Almanya’nın Meşhur Yemekleri

Almanya Banner Görseli

Alman mutfağı sosyal ve politik değişiklikler sebebiyle sürekli olarak değişmiş ve gelişmiştir. Gelişmeye halen devam eden Alman mutfağının temel öğeleri arasında et, sebze, balık, garnitür ve tatlılar bulunuyor. Et tüketiminde genellikle domuz etinin tercih edildiği bu mutfak, bölgesel ve ulusal nitelikte pek çok yemeği bulunduruyor.

Modern şehir hayatı, küçük kasabaları, geniş ormanları, tarihi ve kültürel dokusuyla mutlaka görülmesi gereken bir ülke olan Almanya, kıtanın en güçlü ekonomiye sahip ülkesi olduğu için kendine ait farklı özellikleri bulunuyor. Kültür, sanat ve tarih açısından mutlaka görülmesi gereken çok sayıda yere sahip olan bu ülke doğal güzellikleri ile de öne çıkıyor. Hem yaz hem de kış aylarında yapılacak tatillerin favori adreslerinden biri olan Almanya lezzetleri ile de ziyaretçilerini şaşırtmayı başarıyor. 

Turlar sayesinde kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Almanya, ziyaretçilerinden vize isteyen bir ülkedir. Vize adı verilen ülkeye giriş iznini aldıktan sonra hava yoluyla kısa süre içerisinde ulaşım sağlayabileceğiniz bu ülkede mutlaka denemeniz gereken pek çok lezzet vardır. 

Almanya’nın Meşhur Yemekleri

  1. Şnitzel
  2. Bratkartoffeln
  3. Brotchen Ekmekleri
  4. Alman Usulü Patates Salatası
  5. Labskaus
  6. Brezel
  7. Koenigsberger Köftesi
  8. Et Rouladen
  9. Kaese Spaetzle
  10. Kohlrouladen gibi lezzetler bulunuyor.

Ülkenin farklı şehirlerini, kasabalarını ve köylerini gezerken denk geleceğiniz restoranlarda ve kafelerde bulabileceğiniz bu lezzetler, günün üç öğünü farklı deneyimler yaşamanızı sağlıyor. Farklı damak tatlarına hitap eden lezzetleriyle Alman mutfağı, her damak tadından ziyaretçisini memnun etmeyi başarıyor.

1.Şnitzel

Şnitzel
Şnitzel

Türk mutfağında da kendine yer bulabilmeyi başarmış, sevilen tavuk tariflerinden biri olan şnitzel aslında Avusturya mutfağından çıkma bir lezzettir. Buna rağmen Alman mutfağı ile ilişkilendirilmiş olduğunu söylemek mümkündür. Öyle ki Alman mutfağının sembolik yemeklerinden biri olarak kabul edildiği biliniyor. Şnitzel un, yumurta ve ekmek kırıntılarına bulanan kemiksiz et filetonun derin yağda kızartılmasıyla hazırlanıyor. Çoğunlukla baharatlı tereyağı ve limon dilimleri eşliğinde servis edilen ve Alman halkı tarafından sevilerek tüketilen şnitzel, çoğunlukla tavuk eti ile hazırlanıyor ve günün her saati tüketilebiliyor. Seyahatiniz esnasında girdiğiniz her restoranda kolaylıkla bulabileceğiniz bu lezzetin Türk usulü hazırlanan şnitzel versiyonundan oldukça farklı olduğunu fark edeceksiniz.

2.Bratkartoffeln

Bratkartoffeln
Bratkartoffeln

Bratkartoffeln Alman dilinde patates anlamına geliyor. Hemen her yemeklerinde patates kullanan Almanlar için, patatesin çok önemli bir yere sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Patates içeren pek çok yemekten biri olan Bratkartoffeln tarifler arasında en lezzetlisi olması sebebiyle dikkat çekiyor. Haşlanmış patates dilimlerinin pastırma ve soğanla buluşması ile hazırlanan Bratkartoffeln günün her saati Alman halkı tarafından sevilerek tüketiliyor. İster akşam yemeği ister gün içinde atıştırmalık olarak tercih edebileceğiniz bu lezzet ülke halkı tarafından genellikle bira ya da gazlı içecekler ile tüketiliyor. 

