Gaziantep’in Meşhur Yemekleri

Gaziantep Banner Görseli

UNESCO tarafından gastronomi dalında korumaya alınmış olması sebebiyle dikkat çeken Gaziantep mutfağı, oldukça önemli zenginliklere sahip. Bugüne dek birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir olması sebebiyle mutfağında da çok kültürlülük görülüyor. Gastronomik bir seyahat yapmak isteyen pek çok kişinin tercihi olmayı başaran Gaziantep, farklı damak tatlarına hitap etmeyi başarabilen lezzetlere sahip. Siz de lezzetli ve gastronomik açıdan farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız mutlaka görmeniz gereken yerlerin arasında Gaziantep bulunmalı!

Gaziantep lezzetleri denildiğinde akla gelen liste oldukça uzun! Eğer seyahatiniz esnasında mutlaka denemeniz gereken lezzetleri merak ediyor fakat karar veremiyorsanız sizler için derlediğimiz listeyi inceleyebilirsiniz.

  1. Beyran Çorbası
  2. Yuvalama
  3. Ali Nazik Kebabı
  4. Şiveydiz
  5. Nohut Dürümü
  6. Simit Kebabı
  7. Börek Çorbası
  8. İçli Köfte
  9. Antep Lahmacun
  10. Firik Pilavı

Gaziantep’in meşhur yemeklerini şehrin pek çok farklı yerinde deneme şansı yakalayabilirsiniz. En önemli özellikleri arasında tarihi ipek yolu güzergahında bulunması olan Gaziantep oldukça çeşitli kültürlere ev sahipliği yapıyor. Bu durum da mutfağında büyük bir zenginlik görülmesine imkan tanıyor! Dört mevsim boyunca ziyaret edilen bu şehirde Gaziantep’in meşhur yemekleri sayesinde unutulmaz deneyimler yaşayabilirsiniz!

1.Beyran Çorbası

Beyran Çorbası
Beyran Çorbası

Beyran çorbası son yıllarda Türkiye’nin hemen her yerinde oldukça popüler hale geldi. Farklı kültürlere ait bir çorba olarak değerlendirilse de bu çorbanın memleketi Gaziantep! Kış aylarının vazgeçilmez çorbalarından biri olarak bilinen beyran çorbası içerisinde kuzu eti, sarımsak ve doğal baharatlar bulunuyor. Vücut direncini yüksek tutma konusunda önemli bir rol oynayan bu çorba yöre halkı tarafından genellikle sabahları tüketiliyor.

Eğer baharatlı lezzetleri seviyorsanız beyran çorbası sizin için unutulmaz bir deneyim olacak! Şehir merkezinde bulunan restoranların neredeyse tamamında sabah saatlerinde en çok tercih edilen seçeneklerden biri olduğunu ise söylemek gerekiyor. Siz de şehir merkezinde yer alan esnaf lokantaları ve restoranlarda bu lezzeti deneyimleyebilirsiniz!

2.Yuvalama

Yuvalama
Yuvalama

Eğer Gaziantep seyahatinizi kış aylarında yapmayı düşünüyorsanız mutlaka denemeniz gereken lezzetler listesinin başında yuvalama gelmeli. Soğuk havaların etkisiyle düşen bağışıklığı yükseltmek amacıyla tercih edilen bu lezzetin içerisinde nohut ve minik köfteler var. Klasik çorba tariflerinden sıkılanlar için en leziz alternatiflerden biri olan yuvalama hem sağlıklı hem de enerji dolu hissetmenize imkan sağlayacak bir lezzet!

Yuvalama çorbası özellikle yöre halkı tarafından yoğun bir ilgi görüyor ve oldukça seviliyor. Günlük yemekler kategorisinde yer alan bu lezzet çorba olarak değerlendiriliyor olsa da oldukça doyurucu olması sebebiyle öğünü tamamlamak için yeterli olabilir. Bu lezzeti deneyimlemek istiyorsanız bölgede yer alan restoranları tercih edebilirsiniz!

