı dönemlerde havalanan rengarenk balonlar kar manzaraları eşliğinde muhteşem fotoğraflar elde etmenizi sağlar. Aşağıda doğanın, tarihi yapıların ve evlerin beyazlara bürünmüş görseli balon yolculuğunu çok daha keyifli hale getirir.

Balon gezisinde kış mevsimi olduğu için sürekli üşüyeceğinizi düşünmeyin. Yükseldikçe artan sıcaklık ve havada çok şiddetli rüzgarlar yoksa balonun kendi ısısıyla da çok fazla üşümüyorsunuz. Kış tatilinize konfor katacak Kapadokya otelleri ile konaklayabilir, karlı vadilerde atla gezintilere de çıkabilirsiniz. Peribacalarının eteklerinde muhteşem fotoğraflar çekebilir, kış manzarası içinde unutulmaz bir doğa deneyimi yaşayabilirsiniz. 

6.Abant’ta Yürüyüş Yapın

Abant
Abant

Dört mevsim boyunca el değmemiş muhteşem doğası içinde tatil yapmaya imkan tanıyan Bolu kış tatillerinin de en çok tercih edilen adreslerinden biri oluyor. Karlarla kaplı doğa, buz tutmuş göl ve yoğun ağaçların beyaza bürünmüş hali belki de Abant’ın en güzel zamanlarını oluşturuyor.

Tertemiz hava içinde yürüyüş yapmak, kar topu oynamak, doğa fotoğrafları çekmek ve manzaranın keyfini çıkarmak Abant’ta kış tatilini oldukça keyifli hale getiriyor. Kalabalık illere olan yakınlığı sayesinde hafta sonu şehirden kaçarak gelebileceğiniz Abant bedenen ve ruhen dinlenmenizi sağlıyor. Abant otelleri ile tatilinizi uzatabilir, sıcacık odanızda manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. 

7.Masaj Yaptırın

Masaj
Masaj

Yaz mevsimine göre çalışma anlamında daha yoğun ve tempolu geçen kış dönemi rahatlamaya en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanları oluşturuyor. Soğuk havaların gerginliği, iş yaşantısı ve hayatın karmaşasını üzerinizden atmanızı sağlayan masaj sayesinde kış dönemini hafiflemiş olarak geçirmeniz mümkün.

Soğuk kış günlerinde kendinizi şımartarak daha iyi hissetmenizi sağlayabilir, üzerinizde biriken gerginliği masaj sayesinde bedeninizden uzaklaştırabilirsiniz. Zihnin gevşemesini de sağlayan masaj stresten kaynaklı baş ağrısı ve uykusuzluk gibi sorunlara da iyi geliyor. Düzenli olarak yaptıracağınız masaj olumsuz düşüncelerinizden uzaklaşmanızı sağlayarak bedeninizde biriken gerginliğin gevşeyerek uzaklaşmasını sağlar. Ödem, cilt problemleri, gergin kas gibi problemleri azaltarak rahatlamanızı, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

8.Karların Arasında Sıcak Kahvenizi Yudumlayın

Kar & Kahve
Kar & Kahve

Dışarısı karlarla kaplıyken sıcacık iç ortamlarda olmak insanı korunaklı ve güvende hissettiren duygulardan biridir. Kış mevsiminin doğayı ve şehri tablosal görünüme soktuğu kar yağışları içinde çalışmaya bir süre ara vererek kendinize kahve yapın. Camın önüne yerleşerek kahvenizi yudumlarken günün stresinden uzaklaşın.

Sıcacık kahvenizle karlar içinde hayatın akışını gözlemleyerek sakinleşin. Gün içinde yoğun tempolu iş hayatı ve yapılması gereken şeylerden bir süre uzaklaşarak rahatlamanızı sağlayın. Kahvenin zihin açıcı kokusu ve kış mevsiminin manzarasıyla düşüncelerden uzaklaşarak anda kalmaya çalışın. Zaman zaman kendinizi şımartacağınız bu rahatlama anları sayesinde kış mevsiminin ve anın tadını çıkarın. 

9.Dağ Evinde Konaklayın

Dağ Evi
Dağ Evi

Dağ evinde konaklama kış tatilinde huzur ve sakinlik dolu anlar geçirmeniz için iyi bir seçenek olacaktır. Özellikle yüksek rakımlarda bulunan dağ evleri manzara açısından etkileyici görümler elde etmenize imkan tanır. Bu evler genellikle ahşap ve taş malzemelerden yapıldıkları için otantik görünüme de sahip olurlar. Sessiz ve sakinlik sundukları için bölgedeki doğanın keyfini çıkarmanıza imkan tanırlar. Aynı zamanda kayak, doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık gibi aktiviteler için de mükemmel bir konaklama noktası olduğunu belirtmek gerekiyor. Eğer şömineye sahip bir dağ evi seçerseniz geceleri başında oturabilir, sevdikleriniz ile unutulmaz anlar yaşayabilir ve unutulmaz kış geceleri geçirebilirsiniz.

