İtalya’nın Meşhur Yemekleri

İtalya Banner Görseli

Sanatın başkenti olarak bilinen İtalya, kültürel olarak sunduğu eşsiz olanaklar ve mutfağı ile dikkat çekiyor. İtalya’nın gezilecek yerleri ile ilgili araştırma yaptığınızda birçok farklı nokta ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak İtalya’yı bu kadar meşhur hale getiren yalnızca kültürel ve tarihi yerleri değil. İtalyan lezzetleri de ülke açısından önemli bir çekiciliğe sahip.

Tarih boyunca dünya mutfaklarında önemli bir yere sahip olmayı başarmış ve önemini halen koruyan İtalya mutfağı; sebzeden meyveye, et tavuk ürünlerinden soslara oldukça büyük bir zenginliğe sahip. Karbonhidrat ağırlıklı İtalyan lezzetleri genellikle oldukça kolay ve hızlı hazırlanıyor. Bunun yanında İtalyan ustalar tarafından yapılan ve tarihin en eski zamanlarından beri dikkat çekmeyi başaran lezzetler, ziyaretçileri büyülüyor. 

İtalya yılın dört mevsimi ziyaret edilmek için uygun bir ülke. Seyahatiniz öncesinde, ziyaretiniz esnasında gezmeniz gereken yerler ile ilgili araştırma yapmanız öneriliyor. Seyahatiniz boyunca İtalya’da mutlaka denemeniz gereken lezzetler olduğunu da söylemek gerek. Seyahatinizde denemeniz gereken İtalya lezzetleri ile ilgili kafa karışıklığı yaşıyorsanız sizler için derlediğimiz İtalya’nın meşhur yemekleri listesine göz atabilirsiniz! 

İtalya’nın Meşhur Yemekleri Listesi 

  1. Pizza
  2. Risotto
  3. Pasta(Makarna)
  4. Lazanya
  5. Bruschetta
  6. Minestrone
  7. Gnocchi
  8. Pesto alla Gevonese
  9. Ribollita
  10. Focaccia

1.Pizza

Pizza
Pizza

Pizza denildiğinde akla ilk İtalya gelir. Bu sebeple İtalya’da denenmesi gereken lezzetler denildiğinde pizzayı listenin başına koymak gerekiyor. 18. yüzyıl sonlarında Napoli’de ortaya çıktığı düşünülen ve bir gözleme yemeği olarak bilinen pizza, dünyanın her yerinde oldukça popüler. İtalya’nın en önemli lezzetlerinden biri olan pizzanın en sevilen versiyonu ise “Pizza Margherita”.

Farklı sos ve tat kombinasyonlarına sahip pizza çeşitlerini İtalya’nın birçok farklı yerinde deneyebilirsiniz. Farklı öğünlerin gözdesi olan pizzayı yapan köklü pek çok farklı restoran ile karşılaşabilirsiniz.

Pizza farklı lezzet kombinasyonlarına sahip olduğu için vejetaryen gibi farklı beslenme tarzlarına sahip kişiler için de uygun. Birçok farklı pizza restoranında vegan pizzalar da bulabilirsiniz. Unutmadan daha önce İtalyan pizzası yemediyseniz şimdiye kadar tattığınız pizzalardan epey farklı bulacağınızı belirtelim.

2.Risotto

Risotto
Risotto

Arborio adı verilen küçük taneli özel bir pirinç ile hazırlanan risotto, geleneksel İtalyan yemeklerinden bir diğeri. Kremsi bir yapı haline gelene ve yumuşayana kadar pişirilen pirinç, et suyu ile harmanlanıyor. Ana yemek olarak servis edilen ve dört mevsim boyunca ilgi gören risotto, deniz ürünleri, sebzeler ya da peynir gibi farklı kombinasyonlar ile servis edilebiliyor.

Risotto dışarıdan bakıldığında kolay bir yemek gibi görülse de orijinal tarifi yapmak ustalık gerektiriyor. Usta olmayanlar uygun doku ve kıvamı bulmakta zorlanıyor. İtalya’da risotto yiyebileceğiniz pek çok farklı restoran var. Bu sayede orijinal tarifte ve uygun kıvamda risotto deneyimi yaşayabilirsiniz!