3.Brotchen Ekmekleri

Hamur işi ile ön planda olan bir mutfak olan Alman mutfağı, özellikle ekmekleri ile görenleri adeta büyülüyor. Alman ekmeği olarak Türkiye’de satılan versiyonlarını denemiş olabileceğiniz brotchen ekmekleri, Alman mutfağında hazırlanan sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. 

Yuvarlak ve tombul yapısıyla klasik ekmek görüntüsünden farklı olan brotchen ekmekleri, yalnızca görüntüleriyle değil, doyuruculukları ve lezzetleri ile de oldukça kalitelidir. Günün her saati severek tüketilen ancak özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan brotchen ekmekleri yöre halkı tarafından çayın yanında veya sade olarak tüketiliyor. Bununla birlikte brotchen ekmekleriyle hazırlanan sandviçleri de denemenizi öneriyoruz.

4.Alman Usulü Patates Salatası

Türkiye’de de sık sık hazırlanan, özellikle hamur işlerinin yanında servis edilen patates salatası içerisinde bulunan patates sebebiyle hem doyurucu hem de lezzetlidir. Patates salatasının ana vatanının Almanya olduğunu ve dünyada hazırlanan bütün versiyonlarının Almanya usulünden yola çıkılarak hazırlandığını ise söylemek gerekiyor. 

Klasik patates salatasından farklı olarak Alman usulü patates salatasının içerisinde yeşil ve kırmızı soğan ile turşu bulunuyor. Bununla birlikte Alman usulü patates salatasını bu denli popüler hale getiren en önemli etken sosudur. İçerisinde taneli hardal, mayonez, elma sirkesi, bal, zeytinyağı, limon suyu ve baharatlar bulunan Alman usulü patates salatası Alman halkı tarafından genellikle et ve tavuk yemeklerinin yanında servis ediliyor.

5.Labskaus

Labskaus
Labskaus

Kuzey Almanya’da bir denizci yemeği olarak ortaya çıkan labskaus günümüzde ülkenin yöresel yemekleri arasında yer alıyor. İçerisinde kaynatılmış patates, salamura et, salatalık turşusu, kırmızı pancar ve soğan bulunan labskaus bütün malzemelerin karıştırılarak bulamaç haline getirilmesi ile hazırlanıyor. Püreye benzer görüntüsünden ne olduğu anlaşılmasa da oldukça lezzetli olan labskaus genellikle tavada yumurta veya ringa balığı salamurasıyla servis ediliyor. Balıkla yapılan versiyonları da bulunan ve yöresel yemekler hazırlayan restoranlarda bulabileceğiniz labskaus oldukça doyurucu olduğu için herhangi bir öğünde tercih ettikten sonra uzun süre acıkmayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız.

6.Brezel

Brezel
Brezel

Brezel adı verilen ve bir hamur işi olan bu lezzeti Almanya’da bulunan her pastanede görebilirsiniz. Alman usulü simit olarak değerlendirilebilecek ve Alman halkı tarafından genellikle atıştırmalık olarak tüketilen bu lezzet, Alman halkının bira ile birlikte en çok tükettiği yemekler arasında geliyor. Bazı restoranlarda soğuk et ve peynir dilimleri ile servis edilen, günün her saati severek tüketilen brezel, Almanya seyahatiniz esnasında mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında yer alıyor. Restoranlarda deneyebileceğiniz gibi pastanelerden alarak ayaküstü atıştırabilir, gün içerisinde açlığınızı lezzetli bir alternatif ile geçirebilirsiniz.

