Kars’ta Gezilecek Yerler

Kars Banner Görseli

Velentur Boyu’nda bulunan Karsak Oymağı’ndan ismini alan Kars, Türkiye’deki en eski Türkçe isme sahip olma özelliğini taşıyor. Bugüne dek Urartular, Selçuklular, Moğollar, Osmanlılar ve Ruslar gibi pek çok ülke ve medeniyete ev sahipliği yaptığı biliniyor.  Ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izlerini halen taşıyan Kars’ta gezilecek yerler listesi ise oldukça uzun. Bu listede hem kültürel hem doğal çok sayıda yer bulunuyor. 

Yaz mevsiminde Türkiye’nin pek çok yerine göre daha serin olan Kars özellikle ilkbahar ve yaz aylarında sıklıkla ziyaret ediliyor. Sıcak yaz günlerinde bile ferahlatıcı bir havaya sahip olması özellikle yaz aylarında daha yoğun ziyaretçi almasını sağlıyor. Kış aylarında ise kar yağışını en güzel manzaralar eşliğinde izlemek isteyenler tarafından ziyaret ediliyor. Her mevsim harikulade bozkır ve dağ manzaraları sunuyor olması ise ziyaret edilmesini sağlayan en önemli etkenler arasında geliyor.

Kars ziyaretinizi belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli etkenlerden biri ise Kars’ın Meşhur Yemekleri olmalı. Gastronomik açıdan da farklı bir deneyim yaşamanıza imkan tanıyan bu şehir sizler için pek çok açıdan farklı bir seyahat olmaya aday. Kars seyahatinizi planlarken zorlanıyorsanız sizler için derlediğimiz gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz.

Kars’ta Gezilecek Yerler Listesi

  1. Ani Harabeleri
  2. Kars Kalesi
  3. Sarıkamış Katerina Av Köşkü
  4. Kars Müzesi
  5. Taş Köprü
  6. Kümbet Camii (Havariler Kilisesi)
  7. Çıldır Gölü
  8. Genç Kızlar Kilisesi
  9. Selçuklu Kervansarayı
  10. Tigran Honents Kilisesi

Elbette gezilmesi gereken yerler bu listeyle sınırlı değil. Doğal ve kültürel açıdan mutlaka görülmesi gereken yerler Kars geziniz sırasında daha da artabilir. Seyahatiniz esnasında Kars otelleri ile konaklayabilirsiniz. Şehrin pek çok yerinde bulunan oteller konforlu bir konaklama imkanı sağlıyor. Sizler için Kars’a gidince görmeniz gereken yerleri inceledik.

1.Ani Harabeleri

Ani Harabeleri

2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Ani Harabeleri 2016 yılında Dünya Mirası olarak tescillendi. Yalnızca bu özelliği ile bile Kars’ın en çok ziyaret edilen turistik lokasyonlardan biri!

Türkiye’de öne çıkan antik kentlerden biri olan Ani Harabeleri bir dönem toplam nüfusunun 120 binin üzerine çıktığı düşünülen bir yer olmasıyla da dikkat çekiyor. Anadolu’da yer alan ilk cami de Ani Harabelerinde bulunuyor.

Kars’ın Güneydoğusunda ve şehir merkezinden yaklaşık 22 km uzaklıkta Ocaklı Köyü sınırları içerisinde yer alan Ani Harabeleri şehir merkezinden şahsi aracınızla ulaşabileceğiniz bir konumda. Eğer şahsi aracınız ile seyahat etmiyorsanız il merkezinden kalkan minibüsler aracılığıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Giriş için 50 TL ücret ödemeniz gerekir.

2.Kars Kalesi

Kars Kalesi
Kars Kalesi

III. Murat’ın emri ile 1579 yılında harabe halinden yeniden inşa edilen Kars Kalesi, İç Kale ya da Stadel olarak da anılıyor. Günümüze kadar sağlamlığını korumasıyla dikkat çeken ve eşsiz bir manzaraya sahip olan kale ziyaretçileri tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Dikkat çekici bir görünüme sahip olması ise pek çok kartpostalda yer almasını sağlıyor.

