Fransa’nın Meşhur Yemekleri

Fransa Banner Görseli

Pişirmenin sanatsal yönünü ortaya çıkaran Fransız mutfağı oldukça zengin ve çeşitli. Orta Çağ’a kadar uzanan kökeni ile Fransa mutfağının çok köklü bir geçmişe sahip olduğunu söylemek mümkün. Bununla birlikte mutfağın özellikleri bölgelere göre de farklılık gösteriyor. Fransa’nın bazı bölgelerinde mutfağın en önemli öğeleri arasında jambon ve av etleri bulunurken, özellikle deniz kıyısında bulunan bölgelerde karides, ıstakoz ve midye gibi deniz mahsullerinin ön planda olduğu görülüyor. 

Fransa lezzetleri gastronomik açıdan farklı bir deneyim yaşamanıza imkan tanıyor. Tereyağı, peynir ve şarap mutfağın en önemli öğeleri arasında bulunurken, sosların da çok önemli bir yere sahip oldukları görülüyor. Et ve krema bazlı sosların pek çok yemeğin başrolü olduğu görülüyor. Bununla birlikte tatlılar konusunda da önemli bir çeşitlilik sunan Fransa mutfağında, mutlaka denenmesi gereken çok sayıda lezzet bulunuyor.

Fransa’nın meşhur yemekleri:

  1. Krep Suzette
  2. Soğan Çorbası
  3. Coq Au Vin
  4. Boeuf Bourguignon
  5. Escargots à la Bourguignonne
  6. Pain Perdu
  7. Kiş Lorraine
  8. Dana Tartar
  9. Salade Niçoise
  10. Ratatouille 

Pek çok gezginin seyahat listesinde yer alan Fransa, her köşesinde farklı güzellikler ile dolu. Tarihi dokusunu kaybetmemiş çok sayıda yere ev sahipliği yapan Fransa, yalnızca turistik anlamda değil, gastronomik anlamda da benzersiz deneyimler vadediyor. Kasabaları, köyleri ve hayatın hiçbir zaman son bulmadığı sanat merkezleri ile Fransa, yılın dört mevsimi dünyanın farklı yerlerinden gelen ziyaretçilerle dolup taşıyor.

1.Krep Suzette

Krep Suzette
Krep Suzette

Fransa’ya özgü bir yemek olan hem tatlı hem tuzlu olarak tüketilebilen 1800’lü yıllardan beri Fransa mutfağının önemli lezzetlerinden birisi. İsminden de anlaşılacağı üzere krepli bir yemek olan bu lezzet süt, tereyağı, şeker, un, likör, konyak, portakal, yumurta, limon ve tuz ile hazırlanıyor.

Klasik kreplerden daha farklı bir deneyim olan, yapımı ustalık gerektiren ve Fransa’nın en önemli yöresel lezzetlerinden biri olarak değerlendirilen krep suzette, yanında çeşitli meyvelerin marmelatları ile servis ediliyor. Yöre halkı tarafından günün her saati sevilerek tüketilen bu lezzeti restoranlar ve kafelerde bulabilirsiniz.

2.Soğan Çorbası

Soğan Çorbası
Soğan Çorbası

Soğan çorbası ya da orijinal adıyla “Soupe a l’oginon” Fransa’ya özgü en özel yemeklerden biri. Geleneksel bir Fransız çorbası olan soğan çorbası soğan ve dana eti suyu ile hazırlanıyor. Tabanı genellikle kızarmış ekmek dilimleri veya kruton ile doldurulduktan sonra üzerinde eritilmiş peyniri ile servis ediliyor.

Roma dönemine kadar uzanan köklü bir tarihe sahip olan soğan çorbası, 18. yüzyılda yapılan en iyi versiyonu ile halen hazırlanıyor. Yapımı ustalık gerektiren ve yavaş yavaş pişirilen soğan çorbası, özellikle kış aylarında tüketiliyor. Yoğun bir çorba olduğu için genellikle akşam yemekleri için tercih ediliyor.

3.Coq Au Vin

Coq Au Vin
Coq Au Vin

Coq au vin kırmızı şarap ile pişen, kendine has özel sosu ile hazırlanan bir tavuk yemeğidir. Genellikle tavuğun but kısmı ile hazırlanan, içerisinde kereviz, havuç, pırasa, yeşil soğan, sarımsak, kekik yaprağı, defne yaprağı, ardıç meyvesi, karabiber, şeker, tuz, zeytinyağı, salça, tavuk suyu ve mantar gibi farklı malzemeler bulunduran coq au vin adlı bu yemeğin en önemli sebebi ise özel hazırlanan Fransız kır şarabında pişirilmesi. Bununla birlikte içerisinde bulunan fermente soya sosu da klasik tavuk yemeklerinden daha farklı bir tada sahip olmasını sağlıyor. Fransız halkı tarafından genellikle akşam yemeklerinde tüketiliyor ve yanında patates salatası ile servis ediliyor. 

