İtalya’da Gezilecek Yerler

İtalya'da Gezilecek Yerler Banner Görseli

Güney Avrupa’da bulunan ve Akdeniz’de kıyısı olan İtalya, bir yarımada. Dünyayı gezmek isteyenlerin listelerinin başında bulunan İtalya Avrupa’nın en kalabalık dört ülkesinden biri. Tarihi açıdan da önemli bir ülke olması İtalya’da gezilecek yerler listesinin oldukça uzun olmasını sağlıyor!

İtalya’ya gitmek pek çok kişinin hayali olsa da bu hayali gerçekleştirmek için öncelikle belirli adımları izlemek gerekiyor. Bunlardan ilki ve en önemlisi ise vize almak. Yurt dışı seyahati yapmayı düşünenlerin en sık araştırdıkları konulardan biri olan vize nedir, nasıl alınır sorusuna İtalya’ya giriş yapmak için gerekli olan izin olduğuna dair yanıt vermek mümkün. Vize almak için öncelikle konsolosluklar ya da aracı kurumlar aracılığıyla talepte bulunmak gerekiyor. İlgili kurumlardan alınan gerekli bir izin belgesi olan vize, İtalya’ya seyahat edebileceğinizi gösteriyor. 

Tarihin en eski zamanlarından beri pek çok farklı olay ile gündeme gelmiş olan İtalya, günümüzde sanatın başkenti olarak biliniyor. Eğer daha önce İtalya seyahati yapmadıysanız gezmeniz gereken yerleri sizler için derledik!

İtalya’da Gezilecek Yerler Listesi

 1. Kolezyum
 2. Venedik
 3. Pantheon Tapınağı
 4. Pisa Kulesi
 5. Pompei Antik Kenti
 6. Como Gölü
 7. Duomo Katedrali
 8. Trevi Çeşmesi
 9. Ducal Sarayı
 10. Floransa Katedrali

İtalya’da Gezilmesi Gereken Yerler, elbette bu listeyle sınırlı değil. Seyahatinizi yaparken İtalya’nın meşhur yemekleri ve bu yemekleri deneyimleyebileceğiniz yerleri de göz önünde bulundurmalısınız. Böylelikle yalnızca tarihi ve kültürel açıdan değil gastronomik açıdan da keyifli bir seyahat yaşayabilirsiniz! 

1.Kolezyum

Kolezyum
Kolezyum

Roma tarihinin en ihtişamlı yapılarından biri olması sebebiyle dikkat çeken Kolezyum, İtalya seyahatiniz esnasında mutlaka görmeniz gereken bir yapı. Orijinal ismi Flavian Amfitiyatrosu olan Kolezyum, dünyanın en büyük amfi tiyatrosu olma özelliğine sahip.

Gladyatör dönüşlerinden hayvan avına, tiyatro ve eski savaşların temsili gösterilerinden halka eğlence sunmaya dek pek çok farklı amaç ile yapılmış olan Kolezyum yerel halk tarafından da yoğun bir ilgi görüyor. Giriş için ise 18 Euro ücret ödemeniz gerekiyor.

İnşaatı 10 yıldan daha fazla süren ve M.S. 70 ile 72 yılları arasında yapılmaya başladığı düşünülen Kolezyum M.S. 80 yılında tamamlandı. Açılışının ise yaklaşık 100 gün ve gece sürdüğü biliniyor. Dolayısıyla yalnızca turistler tarafından değil yerel halk tarafından da yoğun bir ilgi gördüğünü söylemek gerekiyor.

”Kolezyum konum için tıklayın”

2.Venedik

Venedik
Venedik

118 adanın birbirine bağlanması ile dizayn edilmiş bir şehir olan Venedik, dünyanın en romantik şehirlerinden biri olma özelliğine sahip. Öyle ki izlediğiniz pek çok romantik film ve diziye ya da okuduğunuz kitaba konu olması muhtemel!