3.Ali Nazik Kebabı

Ali Nazik Kebabı
Ali Nazik Kebabı

Gaziantep denildiğinde akla gelen ilk şey kebap oluyor! Unutulmaz kebapları ile dikkat çeken bir mutfağa sahip olan Gaziantep’te mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin arasındaysa Ali Nazik Kebabı bulunuyor.

Bu lezzeti Türk mutfağının pek çok köşesinde görebilirsiniz. Ancak farklı bir yerde denediyseniz ve sevdiyseniz Gaziantep usulü Ali Nazik Kebabını mutlaka denemenizi öneriliyor. Közlenmiş patlıcan, sarımsaklı yoğurt veya kuşbaşı et ile hazırlanan Ali Nazik Kebabı restoranlarda genellikle pilav ve mezeleri de servis ediliyor. Bölgede hizmet veren kebapçılar ve restoranlarda günün her saati tüketebileceğiniz bu lezzet oldukça yoğun tatta olduğu için genellikle akşam yemekleri için en çok tercih edilen seçenek oluyor.

4.Şiveydiz

Gaziantep mutfağının en dikkat çekici lezzetlerinden biri olan şiveydiz çorbası sevilerek içiliyor. İçerisinde bulunan bol sarımsak ve soğan ile özellikle kış aylarının en sevilen seçeneklerinden biri olmayı başarıyor. Gerçek bir vitamin deposu olan şiveydiz yöre halkı tarafından şifa çorbası olarak da adlandırılıyor!

Gaziantep’in çoğu restoranında bulabileceğiniz bu lezzet bağışıklığın koruma kalkanı olarak görülüyor. Bölgede yer alan restoranlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bu lezzeti günün herhangi bir saatinde tercih edebilirsiniz!

5.Nohut Dürümü

Nohut Dürümü
Nohut Dürümü

Gaziantep’te Gezilecek Yerler listesinin oldukça uzun olduğu biliniyor. Bu özelliği ile turistik açıdan dikkat çekici bir şehir olan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Gaziantep, farklı konularda sizlere benzersiz deneyimler sunmayı vadediyor. Gaziantep seyahatiniz esnasında unutulmaz bir deneyim yaşamanızı sağlayacak çok sayıda lezzet olduğunu ise mutlaka söylemek gerekiyor! 

Gaziantep mutfağı denildiğinde pek çok kişinin aklına özellikle kebap gibi ağır ve et yemekleri geliyor olsa da yalnızca bu alanda üretim yapıldığını söylemek doğru değil. Bunun yanı sıra et yemeyenlerin, vegan veya vejetaryen beslenme tarzına sahip olanların ya da et tercih etmeyenlerin tüketebileceği çok sayıda lezzet de Gaziantep mutfağı içerisinde yer alıyor.

Nohut dürümünü Gaziantep usulü yapıldığı takdirde oldukça lezzetli bir hal alıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere içerisinde nohut bulunan fakat patates kızartması, salata ve sos ile daha lezzetli hale getirilen bu nohut dürümü, besleyici olmasının yanında lezzetli yapısıyla da deneyimlemeniz gereken özel lezzetlerden birisi olarak öne çıkıyor.

6.Simit Kebabı

Simit Kebabı
Simit Kebabı

Gaziantep mutfağının yıldızlarından bir diğeri olan simit kebabı; bulgur, kuzu kıyma, sarımsak ve yöreye özgü baharatlar ile hazırlanıyor. Özel olarak hazırlanmış karışımın şişlerde pişirilmesiyle oldukça lezzetli bir hale gelen simit kebabı Gaziantep’e has kebapların başında yer alıyor.

Gaziantep kebapları ile meşhur bir şehir olması sebebiyle dikkat çekiyor. Buna bağlı olarak şehirde hizmet alabileceğiniz çok sayıda kebapçı var. Özellikle akşam saatlerinde oldukça kalabalık ve popüler hale gelen bu kebapçılarda siz de simit kebabı gibi kebapları deneyebilir ve Gaziantep gezinizi gastronomik açıdan çok daha benzersiz bir deneyim haline getirebilirsiniz.