4.Boeuf Bourguignon

Boeuf Bourguignon
Boeuf Bourguignon

Boeuf bourguignon ya da sığır burginyon isimleri ile anılan bu yemek, Fransa’da gezilecek yerler listelerinde bulunan Burgonya bölgesine ait bir yemek. Şarap ile pişirilen bir et yemeği olan, bütün malzemelerin birbirini tamamladığı, zengin ve yoğun bir lezzete sahip olan boeuf bourguignon soğan, havuç, patates ve domuz kıyması gibi farklı malzemeler ile hazırlanıyor.

Boeuf bourguignon adı verilen bu yemeğin kökeni Orta Çağ’a kadar uzanıyor. Fransa’da girdiğiniz pek çok restoranda deneme şansı yakalayabileceğiniz bu lezzet yoğun bir tada sahip olduğu için genellikle akşam yemeklerinde tüketiliyor.

5.Escargots à la Bourguignonne

Escargots à la bourguignonne veya pişmiş salyangoz, Fransa’ya ait en önemli yemeklerin başında geliyor. Genellikle başlangıç olarak servis edilen bu yemek atıştırmalık olarak da değerlendirilebilecek ve ülke halkı tarafından en sevilen lezzetlerden birisi. Salyangozlar temizlendikten sonra kabuklarından çıkarılır ve sarımsaklı tereyağı, tavuk suyu ya da şarap aracılığıyla pişirilir. Yumuşak dokuları ve odunsu tatları ile Fransa’nın en sevilen atıştırmalıklarından biri olan escargots à la bourguignonne gittiğiniz her restoranda bulabileceğiniz bir lezzet. Fransa’dan dönmeden önce mutlaka denenmesi gereken lezzetler listelerinde başında yer alıyor.

6.Pain Perdu

Pain Perdu
Pain Perdu

Pain perdu ya da yumurtalı ekmek, Fransa’yı özgü en önemli kahvaltılık lezzetlerden birisi. Orta Çağ’a dayanan, kökeni oldukça eski bir yemek olarak da bilinen yumurtalı ekmek, bayat ekmeklerin değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmaya başlamış ancak ilerleyen süreçlerde farklı ustaların dokunuşlarıyla yöresel bir yemek haline gelmiştir. Talep edilen herhangi bir ekmeğin yumurtalı sosa bulanmasıyla kızartılması ile hazırlanan bu lezzetin içerisinde genellikle tarçın bulunuyor. Yöre halkı tarafından sabah kahvaltıları için tercih ediliyor olsa da gittiğiniz kafelerde günün her saati pain perdu ismi ile anılan bu lezzeti deneyebilirsiniz. 

7.Kiş Lorraine

Paris’te gezilecek yerler listelerinde bunlar restoran ve kafelerin büyük bir çoğunluğunda deneme şansı yakalayacağınız kiş lorraine bir hamur işi lezzeti. Yöre halkı tarafından genellikle akşam yemeklerinde tüketilen ancak klasik hamur işi lezzetlerinden oldukça farklı olan kiş lorraine, yöresel bir Fransız lezzetidir. 

Ispanak, mantar, soğan, gravyer peyniri, yumurta, su, süt, un, tereyağı, zeytiyağı, muskat, karabiber, pul biber ve tuz gibi malzemeler ile hazırlanan, yalnızca tadıyla değil, görüntüsüyle de dikkat çeken kiş lorraine özel bir sos ile daha lezzetli hale getiriliyor. Yapımı ustalık gerektiren ve Fransa’da uzun yıllardır hazırlanan kiş lorraine yanında çeşitli bitki çayları ile servis ediliyor ve tüketiliyor.

8.Dana Tartar

Frsana’ya özgü lezzetlerden biri olan dana tartar, demir ve B vitamini bakımından oldukça zengin. Protein deposu olması sebebiyle uzun yıllardır Fransa’da hazırlanan ve bağışıklığını güçlendirmek isteyenler tarafından tüketilen dana tartar, Fransa’nın her bölgesinde oldukça popüler. 

Kas gelişimini desteklediği için sporcular tarafından tercih edilen, başlangıç menülerinde ara sıcaklar ile birlikte sunulan dana tartarın içerisinde satır dana kıyma, yumurta, acı hardal, kapari, acı sos, karabiber, deniz tuzu, soğan ve maydanoz bulunuyor. Genellikle yanında kızartılmış tereyağlı ekmek ile servis ediliyor. Zengin akşam yemekleri için başarılı bir başlangıç menüsü olan ancak protein bakımından güçlü olduğu için tek başına tüketilen dana tartar, yöre halkı tarafından günün her saati tüketiliyor.