7.Koenigsberger Köftesi

Beyaz sosuyla ve sunumu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran koenigsberger köftesi Alman usulü köfte olarak değerlendirilebilir. 1946’ya kadar Almanya’nın bir parçası olan Doğu Prusya şimdilerde Polonya olarak anılıyor. Geçmiş yıllarda Doğu Prusya’da en çok hazırlanan yemeklerden biri olan, uzun süre tok kalmaya yardımcı ve lezzetli olması sebebiyle sevilen koenigsberger köftesi genellikle kapari ve limon suyu ile tatlandırıldıktan sonra patates veya pancar turşusuyla servis ediliyor. İki farklı etin kombinasyonundan oluşan bir kıymayla hazırlanması klasik köfte tariflerinden daha farklı bir lezzete sahip olmasını sağlıyor. Koenigsberger köftesi çoğu zaman domuz eti, sığır eti, yer fıstığı, kuzu ve balık içeriyor.

8.Et Rouladen

İnce et dilimleri, hardal, turşu, pastırma ve soğan kullanılarak hazırlanan, bir harç yardımıyla sarılan ve sunumuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başaran et rouladen Alman usulü bir et yemeğidir. Türk usulü et yemeklerinden oldukça farklı olan bu lezzet, et içeren farklı lezzetleri denemeyi sevenlerin favorisi olmayı başarıyor. Hazırlanması oldukça emek ve ustalık gerektiren et rouladen Almanya’nın çeşitli yörelerinde bulunan restoranlarda hazırlanıyor. Günümüzde vejetaryen versiyonlarıyla da hazırlanan ve çoğunlukla patates salatası eşliğinde servis edilen et rouladen genellikle akşam yemeklerinde tüketiliyor. Restoranlarda günün her saati bu lezzeti bulabilirsiniz. Türk damak tadının aşina olduğu bir lezzet olmamasına rağmen, farklı lezzetleri denemekten hoşlanıyorsanız et rouladenin size gastronomik açıdan keyifli bir deneyim yaşatacağını söyleyebiliriz.

9.Kaese Spaetzle

Makarna her yörede varlığını sürdürmeyi başaran kültürel bir lezzettir. Dünyanın her yerinde hazırlanan, farklı versiyonları ile hem doyurucu hem de lezzetli bir yemek olan makarna, Alman usulü versiyonu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Alman mutfağında neredeyse her öğün et tüketildiği görülüyor. Et içermeyen bir tarif olmasına rağmen oldukça yoğun bir ilgi gören ve Alman halkı tarafından sevilerek tüketilen kaese spaetzle bir çeşit makarnadır. Alman usulü erişte olarak da değerlendirilebilecek kaese spaetzle içerisinde soğan, peynir ve yumurta kullanılıyor. Çoğunlukla et yemeklerinin yanında servis edilse de vejetaryen beslenme tarzına sahip olanların ya da et yemek istemeyenlerin de tüketebileceği kaese spaetzle üzerinde taze soğan veya fesleğen gibi ferahlatıcı sebzeler ile servis ediliyor.

10.Kohlrouladen

Alman usulü lahana sarması olarak değerlendirilebilecek kohlrouladen orta boy lahanaların içerisine darı, sebze suyu, kuru domates, peynir, yumurta, soğan, maydanoz, domates, zeytinyağı ve baharatlarla hazırlanan bir harcın doldurulmasıyla pişiriliyor. Klasik sarma tariflerinden oldukça farklı olan kohlrouladen Alman halkı tarafından çoğunlukla akşam yemeklerinde tüketiliyor. Yöresel yemekler hazırlayan restoranlarda bulabileceğiniz, çoğunlukla kendine ait özel bir sos ile servis edilen kohlrouladen farklı bir sarma tarifi denemek isteyenlerin tercihidir. Kıymalı veya pirinçli versiyonlarıyla da hazırlanan, Almanya’nın hemen her şehrinde bulabileceğiniz bu lezzet, tercihe göre tencerede veya fırında pişiriliyor.

