Gaziantep Gezi Rehberi

Kültürü, tarihi, doğası ve damak çatlatan yemekleriyle sizlere tam bir şölen sunacak Gaziantep’te unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz. Ülkemizin sayılı değerlerinden olan Gaziantep sizi kendine hayran bırakacak. Gezip gördüğünüz yerlerden sonra kısa molalar verip şehrin meşhur menengiç kahvesinden yudumlayın. Enfes Gaziantep baklavalarının tadına bakarak gezinize kaldığınız yerden daha enerjik bir şekilde devam edebilirsiniz. Gaziantep’in önemli noktaları, tarihi ve doğası ile ilgili bilgileri keşfedebileceğiniz Gaziantep Gezi Rehberi içeriğini sizler için derledik. Keyifli okumalar!

Gaziantep Hakkında

Kültürü, tarihi ve lezzetleriyle herkesi büyüleyen Gaziantep, Türkiye’nin altıncı GAP bölgesinin en büyük kenti olarak bilinir ve sahip olduğu özellikleri sayesinde metropol bir şehirdir. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ve yaşanılan en eski kentlerden biri olan Gaziantep, eğitim, ticaret ve sanayi şehridir. Tarihte İpek ve Baharat Yolları üzerinde konumlanmasından kaynaklı zenginleşen mutfağı gastronomik bir şölen olarak ilerlemiştir. Şu anda bölgede Gurme Turizmi yaygın olarak yapılmaktadır.

Bölge bakır işleri, sedef işleri ve baklavası gibi pek çok konuda meşhur olan lezzete ve objeye ev sahipliği yapmaktadır.

Gaziantep Seyahat Planlama Tavsiyeleri

 • Gaziantep’e geldiğinizde Bakırcılar Çarşısı ve Zincirli Bedesten’de alışveriş yapabilirsiniz.
 • Şehrin mutfak kültürünü daha yakından tanımak için Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni mutlaka ziyaret edebilirsiniz.
 • Karpuzatan Mesire Yeri’nde doğayla buluşabilir ve burada piknik yapabilirsiniz.
 • Tarihi Gaziantep Evlerini yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.
 • Gaziantep’in eşsiz müzelerini gezmek için Müze Kartınızı mutlaka yanınıza almanızı öneririz.

TatilBudur ile gerçekleştireceğiniz keyifli Gaziantep tatiliniz için kredi kartı gerekmeksizin rezervasyonunuzu yapabilir ve  %20’ye varan indirim olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Gaziantep’te pek çok doğal güzelliğe ve tarihi yapıya rastlayabilirsiniz. Bölgeye özgü Antik Kentleri, Müzeleri, Kaleleri, Camii ve Kiliseleri inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Gaziantep gezisinde görmenizi önerdiğimiz noktalar ise;

 • Zeugma Mosaics Museum
 • Gaziantep Kalesi
 • Şahinbey Milli Mücadele Müzesi
 • Bakırcılar Çarşısı
 • Tarihi Antep Evleri

Gaziantep Müzeleri

1. Zeugma Mozaik Müzesi

Dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olarak bilinen Zeugma Mozaik Müzesi, 2011 tarihinde açılmıştır. Çeşitli antik yerleşim yerlerinden çıkartılan mozaikler müzede sergilenmektedir. Ziyaretçilerin Anadolu tarihini öğrenmelerine ve anlamlandırmalarını sağlayan müze, bölgeye geldiğinizde mutlaka görmenizi önerdiğimiz noktalardan biridir.

Zeugma Mozaik Müzesi ulaşımı da oldukça kolaydır. Zeugma Mozaik Müzesi’ni haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz, 8.30 – 17.00 saat aralığında gezebileceğiniz müzenin gişe kapanış saati ise 16.30’dur. Müzenin giriş ücreti 65 TL dir. Fiyat günceldir ve değişiklik gösterebilir. Müzede sesli rehberlik hizmeti almaya da imkanınız vardır.

Zeugma Mozaik Müzesi konum için tıklayın.

2. Gaziantep Archeology Museum

Dikkat çeken ve pek çok esere ev sahipliği yapan Gaziantep Archeology Museum, satın alma ve arkeolojik kazılarla oluşturulmuş bir koleksiyona sahiptir. Gaziantep Arkeoloji Müzesi kurmak için yapılan çalışmalar 1944 yılına dayanmaktadır. 3500 metrelik bir alana sahiptir. Gaziantep Arkeoloji Müzesi 1752 adet esere ev sahipliği yapmaktadır.

Farklı dönemlere dair eserlerin sergilendiği müze üç farklı katta ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müze Bahçesi, Giriş Kat, Birinci Kat olarak üç katta eser sergileyen müze tarihin izlerini ziyaretçilerle buluşturmak için çalışmaktadır.

Pazartesi günleri haricinde ziyarete açık olan müzede yazın 10.00 – 17.00 kışın ise 9.00 – 17.00 saatleri aralığında ziyarete uygundur. Müzeye ise müze kartıyla giriş yapabilirsiniz.

Gaziantep Archeology Museum konum için tıklayın.

