Türkiye’ye Yakın Vize İstemeyen Ülkeler

Konu yurt dışı tatili olunca herkesin en büyük hayali olur vizesiz ülkeleri keşfetmek. Zaman kaybı yaşamadan, günlerce vize bekleme derdi olmadan Türkiye’ye yakın vize istemeyen ülkeleri ziyaret edebileceğinizi biliyorsunuz değil mi? Hele ki işin ucunda yeni yerler görmek olunca hepimizin ilgisi fazlasıyla çeker bu konu. Mesela bu hafta sonu için sevdiğinizle özel anlarınızı taçlandıracağınız bir çift bilet alın. Bu güzel hediyeye kim hayır diyebilir ki… İşte Türkiye’ye yakın vize istemeyen ülkeler.

Bosna Hersek

Kışı ayrı yazı ayrı güzelliklerle dolu olan Bosna Hersek Türkiye’ye yakın vize istemeyen ülkelerden. Şimdi Bosna Hersek’in en güzel, en sıcak zamanları. Özellikle temmuz-ağustos aylarında sıcaklıklar 30’u geçerken, kışınsa aralık-ocak aylarında soğuklar başlar burada. Buranın en meşhuru Neretva Nehri üzerinde olan Mostar Köprüsü Bosna Hersek’in gezilecek yerlerinde başı çekiyor. Bosna Hersek’in dağlar içindeki eşsiz başkenti Saraybosna kış turizmine çok elverişlidir. Kışında burayı ziyaret etmek kaçınılmaz olur haliyle. Bosna Hersek’e gidip tazecik sebze-meyve bahçeleri ve üzüm bağları içinde en güzel anlarınızı ölümsüzleştirmeyi unutmayın.

Gürcistan

Gürcistan’ın başkenti Tiflis ve liman şehri Batum Gürcistan’ın olmazsa olmaz cennet köşeleri diyebiliriz. Yaz turizmine çok büyük katkıları var bu ikilinin. Şifalı sularıyla ünlü kaplıcaları buranın güzelliğine güzellik katan mükemmel seçenekleri. Vizesiz turlardan Gürcistan’a gitmek istiyorsanız nisan-ekim arası buranın en güzel zamanları. Ülkenin tarih konusundaki yeri de tartışılmaz. Ve ayrıca Gürcistan’ı Gürcistan yapan en önemli sebeplerinden birine gelince; üzümlerinin lezzeti şaraplarına öyle bir yansımış ki boşuna dememişler üzümün anavatanı diye. Gürcistan hakkında söylenebilecek onca güzel şey var, iyisi mi siz en yakın zamanda Gürcistan Turlarına katılın.

Arnavutluk

Eğlenceli festival dünyası olsun, yaz aylarında sıkça talep görmesi olsun Arnavutluk’ta tatil yapmayı daha cazip kılan en başlıca sebepleri. Özellikle mayıs-haziran-temmuz ayları geldiğinde kültürel etkinlikler kendini gösterir. Mutfağında kullanılan tazecik sebzeler ve zeytinyağları sofralarının olmazsa olmazlarından. Arnavutluk tatilinizde başkent Tiran’dan başlayarak Berat, Elbasan, İşkodra, Fier, Vlore ve Görice’yi görmeden dönmeyin.

Fas

Vizesiz gidilen ülkelerden Fas en çok talep görenler arasındaki yerini her zaman ki gibi koruyor. Başkenti Rabat ve en büyük şehri Kazablanca bu durumu doğruluyor adeta. Fas Turunuzda buranın doğal güzelliklerini ve tarihi dokusunu ziyaret etmeden Fas gezinizi sakın sonlandırmayın. Fas mutfağının birbirinden güzel yemeklerini nereden bulacağınızı merak ediyorsanız size bir dipnot; Marakeş’e gittiğinizde eşsiz sofraların kurulduğu restoranlar sizi bekliyor. Renkli gece hayatıyla gecelerinizi süsleyen Fas, el sanatları ve farklılıklar sunan festivalleri ile kesinlikle keşfedilmeli.

Makedonya

Başkenti Üsküp olan Makedonya ülkemize yakınlığı ve sıcacık insanlarıyla her zaman gönüllerimizi fethetmiştir. Eski Türkler nedir ya işte Makedonya fazlasıyla böyle atmosferde yaşamaya devam ediyor. Dar ve taşlı sokakların sonunda eski tip evlerin dokusunu göreceksiniz burada. Kısacası tarihe kısa bir yolculuk etmek istiyorsanız Türkiye’ye yakın vize istemeyen ülkelerden Makedonya’yı görmelisiniz. Eski ve Yeni Makedonya’yı ayıran Taş Köprü gerçekten muazzam.

Karadağ

Balkanların en güzel ülkeleri listesinde olmayı fazlasıyla hak eden Karadağ anlatılmaz yaşanır dedikleri Türkiye’ye yakın vize istemeyen ülkelerden. Turizminde önemli yeri olan Budva ve dünyanın en güzel körfezlerini barındıran Kotor’u Karadağ tatilinizde fotoğraflarınızla taçlandırmayı unutmayın. Budva’ya gidip oradaki gece hayatını bir de yakından görün. Her cebe uygun müthiş konaklama imkanı sunan otellerinde en az bir gece kalın. Karadağ’ın güzellikleri say say bitmez, gidin, görün.

Tunus

Dünya’nın en güzel manzaralarına sahip Sardunya Adasına 200 km, Sicilya Adasına 140 km uzaklığındaki Türkiye’ye yakın vize istemeyen ülkelerden Tunus, yazın sıcak, kışında ılıman geçer. Gece hayatı çok renkli demek az kalır Tunus için. Geceleri istediğiniz saatte çıkıp gezebilirsiniz burada. Sadece bunlarla kalsa iyi, eğlencenize eğlence katacak sörf, parasiling, golf aktiviteleri başı çeker ülkede. Tunus’un tarihini ve doğal güzellikleri şahit olacağınız Susa, Kartaca, Sfax, Bizerte, Matmata’yı gezmeden Tunus tatilinizi sonlandırmayın.

Ukrayna

Türkiye’ye yakın vize istemeyen ülkelerden Ukrayna minareller cenneti adeta. Bitki çeşitliliği konusunda da kendini aşmış mükemmel bir ülke Ukrayna. Düşünsenize 30 bin çeşit bitki türü var ülkenin. Ukrayna tatilinizde maden sularıyla ünlü Svalvaya, Myrgorod, Feodosiya ve Truskavets’e gidip o eşsiz güzelliklerini bir de yakından görün.

Türkiye’ye yakın vize istemeyen ülkeler listesi bunca güzelliği içinde barındırıyorken siz hala neyi bekliyorsunuz. Vizesiz Yurt dışı Turları en güzel rotalarıyla sizi çağırıyor.