11.Himmel und Erde

Patatesin neredeyse her tarifte kullanıldığı Alman mutfağı bu özelliğiyle oldukça doyurucudur. “Dünya ve Cennet” anlamına gelen, Alman halkı tarafından günün her öğünü severek tüketilen himmel und erde içerisinde patates, soğan ve elma bulunduruyor. Almanya’da ve özellikle Hollanda’da en çok tüketilen yemeklerden biri olan himmel und erde deneyenler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. 

İçerisinde elma, patates, tereyağı, tuz, karabiber, soğan ve tereyağı bulunuyor. Bütün malzemeler bir araya getirildikten ve bir kaba alındıktan sonra fırında ya da tavada pişiriliyor. Çoğunlukla et veya sosis yemeklerinin yanında servis edilen ve sevilen bir atıştırmalık olan himmel und erde meze olarak da tüketiliyor.

12.Eintopf

Mutfaklar birbiriyle etkileşim içerisindedir. Dolayısıyla bir yörede yediğiniz yemeğin farklı bir versiyonunu başka bir mutfakta görmeniz olası bir ihtimaldir. Türk mutfağında sevilen bir yemek olan ve çeşitli sebzeleri bir araya getirerek hazırlanan türlü, Alman mutfağında karşınıza eintopf olarak çıkıyor. Türk usulü türlüden farklı olarak içerisinde sosis, patates, havuç, fasulye ve soğan bulunan eintopf bir çeşit sulu yemektir. Alman halkı tarafından özellikle kış aylarında en çok tercih edilen yemeklerden biridir. İnce fasulye, soğan, tavuk suyu, baharatlar, dilimlenmiş sosis, soyulmuş ve dilimlenmiş havuç ve patatesin bir araya getirilmesi ile hazırlanan eintopf uzun süre tok kalmaya yardımcıdır.

13.Kartoffelpuffer

Benzerine Türk mutfağında rastlamanın mümkün olduğu kartoffelpuffer Alman usulü patates mücveridir. Patates ve yumurtadan yapıldığı için uzun süre tok kalmaya yardımcı olan ve pratik bir tarif olan kartoffelbpuffer Alman halkının genellikle evlerde hazırladığı bir yemektir. Siz kafe ve restoranlarda bu lezzeti bulabilir ve günün her saati deneyebilirsiniz. 

Un, su, patates ve yumurtanın bir araya getirilmesiyle hazırlanan harcın her iki tarafı da pişiriliyor. Çoğunlukla yahni, ızgara et ve sosislerin tamamlayıcısı olarak servis ediliyor. Bununla birlikte içerisinde bulunan patates sebebiyle doyurucu olması tek başına da tüketilen ve sevilen bir atıştırmalık ya da ana yemek olarak servis edilmesini sağlıyor. Genellikle kremalı elma püresi, meyve konserveleri veya ekşi krema ile servis ediliyor.

14.Wurst

Wurst
Wurst

Alman yöresel yemekleri denildiğinde akla gelen, dünyaya mal olmuş pek çok lezzet olduğunu söylemek mümkündür. Çeşitli yemeklerin hazırlanması için hammadde olarak kullanılan bazı malzemeler ise neredeyse Almanya ile özdeşleşmiştir. Bunların arasında ise sosis en üst sıralarda yer alıyor. 

Domuz sosislerinin en çok tüketildiği ülkelerden biri olan Almanya, onlarca farklı çeşitlerde hazırlanan sosis tarifleriyle dikkat çekiyor. Bu tariflerden biri olan wurst özellikle Almanya’da gezilecek yerler arasında bulunan Berlin’de en popüler sokak yemeğidir. Bununla birlikte Nürnberg’de hazırlanan versiyonu da oldukça popülerdir. Almanya’nın en sevilen sokak lezzetlerinden biri olan wurst, seyahatiniz esnasında mutlaka denemeniz gereken bir atıştırmalıktır.