Kars Kalesi etrafında yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler olmasa da kalenin tepesinde bir kafe bulunuyor. Bu kafede yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

27.000 metre uzunluğunda dış surlara ve 220 burca sahip olan Kars Kalesi şehir merkezine yakın bir konumda yer alıyor. Merkezden araba ile 5, yürüyerek 15-20 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Giriş ücreti ödenmesi de gerekmiyor.

”Kars Kalesi konum için tıklayın”

3.Sarıkamış Katerina Av Köşkü

19. yüzyıl sonlarında Rus Çarı II. Nikola tarafından yaptırılan Sarıkamış Katerina Av Köşkü Baltık mimari tarzındaki tasarımıyla öne çıkıyor. Dikdörtgen planlı yapı üç farklı bölümden oluşuyor. Özgün mimarisini bugüne dek korumayı başarmış olması sebebiyle dikkat çekmeyi başarıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tahsisli alan içerisinde bulunan Sarıkamış Katerina Av Köşkü, Kars’ın en dikkat çekici yapılarından biri. Sarıkamış’ta yer alan köşk, ilçe merkezine 1 km uzaklıkta konumlanır. Yapıya ulaşım için şahsi aracınızı kullanabileceğiniz gibi tur otobüslerini de tercih edebilirsiniz. Sarıkamış ilçesine giden servisler ile de ulaşım sağlanabilir.

4.Kars Müzesi

1981 yılında açılışı yapılan etnografik ve arkeolojik taş eserlere ev sahipliği yapın Kars Müzesi Kars’ın kültürel açıdan en önemli yapılarından biri. Hem yapının içerisinde hem de bahçede çok sayıda tarihi eser sergileniyor. 2 katlı bir yapı olan müzede bronz süs eşyaları, mutfak kapları, silahlar, haçlar ve yazım takımları sergileniyor. Müzede Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait pek çok parça görmek mümkün.

Kars Müzesi’nde Ani Harabeleri kazıları esnasında ortaya çıkartılan eserler de sergileniyor. Kars Kalesi’ne yakın bir konumda bulunan ve şehir merkezinden kolaylıkla ulaşılabilecek olan Kars Müzesi’ne şahsi aracınız ya da merkezden kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz. Pazartesi günleri hariç her gün 08.30 ile 17.00 arasında ziyarete açık olan müzeyi giriş için bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

”Kars Müzesi konum için tıklayın”

5.Taş Köprü

Taş Köprü
Taş Köprü

III. Murat’ın emri ile 1579 yılında inşa edilen Kars Taş Köprü, Kars’ın merkezinde yer alıyor. Bölgede meydana gelen büyük sel felaketi sonucu ağır bir hasar görse de bugünkü haline ulaşması için çeşitli restorasyon çalışmaları yapılmış durumda. Tamamı kesme taştan inşa edilen ve ismini de bu özelliğinden alınan tarihi yapı mimari açıdan çok önemli özelliklere sahip. Günümüzde aktif olarak kullanılıyor olması ise oldukça dikkat çekici.

Taş Köprü etrafında bulunan çay bahçelerinde vakit geçirebilir, köprünün manzarasını izleyebilir ve dinlenebilirsiniz. Erzurum Caddesi ile Mimar Oktay Ekinci Caddelerini birbirine bağlayan Taş Köprü Kars Kalesi’ne yakın bir konumda bulunuyor. Merkezden kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

6.Kümbet Camii (Havariler Kilisesi)

Kümbet Camii (Havariler Kilisesi)
Kümbet Camii (Havariler Kilisesi)

Merkez Kümbet Camii ya da Havariler Kilisesi olarak anılan bu yapı Doğu’nun Ayasofya’sı unvanına sahip! 10 yüzyılda inşa edildiği düşünülen ve Ermeni Gürcü Kilisesi olarak inşa edilen Kümbet Camii (Havariler Kilisesi) Hıristiyanlık için çok önemli bir yere sahip. İbadetten ziyade 12 havariyi anmak için yaptırıldığı düşünülen bu kilisenin Müslümanların ele geçirmesiyle birlikte camiye çevrildiği biliniyor.

