Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık Gezilecek Yerler Banner Görseli

Balıkesir’de tatil cenneti olarak adlandırmanın yanlış olmayacağı Ayvalık, Ege Denizi kıyısında konumlanıyor. Cunda Adası, Ayvalık Körfezi ve Edremit Körfezi’nin manzaralarını mümkün olan en eşsiz şekilde sunan Ayvalık, hem huzurlu hem eğlenceli bir tatil isteyenlerin adresidir. 

Balıkesir’de gezilecek yerler dediğimizde ön plana çıkan destinasyonlardan bir tanesidir. Ayvalık sadece yaz tatili ve deniz ile ön plana çıkmamaktadır. Bugüne dek birçok farklı medeniyetin egemenliği altına girdiğinde söylemek gerekiyor. Ege sahillerinin kıyısında küçük bir ilçe olan Ayvalık bugüne dek egemenliği altına girdiği medeniyetlerin izlerini halen taşımaya ve sunmaya devam ediyor. Dolayısıyla keyifli bir tatil için tercih edebileceğiniz bu ilçe sizlere yalnızca yaz tatili için değil kültürel açıdan da eşsiz bir deneyim sunuyor.

Eğer daha önce Ayvalık’a gitmediyseniz gezmeniz gereken yerler ile ilgili kafa karışıklığı yaşıyor olmanız doğal. Küçük bir ilçe olmasına rağmen gezilmesi ve görülmesi gereken çok sayıda lokasyona sahip. Deniz keyfi yapabileceğiniz adaları ve sahilleri, kültürel açıdan mutlaka görülmesi gereken yapıları ve kendine ait keyifli sokakları ile görenleri adeta büyüleyen Ayvalık’ta gezilecek yerler listesi oldukça uzun. Eğer gezmeniz gereken yerler ile ilgili kafa karışıklığı yaşıyorsanız sizler için derlediğimiz listeyi inceleyebilirsiniz.

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler Listesi

  1. Cunda Adası 
  2. Altınova
  3. Şeytan Sofrası
  4. Aşıklar Tepesi 
  5. Ayvalık Tarihi Evleri
  6. Midilli Adası 
  7. Taksiharyis Anıt Müzesi 
  8. Kozak Yaylası
  9. Sütüven Şelalesi 
  10. Kabakum 

1. Cunda Adası

Cunda Adası
Cunda Adası

Ayvalık’a yakın bir konumda bulunuyor olması sebebiyle seyahatiniz esnasında mutlaka gezmeniz gereken yerlerin başında Cunda Adası geliyor. Ege Denizi’nin dördüncü büyük adası olma özelliğine sahip olan cunda adası denize sıfır pek çok koya ve plaja ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra Arnavut kaldırımlı sokakları ve Rum konaklarının eşsiz mimarisiyle de görenleri kendine hayran bıraktığını söylemek yanlış değil. Balıkesir’in plajları ve koylarını inceleyerek daha detaylı plaj listesine ulaşabilirsiniz.

Cunda Adası seyahatiniz esnasında mutlaka butik otellerde konaklamalı ve deniz manzaralı balık restoranlarında yemek yemelisiniz. Eğer günübirlik bir seyahat düşünüyorsanız sanat galerisi gezebilir ve kafelerde yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Cunda Adası’nda mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında ise Aşıklar Tepesi geliyor. Bunun yanı sıra Ay Işığı Manastırı gibi ilgi çekici yerlere de ev sahipliği yaptığını da söylemek gerekiyor.

“Cunda Adası konum için tıklayın”

2. Altınova

Ayvalık’a 17 km uzaklıkta Ege Denizi kıyısında yer alan Altınova, günübirlik gezi lokasyonları içerisinde yer alan en popüler konu. Sarı buğday başaklı tarlaları ile bölge, kartpostalları konu olabilecek kadar eşsiz manzaralar sunan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında buraya yaptığı seyahatiyle çok daha popüler hale gelmiş durumda.