3.Pasta (Makarna)

Pasta (Makarna)
Pasta (Makarna)

Makarna, tüm dünya tarafından sevilen bir lezzet. Günümüzde tüm dünyada popülerliğini korumaya devam eden makarnanın memleketi ise Sicilya. Kısa sürede deniz kenarında ve limanları olan diğer bölgelerde hazırlanmaya başlayan makarna, özellikle Napoli ve Imperia’da oldukça popüler hale geldi.

Makarnanın tüm dünyaya duyurulmasını sağlayacak kadar popülerliğe ulaşması ise Roma’da gerçekleşti. Spagettinin başkenti olan Roma’da “spaghetti alla carbonara”nın tarihi yazıldı. Yumurta sarısı, süt, krema, peynir ve pastırma ile genç bir aşçının hayal gücünden üretilen bu lezzet; günümüzde tüm dünyanın en sevilen lezzetlerinin başında geliyor.

Doğduğu günden itibaren tarif yıllar içerisinde değişti ve değişiklikler aldı. Ancak bütün versiyonlarının oldukça büyük bir ilgi gördüğü aşikar. İtalya’nın yöresel makarnasını içerisinde ise uzun süre pişirilmiş et ve domates sosu var. Pasta (Makarna) İtalya’nın hemen her yerinde günün her saati deneyebileceğiniz bir lezzet.

4.Lazanya

Lazanya
Lazanya

İtalya mutfağı makarna başta olmak üzere karbonhidrat ürün gruplarına sıklıkla yer veriyor. Katmanda bir makarna olarak ele alınabilecek lazanya, dünyanın her yerinde popülerliğini koruyor olsa da İtalya’ya özgü bir lezzet. İsmini lazanya ya da lazanya yaprağı adı verilen ve klasik bir makarna olsa da çok daha büyük ve dikdörtgen şekilde kesilen hamurlardan alıyor. Geleneksel bir İtalyan yemeği olan lazanya, lazanya yaprakları, peynir ve domates bazlı et sosundan oluşuyor.

Orta Çağ’dan bu yana popülerliğini korumaya devam eden lazanya, vejetaryen versiyonları da yapılan bir lezzet. Klasik tarifin yanı sıra her damak tadına uyum sağlayacak farklı alternatifleri de oluşturuluyor.

5.Bruschetta

Bruschetta
Bruschetta

İtalya’nın en popüler lezzetlerinden biri olan bruschetta taze domates, sarımsak, zeytinyağı ve fesleğenin karışımı ile hazırlanıyor. Bu karışım kızarmış ekmek dilimlerinin üzerine yerleştiriliyor. Oldukça lezzetli olan bu meze hafif keskin bir tada sahip.

Bayat ekmeği tüketmenin bir yolunu arayan çiftçiler tarafından bulunan bruschetta, taze ve yüksek kaliteli malzemeler ile yapılan bir lezzet haline geldi. Basit ama oldukça lezzetli olan bu yemek günün her saati tercih ediliyor. Alkol yanında aperatif olarak da tercih edilen bruschetta, genellikle ciabatta veya ekşi hamur ekmeğinin üzerine hazırlanıyor. Herhangi bir et ürünü içermediği için vejetaryen beslenme tarzına da uygun!

6.Minestrone

Minestrone
Minestrone

İtalya’yı kuzeyden güneye birleştirme özelliğine sahip olan minestrone 1970’li yıllara dek İtalyan mutfağının sembolü olarak biliniyordu. Hazırlanışı yöreden yöreye farklılık gösterse de temelde bir çorba olan minestrone, pilav ya da makarnaların sebze ile karıştırılmasıyla hazırlanıyor. İçerisinde yapraklı sebzelerin yanı sıra; soğan, kereviz ve fasulye bulunuyor. Parmesan peyniri ve domates ilavesinin yanında da et suyu ile lezzetlendiriliyor.

Hem lezzetli hem de besleyici bir seçenek olan minestrone, İtalya’da pek çok farklı restoran tarafından hazırlanıyor. Günün herhangi bir öğününde bu yemeği tercih ederseniz bütün gün boyunca tokluk hissi yaşayabilirsiniz.