9.Salade Niçoise

Salade Niçoise
Salade Niçoise

Farklı mutfakların kültürlerini daha yakından tanımak ve gastronomik açıdan benzersiz bir deneyim yaşamak için yurtdışı turları en iyi seçenekler arasında. Bu turlar sayesinde Fransa seyahati yapıyorken mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden biri özellikle ülkenin Provence bölgesinde bulunan Nice’de hazırlanan salade niçoise. Ulusal bir hazine olarak değerlendirilen, renkli, lezzetli, salata ya da ana yemek olarak tüketilebilen bu yemek genellikle et ve balık yemeklerinin garnitür olarak tercih ediliyor. 

İçerisinde kapari, fasulye, ançüez, taze domates, zeytin ve limon suyu bulunuyor. Geleneksel Provençal zeytinyağı, sarımsak ve fesleğen baharatlar ile tatlandırılan, yerel malzemelerin kalitesi sebebiyle oldukça lezzetli olan salade niçoise, çiğ sebzeler ile hazırlanıyor.

10.Ratatouille

Ratatouille

Fransa’nın en bilindik yemeklerinden biri olan ratatouille haşlanmış bir sebze yemeği olmasına rağmen yapım esnasında dikkat edilen etkenler ve popüler olmasını sağlayan çok sayıda faktör ile yöresel yemeklerin başında geliyor. Geçmiş yıllarda Fransa’nın köylerinde hazırlanan ancak günümüzde Fransa’da her restoranda bulabileceğiniz bu yemek, soğan sarımsak, domates ve baharatların zeytinyağında yumuşayana dek pişirilmesi, daha sonra fırında kızartılması ile hazırlanıyor. Kekik ve maydanoz gibi lezzetler ile tamamlanan, vegan ya da vejetaryen beslenme tarzına sahip olan ya da et yemeyi tercih etmeyenler tarafından da tüketilebilecek bir lezzet olan ratatouille günün her saati sevilerek tüketiliyor.

11.Kruvasan (Croissan)

Kruvasan (Croissan)
Kruvasan (Croissan)

Fransa’da bulunan pek çok tatlı gibi kruvasan adı verilen bu tatlının da ünü dünyaya yayılmış. Tatlı olarak değerlendiriliyor olmasına rağmen içerisine koyulan harç ile hem tatlı hem tuzlu olarak tüketilebilir. Avusturya kökenli olduğu bilinen ancak Fransa ile özdeşleşen kruvasan(croissan) kat kat hazırlanan, yağlı bir hamur ile hazırlandığı için lezzetli olan bir hamur işi. Yalnızca tereyağı ile hazırlanıyor ve çoğunlukla yanında kahve ile sabah kahvaltılarında tüketiliyor. Farklı versiyonları da olan ve içerisinde kahvaltılık ürünler veya çikolata gibi farklı harçlar bulunan kruvasanları Fransa’da bulunan kafe ve restoranların neredeyse tamamında bulabilirsiniz.

12.Krep (Crêpes)

Krep (Crêpes)
Krep (Crêpes)

Dünya mutfağından bazı lezzetlerin birbiriyle benzeştiğini, mutfakların birbiriyle etkileşim içerisinde olduklarını ve birbirinin etkilendiklerini söylemek mümkün. Hem Türk hem de Fransız mutfağında görme ihtimalinizin olduğu lezzetlerin başında ise krep geliyor. Anavatanı Fransa olan krep, Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkenin mutfağında kendine yer bulabilmeyi başarmış. 

Özel bir karışım ile hazırlanan ve ince bir şekilde pişirilen krep (crêpes), tek başına ya da farklı harçlar ile birlikte tüketiliyor. Krepin ana vatanının Fransa olduğunu ve Fransa’da hazırlanan kreplerin klasik kreplerden çok daha farklı olduğunu ise söylemek gerekiyor.

13.Ekler (Éclair)

Ekler (Éclair)
Ekler (Éclair)

Ekler adı verilen bu lezzeti Türkiye’nin pek çok yerinde görmüş ve denemiş olabilirsiniz. Dışında çikolata, içinde krema, altında ise kendine ait bir hamuru olan bu lezzet, sevilen bir sütlü tatlı ya da pasta olarak değerlendirilebilir. Eğer severek yediğiniz eklerin memleketini merak ediyorsanız, aradığınız cevabı Fransa olduğunu bilmelisiniz. 

Yumurta açısından zengin bir hamur ile hazırlanan ekler, dikdörtgen bir Fransız pastası. İçinde bulunan vanilyalı krema ve üstünde bulunan çikolata dolgusu, hem lezzetli hem de doyurucu bir tatlı olmasını sağlıyor. Pek çok kafede yapılan ekler (éclair) meyve dolgusundan kestane püresine farklı aromalar ile daha lezzetli hale getiriliyor.