“Aşıklar Şehri” olarak da adlandırılan ve hem tarihi hem de romantik ambiyansı ile dikkat çeken Venedik, gezilmesi gereken çok sayıda yere sahip.

”Venedik konum için tıklayın”

3.San Marco Meydanı

Venedik’e gitmeden bile duymuş olabileceğiniz San Marco Meydanı 9. yüzyıla kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip. Şehrin en popüler buluşma yerlerinden biri olan meydan, dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak biliniyor. Bugünkü görünümüne kavuşması ise 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Meydanda dinlenmeniz ve yerel lezzetleri denemeniz için pek çok seçeneğiniz bulunuyor.

4.Dükler Sarayı

Dükler Sarayı
Dükler Sarayı

Venedik Hem tarihi hem de mimari yapıları ile görenleri büyüleyecek bir şehir. Dükler Sarayı ise Venedik seyahatiniz esnasında sanat, kültür ve tarih bakımından mutlaka görmeniz gereken çok zengin bir yapı. Saray, yıllar boyunca kentin yönetildiği merkez olan San Marco Meydanında yer alıyor.

”Dükler Sarayı konum için tıklayın”

5.Pantheon Tapınağı

Pantheon Tapınağı
Pantheon Tapınağı

Pantheon Tapınağı Roma’nın dolayısıyla İtalya’nın En eski yapılarından biri. Görkemli mimarisi ve iç mekan süslemeleri ile İtalya seyahatiniz esnasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken tapınak, ücretsiz olarak girilebilecek nadir yapılardan biri olması sebebiyle de dikkat çekiyor. İtalya’nın merkezinde yer alan ve başkentin mimari şaheserlerinden biri olarak ele alınan Pantheon Tapınağı oldukça başarılı şekilde korunmuş. Hadrian döneminde, M.S. 126 yılında yapıldığı düşünülen tapınak; haftanın her günü 09.00’da açılıyor. Pazar hariç her gün 18.30’a kadar ziyaret edilebilen tapınak, pazar günleri 13.00’te kapılarını kapıyor.

Günün her saati oldukça kalabalık olan Pantheon Tapınağı’nı ziyaret etmek için en ideal saat kapanış saatine yakın ya da sabahın erken saatleri.

”Pantheon Tapınağı konum için tıklayın”

6.Pisa Kulesi

Pisa Kulesi
Pisa Kulesi

Roma’nın sembollerinden biri olan Pisa Kulesi, oldukça dikkat çekici bir mimariye sahip. Önünde fotoğraf çeken binlerce turisti günün her saati görmenin mümkün olduğu yapı, Roma seyahati yapan turistler tarafından ilgi görüyor. 2023 yılında ortalama 20 Euro ücret ödeyerek Pisa Kulesi için bilet alabilirsiniz. Ancak ödemeniz gereken bu ücret Pisa Kulesi’ne çıkmak için gerekli. Eğer çıkış yapmadan yalnızca kuleyi incelemek istiyorsanız herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.

Pisa Kulesi 10.00 ile 19.00 saatleri arasında açık. Miracoli Meydanında yer alan Pisa Kulesi’ne ulaşımın oldukça kolay olması her gün çok kalabalık olmasına neden oluyor.

”Pisa Kulesi konum için tıklayın”

7.Pompei Antik Kenti

Pompei Antik Kenti
Pompei Antik Kenti

İlk yerleşimlerin M.Ö 9. yüzyıla uzandığı bilinen Pompei Antik Kenti, tarihe konu olmuş çok önemli bir kent. Bugüne dek pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan kent Venüz Yanardağı’nın eteklerinde yer alıyordu. Capri Adası’na yakın konumda bulunması, Roma şatafatını gözler önüne sürmesi ve liman kenti olması ise kentin en gözde merkezlerden biri olmasını sağlamıştı.