Kars Kalesi’nin yanında bulunan Kümbet Camii, Kaleiçi Mahallesi’nde yer alıyor. Merkezden araç ile 5, yürüyerek 10 ila 15 dakika içerisinde ulaşılabilecek konumda bulunuyor. Kars Kalesi’ne giden minibüsler aracılığıyla da ulaşım sağlanıyor. Civarında yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızın karşılanması için çok fazla yer olmadığından yanınızda yiyecek ve içecek almanız tavsiye edilir.

7.Çıldır Gölü

Çıldır Gölü
Çıldır Gölü

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ikinci gölü olma özelliğine sahip olan Çıldır Gölü doğal bir gezi yapmak isteyenler için en değerli yerlerden biri. 120 m büyüklüğe sahip olan Çıldır Gölü kış aylarında donuyor. Dolayısıyla kış aylarında gölün üzerinde atlı kızaklar ile seyahat yapmak mümkün hale geliyor. Bu özelliği ile kış turizminin en önemli duraklarından biri olmayı başarıyor. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Çıldır Gölü ziyaretiniz esnasında meşhur sarı sazan balığını mutlaka denemelisiniz!

Çıldır gölü ziyaretinizi uzatmak ve keyifli bir tatil yapmak istiyorsanız bölgede bulunan Kars otelleri ile konaklama imkanı sağlayabilirsiniz! Kars ve Ardahan ili arasında yer alan Çıldır Gölü merkezden kalkan otobüs ve minibüsler ile ulaşılabilecek bir konumda. Bunun yanı sıra şahsi aracınızla da ulaşabilirsiniz.

”Çıldır Gölü konum için tıklayın”

8.Genç Kızlar Kilisesi

Sarp bir kayalık üzerinde yer alan Genç Kızlar Kilisesi en önemli kervan yollarından birinin üzerine inşa edilmiş. Ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmese de tarihinin 13. yüzyıla uzandığı düşünülüyor. Mimari olarak silindirik bir plana sahip olan ve dış cephesinde bulunan geometrik süslemelerin halen görünürlüğünü koruduğu Genç Kızlar Kilisesi yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Kars-Arpaçay Nehri kıyısında bulunan ve doğa içerisinde saklanan Genç Kızlar Kilisesi bölgenin en eski yapılarından biri. Ulaşım açısından zorlayıcı bir noktada olsa da şahsi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

9.Selçuklu Kervansarayı

Ani Antik Kenti’nde yer alan Selçuklu Kervansarayı bölgenin en eski ve görülmesi gereken yapılarından biri. 12. yüzyılda inşa edilen yapının taç kapısı ve süslemeleri yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Selçuklu mimarisine ait en başarılı örneklerden biri olarak ele anılan Selçuklu Kervansarayı yalnızca mimari özellikleri ile bile her yıl binlerce turistin dikkatini çekmeyi başarıyor.

Kervansaraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan otobüs seferlerini tercih edebilirsiniz. Eğer otobüs seferlerini kaçırırsanız taksiyle veya özel aracınızla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Civarda dinlenmek için herhangi bir yer olmadığından uzun süreli kalışlarınızda yiyecek ve içecek ihtiyacınız oluşabileceğini unutmamalısınız.

10.Tigran Honents Kilisesi

1215 yılında zengin bir tüccar olan Tigran Honents tarafından inşa edilen ve kendi adını verdiği bu kilise resimli kilise olarak da anılıyor. İç mekanında yer alan freskler ile turistlerin dikkatini çekiyor. Kars’ta gezilecek en önemli yapılardan biri olarak ele alınıyor.

Tigran Honents Kilisesinde Hz. İsa’nın doğumundan ölümüne kadar geçen olaylar freskler ile sembolize edilmiş halde bulunuyor. Fakat bugüne dek yapılan yanlış restorasyon çalışmaları fresklerin çok büyük bir çoğunluğunun yok olmasına neden oldu. Buna rağmen halen dikkat çekici bir yapı olmaya devam ediyor.