Altınova, Dikili ve Ayvalık arasında yer alıyor. Yazlık evleri, apart otelleri ve aile pansiyonları ile huzurlu bir tatil isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bölgede gün batımı esnasında manzaralı balık restoranlarında keyifli vakit geçirenler, ilçenin renkli manzarası ile adeta büyüleniyor. Ayrıca Altınova, hareketli çarşıları ile de dikkat çekiyor. Dolayısıyla bolca keyifli vakit geçirebileceğiniz bir konum olmasının yanı sıra bölgenin en güzel plajlarından biri olan Altınova Plajı da kesinlikle ziyaret etmeye değer!

3. Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası
Şeytan Sofrası

Yalnızca Ayvalık için değil, Ege Bölgesi için sembolik bir yapı haline gelen Şeytan Sofrası; sunduğu eşsiz manzaralar ile görenleri hayran bırakıyor. Antik dönemlerden beri efsanelere konu olmuş bir destinasyon olması günümüzde de ziyaretçiler tarafından yoğun bir ilgi görmesini sağlıyor.

Doğal kaya oluşumları ve panoramik manzara, Şeytan Sofrası’nı bu denli popüler hale getiren en önemli etkenlerin arasında yer alıyor. Bölgede yüksek bir tepede doğal olarak oluşmuş volkanik lavların masayı andırması ise Şeytan Sofrası olarak adlandırılmasını sağlıyor. Şeytan Sofrası’na giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak bölgede bulunan otoparka aracınızı park etmek isterseniz belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Otopark için 2023 yılında 20 TL park ücreti talep ediliyor.

“Şeytan Sofrası konum için tıklayın”

4. Aşıklar Tepesi

Ayvalık Merkeze 7 km uzaklıkta konumlanan Aşıklar Tepesi, Cunda Adasında yer alıyor. Cunda Adası seyahatiniz esnasında mutlaka görmeniz gereken yerlerinizi başında geliyor. Balayı ve romantik tatiller için en popüler lokasyonlardan biri olan Aşıklar Tepesi, şirin yel değirmenleri ve çiçeklerle süslenmiş yollara sahip. Kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde mutlaka görülmesi gereken bir yer alana Aşıklar Tepesi’nde pek çok kafede işletme mevcut.

Yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, biraz dinlenme fırsatı bulabilirsiniz. Cunda Adası’ndan Aşıklar Tepesi’ne ulaşmak için kısa bir yürüyüş yapabilir veya toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Tepeye giriş için herhangi bir ücret talep edilmez.

5. Ayvalık Tarihi Evler

Ayvalık Tarihi Evler

Ayvalık denildiğinde akla ilk gelen mimari yapılarını arasında tarihi evler bulunuyor. Rum ve Türklerin bir arada yaşadığı bir bölge olması sebebiyle dikkat çeken Ayvalık’ta pek çok ev, genellikle 2 ya da 3 katlı şekilde inşa edilmiş. Rum ustalar tarafından büyük bir titizlik ile inşa edilen Ayvalık tarihi evler ise el yapımı taş ve ahşap işçilikleri ile görenleri adeta hayran bırakıyor.

Ayvalık tarihi evlerden bazıları günümüzde butik otel, restoran ya da sanat evi olarak kullanılıyor. Ege Denizi’ne kadar uzanan dar sokaklarda karşınıza çıkacak tarihi evler oldukça hoş ve keyifli bir manzara sunuyor.

6. Midilli Adası

Ayvalık’ın tam karşısında bulunan Midilli Adası, günübirlik geziler için en sevilen lokasyonlardan biri. Tekne ve feribotla yaklaşık bir saatlik yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz Midilli Adası, turizm olanakları konusunda oldukça zengin. Dağ eteklerinde sıralanan ve Yunanistan’a özgü olan rengarenk konaklara, tarihi kiliselere ve çiçekli süslü dar sokaklara Midilli Adasında tanıklık edebilirsiniz.

Yöresel ürünler satın alabileceğiniz eski çarşı Midilli adası’nda görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Kiliselerin yanı sıra Osmanlı hakimiyetinden kalan camilere, çeşmelere ve hamamlara da tanıklık etmeniz mümkün.

