Balıkesir Plajları ve Koyları

Balıkesir Banner Görseli

Marmara bölgesinde yer alan Balıkesir, plajları ve koyları ile yaz turizminin en kıymetli şehirlerinden biri. Turizm faaliyetleri ile ön plana çıkan bu şehir, geniş bir yüzölçümüne sahip. Özellikle yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Balıkesir’in, Bursa ve Çanakkale ile komşu olduğunu belirtmekte fayda var.

Balıkesir, Ege ve Marmara Denizinde sahillere sahip. Böylelikle deniz tatili yapmak isteyenler için en ideal yerlerden biri. Göçmen kuşlara geçici ev sahipliği yapmasıyla da bilinen Balıkesir, huzurlu bir ambiyansa sahip. Balıkesir koyları gibi doğal güzellikleri, Balıkesir’de gezilecek yerler arasında bulunuyor. 

Balıkesir Plajları ve Koyları 

  • Sarımsaklı Plajı
  • Tatlısu Halk Plajı
  • Büyükova Plajı
  • Kleopatra Beach
  • Turanköy Plajı
  • Ocaklar Halk Plajı
  • Kurbağalıdere Halk Plajı
  • Ormanlı Manastır Plajı
  • Doğanlar Plajı
  • Turanköy Plajı gibi Balıkesir beachleri

Turistlerin uğrak noktası olan bu gibi sahiller ve plajlar, yaz turizmi açısından şehrin önemli özelliklere sahip olmasını sağlar. Tatilinizi kreatif ve düzenli geçirmek isterseniz Plaj çantasında olması gerekenler içeriğimizi de okuyabilirsiniz. Bu sayede çok fazla eşya taşımadan daha çok yer keşfedebilirsiniz. Gelin, rengi ve manzarasıyla görenleri büyüleyen birbirinden güzel Balıkesir’deki plaj ve koyları inceleyelim!

1. Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı
Sarımsaklı Plajı

Ayvalık Küçükköy beldesinde yer alan Sarımsaklı Plajı, Balıkesir’in en kıymetli plajlarından biri. İlçe merkezine yaklaşık olarak 8 km kadar uzaklıkta bulunan plaj, 100 metre en ve 7 km uzunluğa sahip. Güneşlenme terası ile dikkatleri üzerine çeken ve güzelliği ile görenleri hayran bırakan Sarımsaklı Plajı, pek çok konaklama tesisine de ev sahipliği yapıyor.
Bölgede özellikle çeşitli deniz ürünlerini bulabileceğiniz restoranların olması sayesinde acıktığınızda lezzetli yemekleri tatma imkanınız olabilir.

Bu plajın en önemli tarafı berrak denizinin olmasıdır. Üstelik halka açık olması sayesinde de deniz tatilinizi en güzel şekilde burada yapabilirsiniz. Ayvalık’ın Millet Caddesi üzerinde yer alan bu plaja çok kolay şekilde ulaşabilirsiniz. Sarımsaklı içinde yürüyüş mesafesinde olmasına karşılık aracınızla gitmeniz halinde otoparktan da yararlanabilirsiniz. Plajda bulunan şezlongları da günlük olarak kiralayabileceğiniz için şezlong sıkıntısı da yaşamadan tatilinizi geçirebilirsiniz.

2. Tatlısu Halk Plajı

Düz bir kıyı şeridine sahip Tatlısu Halk Plajı, kristal turkuaz suyu ile dikkat çekiyor. Yeni yüzme öğrenenler ve çocuklar için de uygun olmasını sağlıyor. Özellikle huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler tarafından yaygın olarak tercih edilen Tatlısu Halk Plajı, sezon boyunca en sakin olan plajlardan biri.