Tigran Honents Kilisesi Ocaklar Beldesi sınırları içerisinde bulunuyor. Ani Ören Yerine oldukça yakın konumda yer alan Tigran Honents Kilisesi şahsi aracınızla ulaşabileceğiniz bir lokasyonda yer alıyor.

”Tigran Honents Kilisesi konum için tıklayın”

11.Havariler Müzesi

Havariler Müzesi ya da Kümbet Camisi, Kars’a dair en önemli kültürel yapılardan biri. Geçmiş yıllarda havarileri anmak amacıyla yapılan kilise, bölgenin Müslümanlar tarafından ele geçirilmesi sonrasında camiye dönüştürülüyor. Ancak günümüzde müze olarak da ziyaret edilebilecek bir yapı haline getiriliyor.

Kaleiçi Mahallesi’nde yer alan Havariler Müzesi, merkezi konumu sebebiyle toplu taşıma araçları ve şahsi araçlar ile ulaşılabilecek bir konumda bulunuyor. İçeriye giriş için ise herhangi bir ücret talep edilmiyor.

12.Büyük Katedral (Fethiye Camii)

Ani Antik Kenti’nde yer alan Büyük Katedral ya da Fethiye Camii ziyaretçiler tarafından yoğun şekilde ziyaret edilen bir yapı. M.S. 990’lı yıllarda temellerinin atıldığı düşünülen ve geçmiş yıllarda Alexander Nevski Katedrali olarak da anılan bu katedralin mimarı Ayasofya Kilisesi’nin de tamiratını yapan Tiridat Usta olarak biliniyor. 1604 yılında bölgenin Osmanlı egemenliğine geçmesiyle birlikte camiye çevrilen Büyük Katedral (Fethiye Camii) Kars’ın en ihtişamlı yapılarının arasında yer alıyor.

Bölgeye ulaşmak için Kars şehir merkezinden kalkan otobüs seferlerini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra şahsi aracınızla da ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor. Ancak 2023 itibariyle yapı restorasyon çalışmalarında olduğundan ziyaretiniz öncesinde mutlaka açık olma haliyle ilgili bilgi almalısınız.

”Büyük Katedral (Fethiye Camii) konum için tıklayın”

13.Kuyucuk Kuş Cenneti

Kuyucuk Kuş Cenneti ya da Kuyucuk Gölü olarak bilinen ve pek çok farklı kuşa ev sahipliği yapan bu yer Kars’ta mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerden biri olarak ele alınıyor. Sakarmeke, pelikan, yeşilbaş, ördek, sığıcık ve dikkuyruk gibi pek çok farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Toplamda 182 kuş çeşidine ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Kuyucuk Kuş Cenneti yalnızca ev sahipliği yaptığı farklı kuş türleri ile değil eşsiz gölü ve muhteşem doğal güzelliği ile de dünya turizmi adına önemli bir yer. Kuş türlerini yakından inceleme şansı bulacağınız bu yer turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. 2019 yılında Türkiye’nin 13. Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar alanı olarak tescillenmiş olması ise dikkat çekici bir diğer özelliği.

Kars merkeze 40 km uzaklıkta bulunan Kuyucuk Kuş Cenneti’ne şahsi aracınız ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 60 TL ücret ödeyerek giriş yapılıyor. İçeride birkaç adet küçük büfe de yer alıyor.

14.Allahuekber Dağları Milli Parkı

22.519 hektarlık çok geniş bir alana kurulan ve 2004 yılından beri milli park olarak hizmet veren Allahuekber Dağları Milli Parkı kültürel açıdan da önemli bir yere sahip. Binlerce Osmanlı askerinin son nefesini verdiği Sarıkamış Harekatının gerçekleştiği yer olması kültürel açıdan da önemli bir yere sahip olmasını sağlıyor.