Ayvalık’tan Midilli Adası’na gidiş için feribota araçlar adına 80 € ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücret yetişkinlerde 30, 6 12 yaş arasında çocuklarda 15 ve motosikletlerde 40 € olarak değişiyor.

“Midilli Adası konum için tıklayın”

7. Taksiharyis Anıt Müzesi

Taksiharyis Anıt Müzesi
Taksiharyis Anıt Müzesi

Mübadele dönemi öncesi Rumların yoğun olarak yaşamakta oldukları bir bölgede kurulan Taksiharyis Kilisesi, günümüze kadar sağlam kalmayı başarabilmiş yapıların arasında yer alıyor. Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan kilisenin günümüzde anıtsal olarak da tercih edilen ve ziyaret edilen bir yapı olduğunu söylemek mümkün.

Taksiharyis Anıt Müzesi içerisinde Hz. İsa’nın hayatı ve İncil’den sahnelerin tasvir edildiği büyüleyici eserler mevcut. 2012 yılında restore edilerek müze haline getirilen yapı içerisinde kaliteli mermerler ile yapılmış dini ikonalar ve altın süslemelerde bulunuyor. Taksiharyis Anıt Müzesi, yaz aylarında 10:00 ile 17:40 kış aylarında ise 18:00 ile 17:30 saatleri arasında açık. Müzeye 60 TL ücret ödeyerek giriş yapabilirsiniz.

8. Kozak Yaylası

Tatil cenneti olarak adlandırılan ve her yıl yerli ya da yabancı binlerce turist tarafından tercih edilen Ayvalık, özellikle sezonda oldukça kalabalık hale geliyor. Sıcak havalardan ve kalabalık turist gruplarından uzaklaşmak istiyorsanız Kozak Yaylası tam size göre! Ege Bölgesi’nin en güzel yaylalarından biri olma özelliğine sahip olan Kozak Yaylası, Madra Dağı eteklerinde konumlanıyor.

Fıstık çamı ormanları arasında yürüyüş yapabilir, ahşap yayla evlerinin sunduğu manzaraları izleyebilir, piknik yaparak vakit geçirebilirsiniz. Özellikle sıcak havalarda yayla daha serin olduğu için yaygın bir şekilde tercih edilir.

9. Sütüven Şelalesi

Sütüven Şelalesi
Sütüven Şelalesi

Yaz aylarında oldukça sıcak havalara sahip Ayvalık’ta daha ferah ve sakin bir gün yaşamak istiyorsanız Sütüven Şelalesi’ni ziyaret etmelisiniz. Doğal kaçış noktalarından biri olan ancak son yıllarda oldukça popüler hale gelen Sütüven Şelalesi, 17 metre yükseklikten dökülen bembeyaz sular ile büyüleyici bir manzaraya sahip.

İlçeye yaklaşık bir saat uzaklıkta yer alan ve eğer talep ederseniz rehberli doğa yürüyüşlerine katılabileceğiniz şelaleye ulaşım için minibüs kullanabilirsiniz. Haftanın her günü 09:00 ile 21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Şelaleyi giriş için 36 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Şelalenin etrafında bulunan balık çiftliklerinde balık yiyebilir ya da kır bahçelerinde yürüyüş veya piknik yaparak vakit geçirebilirsiniz.

“Sütüven Şelalesi konum için tıklayın”

10. Kabakum

Dikili ile Ayvalık arasında bir lokasyonda yer alan Kabakum meyve bahçeleriyle çevrili ve uzun bir sahil şeridine sahip. Deniz tatili yapmak isteyenlerin en sevdiği lokasyonlardan biri olan Kabakum, yaz aylarında bile sakin kalmayı başarıyor. Sessiz ve huzurlu bir kumsala, yazlıklara, villalara ve butik otellere ev sahipliği yapıyor.