14.Pain Au Chocolat

Pain Au Chocolat
Pain Au Chocolat

Fransız mutfağına ait bir tatlı olan ve çikolatalı ekmek olarak da anılan bu tatlı özellikle Fransa’nın güney batı bölgesinde sıklıkla hazırlanıyor. Puf böreği veya kruvasana benzeyen, küp şeklinde oluşturulan ince tabakalı mayalı bir hamur ile hazırlanan pain au chocolat içerisinde çikolata parçaları bulunuyor.

Yüksek kaliteli akışkan çikolatalar ile hazırlanan pain au chocolat hamurun pişmesi ile birlikte çikolatalar eriyor. Genellikle sıcak servis edilen, yanında kahve veya süt ile ikram edilen pain au chocolat adı verilen bu lezzeti günün her saati tercih edebilirsiniz. Yöre halkı genellikle kahvaltılarda tüketiyor.

15.Makaron

Makaron
Makaron

Ünü dünyaya yayılmış, Türkiye’de de denemiş olabileceğiniz makaronun anavatanı ise Fransa. En popüler Fransız tatlılarından biri olan, Türk mutfağında yer alan acıbadem kurabiyesi ile benzeştiğini düşünülen makaron, yumurta akı, pudra şekeri ,toz şeker, badem unu ve gıda boyası ile hazırlanan, beze bazlı bir kurabiye çeşidi. 

Rönesans döneminde İtalyan bir şef tarafından hazırlanan daha sonra önce Fransa’ya sonra dünyaya açılan makaron, Fransa’da yer alan kahve dükkanlarının ve tatlıcıların hemen hepsinde bulabileceğiniz bir lezzet. Paketli olarak satılan versiyonlarını satın alarak arkadaşlarınıza hediye olarak da götürebilirsiniz.

16.Çikolatalı Mus

Çikolatalı Mus
Çikolatalı Mus

Ünlü Fransız lezzetlerinden biri olan ve özellikle çikolatalı tatlıları sevenlerin favorisi olmayı başaran çikolatalı mus, Fransız mutfağı göz önünde bulundurulduğunda minimal bir tatlı olarak değerlendirilebilir. Fransa mutfağında yer alan yemeklerin ve tatlıların büyük bir çoğunluğu uzun yapım süreleri gerektiren ve ustalık gerektiren lezzetlerdir. Çikolatalı mus ise kendine ait özellikleri ve basit malzeme listesi ile daha kolay bir tatlı olarak ele alınabilir. Krema, şeker, kakao ve çikolatanın uzun süre çırpılarak hazırlandığı, basit malzeme listesine rağmen oldukça lezzetli olan çikolatalı mus yılın dört mevsimi boyunca genellikle akşam yemekleri sonrası ya da kahve yanında tüketilen bir tatlı konumunda.

17.Krem Brüle

Yapımı ustalık gerektiren, en eski Fransız tatlılarından biri olan krem brüle yumurta sarısı, şeker, vanilya, krema, süt, tereyağı ve esmer şeker ile hazırlanan, karamel tadının yoğunlukta olduğu bir tatlı. Yapımı ustalık gerektiren, üzerinde yanmış karamel görüntüsü ile yalnızca tadıyla değil, sunumu ile de etkileyici olan bu tatlı genellikle zengin akşam yemekleri sonrası misafirlere ikram ediliyor.

Oldukça köklü bir geçmişi olduğu bilinen ve yörenin en sevilen tatlılarından biri olarak değerlendirilen krem brüle, tatlı dükkanlarının hemen hepsinde bulabileceğiniz ve akşam yemeği sonrası yemenizi tavsiye edilen bir tatlı konumunda. Sütlü bir tatlı olmasına rağmen oldukça yoğundur ve dört mevsim boyunca tüketilebilir.

18.Tarte Tatin

Tarte Tatin
Tarte Tatin

Fransa’nın geleneksel lezzetlerinden biri olan, meyvelerin şeker ve tereyağı ile karamelize edilmesi ile hazırlanan tarte tatin, elma veya portakal dilimlerinin yoğunlukla kullanıldığı bir tatlı. İsmini mucitleri olan ve otellerinde imza yemeği olarak servis eden Tarte kız kardeşlerden alan bu tatlı, meyveli tatlardan hoşlananların favorisi olmaya aday. 

Klasik meyveli pastalardan daha farklı bir hazırlık sürecine sahip olan, genellikle vanilyalı dondurma ile servis edilen ve akşam kahvelerinin yanında tercih edilebilecek en iyi seçeneklerden biri olan tarte tatin dört mevsimi boyunca tüketilebilecek bir tatlı. Hafif olması sayesinde  günün her saati deneyebilirsiniz. Seyahat ettiğiniz yerlerde bulunan kahve dükkanlarında bulmanız mümkün.