7.Börek Çorbası

Gaziantep’e dair en meşhur çorbalardan birisi de börek çorbası. İçerisinde bulunan hamurlar sebebiyle bu isim ile adlandırılan ve hem yaz hem de kış aylarında tercih edilen börek çorbası, oldukça doyurucu bir lezzet. Hamuru için kıyma, soğan, un, su ve baharatlar; çorbası için ise et veya nohut, süzme yoğurt ile un kullanılıyor. Lezzetli ve besleyici olması sebebiyle tercih edilen bu çorbanın üzerine nane veya kekik ile hazırlanmış bir sos dökülüyor. Esnaf lokantalarında bulabileceğiniz bu lezzet günün her saati tercih edilen ve sevilen bir çorba olması sebebiyle dikkat çekiyor!

8.İçli Köfte

İçli Köfte
İçli Köfte

Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biri olan içli köfte yalnızca yurt içi değil yurt dışında da oldukça büyük bir popülerliğe sahip. Eğer içli köftenin ilk olarak nerede hazırlandığını öğrenmek istiyorsanız karşınıza çıkacak cevap ise Gaziantep oluyor! Antep usulü içli köfte deneyenleri adeta büyüleyen ve uzun süre boyunca unutulmayacak eşsiz lezzetlere sahip olan bir yemek olarak biliniyor.

İçli köfte bölgede hizmet veren restoranların ve esnaf lokantalarının neredeyse tamamında bulabileceğiniz bir lezzet. Yöre halkı tarafından günün her saatinde tüketilen içli köfte özellikle zengin akşam sofralarında ara sıcak olarak servis ediliyor.

9.Antep Lahmacun

Antep Lahmacun
Antep Lahmacun

Türk mutfağı için en önemli lezzetlerden biri olan lahmacun pek çok şehrin restoranında yiyebileceğiniz bir yemek olsa da Gaziantep usulü lahmacunu mutlaka denemelisiniz. Nefis bir lezzete sahip olan ve yiyenlerin unutamadığı bu lezzet bölgede hizmet veren restoranların neredeyse tamamında bulunuyor.

Yerel halk tarafından da yoğun bir ilgi gören ve genellikle zengin akşam sofralarında ara sıcak olarak tercih edilen bu lezzeti günün her saati tüketebilirsiniz. Genellikle yanında yeşillik ile servis edilen ve özellikle akşam saatlerinde tüketilen Antep lahmacun sizlere gastronomik açıdan benzersiz bir deneyim vadediyor. Bu lahmacunun diğer lahmacunlara göre farkı ise biraz daha acılı kıvamda olması. Böylece damağınızda unutamadığınız bir lezzet bırakmayı başarıyor.

10.Firik Pilavı

Firik Pilavı
Firik Pilavı

Firik pilavı bölgede yer alan restoranların neredeyse tamamında en sevilen seçeneklerden biri olmayı başarıyor. Oldukça yoğun bir ilgi gören bu lezzet genellikle et yemeklerinin yanında alternatif olarak tercih edilse de tek başına tüketildiğinde bile oldukça doyurucu olması sebebiyle dikkat çekiyor. Görüntüsüyle bulgur pilavını andırıyor olsa da klasik bulgur pilavından farklı olarak bulgur ham olarak koparılıyor ve ardından tütsülenerek yemeğe katılıyor. Bu özelliği ile oldukça farklı bir lezzete sahip hale geliyor.

Firik pilavı özellikle esnaf lokantalarının en sevilen seçeneklerinden biri. Siz de bu lezzeti yanında istediğiniz herhangi bir yemek ile ya da tek başına günün herhangi bir saatinde tadabilirsiniz!

11.Antep Usulu Yeşil Zeytin Piyazı

Türkiye’nin Gastronomi Şehirleri denildiğinde akla gelen Gaziantep, her damak tadına uygun olan farklı lezzetlere sahip. Et yemekleri ve kebap konusunda oldukça büyük bir zenginlik ve çeşitliliğe sahip olmasının yanı sıra eti tüketimi yapmayanlar tarafından tercih edilebilecek lezzetler Gaziantep mutfağında yer alıyor.