3. Büyükova Plajı

Balıkesir’in Erdek ilçesinde yer alan Büyükova Plajı, huzurlu ambiyansı ile dikkat çekiyor. Yöre halkı tarafından da yaygın olarak tercih edilen bu plaj, İstanbul iline yakın konumda bulunuyor. Bu özelliği ile yaz aylarında günübirlik geziler için en çok tercih ediliyor. Temiz bir kumsala ve berrak bir denize sahip olması, ziyaretçilerin beğendiği noktalardan biri

4. Kleopatra Beach

Sarımsaklı bölgesinde yer alan Kleopatra Beach, bölgenin en güzel plajlarından biri olarak anılıyor. Denizin temizliği ile dikkat çeken ve yüzerken balıkların size eşlik edeceği kadar doğal bir güzellik sunan plaj, 2 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Sahilin altın sarısı renginde olması, Kleopatra Beach denildiğinde akla ilk gelen özelliklerden biri.

Denizi ve kumu ile tatilinizi keyifli şekilde yapmanıza fırsat verecek plajlardan olan burada güneşin ve denizin tadını doyasıya bir şekilde çıkarabilirsiniz. Özellikle altın renkli kum yapısı ile manzarasıyla öne çıkan bu kumsalın en önemli özelliklerinden birisi taş barındırmıyor oluşu. Bunun yanında berrak denizin de adım attıkça sığlaşması deniz kenarında keyif yapmak isteyenler için ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda kumsalın etrafında bulunan büfelerden de yiyecek veya içecek ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

5. Turanköy Plajı

Çam ormanların arasında tatil yapmak isteyenler tarafından tercih edilen Turanköy Plajı, bakir bir noktada bulunuyor. Böylelikle bölge, doğallığını kaybetmeden bugünlere gelmeyi başarmış. Tüm bunların yanı sıra Turanköy Plajı etrafında zeytincilik oldukça yaygın. Dolayısıyla seyahatiniz esnasında zeytin ya da zeytinyağı alışveriş yapabileceğiniz seyyar satıcılar ile karşılaşabilirsiniz.

Beyaz kumları ve mavi denizi ile tatilinizin keyifle geçmesine yardımcı olacak bu plaj, Turanköy’de bulunması sebebiyle ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye de yakın mesafede olmanızı sağlıyor. Erdek’ten yaklaşık olarak yirmi dakikalık karayolu ulaşımı ile bölgeye ulaşabilirsiniz. Sadece plaj açısından değil, Turanköy aynı zamanda kafa dinlemek isteyenler için de önemli bir sayfiye bölgesi olarak öne çıkıyor. Bu sayede de mavi suların ve yeşil ağaçların altında huzur bulabilirsiniz.

6. Ocaklar Halk Plajı

Üç kilometrelik sahil şeridine sahip Ocaklar Halk Plajı, eşsiz denizi ile dikkat çeken tatil beldeleri arasında yer alır. Tamamen kum olan plajı, mavi bayrak ile ödüllendirilmiş. Erdek bölgesinin kuzeyinde yer alan Ocaklar, poyraz rüzgarları esen bir bölge olduğu için denizi her zaman temizdir.

Erdek’ten yaklaşık olarak 30 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz Ocaklar Köyü’nde yer alan bu plaj, günübirlik deniz keyfiniz için ideal özellikler taşıyor. Denizinin temiz olması sayesinde denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bunun yanında plajın etrafında yiyecek ve içecek mekanlarının da olması açlığınızın ya da susuzluğunuzun giderilmesinde yardımcı olabilir.

Üstelik plaj içinde voleybol ve piknik sahalarının da bulunması yine bulunduğunuz sürenin daha keyifli geçmesine yardımcı olabiliyor. Çocuklu aileler için de hemen derinleşmeyen deniz yapısıyla tercih edilebilecek bu plaj otopark bulundurduğundan aracınız için de park sorunu yaşamıyorsunuz.