7.Gnocchi

Gnocchi
Gnocchi

Patates, un ve yumurtadan yapılan gnocchi; İtalya’da makarna alternatifi olarak hazırlanıyor. İtalya’nın en ünlü yemeklerinden biri olan gnocchi; patates, un ve yumurta ile hamurun yumuşayana dek pişirilmesiyle hazırlanıyor. Benzersiz bir tat ve dokuya sahip olan bu lezzetin eski Romalılar tarafından hayata geçirildiği düşünülüyor. Benzersiz dokusu yalnızca usta eller tarafından hazırlanabilir olmasını sağlıyor. İtalya’da mutlaka denemeniz gereken bu lezzet hem akşam yemeklerinde hem de öğle atıştırmalıkları için tercih ediliyor. Eğer patates tüketmiyorsanız ricotta peyniri ve ıspanak ya da diğer sebzeler ile yapılan versiyonlarını da tercih edebilirsiniz.

8.Pesto alla Gevonese

Pesto alla Gevonese
Pesto alla Gevonese

Cenova, Ligurya’dan dünyaya yayılan bir lezzet olan pesto alla gevonese; İtalya’nın en meşhur soslarından biri. Geleneksel bir sos ve yapımı oldukça basit. Fakat çok önemli bir özelliği var. Bu sos mermer ve tahta havanda; yedi farklı temel bileşen ile hazırlanıyor.

Pesto alla gevonese içerisinde ceneviz fesleğeni yer alıyor. Temelde sızma zeytinyağı ile lezzetlendirilirken, parmesan ve pecorino peyniri de içerisine ilave ediliyor. Sarımsak, çam fıstığı ve tuz eklemesi ile ortaya harika bir lezzet çıkıyor. Pesto alla gevonese ekmek üstü tercih edilebilecek bir lezzet olduğu gibi makarna gibi tatları sos olarak da kullanılıyor. Ustalar tarafından hazırlanan bu sosun konserve haline getirilmiş versiyonlarını satın alarak evinizde de deneyebilirsiniz. Ancak en lezzetli deneyim için taze halini tüketmeniz öneriliyor.

9.Ribollita

Ribollita

Toscana’da doğan bir lezzet olan ve tarihi Orta Çağ’a kadar uzanan ribollita; geleneksel halk mutfağının bir sembolü. Kırsala ait yöresel bir lezzet olan ribollita, geçmiş yıllarda köylü aileler tarafından hazırlanıyordu. Ailelerin et almaya güçleri yetmemesi sebebiyle farklı malzemeleri bir araya getirerek hazırladıkları bu çorba, genellikle içerisinde ekmek ile servis ediliyor. En önemli özelliği ise uzun süre taze kalmayı başarıyor olması.

Geçmiş yıllarda köylü aileler tarafından hazırlanan ribollita haftalar boyunca muhafaza ediliyor ve pek çok kez yeniden ısıtılarak tüketiyordu. Günümüzde fasulye, sebze, zeytinyağı, parmesan peyniri çeşitli otlar ve kuru ekmek parçalarıyla hazırlanan ribollita; oldukça lezzetli ve pişirmesi kolay bir yemek. Ribollita yerel halk tarafından özellikle kış mevsiminde tüketiliyor.

10.Focaccia

Focaccia
Focaccia

Günümüzde sonsuz varyasyonla yapılan ve büyük bir popülerliğe sahip olan focaccia, dünya çapında bilinen ve sevilen bir lezzet. Yapılışı ise oldukça basit. Klasik focaccia yapmak için gerekenler yalnızca; un, maya, tuz ve zeytinyağı. Malzemeler su ile karıştırılıyor zeytinyağı ile yapılan final dokunuşundan sonra fırına gönderiliyor.

Oldukça temel bir lezzet olmasının yanı sıra bazı püf noktalara sahip olduğunu da söylemek gerekiyor. Yüksek kaliteli un ve yağ ile hazırlanan focaccia, İtalya’nın el becerisi yüksek ustaları tarafından yapıldığı takdirde doyum olmaz bir lezzete sahip hale geliyor. Bu lezzetin pişirilmesi için ise çok sıcak bir fırın gerekiyor.