10.Buzda Balık Avlayın

Buzda Balık Avlama
Buzda Balık Avlama

Kış aylarında farklı ve eğlenceli bir aktivite arıyorsanız buzda balık avlamayı deneyebilirsiniz. Buzda balık avlamak için donmuş göl veya nehirleri tercih edebilirsiniz. Buz tutan yüzeye delikler açılarak gerçekleştirilen bu eylem keyifli zamanlar geçirmenize olanak tanısa da dikkatli olmayı ihmal etmemelisiniz. Buzun kırılması gibi durumlar söz konusu olması halinde zarar görebileceğinizi göz önünde tutarak güvenli bir noktada bulunduğunuzdan emin olmalısınız. 

Buzda balık avlamak için özel ekipmanlara da ihtiyacınız bulunuyor. Aynı zamanda sabırlı olmalısınız çünkü balık avında saatler boyunca olta başında bekleyebilirsiniz. Fakat doğanın güzelliğini fark etmeniz için eşsiz bir fırsat sunduğunu da unutmamalısınız.

11.Çıldır Gölü’nde Atlı Kızaklara Binin

Çıldır Gölü
Çıldır Gölü

Türkiye’nin en etkileyici doğal güzellikleri arasında yer alan Çıldır Gölü, özellikle kış aylarında dondurucu soğuklar sebebiyle buz tutuyor. Bu yüzden ortaya etkileyici doğa manzaraları çıkıyor. Gölün donması sebebiyle popüler bir eğlence etkinliği olan atlı kızaklar ile farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Atların çektiği kızaklar buz üzerinde hızlı bir şekilde ilerler ve doğanın da büyüleyici manzarasını derinlemesine keşfetmenize olanak tanırlar. Heyecanın ve doğayla iç içe olma duygusunun bir araya karıştığı bir aktivite olan atlı kızaklar sevdikleriniz ile de unutulmaz anılar biriktirmeniz için harika bir fırsat sunuyor. Kars otelleri arasından yapacağınız tercih sayesinde de bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

12.Seyahat Günlüğü Tutun

Gezmeyi sevenler veya gezginler için yolda tanık oldukları şeyler şüphesiz ki çok önemli. Her gün yaşanan olaylar, görülen yerler, gidilen rotalar bir süre sonra hafızadan çıkabileceği için seyahat günlüğü tutmak gezinizi daha unutulmaz kılmaya yardımcı olacaktır. Keşfedilen yerler ve karşılaşılan insanları ölümsüz hale getirmek için iyi bir seçenek olan günlük aynı zamanda gittiğiniz bölgedeki yerin kültürünü, yemeklerini, doğasını ve tarihini de derinlemesine keşfetmeniz açısından yardımcı olur. Geziniz boyunca hissettiğiniz duygularınızı da aktarmanıza yardımcı olacak seyahat günlüğünüzü kolayca tutabilirsiniz. İster yanınızda taşıdığınız defterinize ister bilgisayar veya telefonunuza alacağınız notlar sayesinde günlüğünüzü oluşturabilirsiniz.

13.Kardan Adam Festivali’ne Gidin

Kış mevsimi denilince ilk akla gelen şüphesiz kar yağışı oluyor. Kar yağdığında ve yerde biriktiğinde ise çocuklardan yetişkinlere kadar herkesin ilgisini kardan adamlar çekmeyi başarabiliyor. Kardan adamların daha etkileyici bir şekilde sergilendiği kardan adam festivali ise onlarca kardan adamı bir arada bulmanıza ve sizin de kendi kardan adamınızı yapmanıza imkan tanıyor. Rize’de yer alan Ayder yaylasında yapılan bu etkinlikte yemek ve konser gibi farklı aktiviteler de bulunuyor. Böylece festivale katıldığınızda çok uzun zaman eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Aileler, arkadaş grupları ve çiftler için eğlenceli bir gün olan bu festivalde kızak gibi nostaljik kış aktiviteleri de yapabilirsiniz. Bu süreçte Rize otellerinde konaklayarak tatilinizi konforlu bir şekilde geçirmeniz mümkün.

