Batum’da Gezilecek Yerler

Batum Banner Görseli

Batum Türkiye’ye Doğu Karadeniz sınırından komşu olan Gürcistan’ın en büyük şehirlerinden biridir. Sovyet Rusya’dan ayrıldıktan sonra Gürcistan’ın Batum’u bir tatil şehri yapma politikaları sonrası bugün Türkiye için İstanbul ne ise Batum da Gürcistan için o konuma gelmiştir. Şehir yükselen yeşil dağların karşısında adeta dağlarla yarışırcasına yükselerek modern gökdelenler, tatil alanları, büyük park ve bulvarlar, restore edilen tarihi değerleriyle modernizm ve geçmişin etkilerini doğa ile bütünleştiren turistik bir şehir havasına bürünmüştür.

Batum’da gezilecek yerler Artvin Sarp Sınır Kapısı’ndan yalnızca yeni T.C kimliğinizle kolayca giriş yaparak gezebileceğiniz çok sayıda destinasyon içeriyor. Gürcistan’ın Karadeniz’e kıyısı olması rağmen Batum âdeta bir Akdeniz şehri yaşantısı sergiliyor. Toplumsal akışın sakin ve yavaş olduğu Batum’un az nüfusu sayesinde birkaç gün içinde şehrin değerlerini keşfedebilir, ulaşımın kolay olması sebebiyle harika bir tatil geçirebilirsiniz.  

Batum’a gitmek için turizm sezonunun aktif olduğu mayıs ve kasım arası dönemi tercih edebilirsiniz. Bu dönem tatil yapmak için oldukça ideal bir havaya sahip oluyor. 

Batum’da gezilecek yerler:

  1. Ali ve Nino Heykeli
  2. Batum Botanik Bahçesi
  3. Batum Limanı
  4. Batum Tiyatro Meydanı
  5. Batum Panoramik Dönme Dolap
  6. Kutsal Trinity Kilisesi
  7. Batum Piazza Meydanı
  8. St. Nicolas Kilisesi
  9. Batum Anıt Alanı
  10. Batum Avrupa Meydanı

Batum’da kış tatili yapmak istiyorsanız da şehir sınırlarında yer alan Goderdzi Kayak Merkezini tercih edebilirsiniz. Ulaşım ve gezi aktivitelerinin rehberler tarafından düzenlenmiş şekilde gerçekleşmesini tercih ederseniz her dönem düzenlenen Batum turları fırsatlarından yararlanabilirsiniz. 

1.Ali ve Nino Heykeli

Batum denilince akla ilk gelen ögelerden biri deniz kenarında yükselene hareketli heykel mekanizması oluyor. Halk efsanelerinden biri olan Azeri Ali ile Hristiyan bir Gürcü kızının aşk hikayesinden esinlenilerek yapılan heykel aşıkların ne olursa olsun kavuşamamalarını temsil ediyor. Buna atıfta bulunan heykeldeki mekanizma yavaş yavaş hareket ediyor. Sarmal şeklinde tasarlanan insan figürleri birbirine yakınlaştıktan sonra içlerinden geçerek tekrar ayırılıyor.

7 metre devasa uzunluğu ve hareketli mekanizması sayesinde Batum’a sanatsal değer kazandıran Ali ve Nino Heykeli Batum sahilinde yer alıyor. Özellikle akşam ışıklandırmalarıyla oldukça estetik bir görünüm kazanıyor. Fırsatınız olursa yakından farklı olarak heykeli tepeden algılatacak bir konumda da bakmanızı öneriyoruz.

Ali ve Nino Heykeli konum için tıklayın”

2.Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi
Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biridir. 6 binden fazla bitki ve 2 binden fazla ağaç topluluğuyla klasik botanik bahçelerinden farklı olarak adeta bir koru veya ormanı andırmaktadır. Bahçe içinde yalnızca Gürcistan’da yetişen türler dışında dünyanın farklı yerlerinden getirilen bitkiler de bulunmaktadır.

Batum merkezindeki Ters Ev’e yakın konumda, şehir merkezine 9 km uzaklıkta bulunan botanik bahçesini her gün 08.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 108,7 hektarlık alana kurulu olan bahçeyi gezmek için yarım gün ayırabilirsiniz. Botanik bahçesi sayısız bitki çeşitliliğiyle Türkiye’ye yakın vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Gürcistan’da gezilebilecek en keyifli yerlerden biri.