3. Gaziantep Savaş Müzesi

12 odalı tarihi bir binada hizmet veren Gaziantep Savaş Müzesi, Gaziantep Savunma tarihine dair bilgi alabileceğiniz bir müzedir. Gaziantep Savaş Müzesinde kronolojik sırayla belgeleri görebilir ve, savunmaya dair eşyaları burada inceleyebilirsiniz.

Her gün ziyarete açık olan Gaziantep Savaş Müzesi’ni 9.00 – 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Gaziantep Doğal Güzellikleri

Gaziantep’te görebileceğiniz doğal güzelliklerin başında Fırat Nehri, Alleben Göleti, Dülükbaba Ormanı, Burç Ormanları, Sof Dağı Yaylası, Tahtaköprü Baraj Gölü gelmektedir.

Her mevsim ziyaret edebileceğiniz ve doğayla baş başa kalabileceğiniz ortamlarda keyifle vakit geçirebilirsiniz. Otobüs, taksi ya da şahsi aracınızla bölgeleri kolayca ziyaret edebilirsiniz.

1.    Fırat Nehri

Gaziantep’in en dikkat çeken doğal güzelliklerinden biri Fırat Nehri’dir. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu bölgeye şahsi araçlarınızla ya da taksiyle ulaşmanız mümkündür. Her mevsim ziyaret edebileceğiniz Fırat Nehri’nin çevresinde hiçbir ücret ödemeden vakit geçirebilirsiniz. Bölgede kamp, piknik gibi aktiviteler de gerçekleştirebilirsiniz.

Fırat Nehri konum için tıklayın.

2.    Alleben Göleti

Taksi, dolmuş ya da kişisel araçlarınızla ulaşım sağlayabileceğiniz Alleben Göleti önemli bir balık tutma alanıdır. Manzarasıyla da büyüleyici bir görünüme sahip olan Alleben Göletinde piknik yapma imkanı bulabilirsiniz. Her mevsim vakit geçirebileceğiniz Alleben Göletinde sabah 7.00 akşam 22.00 saatleri arasında keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Alleben Göleti konum için tıklayın.

Gaziantep Tarihi Yerleri

Bölgeyi ziyaret ettiğinizde tarihi yerlerini görmenizi ve bölgenin kültürüne, tarihine daha hakim olarak seyahatinizi noktalamanızı öneririz.

Mutlaka görmenizi önerdiğimiz noktalar ise;

1.  Bakırcılar Çarşısı

Şahinbey ilçesinde bulunan Bakırcılar Çarşısı, kendine has dokusuyla, ahşap kaplı dükkanlarıyla oldukça dikkat çekmektedir ve kültürel yapısını yansıtmaktadır. Bakırcılar Çarşısında ayrıca hediyelik eşyalara, baharatlara ve daha pek çok ihtiyaca hitap eden ürüne rastlamak mümkündür. Şehir merkezinden yürüyüş mesafesinde yer alan Bakırcılar Çarşısını mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Bakırcılar Çarşısı konum için tıklayın.

2.  Tarihi Gümrük Hanı

Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan Tarihi Gümrük Hanı, turistik ve kültürel olarak büyük bir önem taşımaktadır. Yaşayan Müze unvanını da taşıyan Tarihi Gümrük Hanı, gümüşçülük, tesbihçilik, cam üfleme, bakırcılık gibi pek çok el emeği ürünlerin bir arada bulunduğu bir handır. Yolcu hanı olarak inşa edilen hanın zemin katı depo ve ahır olarak kullanılmaktayken üst katta yer alan odalar ise yolcuların konaklaması amacıyla yapılmıştır. Şehir merkezinde yer almakta olan Tarihi Gümrük Hanı ise günün her saati açık bulunmaktadır.

Tarihi Gümrük Hanı konum için tıklayın.

3.  Beyazhan

Dikdörtgen bir dizayna sahip olan Beyazhan, Osmanlı mimarisinin izlerini taşımaktadır. Gaziantep’in kültürünü ve tarihini aktarmak amacıyla kurulan Beyazhan 2009 yılında hizmete açılmıştır. Burada şehri ziyarete gelenlere şehrin tarihi, turistik yeri, doğal güzellikleri, yemekleri ve kültürü tanıtılması amaçlanmıştır. Ayrıca burada kıymetli el işçilikleri de sergilenmektedir.

Gaziantep’e Ne Zaman Gidilmeli?

Yılın her döneminde gidebileceğiniz Gaziantep’i en iyi ve en verimli şekilde gezmeniz için uygun aralık ise ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir.

Gaziantep’te Nerede Kalınır?

Gaziantep, Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden olması, doğal güzellikleri, tarihi, mutfağı ve güçlü bir turizm şehri olmasıyla fark yaratmaktadır. Her yıl artan ilgi nedeniyle otel sayısında da artış yaşanmaktadır.