14.Yeni Şeyler Öğrenin, Kayak Eğitimi Alın

Kayak Eğitimi
Kayak Eğitimi

Kış ayları genellikle soğuk ve yağışlı geçtiği için çoğunlukla kısıtlı aktivite imkanına sahip bulunuyor. Durum böyle olunca kendinizle baş başa kalacağınız süre sayısı da artıyor. Fakat bu durumdan sıkılmak yerine kendinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Özellikle kayak eğitimi almak karlar üzerinde unutulmaz anlar yaşamanızı sağlayabilir. Kayak çok çeşitli alt alanlara ayrılıyor olsa da temel olarak kar üzerinde özel ekipmanlar ile hareket etmeniz anlamına geliyor. Fakat sağladığı adrenalin, heyecan ve coşku kayağı vazgeçilmez hale getiriyor. Bu yüzden kış aylarında çok daha fazla heyecan yaşamak ve tatilinizi keyifli hale getirmek için kayak eğitimi almaya başlayabilirsiniz!

15.Şelaleye Tırmanın

Doğayla iç içe olmayı seviyorsanız bunun en iyi yöntemleri arasında şelaleye tırmanmak geliyor. Özellikle kış aylarında şelale buz tutacağından tanık olacağınız manzaralar da çok etkileyici olacaktır. Şelaleyi oluşturan kayalara tırmanmak da adrenalin salgılayarak heyecan dolu anlar yaşamanıza yardımcı olabilir. Kış mevsiminin en güzel yaşandığı bölgelerden olan Erzurum’da bulunan şelaleler tırmanış yapmanız için harika fırsatlar sunuyor. Erzurum otelleri ile yapacağınız konaklama sayesinde bölgedeki şelalelere kolayca ulaşabilirsiniz. Uygun ekipmanları da civardaki mağazalardan tercih edebileceğiniz için şelale tırmanışınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Doğa sporu tutkunları için unutulmaz anlar yaşamasına sağlayacak olan şelale tırmanışı ile bölgedeki doğal güzellikleri de yakından keşfedebilirsiniz.

16.Noel Marketi Etkinliklerine Katılın

Noel Market
Noel Market

Noel Marketleri etkinlikleri yılın en coşkulu ve neşeli anlarını kutlayabilmek adına harika bir deneyim sunabilir. Söz konusu bu etkinlikler çoğunlukla yurt dışındaki ülkelerdeki sokak veya meydanlara kurulan stantlarda gerçekleştiriliyor. Katılımcılar ise el yapımı süs eşyaları, hediyelikler, yiyecek ve içecek gibi farklı türdeki ürünleri uygun fiyatlar ile müşterilere satıyor. Özellikle satılan ürünler arasında yılbaşı temaları da baskın oluyor. Bunun yanında çocuklar için Noel Baba buluşması, müzik dinletileri, dans gösterileri gibi etkinlikler de yapılıyor. Yurt dışı turları sayesinde Noel etkinliği düzenlenecek ülkeye giderek yeni yılı coşkuyla karşılayabilirsiniz. Noel Marketleri hem çocuklar hem de yetişkinler için yeni yılı karşılamanın en güzel hali olabilir! 

17.Kar Motosikletine Binin

Kar motosikletine binmek de kış tatilinde yapabileceğiniz bir diğer eğlenceli aktivite! Kış mevsiminin heyecan dolu geçmesini isteyenler için tercih edilecek bu aktivitede adrenalin dolu anlar yaşayabilirsiniz. Kar motosikletleri kalın kar tabakalarına uyum sağlamak için geliştirilen ve karlı arazide hızlı şekilde ilerlemenize olanak veren araçlardır. Aracı sürerken heyecan dolu anlar yaşayacağınız gibi aynı zamanda geçtiğiniz yollar da doğanın güzelliğini keşfetmeniz için harika fırsat sağlarlar. Denge, çeviklik ve sürüş becerisinin önemli olduğu kar motosikletinde eğitim almanız gerektiğini de unutmamalısınız. Eğer daha önce kar motosikleti sürmediyseniz bu durumda da kiralama yaptığınız yerdeki eğitmenler ile motosiklete binerek güvenli bir sürüş gerçekleştirebilirsiniz.

18.Trekking Yapın

Trekking
Trekking

Trekking yapmak doğayla iç içe olmanızı ve doğanın gizli güzelliklerini keşfetmeniz için ideal bir yöntemdir. Özellikle kış aylarında yapacağınız doğa yürüyüşleri karlar ile iç içe olan doğanın güzelliklerini keşfedebilmeniz için harika bir fırsat sunar. Yürüyüş esnasında uzun mesafeler kat edeceğiniz için sağlığınızı desteklemeye de yardımcı olabilir. Yürüyüş için özel parkurlar seçebileceğiniz gibi dağ zirvesine tırmanmak veya ormanlık alanlarda yol kat ederek etkinliğinizi düzenleyebilirsiniz. Doğal yaşamı doğrudan gözlemleme imkanı veren ve doğanın sessizliğinde de huzuru bulabilmenizi sağlayan bu aktivite ayrıca fiziksel formunuzu güçlendirmeye ve stresinizi azaltmaya da destek sunacaktır.