Batum Botanik Bahçesi konum için tıklayın”

3.Batum Limanı

Batum Limanı
Batum Limanı

Batum’da yer alan tarihi limanın restore edilerek turizme kazandırılması sonucu cazibe merkezi haline gelen Batum Limanı muhteşem Karadeniz manzarasıyla turistlerin de ilgisini çekiyor. Şehrin gezi rotaları arasında yer alan liman gezi tekneleri, rengarenk yapısı ve şirin balıkçı sandallarıyla fotoğraf çekimlerinin de ilk adreslerinden biri oluyor.

Özellikle akşam üstü vakitlerinde gün batımı manzarasının da etkisiyle kalabalıklaşan liman çevresinde vakit geçirebileceğiniz mekanlar bulunuyor. Batum’un sakin akşamlarının tadını çıkarmak için liman çevresinde yer alan kafe veya restoranlarda vakit geçirebilir, yürüyüş yollarında keyifli bir akşam gezintisine çıkabilirsiniz. Batum Limanı’na şehir merkezinden yapacağınız kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. 

4.Batum Tiyatro Meydanı

Batum Tiyatro Meydanı
Batum Tiyatro Meydanı

Antik mimari dönem diline sahip Batum Drama Tiyatrosu hemen önündeki devasa ve etkileyici Poseidon heykeliyle Batum’da görülmeye değer lokasyonlardan biridir. Şehrin mimari açıdan estetik meydanlarından biri olmakla birlikte en kalabalık alanlarından da biridir. Gürcistan’ın pek çok önemli etkinliğine ev sahipliği yapan Batum Tiyatro Meydanı iyi peyzaj düzenlemesi ve rengarenk çiçekleriyle mimari açıdan oldukça etkileyici bir yapılaşmadır.

Batum Tiyatro Meydanı’nda bulunan Batum Drama Tiyatrosu’nda yıl boyunca farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Gezinti sırasında yapının iç bölümlerindeki dönem mobilyalarının bulunduğu salonları gezebilir, etkinlik takviminden ilginizi çeken bir etkinliğe katılabilirsiniz. Özel aracınızla gelirseniz meydanda yer alan açık otoparkı kullanabilirsiniz. 

Batum Tiyatro Meydanı konum için tıklayın”

5.Batum Panoramik Dönme Dolap

Batum Panoramik Dönme Dolap
Batum Panoramik Dönme Dolap

Londra’daki London Eye gözlem çarkına oldukça benzer bir yapıda olan Batum Panoramik Dönme Dolap Batum sahilinde yer alıyor. Batum ve Karadeniz manzarasını panoramik şekilde gözlemlemeyi sağlayan dönme dolap 55 metre yüksekliğiyle şehrin birçok noktasından da görülebiliyor. Sahilin turistik açıdan cazibe merkezi haline gelmesini sağlıyor. 

Batum’daki büyük parklardan biri olan Miracle Park içinde konumlanan dönme dolaba binmek için gün doğumu veya gün batımı saatlerini tercih edebilirsiniz. Bu saatlerde gün ışığı etkisiyle şehir ve deniz bambaşka bir manzaraya sahip oluyor. Geceleri rengarenk ışıklarla aydınlatılan dönme dolaba binmek için dolap çevresindeki gişelerden bilet alabilirsiniz. Dolabın bir tur dönme süresi ise on dakikada tamamlanıyor. 

6.Kutsal Trinity Kilisesi

Batum’a 8 km uzaklıkta yer alan Acara Dağı’nda konumlanan Batum Kutsal Üçlü Katedrali yeşiller arasından yükselen mimarisiyle Batum’daki inanç turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri oluyor. 1930’lu yıllarda Sovyet Rusya yönetimi tarafından kapatılarak bir süre depo olarak kullanımının ardından 1947 yılında tekrar katedral olarak kullanıma açılmıştır.

Batum ve Karadeniz manzarasının en güzel görsellerinden birini sunan Kutsal Trinity Kilisesi taş işçiliğiyle yapılan büyük kubbesi ve dini motiflerce zengin iç atmosferiyle Karadeniz tepesinde ruhani bir yolculuğun da merkezi oluyor. Batum gezinizi bölgedeki tüm değerler açısından zengin kılmak istiyorsanız kiliseyi ziyaret edebilir, Araca Dağı’nın serin havasında Batum’u uzaktan seyredebilirsiniz. 