Kabakum seyahatiniz esnasında konaklamak için apart veya butik otelleri tercih edebilirsiniz. Yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılamanız için ise balık restoranlarını tercih etmeniz öneriliyor. Bunun yanı sıra kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız sahil kenarındaki çam ormanlarını tercih edebilirsiniz. Zeytin ağaçlarıyla çevrili tepelerde yürüyüş yaparak temiz havanın tadını çıkarabilir, spor parkları ve mesire alanlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

11. Kaz Dağı Milli Parkı

Kaz Dağı Milli Parkı

60 km uzaklıkta konumlanan Kazdağı Milli Parkı, Alpler’den sonra dünyanın oksijen seviyesi en yüksek ikinci yeri olma özelliğine sahip. Antik Çağ’dan beri efsanelere konu olmayı başarmış bir lokasyon olan Kaz Dağı; bisiklet turları, doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarileri için en ideal lokasyonların arasında yer alıyor.

77 endemik bitki türüne ev sahipliği yapan dolayısıyla doğaseverler için eşsiz bir macera sunan Kaz Dağı Milli Parkı, solunum sorunu olanlar tarafından da oldukça sık şekilde ziyaret ediliyor. Kazdağı Milli Parkı içerisinde kamp alanları, bungalovlar ve orman köşkleri mevcut. Bu lokasyonlardan konaklayabilir, eğer günü birlik bir seyahat planlıyorsanız seyir terasında vakit geçirebilirsiniz. Şahıs olarak 9, otomobil için 27 ve minibüs için 54 TL giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

12. Antandros Ören Yeri

Antandros Ören Yeri
Antandros Ören Yeri

Edremit Körfezi kıyısında bulunan Antandros Ören Yeri, bölgenin en büyük antik kentlerinden biri olma özelliğine sahip. Binlerce yıllık tarihi hazinelerini görme şansını sizlere sunan antik kentin M.Ö. 10. yüzyılda kurulduğu düşünülüyor.

Antandros Ören Yeri ile ilgili bilinesi gereken en önemli bilgilerin arasında bugüne dek Yunan, Roma ve Pers gibi pek çok medeniyetin hakimiyeti altında kaldığı var. Ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izlerini halen taşıyan Antandros Ören Yeri’nde bugüne dek yapılmış ve aktif olarak devam eden çok sayıda kazı çalışması mevcut.

Kazılarda yapılan çalışmaları ve çıkarılan eserleri Balıkesir Arkeoloji Müzesi’nde inceleyebilir anıt mezar ve lahitleri yakından görme şansı yakalayabilirsiniz. Tapınaklar, sütunlu caddeler, yerleşim yerleri ve surlarda ören yeri içerisinde bulunuyor.

“Antandros Ören Yeri konum için tıklayın”

13. Güvercin Adası

Cunda Adası’na en yakın adalardan biri Güvercin Adası olarak biliniyor. Antik dönemde yapılmış kızlar manastırı ile oldukça meşhur bir ada olan Güvercin Adası herhangi bir turistik tesis veya yerleşim alanına ise ev sahipliği yapmıyor. Dolayısıyla adayı ziyaret etmek istiyorsanız yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı yanınızda taşımanız gerekiyor.

Güvercin Adası’na küçük kayıklar, bot ya da kanallar yardımıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Güneşlenmek, sakin bir deniz günü getirmek ve denizde dalış yapmak için tercih edilen Güvercin Adasında balık sürüleri ile yüzebilirsiniz. Turkuaz renkli ve berrak denizinin sakin bir sahil günü geçirmek isteyenler tarafından yoğun ilgi gördüğünü dile getirmek yanlış olmaz.

14. Nebiler (Aşıklar) Şelalesi

Aşıklar Şelalesi
Aşıklar Şelalesi

Bahar ve yaz aylarında yapılan rehberlik doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez rotalarından biri olan Nebiler (Aşıklar) Şelalesi, Ayvalık’a ait doğal harikalarından biri. Şelale çevresinde pek çok mağara, yürüyüş parkuru, seyir terasları ve çınar ağaçları bulunuyor. Aşıklar Şelalesi olarak da anılan ve efsanelere konu olan hüzünlü bir hikayenin uzun yıllardır anlatıldığı bu şelale, Ayvalık’a dair dikkat çekici doğal güzelliklerin arasında yer alıyor.