M.S. 24 Ağustos 79 tarihinde Vezüv Yanardağı faaliyete geçti. Bununla birlikte artık kent içinde yaşayan herkes antik kentle birlikte küller altına gömüldü. Antik kentin küller altında gömülmesini sağlayan bu patlama, Vezüv’ün o güne dek gerçekleştirdiği en büyük patlamaydı.

Pompei Antik Kenti’ni ziyaret etmek ve kalıntıları daha yakından incelemek istiyorsanız 24 Euro ücret ödeyerek bilet almanız gerekiyor. Ulaşım için ise treni kullanabilirsiniz.

8.Como Gölü

Como Gölü
Como Gölü

Ters Y Şeklinde bir göl olan Como Gölü, İtalya’da mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerin başında gelir. 10’dan fazla kasabaya kıyısı bulunan göl; kartpostalları andıracak kadar eşsiz güzellikte manzaralar sunar. Como Gölü’nün bu denli ünlü hale gelmesini sağlayan en önemli özelliği ise dünyanın en pahalı evlerine sahip olmasıdır. Dünyaca ünlü iş insanları ve sporcuların Como Gölü’nde evi vardır.

”Como Gölü konum için tıklayın”

9.Duomo Katedrali

Duomo Katedrali
Duomo Katedrali

Milano’da yer alan Duomo Katedrali Milano’nun turistik açıdan en kalabalık noktası olan Duomo Meydanında konumlanıyor. Ancak içeri giriş için en az bir buçuk saat beklemeyi göze almanız gerek! Bunun yanı sıra giriş için 14 euro ödeyerek bilet almanız gerekir.

Katedral içerisinde 3400 heykel, 135 canavar heykeli ve 700 figür bulunan geniş bir koleksiyon yer alır. Toplamda 4235 heykelle rekora imza atılan katedral üst üste yerleştirilen heykellerin 5300 m uzunluğa sahip olmasını sağlar. Katedralin yılın her sezonu oldukça kalabalık olduğunu ise söylemek gerekir.

10.Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi
Trevi Çeşmesi

Dönemin en başarılı mimarlarından biri olan Nicola Salvi tarafından 1732 yılında inşa edilmeye başlanan Trevi Çeşmesi, Barok mimarisinin en eşsiz örneklerinden biri. Çeşmenin üzerinde bulunan heykeller, görenleri adeta büyülüyor. Trevi ya da Aşk Çeşmesi ismi ile anılmakta olan çeşme; Avrupa’nın en önemli çeşmelerinden biri. Bugüne dek pek çok farklı filme ev sahipliği yaptığını da söylemek gerekiyor.

Trevi Çeşmesi’nin en önemli özelliği bir dilek dileyerek çeşmeye para attığınızda gerçekleşeceği düşünülmesi. Bunun yanı sıra eğer dileğiniz kabul olursa bu durum tekrar Roma’ya geleceğinizi gösteriyor. Bu inanış o kadar yaygın ki çeşmenin havuzunda her hafta binlerce euro toplanıyor. Bu paralar ise hayır kurumuna yollanıyor ve yoksulları yiyecek içecek yardımı yapılmasına katkıda bulunuyor.

”Trevi Çeşmesi konum için tıklayın”

11.Ducal Sarayı

Ducal Sarayı ya da Dükler Sarayı ismi ile anılan yapı, Venedik’in en ihtişamlı yapılarından biri. San Marco Meydanı’nı süsleyen saray görkemli mimarisi ve iç mekan süslemeleri ile görenleri adeta büyülüyor. Venedik’in en popüler cazibe merkezlerinden biri olmaya devam eden saray günümüzde Venedik’in simgelerinden biri olması sebebiyle de dikkat çekici. Saraya giriş için 30 Euro ücret ödemek gerekiyor.
Ziyarete açık olan sarayın hemen her bölümünü görmek mümkün. Ancak bazı kısımlarında fotoğraf çekilmesine olanak tanınmıyor. Ducal Sarayı içerisinde mutlaka görmeniz gereken yerler şu şekilde sıralanabilir:

  • Filippo Calendario’dan Arcade Heykelleri
  • Porta della Carta
  • Ahlar Köprüsü
  • Hapishane
  • Foscari Kemeri

12.Floransa Katedrali

Floransa Katedrali
Floransa Katedrali

Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Floransa Katedrali, sanatın başkenti olan İtalya’ya en uygun yapılardan biri. Santa Reparata adı verilen küçük bir kilise kalıntıları üzerine inşa edilen katedral, mimari yapısı ve iç yapıları ile oldukça dikkat çekici. Dünyanın en büyük üçüncü katedrali olarak bilinen ve kubbesinin inşaatının tam 16 yılda tamamlanması ile dikkat çeken Floransa Katedrali, İtalya seyahati esnasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapıların başında geliyor.

Katedralde pek çok farklı bölüm mevcut. Giriş ücretsiz olsa da pek çok bölüme ulaşmak için bilet almanız gerekiyor. Biletlerin fiyatları ise değişkenlik gösteriyor.

”Floransa Katedrali konum için tıklayın”

13.İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri
İspanyol Merdivenleri

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan İspanyol Merdivenleri, ismini bölgede bulunan İspanyol Elçiliğinden alıyor. Merdivenleri ziyaret etmek için en güzel zaman ise begonvillerin açtığı mayıs ayı. İspanyol merdivenlerinin bölgenin en kalabalık turistik lokasyonlarından biri olduğunu söylemek gerek. İspanyol Merdivenleri’nin yanında Trinita dei Monti Kilisesi ve Fontana della Barcaccia Çeşmesi bulunuyor.

Kral XV. Louis için tasarlandığı bilinen merdivenlerin yapılma amacı üst kısımda bulunan kilise meydanına ulaşım sağlamak. Günümüzde ise Avrupa’nın en geniş basamakları olan tam 135 basamağa ev sahipliği yapıyor. İspanyol Merdivenleri’ni herhangi bir ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz.

”İspanyol Merdivenleri konum için tıklayın”

14.Piazza Michelengelo

Piazza Michelengelo
Piazza Michelengelo

Piazza Michelengelo adlı bu ünlü meydan, Floransa’nın en ünlü meydanlarından biri. Merkeze oldukça yakın bir lokasyonda bulunması ise turistler tarafından yoğun bir ilgi görmesini sağlıyor. Arno Nehri üzerine kurulmuş olan Piazza Michelengelo, Floransa manzarasını en iyi şekilde izleyebileceğiniz meydanlardan biri.

Ünlü Rönesans sanatçısı Michelangelo’ya adanmış bu meydan, tam ortasında bulunan Davut heykeli ile oldukça dikkat çekici. Büyük bir zemin üzerinde yer alan ve alegorik heykellerin kopyaları ile dekore edilen heykel, turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor.

Eğer meydanda sakin vakit geçirmek istiyorsanız sabahın erken saatleri ya da akşamın geç saatlerinde uğramanız da fayda var. Meydanda yapılabilecek pek fazla turistik aktivite ise bulunmuyor.

”Piazza Michelengelo konum için tıklayın”

15.Burano ve Murano Adaları

Venedik’te yer alan Burano ve Murano Adaları, İtalya seyahatiniz esnasında mutlaka vakit ayırmanız gereken iki farklı ada. Murano adası cam işçiliği, Burano adası ise dantel işçiliği ve renkli evleri ile görenleri adeta büyülüyor. Burano Adası için dünyanın en renkli on yerinden biri olduğu söyleniyor.

Burano ve Murano Adaları’nda yapacağınız seyahatte Venedik seyahati kadar yoğun bir kalabalık ile karşılaşmıyor olmanız oldukça kıymetli. Dolayısıyla İtalya’da mutlaka görülmesi gereken diğer turistik yerlere bakıldığında Burano ve Murano Adaları daha huzurlu ve daha sakin olduğunu söylemek mümkün.