Alpin çayırlar kuşağında yayılış gösteren saf sarı çam ormanları, park alanının en değerli kaynaklarının arasında geliyor. Çam türlerine ve pek çok farklı bitkiye ev sahipliği yapıyor. Çam ağaçlarının ferahlatıcı kokularını doyasıya duyabilirsiniz.

Allahuekber Dağları Milli Parkı; Sarıkamış, Şenkaya ve Selim ilçeleri arasında yer alıyor. Merkezden kalkan otobüsler ya da şahsi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Haftanın her günü 08.00 ile 18.00 saatleri arasında açık olan parka giriş için ücret talep edilmiyor.

15.Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi, Milli Mücadele döneminde tabya içerisindeki günlük yaşamlardan sahnelerin canlandırıldığı interaktif bir müze. Müze içerisinde revir, kiler, koğuş, ameliyathane gibi alanlar düzenlenmiş. Dolayısıyla dönemde yaşanan problemlerin ve savaşın halkı nasıl etkilediğinin en önemli göstergelerinden biri olmayı başarıyor.

Koleksiyon açısından geniş bir zenginliğe sahip olan Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi Kars ziyareti esnasında mutlaka görülmesi gereken kültürel bir yapı. Pazartesi günleri kapalı olan müzeye geri kalan bütün günlerde 08.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş için 60 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

”Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi konum için tıklayın”

16.Boğatepe Köyü

Boğatepe Köyü
Boğatepe Köyü

Kars’ın meşhur yemekleri seyahatinizi planlarken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir etken. Kars’a ait lezzetler denildiğinde ise akla öncelikle peynirler geliyor. Peyniriyle meşhur olan Kars’ın peynirlerinin meşhur olduğu yer ise Boğatepe Köyü. Özel cins ineklerden üretilen kaşar ve gravyer peyniri ile ün salan bu köyde binlerce farklı bitki yetiştiriliyor. Boğatepe Köyünde kahvaltı etmeden dönmeniz ise önerilmiyor!

Kars’a 50 km mesafede yer alan bu köye şahsi araçlarınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaklaşık bir saatlik araba yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Köyde vakit geçirirken peynir tadımı yapmayı ve kahvaltı etmeyi unutmamalısınız!

”Boğatepe Köyü konum için tıklayın”

17.Kars Peynir Müzesi

Gravyer ile bilinen ve 30’u aşan peynir türünün sergilendiği Kars Peynir Müzesi peynir yapımının da canlandırıldığı, interaktif bir müze olma özelliğine sahip. Dünyanın 18 peynir rotası olarak tescillenmiş bir şehir olan Kars’ta üretilen peynirleri Kars Peynir Müzesi ile daha yakından tanıyabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesi unvanına sahip olması sebebiyle de turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Tarihi Süvari Tabyaların restore edilmesiyle günümüze kazandırılan ve halka açılan Kars Peynir Müzesi Kars’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri.

Merkezde Ortakapı Tabyaaltı olarak bilinen yerde bulunan Kars Peynir Müzesi’ne merkezden şahsi araçlarınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kars Valiliği ve Kars Öğretmenevine yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Bunun yanı sıra minibüsler aracılığıyla da kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Haftanın her günü 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olan Kars Peynir Müzesi’ne giriş için kişi başı 30 TL ücret ödemeniz gerekir.

18.Eski Vali Konağı

1921 yılında Kars Antlaşmasının imzalandığı konak olması sebebiyle tarihte önemli bir yere sahip olan Eski Vali Konağı Kars’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Bugüne dek ayakta kalmayı başarabilmiş eski bir tarihi yapı olması sebebiyle de dikkat çekiyor. 2009 yılında yapılan restorasyon çalışması ise son halini almasını sağlamış.

Günümüzde valilik makamı olarak hizmet vermeye devam eden ve aktif olarak kullanılan Eski Vali Konağı tarihi mimari yapılardan hoşlananlar tarafından da ilgi görüyor. Yusuf Paşa Mahallesi’nde Ordu Caddesi üzerinde yer alan ve tek katlı bir konak olan Eski Vali Konağı’na merkezden kalkan minibüsler ya da şahsi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

”Eski Vali Konağı konum için tıklayın”