11.Arancini

Arancini
Arancini

Menşei Sicilya olan arancini, İtalya’nın en popüler yemeklerinden biri. Sicilya kökenli bu yemek galeta unu ile kaplanmış ve et, domates sosu ya da peynir gibi çeşitli malzemelerle doldurulmuş pirinç toplarının kızartılması ile hazırlanıyor. Dışı çıtır, içi yumuşak ve çiğnenebilir bir lezzet olan arancini; bira gibi alkollerin yanında en çok tercih edilen alternatif.

Domates sosu nedeniyle hem keskin hem de tatlı bir lezzete sahip olan arancini, restoranların yanı sıra pub ve barlarda da servis ediliyor. İçerisinde parmesan peyniri, safran, pirinç, bezelye ve domates sosu gibi oldukça çeşitli malzemeler bulunuyor. Besleyici olan bu yemek hem yaz hem de kış aylarında, domates ya da mayonez bazlı soslar ile servis edilerek tüketiliyor.

12.Panzerotto Fritto

Mozarella ve domates dolgusuyla dışı çıtır içi yumuşak olacak şekilde hazırlanan pizza hamurları panzerotto fritto ismiyle anılıyor. Küçük hilal şeklinde kızartılarak servis edilen bu lezzet sokaklarda karşılaşmanızın mümkün olduğu bir lezzet. Özellikle İtalya’nın Puglia bölgesinde de Bari’nin ara sokaklarında sayısız varyasyonu ile panzerotto fritto deneyebilirsiniz.

Atıştırmalık olarak satılan ve genellikle sıcak tüketilen bu lezzetin tarihi 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Birçok farklı yerde deneyimleyebileceğiniz bu lezzeti Milano’da Luini’de denemeniz öneriliyor. Panzerotto fritto konusunda en bilindik yerlerden biri olan Luini, önündeki sırayla bile ne kadar etkili bir lezzet olduğunu gösteriyor!

13.Polenta

Polenta
Polenta

İtalya mutfağına ait yöresel bir lezzet olan polentanın en dikkat çekici özelliği glutensiz bir yemek olması. Haşlanmış mısır unundan hazırlanan bu yemek ilk olarak Kuzey İtalya’da ortaya çıktı. Yüzyıllardır bölgenin temel gıda maddelerinden biri olan polenta, İtalya yerel halkı tarafından da yoğun bir ilgi görüyor.

Hafif tırtıklı bir dokuya sahip olan polenta, mideyi rahatsız etmeyecek az tatlı bir lezzet. Farklı soslarla, sebze ve et yemekleri ile servis edilen polenta; karbonhidrat ve lif açısından oldukça zengin ve glutensiz bir yemek. Vitamin ve mineral açısından zengin olması ise dört mevsim boyunca tüketilmesini sağlıyor. Polenta hazırlayan bazı yöresel restoranlarda zengin ve kremsi hale getirmek için süt ya da krema ile hazırlandığı da görülebilir.

14.Arrosticini

Arrosticini
Arrosticini

Abruzzo’da hayata geçirilen ve yöresel İtalyan lezzetlerinden biri olmayı başaran arrosticini, küçük parçalar halinde kesilmiş etin işlenerek ızgara veya mangalda pişirilmesiyle hazırlanıyor. Arrosticini için genellikle kuzu eti tercih ediliyor. Protein açısından oldukça zengin olması yerel halk tarafından da yoğun ilgi görmesini sağlıyor.

Hazırlanması hızlı ve yemesi kolay bir yemek olan arrosticini, Türkiye’de kebap mantığına benzer nitelikte bir yemek. Restoranlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bu yemek, özel sos ve baharatlar ile tatlandırıldığı için oldukça lezzetli.

15.Fiorentina

Fiorentina
Fiorentina

Tam adı bistecca alla fiorentina yani Floransa usulü biftek olan bu lezzet, İtalya’ya özgü et yemeklerinden biri. Pişirilmesinden önce özel bir hazırlık gerektiriyor. Bu hazırlık ise fiorentinayı İtalya mutfağının en popüler yemeklerinden biri haline getiriyor.