15.Apfelstrudel

Apfelstrudel
Apfelstrudel

Alman mutfağında pek çok sebze ve meyve kullanılsa da bazıları diğerlerinden daha önemli bir yere sahiptir. Patates ve elma Almanya’da yemeklerinde en çok kullanılan hammaddelerdir. Nasıl her yemekte patates kullanılıyorsa, tatlıların ve hatta bazı ana yemeklerin pek çoğunda da elma bulunuyor. Yumurta, zeytinyağı, pudra şekeri, su, un ve biraz tuz ile hazırlanan hamurun içerisine yeşil ve ekşi elmalar, tereyağı, şeker, ceviz içi, kuru üzüm, limon kabuğu rendesi, tarçın ve vanilya ile hazırlanan harç dolduruluyor. Daha sonra üzerine tereyağı sürülerek fırında pişiriliyor. Pudra şekeri dökülerek servis edilen, elmalı tart ile benzer bir lezzet olan ancak yeşil elmaların verdiği aroma sebebiyle farklı olan apfelstrudel genellikle çay ya da kahve ile tüketiliyor.

16.Berliner

Berliner
Berliner

Yalnızca yemekleriyle değil, tatlılarıyla da ön planda olmayı başaran bir mutfak olan Alman mutfağı, dünyanın her yerinde tüketilen pek çok tatlının sahibidir. Bunlardan biri olan Berliner adı verilen bu tatlıyı daha önce Türkiye’de de görmüş ve denemiş olabilirsiniz. Eğer daha önce Türkiye’de hazırlanan versiyonunu denediyseniz ve sevdiyseniz Almanya’da hazırlanan orijinal versiyonunu mutlaka denemelisiniz. İçinde marmelat veya çikolata dolgusu bulunan hamur parçalarının derin yağda kızartılmasıyla hazırlanan Berliner pudra şekeri ile servis ediliyor. Yemek sonrası veya kahve ile tercih edilebilecek bir atıştırmalık olarak olan Berlineri Almanya’da bulunan her pastane ve tatlı dükkanında bulabilirsiniz.

17.Kasekuchen

Kasekuchen
Kasekuchen

Alman usulü cheesecake olan kasekuchen düşük yağ oranı sebebiyle diğer cheesecake tariflerine oranla çok daha hafiftir. Genellikle mandalinalı versiyonuyla hazırlanan fakat çilek, frambuaz, vişne, kayısı ve şeftali ile hazırlanmış versiyonlarını da bulabileceğiniz kasekuchenin en önemli özelliği hazırlığında kullanılan peynirdir. Düşük ve protein oranı yüksek bir taze peynir ile hazırlandığı için, klasik cheesecake tariflerinden hem daha farklı bir lezzete hem de daha hafif bir aromaya sahiptir. Almanya’da bulunan restoran ve kafelerde bulabileceğiniz hem lezzetli hem de estetik bir sunuma sahip cheesecake Alman halkı tarafından genellikle akşam yemekleri sonrasında tüketiliyor.

18.Bienenstich

Bienenstich
Bienenstich

Yurtdışı turları ile seyahat etme şansı yakalayacağınız Almanya mutfağı ile ön planda olan ülkelerden biridir. Tatlılarından yemeklere farklı alternatifler sunan Alman mutfağı lezzetli bir tatil deneyimi vadediyor. Almanya seyahatiniz esnasında mutlaka denemenizi önerdiğimiz bienenstich fırınlanmış karamelize bademlerle kaplı üstü ve vanilyalı muhallebisiyle sevilen bir pastadır. Mayalı hamurdan yapılan bir çeşit pasta tatlısı olan bienenstich ilginç bir kökene sahiptir. Komşu bir köyden akıncılara arı kovanları fırlattıktan sonra onları başarılı şekilde püskürten ve bu sebeple ismi arı sokması keki olarak bilinen bienenstich Almanya’da her pastanede bulunabilir.