Kutsal Trinity Kilisesi konum için tıklayın”

7.Batum Piazza Meydanı

Batum Piazza Meydanı
Batum Piazza Meydanı

Batum’da eski kent alanı olarak tanımlanan bölgede yer alan Batum Piazza Meydanı İtalyan sokaklarına benzer yapılaşması ve atmosferiyle turistler tarafından en çok tercih edilen lokasyonlardan biri oluyor. Kesme taş, mozaikler, tuğla ve vitray gibi yapı malzemelerinden yapılan meydan estetik açıdan muhteşem bir atmosfer sunuyor.

Saat kulesi, meydan yakınındaki Ortodoks kilisesi, aydınlatmalar ve birbirinden farklı dükkanlarla hoş vakit geçirerek güzel fotoğraflar çekebileceğiniz bu alan 24 saat boyunca dinamikliğini kaybetmiyor. Akşam yürüyüşünden sonra meydanda yer alan restoranlarda Gürcistan’ın meşhur yemekleri için vakit geçirebilir, denk gelirseniz meydanda yapılan canlı müziği dinleyebilirsiniz. Meydan çevresinde yer alan otellerde konaklayarak tatilinizi konforlu hale getirebilirsiniz. 

Batum Piazza Meydanı konum için tıklayın”

8.St. Nicolas Kilisesi

Şehirdeki en eski kiliselerden biri olan St. Nicolas Kilisesi Batum’un merkezinde yer almaktadır. Piazza Meydanı’nın yanında yer alan kilise 1800’lü yıllarda bölgedeki Yunan bir topluluk tarafından inşa edilmiştir. Sovyet döneminde diğer kiliseler gibi ibadete kapatılmış, Sovyet sonrası dönemde tekrar ibadete açılmıştır.

Altın renkli kubbeleri ve kilise taş mimarisinin çevre duvarında da kullanıldığı kilise Ortodoks kiliselerinin çoğunda olduğu gibi sade bir tasarıma sahiptir. Kilise yapımında kullanılan taşlar ise Trabzon’dan getirilmiştir. İç mekan içindeki dini motifler ve duvar süslemeleriyle mistik fotoğraf çekimleri sağlayan kiliseyi belirlenen gün ve saatlerde ziyaret edebilirsiniz. İbadet saatinde bir mum da siz yakabilirsiniz.

”St. Nicolas Kilisesi konum için tıklayın” 

9.Batum Anıt Alanı

Özellikle fotoğraf çekimleri için muhteşem bir arka plan sunan anıt alanı sahil kenarındaki konumuyla turistik cazibe merkezlerinden biridir. Denizin karşısında, yeşillikler arasında Roma ve Yunan dönemi sütunları, heykeller ve büstlerle muhteşem bir manzara sunan anıt geniş bir alanda konumlanıyor. Anıt alanında Gürcistan’ın mitolojik ve ulusal kahramanlarının heykelleri de yer alıyor.

Otel, kafe ve restoranlara yakın konumda yer alan Batum Anıt Alanı Nuri Gölü’nün karşısında yer alıyor. Melikisshvili Caddesi üzerinde yapacağınız yürüyüşle şehri keşfederken yeşillikler arasında bir mola vermek isterseniz Rustaveli Ave Caddesi’ne bağlanan alanda anıt alanına uğrayıp mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz. 

10.Batum Avrupa Meydanı

Batum’un tarihi mimari açısından en turistik lokasyonlarından biri şüphesiz Avrupa Meydanı’dır. 19. Ve 20. yüzyıl sonunda inşa edilen birbirinden görkemli yapılarla Batum Avrupa Meydanı ferah ve görkemli mimarisiyle gezinizi daha da keyifli hale getirecek lokasyonlardan biri. Eski Batum mahallelerinden farklı olarak şehrin yakın zamanda planlanan alanlarından biri olan Avrupa Meydanı geniş bulvar ve sokaklara bağlanan yapısıyla modern bir dile sahiptir.

Astronomik Saat’in de yer aldığı meydanda dönemsel olarak düzenlenen su ve ışık gösterilerine denk gelirseniz Batum tatiliniz görsel şölen içeren bir tatile dönüşecektir. Meydan çevresinde yer alan şık restoran veya kafelerde vakit geçirebilir, tarihi yapılar önünde fotoğraf çekebilir, kaliteli hizmet veren oldukça şık tasarıma sahip otellerde konaklayabilirsiniz. 