Fiorentina hazırlanırken hiçbir aromatik lezzet eklenmiyor. Yalnızca tuz ile pişirilen ve kesildiğinde klasik bir T-bone bifteği görüntüsüne sahip olan lezzetin pişirme süresi tekniği ise en önemli özellikleri arasında.

Bir ustanın elinden deneyimlemek gereken bu lezzet protein açısından kesinlikle çok zengin. Patates ya da makarna gibi farklı lezzetler ile bir arada tüketilebiliyor olsa da lezzeti daha iyi deneyimlemek için tek başına yenmesi öneriliyor.

Fiorentinanın sığır eti ile hazırlanan versiyonları da var. Orijinal tarifte; pişirilmesi esnasında herhangi bir baharat kullanılmıyor olsa da günümüzde hazırlanan versiyonları şarap ve sarımsak ya da biberiye gibi aromalar ile tatlandırılıyor. Özellikle akşam yemeklerinde tercih edilen bu lezzet, şarap gibi alkollerin yanında tercih edilebilecek başarılı bir eşlikçi.

16.Tiramisu

Tiramisu
Tiramisu

Dünyanın en popüler tatlılarından biri olan tiramisu, İtalya’ya ait geleneksel bir lezzet. Eriyen zengin ve kremsi dokusu bütün dünya tarafından büyük bir sevgi görmesini sağlıyor. Hafif bir burukluğa sahip olan bu lezzet kahve aromasının baskın olduğu tatlıların arasında yer alıyor. Tiramisu tüketimi ile birlikte hızlı bir enerji artışı sağlıyor. Tiramisuyu hayata geçiren ve bulan şefin de aynı amaç için icat ettiği düşünülüyor.

Soğutulmuş şekilde ve üzerine kakao tozu serpilerek servis edilen tiramisu tıraşlanmış çikolata ile süsleniyor. Kahve ya da espresso ile ıslatılmış pandispanya katmanları ile hazırlanan bu lezzet, İtalya’da tatlı yemek istediğinizde mutlaka tercih etmeniz gereken bir tat.

17.Gelato

Gelato
Gelato

İtalyan usulü dondurma ismi ile de anılan gelato, klasik dondurmadan önemli farklılıklara sahip. Dondurma ile en benzer özelliği meyve püresinin temelini oluşturması. Meyve püresi ile hazırlanan lezzet ardından kuru yemişler, meyve ve çeşitli aromalar eklenerek; süt, krema, yumurta ve şeker ile yapılıyor.

Gelatonun dondurmadan farklı olmasını sağlayan en önemli özelliği çok daha düşük bir yağ yüzdesine sahip olması. Yavaş yavaş karıştırılarak hazırlanan ve bu sayede içerisinde daha az hava oluşan gelato, yoğun bir dokuya sahip. Hazırlanması esnasında dikkat edilen etkenler lezzetlerin daha konsantre hale gelmesini sağlıyor. Kendisine özgü yapısını öne çıkarmak için geleneksel dondurmaya göre daha düşük sıcaklıkta muhafaza ediliyor. Gelato, İtalya’da mutlaka denemeniz gereken bir tatlı.

18.Calzone

Calzone
Calzone

Pizza denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri olan İtalya’da pizzanın birçok farklı varyasyonu deneyebilirsiniz. Bir pizza varyasyonu olan calzone, pizzanın ikiye katlanmasıyla yapılan ve yarı yuvarlak şekliyle karakterize edilen bir lezzet. Geçmişi 18. yüzyıl Napoli’sine uzanan ve asıl amacının ayakta ya da yürürken tüketilmesi olan bu lezzet; pantolon paçası anlamına gelen bir isme sahip.

Yapılma amacına uygun olarak bu lezzeti sokak satıcılarında bulabilirsiniz. Calzone hazırlayan ve oldukça ünlü birçok farklı restoran da İtalya’nın çeşitli yerlerinde bulunuyor. Lezzeti denemek istiyorsanız satın alarak yürüyüş esnasında tüketebilirsiniz. Pizzaya alternatif olan ve benzer bir varyasyonu olarak bilinen calzone lezzetli ve pratik bir hamur işi. Özellikle sokak satıcılarından tercih etmeniz öneriliyor.