Antep usulü yeşil zeytin piyazı isminden de anlaşılacağı üzere yeşil zeytinin çeşitli malzemeler ile bir araya getirilmesi ile hazırlanan bir salata. Meze olarak da tüketilen bu lezzet, zengin sofraların vazgeçilmezlerinden biri. Bunun yanı sıra hem sabah kahvaltılarında hem de akşam yemeklerinde tüketilen farklı bir seçenek olduğunu söylemek gerekiyor. İçerisinde ceviz, biber, soğan, maydanoz, kırma yeşil zeytin ve sosunda da zeytin yağı ile doğal nar ekşisi bulunuyor. Hem yaz hem de kış aylarında tüketebileceğiniz bu lezzeti bölgede hizmet veren restoranlarda bulabilirsiniz.

12.Antep Kebabı

Ateşin üzerinde yanmadan ve sertleşmeden sulu halde pişen Antep kebabı, klasik kebaplardan oldukça farklı. Genellikle tırnaklı bir pide ile servis edilen ve bölgenin en sevilen lezzetlerinden biri olan Antep kebabı oldukça yoğun bir tada sahip. Bu sebeple keyifli akşamların, zengin sofralarında en çok tercih edilen seçeneklerden biri olmayı başarıyor. Bu lezzeti denerken yoğun bir lezzet olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Genellikle yanında pide ve salata ile servis edilen bu lezzeti deneyimlemek istiyorsanız bölgede hizmet veren restoranları ve esnaf lokantalarını tercih edebilirsiniz.

13.Soğan Dolması

İsminden de anlaşılacağı üzere soğan dilimlerinin içerisine harç yerleştirilerek hazırlanan bu dolma, klasik dolma tariflerini unutturacak kadar lezzetli! Özellikle dolma yemekten hoşlananların ve soğan sevenlerin mutlaka denemesi gereken bu lezzet, hafif bir ana yemek olması sebebiyle de tercih ediliyor. Hem yaz hem de kış aylarında yöre halkı tarafından yoğun ilgi gören bu lezzeti bölgede hizmet veren esnaf lokantalarında bulabilirsiniz. Genellikle yanında salata ya da makarna ile servis edilen soğan dolması soğanın eşsiz lezzeti ve iç harcının güzelliği ile benzersiz bir deneyim yaşamanızı sağlıyor.

14.Fıstıklı Kebap

Fıstıklı Kebap
Fıstıklı Kebap

Fıstıklı kebabın klasik kebap tariflerinden en önemli farkı içerisinde yalnızca kuzu eti kullanılıyor olması. Kuzu etinin zırhla çekilerek kıyma haline getirilmesi ile hazırlanan fıstıklı kebap, kendine ait özellikleri ile benzersiz bir deneyim haline geliyor. Bunun yanı sıra kıyma pirinç, Antep fıstığı ile harmanlanıyor ve ızgara domatesli biber ile servis ediliyor.

Gaziantep seyahatiniz esnasında fıstıklı kebap deneyimi yaşamayı unutmamalısınız. Özellikle akşam saatlerinde tüketilen fıstıklı kebap için kebapları ve restoranları tercih edebilirsiniz.

Fıstık ile et yemeklerinin bir araya gelme fikri sizlere garip geliyor ya da bu lezzeti kafanızda herhangi bir sınıra oturtamıyorsanız Gaziantep seyahatiniz esnasında bu deneyin mutlaka yaşamalısınız. Birbirinden farklı lezzetlerin bir arada eşsiz bir kombinasyon oluşturmasını sağlayan fıstıklı kebap, Gaziantep seyahatinizi çok daha farklı bir deneyim haline getirebilir.

15.Şöbiyet

Şöbiyet
Şöbiyet

İncecik bir yufka ile hazırlanan şöbiyet, Gaziantep tatlı listesinin başında gelmeyi başaracak kadar keyifli bir lezzet. Gaziantep’e ait özel bir lezzet olan şöbiyet, içerisinde bol bol iri fıstık ve kaymak bulunduruyor. Yöre halkı tarafından yoğun ilgi gören bu lezzetin yöreye ziyarette bulunanlar tarafından da unutulmaz bir lezzet haline geldiğini söylemek gerekiyor.