11.Kvariati Plajı

Çocuklu aileler ve dalış severler için uygun imkanlara sahip olan Kvariati Plajı Gürcistan-Türkiye sınırına 3 km mesafededir. Çevresindeki bütçe dostu oteller, yemyeşil dağlarla çevrili temiz plajı, kafe ve restoranlarıyla deniz tatili için Batum’da tercih edilebilecek gözde sahillerden biri oluyor. Sahil arkasında yer alan çam ormanları içinde piknik yapıp denize girerek tatilinizi keyifli bir hale getirebilirsiniz. 

Gonio Kalesi’ne de yürüyüş mesafesinde olan plaj Gürcistan yakınında ikamet edenlerin günübirlik deniz tatili yapmasına da imkan tanıyor. Tatile giderken alınması gerekenler listesini Kvariati Plajı’na giderken oldukça kısa tutabilirsiniz. Plaj çevresinde yüzme malzemeleri alabileceğiniz, yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok dükkan ve mekan bulunuyor.

12.Argo Teleferiği

Denizden 250 metre yükseklikte yer alan Anuria Dağı’nda konumlanan Argo Eğlence Merkezi’ni şehre bağlayan teleferik muhteşem bir panoramik manzara sağlıyor. Dağlarla çevrili şehri, Karadeniz’i ve yemyeşil doğayı her açıdan görebileceğiniz Argo Teleferiği deniz kenarından yer alan Miracle Park’tan yolculuğa başlıyor, Sputnik Tepesi’ne kadar yükseliyor.

Teleferik istasyonlarında manzaraya karşı vakit geçirebileceğiniz birçok kafe, restoran, seyir terasları ve alışveriş dükkanları bulunuyor. Teleferikle gezintiye çıkmak istiyorsanız Miracle Park’taki gişelerden bilet alarak 11.00-00.30 saatleri arasında bu muhteşem deneyimi yaşayabilirsiniz. Tepede yer alan Argo Eğlence Merkezi’nde Batum manzarasına karşı keyifli vakit geçirebilirsiniz. Akşamları aydınlatma ışıklarının şehri bambaşka bir atmosfere soktuğu zamanda teleferik deneyimini yaşamanızı öneriyoruz. 

”Argo Eğlence Merkezi konum için tıklayın” 

13.Gonio Kalesi (Apsaros Kalesi)

Türkiye sınırına 4 km uzaklıkta yer alan Gonio Kalesi (Apsaros Kalesi) Gürcistan’ın en eski tarihi değerlerinden biridir. Romalılar döneminde yapılan kale Batum merkezine de 15 km uzaklıkta yer alıyor. Çoruh Nehri kıyısı için savunma ve gözlem amacıyla inşa edilen yapı Osmanlılar tarafından da uzun süre boyunca kullanılmıştır.

Kale tarih ve kültürel değerlerden farklı olarak kale yakınında Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Matthias’ın mezarı olduğu düşünüldüğü için dini amaçlı da ziyaret ediliyor. Kale çevresinde yapılan arkeolojik kazılar sayesinde bölgede birçok medeniyetin yaşadığı da ispatlanmıştır. Günümüze kadar oldukça sağlam şekilde kalan surları gezebilir, bölgedeki kazı çalışmalarında bulunan tarihi değerleri Batum Arkeoloji Müzesi’ne giderek yakından inceleyebilirsiniz. 

”Gonio Kalesi konum için tıklayın” 

14.Batum Orta Camii

Batum’da görülmesi gereken İslami yapılar arasında yer alan Batum Orta Camii 1800’lü yılların sonunda Haşimoğulları soyundan gelen bir Müslüman tarafından inşa ettirilmiştir. Eski bulvar olarak adlandırılan bölgede yer alan Orta Camii Türk işletmelerin de yoğunlukta olduğu bir alanda bulunuyor. Klasik Osmanlı cami mimarisiyle yapılan caminin altın rengi kubbesi en dikkat çekici kısımlarından biri oluyor. 