Burano ve Murano Adaları’na ulaşım için en çok tercih edilen yöntem Venedik’ten kalkan vapurlar. Kalkan vapur 15 ile 20 dakika arasında Murano adasına ulaşıyor. Murano Adası’ndan Burona Adası’na ulaşmak için ise 35 dakikalık bir yolculuk daha gerekiyor. Her iki adayı da gezmek için iki saatlik bir yolculuk yeterli.

Genellikle son vapur, 18.00’de oluyor ve vapur için yaklaşık 20 Euro ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak ödenmesi gereken ücretler ve vapur saatleri sezon dolayısıyla değişkenlik gösterebilir.

16.Milano

Milano
Milano

Eğer turistik seyahatleriniz esnasında alışveriş yapmaktan hoşlanıyorsanız Milano aklınızı başınızdan alacak! Dünyanın moda öncüsü şehirlerinin başında gelen Milano, yalnızca bu özelliği ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Milano’da binlerce ünlü tasarımcının markalarına ve farklı aralıklarda gerçekleşen defilelerine eşlik edebilirsiniz. Burada yer alan dünyaca ünlü moda mağazalarından alışveriş yaparak koleksiyonunuzu zenginleştirebilirsiniz.

”Milano konum için tıklayın”

17.Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II
Galleria Vittorio Emanuele II

Katedralin hemen yanında bulunan Galleria Vittorio Emanuele II, yalnızca Milano’nun değil dünyanın en dikkat çekici mimari yapılarından biri. İç mekanı ile görenleri adeta büyüleyen bu dev pasaj, cam malzemeyle tasarlanmış dev bir kubbe ve dört kola sahip.

”Galleria Vittorio Emanuele II konum için tıklayın”

18.Sforzesco Şatosu

Sforzesco Şatosu
Sforzesco Şatosu

Milano’da ücretsiz olarak gezebileceğiniz yapılardan biri diğeri olan Sforzesco Şatosu, oldukça etkileyici bir mimariye sahip. Turistler tarafından yoğun bir ilgi gören şatonun etrafında konaklayabileceğiniz çeşitli oteller bulunuyor. Şato olarak adlandırılsa da halk arasında Sforzesco Kalesi ismiyle de anılıyor.

”Sforzesco Şatosu konum için tıklayın”

19.Portofino

Portofino
Portofino

İtalya’nın en sevilen destinasyonlarından biri olan Portofino, Akdeniz kıyı şeridinin sunduğu en güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Romantik ve huzurlu atmosferi sebebiyle ünlü simaların en çok tercih ettiği destinasyonlardan biri.

Ligurya bölgesinde, Genova’ya bağlı olan bu destinasyon muhteşem bir limana sahip. Yemyeşil doğası ve eşsiz tepeleri ile İtalya’nın en sevilen kasabalarından biri olduğunu söylemek mümkün. Cenova’dan kısa bir yol mesafesinde olması günübirlik gezilerin en sevilen destinasyonlardan biri olmasını sağlıyor.

Portofino’da vakit geçirirken tercih edebileceğiniz pek çok farklı destinasyon var. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri açısından da zengin olduğunu söylemek gerekiyor.

”Portofino konum için tıklayın”

20.Amalfi

Amalfi
Amalfi

Napoli’nin en kıymetli yerlerinden biri olan Amalfi, İtalya’nın gözdesi olma özelliğine sahip. İtalya’nın yaz turizmi açısından en önemli yerlerinden biri olan Amalfi, sahip olduğu eşsiz ambiyans ile oldukça etkileyici.

Güney İtalya’nın Campania bölgesinde konumlanan ve Napoli’ye yalnızca 60 km uzaklıkta bulunan Amalfi, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Bir sahil şeridi olan Amalfi, kubbeli kiliselere, süslü villalara ve limon bahçelerine ev sahipliği yapıyor.

Bu bölgeye ulaşmak için merkezden kalkan turları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Napoli’den Sorrento’ya giden trenler sayesinde de kolaylıkla ulaşım sağlanıyor.