7. Kurbağalıdere Halk Plajı

Erdek merkezinde bulunan Kurbağalıdere Halk Plajı, mavi bayraklı bir plaj. 1 km uzunluğu ve 5 metre genişliği sahip olması ile dikkat çeken Kurbağalıdere Halk Plajı, merkezi bir konuma sahip. Bu özelliğiyle hem yöre halkı hem turistler tarafından yaygın olarak tercih ediliyor. Paralel uzanan sahilde yürüyüş ve bisiklet yolu bulunması, çok keyifli bir gün geçirmeyi mümkün hale getiriyor.

8. Ormanlı Manastır Plajı

Erdek ilçesine 20 km uzaklıkta bulunan plaj, Turan mahallesi ve ormanlı mahallesi arasında konumlanıyor. Kumlu bir sahile sahip Ormanlı Manastır Plajı, temiz deniz suyu ile dikkat çekiyor. Ücretsiz olarak bölgedeki plajı kullanabilir ya da plajda bulunan özel beachlerden faydalanabilirsiniz. Plaja giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

9. Doğanlar Plajı

Erdek ilçe merkezine 22 km kadar uzaklıktaki Doğanlar Plajı, doğa ile baş başa bir tatil yapma imkanı tanıyor. Kumlu bir yapıya sahip sahili, keyifli bir sahil günü geçirmeyi mümkün kılıyor. Ayrıca plaj, hizmet alabileceğiniz farklı tesislere de sahipliği yapıyor. Berrak bir deniz suyuna sahip plajın, hızlı bir şekilde derinleştiğini söylemekte fayda var. Bu özelliği nedeniyle çocuklar ve iyi derecede yüzme bilmeyenlerin dikkatli olması gerekiyor.

10. Turanköy Plajı

Erdek’te bulunan Turanköy Plajı ilçe merkezine yaklaşık olarak 16 km uzaklıkta bulunuyor. Ağaçlarla çevrili olan plaj, turkuaz renkli ve sığ bir suya sahip. Dolayısıyla çocuklu aileler ve yüzmeyi yeni öğrenen kişiler için oldukça ideal. Eşsiz temizlikteki denizin tadını çıkarabilir, kumsalda yürüyüş yaparak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

11. Çuğra Halk Plajı

2015 yılında mavi bayrak sahibi olan plaj, Erdek merkezinde 1,5 km uzaklıkta yer alıyor. Altın kumsalı ve temiz suyu, bölgenin en popüler sahillerinden biri olmasını sağlıyor. Palmiye ağaçları ile çevrili olan Çuğra Halk Plajı, hem gündüz hem akşam saatlerinde oldukça eğlenceli ve hareketli. Plaja giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor ancak ücret dahilinde şezlong ve şemsiye hizmeti alabilirsiniz.

12. Avşa Adası

Avşa Adası
Avşa Adası

Avşa Adası, 14 farklı adadan oluşan Marmara Adalarından biri. Marmara adasına bağlı olan ada, deniziyle meşhur. Feribot yolculuğu ile İstanbul’dan veya Erdek’ten ulaşılabilecek olan ada, yaz günlerinde günübirlik gezilerin ideal noktalarından biri. Tüm bunlara ek olarak Avşa Adası; Altınkum, Manastır, Tavşanlı ve Çınar gibi çok sayıda koya ev sahipliği yapıyor. Siz de Avşa Adası kalkışlı tekne turları sayesinde bakir bir güzelliğe sahip koyları keşfetme şansı yakalayabilirsiniz.

13. Badavut Plajı

Badavut Plajı
Badavut Plajı

Ayvalık ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Badavut Plajı, 200 metre uzunluğa ve 15 metre genişliğe sahip bir plaj. Temiz ve sığ bir suya sahip olması çocuklu aileler tarafından yaygın olarak tercih edilmesini sağlıyor. Yeşil ve mavinin her tonunu görmek mümkün. Badavut Plajı boyunca pek çok farklı işletme bulunuyor. Bu işletmelerden yeme içme hizmeti alabilir, şezlong ve şemsiye kiralayarak tatilinizi daha konforlu hale getirebilirsiniz.