Yapıldığı yıllarda iki cami arasına inşa edildiği için orta ismini alsa da bugün Batum’daki tek cami olarak kalıyor. Ayrıca Batum’daki müftülük hizmetleri de Orta Camii binasında yürütülüyor. Dışarıdan sade bir mimariye sahip olsa da iç mekandaki bitkiler ve süslemelerle çarpıcı bir etki yaratan camiye eski bulvar denilen alanın sahil tarafından ulaşabilirsiniz. 

”Batum Orta Camii konum için tıklayın” 

15.Nurigeli Gölü

Batum Bulvarı yakınında yer alan göl sahile de kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Çevresindeki yürüyüş yolları ve parklarla şehrin önemli rekreasyon alanlarından biri olarak Batum halkının da doğayla vakit geçirme adreslerinden ilki Nurigeli Gölü oluyor. Batum içindeki birçok noktadan göl alanına rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çocuk oyun alanları, iyi düzenlenmiş bisiklet yolları, kır bahçeleri, yürüyüş yolları ve kafe işletmeleri sayesinde göl etrafında dinlendirici ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Denize yakın doğa içindeki konumuyla mavi ve yeşilin farklı tonlarına sahip alanda kaliteli fotoğraf çekimleri de yapabilirsiniz. Yapay olarak oluşturulmuş olsa da çevresindeki doğal güzellikler sayesinde muhteşem manzaralar sunan göl çevresinde piknik yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz.  

16.Mtsvane Kontskhi Plajı

Karadeniz’in yeşillik ve dağlarla çevrili muhteşem manzarasında deniz keyfini bir hayli yükselten plaj doğanın tadını çıkarabilecek en iyi rotalardan biri oluyor. Batum’da birçok yer gibi kısa yolculukla ulaşabileceğiniz plaj merkeze 11 km uzaklıkta yer alıyor. Mtsvane Kontskhi Plajı çakıl taşlarından oluşan uzunca bir alanı kaplıyor. Yemyeşil dağ manzaralı plaj turistlerin de tatil rotasyonlarından biri oluyor.

Yıl içinde farklı mevsimlerde düzenlenen yürüyüş rotaları içinde yer alan plajın tepesinden panoramik manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Çam ormanlarıyla kaplı alanda kamp, yürüyüş veya piknik yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Yaz tatili için çevrede yer alan bütçe dostu otellerde kalarak tatilinizi uzatabilirsiniz. 

17.Poseidon Heykeli ve Neptün Çeşmesi

Batum Tiyatro Meydanı’nda yer alan Poseidon Heykeli ve Neptün Çeşmesi heykeller sayesinde göz alıcı bütünlüğün sağlandığı şehirde en dikkat çekici heykel oluşumlarından biridir. Neptün ismiyle de anılan heykel, çeşme üzerine kurularak ziyaretçilerine estetik bir görünüm sunar. 2010 yılında dikilen heykel ve çeşme İtalya’nın Bologna kentinde yer alan Piazza del Nettuno’daki Neptün Çeşmesi’nden esinlenilerek yapılmıştır.

Batum Tiyatrosu önünde muhteşem bir peyzajın içinde yer alan heykeli görmek için Batum’un aktif caddelerinden biri olan Rustaveli Ave’den geçmeniz yeterli. Batum’un en renkli meydanlarından biri olan Tiyatro Meydanı’nda vakit geçirirken çevrede yer alan Sovyet Dönemi’nden kalma eski mimari yapılaşmayı da inceleyebilirsiniz.

”Poseidon Heykeli ve Neptün Çeşmesi konum için tıklayın” 

18.Batum Miracle Park

Batum Miracle Park
Batum Miracle Park

Çok kısa bir sürede tamamlanması sebebiyle adına Türkçede mucize anlamına gelen Miracle isminin verildiği park Batum’un modern yüzünü gösteriyor. Batum içerisinde simge haline gelen Ali ve Nino Heykeli, Alfabe Kulesi, Chacha Kulesi ve Panoramik Dönme Dolap gibi yapıların bulunduğu park sahil kenarında yer alıyor. Batum Miracle Park birçok tarihi ve turistik destinasyona da yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Park içinde yer alan kule ve heykelleri yakından inceleyebilir, deniz kenarında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Eğer denk gelebilirseniz park içinde akşamları yapılan ışık ve su gösterisini izleyebilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Park çevresinde yer alan deniz manzaralı restoranlarda Batum lezzetlerini deneyebilirsiniz. 

”Batum Miracle Park konum için tıklayın”