”Amalfi konum için tıklayın”

21.Cenova

Cenova
Cenova

İtalya’nın kuzeybatısında bulunan bir şehir olan Cenova, ismini kıyısında kurulduğu Cenova Körfezinden alıyor. 707 bin nüfusa sahip olan şehir, Milano’ya yaklaşık 120 km mesafede.

Cenova şehrinde konaklama yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz pek çok farklı alternatif var. Hem lüks hem de ekonomik tatiller için farklı alternatiflere sahip olan Cenova, İtalya seyahatinizi çok daha eğlenceli hale getiriyor.

Cenova’ya ulaşmak için İstanbul’dan direkt olarak uçuş yapabilirsiniz. Ancak İtalya’dan Cenova’ya geçmeyi düşünüyorsanız tren kullanarak ulaşım sağlamanız mümkün! Cenova şehrinde yer alan Brignole Tren İstasyonu, İtalya’nın en büyük tren istasyonu olma özelliğine sahip. Bu istasyon aracılığıyla pek çok İtalya şehrine seyahat edebilirsiniz.

”Cenova konum için tıklayın”

22.Novana Meydanı

Novana Meydanı
Novana Meydanı

Novana Meydanı ya da Piazza Navona, İtalya’nın Roma şehrinde yer alan ve halka açık olan bir meydan. Köklü geçmişi ve bugüne dek pek çok olayın başrolünde olması sebebiyle ünlü hale gelen bu meydan gün boyunca turistlere ve yerel halka ev sahipliği yapıyor. Meydanda bulunan Fontana di Quattro Fiumi, Fontana del Moro ve Fontana del Nettuno çeşmeleri oldukça ihtişamlı görüntülere sahip.

Novana Meydanı’nda vakit geçirirken barlarda, restoran ve dondurmacılarda yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Turistlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri işletmeleri ev sahipliği yapan meydan, İtalya’ya dair yöresel lezzetleri deneyimlemek için de oldukça ideal bir lokasyon.

23.Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası Vatikan’da yer alıyor. İnternet seyahatiniz esnasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken bazilika Vatikan şehir devletinin tam ortasında yer alıyor. En önemli özelliği ise bugün dünyada en çok ziyaret edilen alan olması. Aziz Petrus Bazilikası Hristiyanlar için oldukça önemli bir yapı. Her yıl yılın farklı günlerinde Hristiyanlar tarafından ziyaret ediliyor ve dini törenler için tercih ediliyor.

Aziz Petrus Bazilikası’na Giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Xray ve çeşitli aramalardan geçtikten sonra giriş yapabileceğiniz bazilika da 132 m yüksekliğinde bir kubbe bulunuyor. Hemen altında bulunan İtalyan sanatçı Bernini tarafından yapılan Balacchino ise bazilikanın en önemli eseri.

”Aziz Petrus Bazilikası konum için tıklayın”

24.Uffizi Galerisi

Floransa’nın en güzel ve en iyi sanat müzesi olma özelliğini taşıyan Uffizi Galerisi, şehrin tam merkezinde yer alıyor. Floransa seyahatiniz esnasında diğer turistik cazibe merkezlerinden yürüyüş mesafesi konumunda bulunan bu galeri, kolay ulaşılabilir bir lokasyonda olması sebebiyle de tercih ediliyor.

Uffizi Galerisi binlerce farklı ünlü esere ev sahipliği yapıyor. İçerisinde yer alan eserlerin görkemli ve ihtişamlı görüntüsünü aratmayacak kadar ihtişamlı bir mimariye sahip galeri, oldukça köklü bir tarihe sahip.

Galerinin oldukça yoğun olduğunu söylemek gerekiyor. Öyle ki bilet kuyruklarında 5 saat kadar beklemeyi bile göze almalısınız. Biletler farklı kombinasyonlar ile satıldığı için fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Uffizi Galerisi, 08.15 ile 18.30 arasında açık.

”Uffizi Galerisi konum için tıklayın”