Şelale ziyaretinizin hemen ardından 10 dakika uzaklıkta bulunan Ağlayan Mağarayı, Ece Çağlayanı ve Sümeyra Şelalesi’ni de ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Şelaleye giriş için 10 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Şelale içerisinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz farklı cafe ve restoran gibi işletmeler mevcut.

15. Cennet Tepesi

Cennet Tepesi
Cennet Tepesi

Yaz tatili için sunduğu eşsiz deneyimin yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkat çeken Ayvalık’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında Cennet Tepesi geliyor. İlçe merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan tepe, turistik yapılardan arındırıldığı için oldukça sakin ve huzurlu. Hatta ismini ise doğal güzelliğinden aldığını dile getirmek mümkün.

Yaz aylarında bile temiz ve sakin bir havaya sahip olan Cennet Tepesi’nde temiz havanın tadını çıkarabilir, Midilli Adası’na kadar uzanan panoramik manzarayı izleme şansı yakalayabilirsiniz. Özellikle fotoğraf çekmekten hoşlananlar tarafından yoğun bir ilgi gören Cennet Tepesi, meyve ağaçları ile dolu bir yürüyüş parkına da ev sahipliği yapar.

“Cennet Tepesi konum için tıklayın”

16. Ayvalık Bit Pazarı

Ayvalık’ın merkezi lokasyonunda bulunması sebebiyle dikkat çeken bit pazarı Barbaros Caddesi’nde konumlanıyor. Her cumartesi günü saat 09:00 ile 19:00 arasında kuruluyor. Yerel halk tarafından da tercih edilen pazarın özellikle turistler tarafından yoğun bir ilgi gördüğünü söylemek mümkün.

Ayvalık Bit Pazarı içerisinde antika, yöresel el ürünleri, giysiler ve yüzlerce çeşit takı satan tezgahları görebilirsiniz. Bütçenizi sarsmayacak fiyat belli alışveriş yapmak istiyorsanız oldukça ideal bir lokasyon olan Ayvalık bit pazarı rengarenk tezgahları ile keyifli bir manzara sunar.

“Ayvalık Bit Pazarı konum için tıklayın”

17. Şahindere Kanyonu

Şahindere Kanyonu
Şahindere Kanyonu

Doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan ve hem tarihi hem de keyifli bir tatil yapmak isteyenlerin tercihi olan Ayvalık’ta mutlaka görmeniz gereken doğal yapılardan bir diğeri ise Şahindere Kanyonu. Kaz Dağı Milli Parkı’na yaklaşık 63 km uzaklıkta yer alan kanyon 26 km boyunca benzersiz bir doğa manzarası sunuyor.

El değmemiş bir güzellik olmasıyla dikkat çeken Şahindere Kanyonu Türkiye’nin en büyük kanyonlarından biri olma özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde yalnızca yaz değil, dört mevsimin favorisi haline geldiğini dile getirmek kesinlikle yanlış olmaz. Kanyon içerisinde yer alan piknik alanına girmek için 10 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

18. Madra Dağı

Gömeç ve Burhaniye’yi kapsayan Madra Dağı, 1341 metre uzunluğu ile görenleri kendine hayran bırakacak eşsiz bir manzara sunuyor. Antik kentlere, Roma döneminden kalan köprülere ve su kemerlerine ev sahipliği yapan Madra Dağı, bakir güzelliği ile doğa yürüyüşleri için ideal bir lokasyon.

Madra Dağı’nı talep ederseniz rehberli turlar ile keşfe çıkabilirsiniz. Ayvalık’a yaklaşık 100 km mesafede yer alanda yüksek oksijen sebebiyle yaz aylarında oldukça sık şekilde tercih ediliyor. Madra Dağı seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için dağcılık, kampçılık ve dağ bisikleti turlarına katılabilirsiniz.