14. Cennet Ada Koyu

Doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen Cennet Ada Koyu, Ayvalık bölgesinin en sevilen denizlerinden birine sahip. Cennet Ada Koyu bölgede bulunan diğer koylardan farklı olarak daha az kişi tarafından biliniyor. Dolayısıyla sakin ve sessiz bir gün geçirmek istiyorsanız sizin için en ideal noktalardan biri olabilir. Huzurlu bir ambiyansa sahip Cennet Ada Koyu, görenlere unutamayacağı manzaralar sunuyor.

15. Altınkum Plajı

Altınkum Plajı
Altınkum Plajı

Mavi bayrak alan Altınkum Plajı, Edremit ilçesine 9 km uzaklıkta bulunuyor. 200 metre uzunluğa ve 40 metre genişliği sahip plaj, kum ve çakıl karışımı bir yapıda olmasıyla biliniyor. Altınkum Plajı’nın en önemli özellikleri arasında suyunun serin olması bulunuyor. Sığ bir suya sahip plaj, çocuklu aileler tarafından yaygın olarak tercih edilebilir. Ücretsiz olarak tuvalet, duş ve soyunma kabinlerini kullanabilirsiniz. Eğer şezlong ve şemsiye kiralamak istiyorsanız hizmet veren işletmelerden yararlanabilirsiniz.

16. Akçay Pat Kamp Plajı

Edremite 11 km uzaklıkta bulunan Akçay Pat Kamp Plajı, Akçay merkezine yalnızca 1 km mesafede merkezi bir konumda yer alıyor. Giriş kısmı kum olsa dahi denizin başlangıcında bulunan taşlara dikkat etmelisiniz. Bu gibi bir problem yaşamamak için deniz ayakkabısı tercih edebilir ya da deniz iskelesinden denize girebilirsiniz. Akçay Pat Kamp Plajı, kalabalık arkadaş grupları ve aileler için oldukça ideal bir tatil imkanı sunuyor.

17. Sarıkız Halk Plajı

Akçay’ın merkezinde ve Edremit’e 10 km uzaklıkta bulunan Sarıkız Halk Plajı, 200 metre uzunluğa sahip. 40 metre genişliğinde ve kumla karışık çakıldan oluşan plaj, genellikle soğuk olması ile biliniyor. Denizin sığ olması ise yüzmeyi yeni öğrenenler tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Merkezde yer alan plaj,ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz çok sayıda işletmeye de ev sahipliği yapıyor.

18. Büyükşehir Belediyesi Antandros Halk Plajı

Edremit İlçesi’nde bulunan ve şehir merkezine yalnızca 1 km uzaklıkta yer alan Büyükşehir belediyesi Antandros Halk Plajı, mavi bayrak sahibi bir plaj. 200 metre uzunluğunda 20 metre genişliği ile kalabalık arkadaş gruplarını ağırlamayı başarııyor. Taşlı yapıda sahili, deniz ayakkabısı kullanarak daha konforlu olmanızı sağlıyor. Bölgede bulunan denizlere göre daha serin bir suya sahip ancak su oldukça temiz.

19. Pateçira (Patriça) Koyu

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer alan Patrika Koyu, Cunda Adası’nın kuzey ucunda konumlanmış. Sit alanı bölgesinde yer alan bakir koya ulaşım ise oldukça zorlu. Bu sebeple sakin ve huzurlu bir ambiyansa sahip. Adeta havuza benzeyen bir denizi bulunuyor. Deniz suyu ise Ayvalık’ta bulunan diğer yerlere göre çok daha ılık. Pateçira (Patriça) Koyu içerisinde yer alan plajı ücretsiz olarak kullanabilir ya da şezlong ve şemsiyeleri kiralayabilirsiniz.

Balıkesir plajları ve koyları listemiz bu kadar! Farklı plaj ve koyları keşfetmek isterseniz Bodrum Plajları ve Koyları içeriğimizi okuyabilirsiniz.