Oda Kahvaltı, Oda ve Yarım Pansiyon seçenekleriyle hizmet vermektedir. Sizler de hem bütçenize hem de zevkinize en uygun oteli TatilBudur ile gerçekleştirebilir ve unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Popüler ve Uygun Fiyatlı Gaziantep Otelleri

 1. The Green Park Hotel Gaziantep
 2. Dedeman Park Gaziantep
 3. DoubleTree By Hilton Gaziantep
 4. Garni Hotel
 5. Zeynep Hanım Konağı

Gaziantep Otelleri fiyatları ve detayları hakkında bilgi almak için Tatilbudur.com adresine gidebilirsiniz.

Gaziantep’e Ulaşım Yolları

 Gaziantep’e otobüsle, uçakla ya da şahsi aracınızla ulaşmanız mümkündür. Gaziantep’e ulaşım seçeneklerini aşağıda sizler için derledik;

●  Gaziantep’e uçakla ulaşım;

Aktarmalı veya direkt uçuşla Gaziantep’e ulaşmanız mümkündür. Direkt uçuş seçeneği ile ilerlemeyi tercih ederseniz İstanbul’dan yaklaşık olarak 1 saat 40 dakika yolculuk ederek Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’na varabilirsiniz. Aktarmalı olarak tercih edeceğiniz uçuşlar ise 4-5 saat aralığında sürecektir. Oğuzeli Havalimanı’na ulaştıktan sonra şehir merkezine servislerle ya da taksilerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

●   Gaziantep’e özel araçla ulaşım;

Uzun yolda araba kullanmayı sevenler için  İstanbul’dan yola çıkanları yaklaşık 12 saatlik bir yolculuk beklemektedir. Ayrıca farklı şehirlerden de yola çıkacakları şu şekilde bilgilendirmek isteriz; eğer İzmir’den yola çıkacaksanız ve Konya üzerinden ilerleyecekseniz 15 saat, Ankara’dan yola çıkacaksanız ve Kayseri-Kahramanmaraş üzerinden ilerleyecekseniz yaklaşık 8 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor olacak.

●  Gaziantep’e otobüsle ulaşım;

Türkiye’nin her bölgesinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bölgeye İstanbul’dan yola çıkmak isterseniz 14-18 saat aralığında bir yolculuk yapmanız gerekmektedir.

Şehir içinde de ulaşım oldukça konforlu ve kolaydır. Belediye otobüslerinin yaygın bir ağı vardır.

Gaziantep Lezzet Durakları

Gaziantep’te damak çatlatan çeşit çeşit yöresel yemekler ve tatları deneyimleyin. Çeşitli kültürlerin de burada bulunmasından kaynaklı bu bölge zengin bir mutfağa sahip olmuştur. 252 çeşit yemeği bulunan Gaziantep’te mutlaka denemeniz gereken bolca lezzet bulunmaktadır.

Biz de sizlere akıllara en çok gelen Gaziantep’te ne yenir sorusunun cevabını vermek istedik. Denemenizi önerdiğimiz yöreye özel 10 yemek ise şöyle;

 1. Lahmacun
 2. Küşleme
 3. Beyran Çorbası
 4. Patlıcan Kebabı
 5. Ciğer
 6. İçli Köfte
 7. Ali Nazik kebabı
 8. Baklava
 9. Katmer
 10. Künefe

Gaziantep’te Alışveriş

Bakır işi, Sedef işleri, Baklava, Zahter Gaziantep’ten dönerken sevdiklerinizi mutlu edebileceğiniz hediyeliklerin başında gelmektedir. Hediyelik eşya almak için gezerken mutlaka Bakırcılar Çarşısına da uğramanızı öneririz. Buradan bakır taslar, siniler, çantalar ve biblolar bakabilirsiniz. Bu sayede keyifli bir gün de geçirebilirsiniz.

Gaziantep Festivalleri

Gaziantep’te festival dönemleri de bulunmaktadır. Birkaç örnek vermek gerekirse Turizm Haftası ve Turizm Fuarı, Hıdrellez Şenlikleri, Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu ve Fıstık Festivali bu listenin başında gelmektedir.

Bazı Gaziantep Festivalleri şu şekildedir;

1.     Altın Baklava Film Akademisi Uluslararası Öğrenci Film Festivali

Altın Baklava Film Akademisi Uluslararası Öğrenci Film Festivali, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından düzenlenmektedir. Sinema sektörünün gençlerle buluşturulduğu gençlerin yeni filmler için üretime teşvik edildiği ve sinemaseverlerle buluşturulduğu bir etkinliktir. Bu festival sayesinde gençler ünlü yönetmen, yapımcı ve oyuncu kadrosundan oluşan jüri üyeleriyle tanışma fırsatı buluyor. Festivale, iki ana kategori üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Bunlardan biri kurmaca diğeri ise belgeseldir. İlgili festivalin web sitesi üzerinden detaylı şartnameye ulaşabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

2.     Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivali

Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivali, Farklı ülkelerden ve şehirlerden gelen sporcuların dragon bot, su topu, yüzme yarışı ve su topu müsabakalarını gerçekleştirdiği eğlenceli bir festivaldir. Festivalin web sitesi üzerinden yüzme, dragon bot, su topu kategorilerine yönelik başvurunuzu gerçekleştirebilir ve detayları öğrenebilirsiniz. Ayrıca programın akışına da hakim olabilirsiniz.