Şöbiyet adı verilen bu lezzeti deneyimlemek için bölgede hizmet veren tatlı dükkanlarını ve restoranları tercih edebilirsiniz. Günün her saati tüketilse de şöbiyet için en uygun vaktin akşam saatleri olduğu biliniyor. Tatlıcılar da oldukça yoğun bir ilgi gören bu lezzet paketlenmiş halde de satılıyor. Böylelikle evinize ya da sevdiklerinize hediye olarak da götürebilir ve bu lezzetli deneyimi başkalarının tatmasını sağlayabilirsiniz.

16.Katmer

Katmer
Katmer

Gaziantep mutfağının en önemli lezzetlerinden biri kesinlikle Antep fıstığı. Bu lezzeti özellikle tatlıların hemen hepsinde görmek mümkün. İncecik açılmış yufka, fıstık ve kaymak ile oluşan ve dolayısıyla oldukça basit bir hammaddeye sahip olan katmer lezzetiyle deneyenleri adeta büyülüyor. Oldukça benzersiz bir lezzete sahip olan katmerin yoğun bir tatlı olduğunu, dolayısı ile hafif akşam yemekleri üzerine daha iyi bir seçenek olacağını ise söylemek gerekiyor.

Katmer deneyimlemek istiyorsanız bölgedeki hizmet veren tatlı dükkanlarını ve restoranlarını tercih edebilirsiniz. Yanında süt ile servis edilen katmer, bu sayede daha kolay şekilde tüketiliyor ve daha hafif bir lezzet haline geliyor! Gaziantep seyahatiniz esnasında mutlaka denemeniz gereken bu lezzeti sevdiklerinizle paylaşmak istiyorsanız paketli halde satılan versiyonlarını satın alabilirsiniz. Ancak yerinde yemenin çok daha farklı olduğunu söylemekte fayda var.

17.Nişe Helvası

Yöre halkı tarafından evde en çok hazırlanan tatların arasında nişe helvası adı verilen bu lezzet bulunuyor. Pekmez helvası olarak da adlandırılan ve isminden anlaşılacağı üzere pekmez ile hazırlanan bu lezzetin malzemeleri ise oldukça basit. Sıvıyağ, nişasta, Antep fıstığı veya ceviz ile pekmezin buluşturulması sonucunda hazırlanan nişe helvası, akşam yemeği sonrası tatlı ihtiyacını başarılı bir şekilde karşılıyor.

Gaziantep mutfağı denildiğinde pek çok kişinin hakkında oldukça ağır yemekler ve tatlılar geliyor. Eğer tercihinizi ağır yemeklerden veya tatlılardan yana yapmak istemiyorsanız pekmez helvası olarak da adlandırılan bu lezzeti deneyimleyebilirsiniz.

18.Antep Fıstıklı Baklava

Antep Fıstıklı Baklava
Antep Fıstıklı Baklava

Gaziantep’e adım attığınız an her yerde baklavacı görmeye hazır olun! Kendilerine ait fıstığı ve ustalar tarafından özel olarak hazırlanan şerbeti ile unutulmaz bir deneyim olan Antep usulü fıstıklı baklava yalnızca Türkiye için değil dünya standartlarında ünlü bir tatlı olması sebebiyle dikkat çekiyor. En büyük özelliği bu baklavanın incecik yufkanın kat be kat serilmesi ve arasına da Antep fıstığının koyulması oluşturuyor. Böylece ortaya hem hafif hem de lezzetli bir tat çıkıyor.

Şehirde pek çok farklı yerde deneyimleyebileceğiniz bu lezzeti paketli halde satın alarak evinize veya sevdiklerinize hediye olarak da götürebilirsiniz. Kendine ait özellikleriyle Antep fıstıklı baklava Gaziantep gezinizin en tatlı anlarından biri olmaya aday!